Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:18 21.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема водопад "Самоковището"нови  
Авторhristorbital (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 14:06



Имам питане за водопада наречен "Самоковището" - би трябвало да се намира във Витоша, от с. Бистрица нагоре, малко преди да се навлезе в резервата Бистришко бранище (този, който бе опусошен от буря преди няколко години).
Има го отбелязан на картата, както и в няколко географски христоматии (висок около 20 м !!), но такова нещо няма на тази пътека


Обикалях около час нагоре-надолу и според мен подминавах няколко пъти мястото, където на картата трябва да се намира, стигнах и до самия резерват с морената и нападалите дървета (лудница е там просто, за 1 час минах около 50 м), но ...

Ако някой знае нещо за този "призрачен" водопад, да сподели...или пък съм станал жертва на кабинетни географи ?



Тема "Самоковището"нови [re: hristorbital]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 14:40



не е ли полегато спускащата се върху голяма огладена скала вода, намиращо се на около 1 час път от центъра на Бистрица вдясно от пътеката при вървене нагоре? Няма отвесен пад. Край него се минава по дървено мостче, непосредствено вляво от което има невисока живописна отвесна скала, а десетина метра по-нататък - изкуствено езерце и пресъхнала чешма. Отдясно на реката пък е изграден кът за отдих с огнище, беседка и/или заслон, не си спомням точно.



Тема Re: водопад "Самоковището"нови [re: hristorbital]  
Авторkaшkaвaл тypиcт (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 14:51



За това не знам.Но лично за мен Самоковището е до с.Бистрица Дупнишко в Рила.Ама то имена сякви.И ние търсихме едни "Казани"около с.Чавдар но местните ни отказаха.Успех все пак и ако изкочи сподели.





Тема Витошкото Самоковищенови [re: kaшkaвaл тypиcт]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 15:01



Цитат от Руен Крумов, "Витоша. Пътеводител", изд. Медицина и физкултура, София, 1990, стр. 116-117:

VIII. 2. С. Бистрица - Бистришка река - х. Алеко

[...]

Алеята се изкачва през млада гора и скоро пресича нископланинската обиколна алея за Железница. След около 1500 м (3620 м) алеята стига до водопада Самоковището. Тук е създаден хубав кът за отдих с чешма, маси и пейки. На левия бряг на реката, която се прехвърля с мост, има беседка, от която може да се наблюдава водопада. По-нагоре вляво от алеята има и друга чешма.



Тема Re: Витошкото Самоковищенови [re: Cинeвa]  
Авторhristorbital (Нерегистриран)
Публикувано23.04.07 15:22



Бах'ти зора (сори за италианския) !!!
Това малко като "езерото" Ариана...значи отпада от списъка на местата, които ще снимам и го прибавям към местата, които не си струва особено да посети човек (за сега там са Хайдушките водопади край Берковица)

Мерси за включванията





Тема Re: Витошкото Самоковищенови [re: hristorbital]  
Авторriho (Нерегистриран)
Публикувано24.04.07 16:52



и аз преди години минах по тази пътека най-вече заради водопада, който така и не видях. Да, на пътеводителите много много явно не може да се вярва





Тема Казанитенови [re: kaшkaвaл тypиcт]  
Автор buddi_ ()
Публикувано25.04.07 11:44



Жалко, че сте се отказали. Казаните край с. Чавдар ги има и никак не са трудно достъпни, стига човек да знае къде точно са. И ние преди две години се лутахме, но слава Богу ги открихме


От асфалта около километър-два след селото се отделя пътят за х. Сакарджа, той е широк каменист път. Веднага се пресича р. Тополница по един мост и се продължава по пътя, който върви срещу течението на друга река, която се влива в Тополница. След 100-200 метра може би, а може и по-малко, вдясно ще видите първият приток на тази река, на него са водопадите. Просто трябва да тръгнете срещу течението й и след около 40 мин ще стигнете до водопадите. Там в едно дърво се е впила табелка Природна Забележителност
Дано да се ориентирате и да ги откриете следващия път

Consciousness expresses itself through creation.

Тема Re: Казанитенови [re: buddi_]  
Авторhristorbital (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 15:24



buddi_, нещо не съм сигурен, че говорим за една и съща планина...става въпрос за Витоша. Малко преди да се навлезе по пътеката има едно метално табло с карта, което също показва къде трябва да е въпросния водопад (макар че аз си имам явно по особена идея за "водопад" - все си мисля, че водата трябва да пада или поне наклонът да е повече от 45 градуса).
Явно си е партенка цялата работа...



Тема Re: Казанитенови [re: hristorbital]  
Автор buddi_ ()
Публикувано25.04.07 15:56



да, ясно, че ти питаш за Витоша. Просто моят постинг беше в отговор на кашкавал турист за водопадите Казаните до с. Чавдар в Средна гора.
За въпросния водопад във Витоша не знам нищо, освен, че наистина го има на картата

Consciousness expresses itself through creation.

Тема Re: водопад "Самоковището"нови [re: hristorbital]  
Автор Jefff (скитник)
Публикувано24.07.07 13:44



Може и на Витоша да има водопад с това име, но аз не съм го виждал. Знам за този на рилската река Дупнишка Бистрица, който изгледжа ето така:



И явно има някаква мистификация, защото по сайтовете пишат откровени глупости за някакъв водопад, който хем е "вторият по големина витошки водопад", хем се намира "близо до град Дупница" (повече информация ).

И няма да им пиша за грешката, защото при един опит да обясня на екипа на агенция фокус, че Жерково не е село ме обвиниха, че плюя по тях и ми пратиха линк към сайта на БСП с информация как Младен Червеняков празнувал в "борческото софийско село Жерково"

Та така и тези може да смятат, че Дупница е в полите на Витоша и картата на България е грешна




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.