Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:12 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема Свети Петър Гребен?нови  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано10.02.10 09:21



В едно съчинение - курсова работа, широко разпространено из нета, се споменава запазена късносредновековна църква "Свети Петър в Гребен". Никога не съм чувал за нея, не намерих и село Гребен на картата. После прочетох, че Гребен е планина на българо-сръбската граница, но в България била само една малка част.

Та въпросът ми е - някой чувал ли е за тази църква и ако е чувал знае ли нещо за нея?

И втори въпрос - някой знае ли нещо за църквата в село Меча поляна край Искрец?

Предварително благодаря на всички, които ще отговорят.





Тема Re: Свети Петър Гребен?нови [re: thorn]  
Автор Typиcт ()
Публикувано11.02.10 20:06



Здравей,

Намерих тази

. Отнася се за историко-географската област Граово - там трябва да търсим и споменатата черква "Свети Петър в Гребен" (с. 3). Историко-географската област Граово включва най-общо Пернишката и Брезнишката котловини. Споменатият "Гребен" е планински рид, част от пл. Вискяр, имащ характерна форма и намиращ се СЗ от гр. Брезник. За съжаление не ми е обаче известно нищо за тази черква.

В бивше село Меча поляна съм бил, виждал съм и изоставената черква - беше преди 10-тина години. Още Асен Василиев споменава за нея в класическия си труд "Църкви и манастири из Западна България" (1949 г.) - дори тогава почти не са били запазени стеносипи.

Поздрав,
Турист

--------------------------------


Тема Re: Свети Петър Гребен?нови [re: thorn]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано13.02.10 00:03



Има планина Гребен в Сърбия и полите и се спускат на БГ територия в района на с.Банкя - Трънско.

Има и хребет Гребен който според мен е част от Завалска планина, а не от Вискяр.

Разгледай следните 2 статии и картите приложени към тях:




Първата е въпросния хребет. Там от Свети Петър обаче няма следа. Втората е отсрещния хълм отсотящ на 3-4 км от Гребен. Това вече е се пада във Вискяр. Та там над село ГОЗ близо до връх Цървеняк има на картата един свети Петър, но е обозначен като оброчен камък по-скоро.

Надявам се да съм бил полезен

------------------------------------


Тема Re: Свети Петър Гребен?нови [re: thorn]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано13.02.10 00:41



Виж и това:



На трети ред в таблицата.

------------------------------------


Тема Re: Свети Петър Гребен? [re: Da Luz]  
Автор Typиcт ()
Публикувано13.02.10 14:05



Според наличните ми справочници (Географски речни на България, книгата на В. Николов и М. Йорданова - "Планините в България") хребетът Гребен е част от планината Вискяр. Въпреки, че тук границата със Завалска планина не е описаната достатъчно ясно, от цитираната литература и от теренни наблюдения може в този участък да се постави граница по клисурата на Конска река, оттичаща се от язовира "Красава" над с. Гърло. От СЗ е ридът Црънча от Завалската планина, а от ЮИ - ридът Гребен от пл. Вискяр. Откъм рида Црънча (и до язовира) е прочутият

, а от отсрещната страна на Црънча - Билинският манастир. Границата може да се види отчетливо , с малко намаление (-).

Иначе, списъкът от сайта на гр. Брезник е ценен - докато № 1 и № 2 са ми известни (двете градски черкви), № 3 за мен е загадка - явно това е търсеният обект.

И поздравления за сайта ти

Поздрав,
Турист

--------------------------------

Редактирано от Typиcт на 13.02.10 14:10.



Тема Re: Свети Петър Гребен?нови [re: Typиcт]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано13.02.10 14:42



Двата хребета Црънча и Гребен са толкова еднакви по форма, а и разположени на една права, че не съм се замислял за вероятостта да са част от различни планини.

Най-вероятно си прав щом така пише в "Планините в България" и явно требе да си преразгледаме позицията. Ще го обсъдим с автора на статията.

Благодаря!

------------------------------------



Тема Re: Свети Петър Гребен?нови [re: Typиcт]  
Автор thorn (ентусиаст)
Публикувано15.02.10 09:56



Благодаря. Неясна работа, но ако беше запазена църква, все някъде щеше да е спомената. Ще трябва да вероятно да я махна от списъка.

Благодаря за поздравлението за сайта, но той е още в много начална фаза.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.