Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 27.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема GMOнови  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.02.10 21:10



Темата е off-topic, но пък е твърде важна. Ето един филм за Монсанто, Раундъп и генно-модифицираните организми.





Тема Re: GMOнови [re: JWalker]  
Автор krokoem ()
Публикувано02.02.10 16:53



Off-topic ли? Имаше доста природа

...
Иначе филма показва само върхът на айсберга.
Това, човешката лакомия няма граници и насищане - в един от докладите на монцанто си го пише направо - не можем да си позволим да загубим и един долар.
За тях и подобните им, няма никакво значение природа, растение, човешко здраве и живот, важното е да влезе един долар

Краят на една работа е по-добър от началото й.

Тема Re: GMOнови [re: JWalker]  
Автор boris_borisov1979 (непознат)
Публикувано05.02.10 13:40



Филмът абсолютно си заслужава да бъде изгледан! И моя съвет е, който иска да го гледа, да побърза, защото на други места в нета, където има връзки към него, филмът вече не тръгва! Явно има някои, които следят той да не бъде гледан от много хора...



Тема Re: GMOнови [re: JWalker]  
Автор won (cool)
Публикувано05.02.10 16:45



Не съм гледала още филма, но гледах предаването "Референдум" по БНТ по тази тема. Направо ме хвана страх за това какво още има да се случва с българската природа, че и с нашата храна, след това и с нас!
Пак искаме да го направим по български - с намаляване на защитни зони, с възможности за корупция и недостатъчен контрол.
След няколко години няма да има и възможност за органично земеделие в България.
Ще трябва да си консумираме, каквото сме си произвели, защото "чистите" храни ще бъдат вносни и скъпи.
Да ни е сладко!

П.П. Докато "Референдум" е предаване по БНТ - това заслужаваме!
Някъде "референдум" не е мръсна дума и политиците не се плашат от нея.



Тема Re: GMOнови [re: won]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано05.02.10 18:58



От горния адрес може да се изтегли, например с

на Firefox.

P.S.

P.P.S. :
Премиерът Бойко Борисов заяви, че приемането на промените в Закона за генно модифицираните организми, но с налагането на петгодишна забрана, ще гарантира спокойствието на обществото.

Дали това може да е решение? Естествено не. Ето какво казва още:
„Мисля, че това, което и депутатите на ГЕРБ, и ние като кабинет предложихме за генно модифицираните организми: първо, мораториум за пет години върху всичко, за да успокоим обществото и тогава това, което Брюксел иска – да се гласува само като промени, мисля, че гарантира 100 процента всички, които се страхуват от т.н. ГМО”, каза Борисов.

Пак се оправдават, че Брюксел искал нещо. Надали Брюксел иска това, шпри положение, че има забрани за различни GMO растения е Европа.

Редактирано от JWalker на 05.02.10 19:27.



Тема Re: GMO [re: JWalker]  
Автор Дpyм ()
Публикувано05.02.10 22:02



Полезно е филмчето. В тази връзка ето и линкове на два филма в замундата, които са на подобна тема - пряко и косвено нещата са свързани.

и



Тема Re: GMOнови [re: JWalker]  
Автор won (cool)
Публикувано06.02.10 10:07



Дали мораториумът може да бъде решение?
Смятам че да. Първо, ако действително е действаща забрана - това е добре. Второ - в световен мащаб ще се натрупат данни за ползата и вредата от ГМО. Много страни също могат да го забранят в този период.

Трябва да е много строг контролът на внесените храни, защото се оказва, че наличието ина ГМО в храните не е изписано на етикетите. (Кой ли производител (у нас)ще напише, че вместо месо в колбасите му има и соя с ГМО, примерно. Лабораториите у нас засичали, ако има над 2 % ГМО, а за "замърсена" се смята храна с наличие 0,5%. Дано аз нещо не съм разбрала,хм.)
Ще поживеем, ще видим!

Редактирано от won на 06.02.10 11:02.



Тема Re: GMOнови [re: won]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано09.02.10 11:25



"Кой ли производител (у нас)ще напише, че вместо месо в колбасите му има и соя с ГМО"
Не знам дали такъв надпис сам по себе си има кой знае какъв смисъл. Освен на принципа "дай да се пазим от всичко за всеки случай", разбира се. Доколкото ми позволяват знанията от училище да преценя, не самите "модифицирани" гени (бивайки изядени във вид на салам със соя) са това, което е опасно. Това не е отровно вещество или нещо такова.
Доколкото разбирам, по-скоро притесненията са дали конкретни "модификации" на това или онова растение няма евентуално да доведат и до някакви вредни качества, които после по пътя на опрашването, напр., да се пренесат на другите от този вид. Явно затова се говори и за размера на "буферните зони".



Тема Re: GMOнови [re: Mиpa_M]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано09.02.10 21:29



Едно балансирано мнение по въпроса:



Всъщност не технологията и не научните открития са опасни. Опасни са решенията за какво да се използват те. Най-висшата преценка е точно морална - какво е допустимо и какво не.



Тема Re: GMOнови [re: Mиpa_M]  
Автор won (cool)
Публикувано12.02.10 12:15



Не знам дали такъв надпис сам по себе си има кой знае какъв смисъл. Освен на принципа "дай да се пазим от всичко за всеки случай", разбира се.
Някои смятат, че и стероидите са полезни за здравето им и са необходими. Става дума да бъдем коректно информирани от производителите на храни, за да направим избор.

Много важно е каква политика спрямо ГМО ще имат и съседните страни - ако им спретнем някое транс-гранично замърсяване с ГМ-растения или пестицидите към тях, ще ни скъсат от глоби(или ние тях). Не може да намаляваме с лека ръка буферните зони, които са приети вече!
Мораториум или абсоюлтна забрана у нас, докато не се натрупа повече информация - това е моето мнеине.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.