Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 26.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови  
Автор kupena (непознат )
Публикувано01.02.10 21:40



Поредна алпиниада на хижа Плевен и пореден инцидент .За радост тези двама юнаци едва отърваха кожите след безумната си постъпка ,благодарение на усилията на много хора в голяма спасителна акция.
След изкачване на централния ръб на Джендема взимат решение да слязат по лятната пътека от Ботев към хижа Плевен . В района срещу големия водопад предизвикват лавина .Заклещени са в много лавиноопасен участък.Вижте репортаж на Пробг.

http://probg.bg/statija/novinite/novinite-31-01-2010.html#video

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kupena на 02.02.10 00:05.</EM></FONT></P>

Редактирано от kupena на 02.02.10 00:06.



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: kupena]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано02.02.10 13:26



Благодаря, че си ми отделил специално внимание, че дори и Юнак съм станал, ама ти защо приемаш на юнашко доверие писаниците на журналята. Редно е да се запознаеш по-добре с фактическата обстановка, преди да вкарваш коментари с оценъчен характер. Може би и за мен е безумно твоето доверие към медиите, но това не те прави автоматично юнак. Благодарим на Петко, Марто, Иван, Боян и всички, които се включиха в акцията, просто тези хора са ни приятели, катерим заедно и знам, че няма да се поколебаят да дойдат, каквото и да става. Нямах ли телефон, имах готовност да завлека пострадалия на гръб, ако трябваше и до Априлци. Аз самия получих луксация, но тя е хронична и за 10 минути си я оправих сам, не се водя пострадал, измръзвания нямам. Решението да минем от там си е наше, отговаряме за себе си сами. Спасителите са доброволци, аз също когато трябва, винаги помагам, човек не изоставям, не за пръв път провеждам спасителна акция в Джендема. Не считам, че едва "съм отървал кожата", бил съм сам и в много по-тежки ситуации по планините на света, при това далеч от всякаква помощ.

Преди да пишете оценки кой колко е глупав, първо се замислете, вие лично готови ли сте винаги и с цената на всичко да помогнете докрай на човека до себе си, пък било и цената на измръзвания, ампутации и дори живота си? От мястото, където се намирахме имаше тревен склон, и за два часа можех да си сляза в хижата без проблеми. Добри също можеше да го направи, ако бях аз пострадал. Но и двамата никога няма да направим това.

Не са малко случаите на обратното, повече от сигурен съм, че онзи Дамян можеше още да е жив и да продължава да пише тук, ако той самия и "придружителите" му бяха сторили каквото трябва.



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано02.02.10 14:29



Вчера разрових из всички сайтове за инцидента, понеже районът ми е слабост. Наистина журналистите са уникални - в десетки сайтове дословно едно и също, уникално тъпото изречение "без наранявания е неговият спътник Владо"....изтръпнах от мисълта, че става дума за Владимир Владов (когото не познавам, но признавам че ми е кумир, колкото и подмазваческо да звучи)....Радвам се, че всичко е ОК и не обръщайте внимание какво се пише по медиите!



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор kupena (непознат )
Публикувано02.02.10 22:54



И аз ти благодаря за малко нервния отговор .Да разбирам ли ,че ти си избрал маршрута за слизане ? Впрочем дали е правилен може да си го обсъждате в алпийския клуб .А добре е да отправиш благодарности освен на твоите приятели и на всички онези „доброволци ‘’които надявам се си видял когато слизаше сам по склона след като те измъкнаха в неделя. Почти цялото оборудване за акцията бе изнесено през нощта от тези хора за да може сутринта максимално рано да продължат действията и да се увеличат шансовете ви. А как си могъл да изнесеш приятеля си на гръб до Априлци го разказваш сега а не събота вечерта . Бъди жив и здрав .



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: kupena]  
Автор Дoxтoopy (непознат )
Публикувано03.02.10 00:03



Хи хии, искрено се забавлявам като чета оправданията по спешност на поредния наш Титано-Кумир на Алпинизма. Очебийно е колко спасителни акции си провел, приятелю. Да беше продължил през Априлци до Русе и оттам, ако Дунава е замръзнал, да го беше преминал като хъшовете при Гюргево. Хи хии, е на това му викаха едно време "Героизъм в мирно време". Тепърва ще имаме много такива герои!



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор Ивaн Димитpoв (новак)
Публикувано03.02.10 02:00



Браво бе юнак! Аз глупака толкова време ти чета писанията по форумите и ти се радвам и ти вярвам. Не се познаваме, но преди няколко седмици ми казаха "аа тоя владофф, да, да..., не катери с него, ще патиш" и аз се зачудих. Той е такъв интернет герой... не може да е лош. Все знае, все може... Ето например. Би могъл да се спаси по тревен склон. Освен това, сам си оправя хроничното за 10 минути... Да не говорим, че благодари на 4 човека, при положение, че е имало отряд на ПСС и 10тина алпинисти в негова помощ. Абе готин ще да е точи човек. Казаха ми, не катери с него, че са се случвали абсурдни ситуации с него. Не вярвах, щото... герой в форумите. Той знае и дава съвети. Той е патил и квалитетно коментира. Той не подсича по лятни пътеки. Пази се от опасните улей, щото си е негово право и решение. Пази колегите, планинари, щото има опит и знания. Като се замисля... май, най-добре да се пазя от опитните...

Търся си начинаещ планинар за свръзка, да ходим да се качим на Джендема, по възможност да не ни спасяват...



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор zdr_spasov (непознат )
Публикувано03.02.10 09:15



Според мен истината както винаги е някъде по средата.
Лесно е да се дават оценки седнали пред компютъра в стаята при температура 20 градуса.
Вероятно заслужавате поздравления за това, че сте оцелели през нощта в зимната планина около вр. Ботев.
Но не съм съгласен с думите, че Решението да минем от там си е наше, отговаряме за себе си сами.
Отговаряте сами са себе си, но това ваше решение е вкарало в зимната планина спасители от Троян, Ловеч, Сопот, ангажиран е ратрака от вр.Ботев. Това може да се нарече всякак, но със сигурност думата сами е най-неподходящата в случая.
Щях да се съглася с теб, ако и САМИ се бяхте измъкнали от ситуацията която наистина САМИ създадохте.
Аз също както много хора тук съм чел твои постове по форумите, разглеждал снимки, които ти си правил от планините и наистина съм останал с впечатлението, че си знаещ, можещ и отговорен човек. И дано наистина да е така.
Но когато е проведена спасителна акция за да бъдете измъкнати от планината, да се твърди, че решението и отговрността са си само ваши, е меко казано несериозно.



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботев [re: zdr_spasov]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано03.02.10 10:39



никъде не съм казал, че е много умно да се минава по тая пътека, така решихме защото имаше предварителна информация, че от водните дупки нататък по цялата пътека няма сняг, дори някои хора написаха в маршрутните си листове - "връщане по лятната пътека", и всички от водните дупки от там минаха. на нас ни останаха дотам 2 или 3 улея с малко сняг и между тях треви. а вероятността да счупиш крак по морените на чала е същата. подробности - мястото където е иглуто/на пътеката/, не е мястото на падането - две въжета по-надолу, а до там, както се сещаш стигнахме сами - с парапет, който направихме. от там до горе, откъдето дойдоха и хората бе още 200 метра - същия тревен склон. след като ни казаха, че вечерта ще им е невъзможно да опитат да слязат, решихме и всъщност дори им казах по телефона, че ще започнем сами придвижване към реброто, тъй като състоянието на Добри позволяваше макар и трудно движението по парапети. същото щеше да стане и при липса на телефони. не ме разбирайте погрешно, оценяваме помощта на ПСС, но стига с това геройстване. всеки един от тези спасители знае какво прави, ако не искаше, нямаше да е там. напротив, правят го с убедеността, че това може да се случи на всеки. немалко, при това спасители, си отидоха по нелеп начин, трябва ли да ги съдим за грешките? никой не иска да попада в ситуация, да изпитва възможностите на ПСС, но на всеки може да се случи, не си мислете че сте застраховани.
виждам, чи ви е кеф да биете по падналия, това удоволствие се практикува още от римско време, но знае ли се утре къде ще сте и какво може да ви се случи, днес един, утре друг, внимавайте, рогатия дебне. от година не се занимавам сериозно, защото съм нещо като инвалид с едната ръка, но пак бих помогнал на човек в беда, където и да е, злобарстването го оставям на вас. пожелавам ви единствено нашия късмет.



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор zdr_spasov (непознат )
Публикувано03.02.10 11:22



Аз съжалявам, ако си останал с впечатления, че злобея срещу теб и приятелят ти.
Напротив. И аз, както много други хора, следях как се развива акцията и се надявах, че всичко ще завърши успешно.
Всъщност дори се възхищавам на уменията ви да изкарате нощта по това време на годината в този район. Аз лично за себе си не съм убеден, че бих се справил.
Дори щях да питам с каква екипировка сте били за да се справите по този начин.
Просто не съм съгласен, че след като са ангажирани хора да ви помагат, може да се каже "ние сами носим отговорност за действията си".
Иначе съм абсолютно съгласен, че никой не е застрахован от грешки в планината ( а и не само там ). И добре, че има хора, които са готови да помогнат.
Радвам се, че и ти си един от тези хора. Всичко е добре, когато свършва добре. Хубаво е, че в поста ти има думите "грешки', "късмет".
Най-важното е да сме живи и здрави, да се учим от грешките и с повече късмет пак да бродим из планините.



Тема Re: Инцидента между х.Плвен и вр.Ботевнови [re: vladofff]  
Автор wwasp (непознат )
Публикувано03.02.10 11:26



"...повече от сигурен съм, че онзи Дамян можеше още да е жив и да продължава да пише тук, ако той самия и "придружителите" му бяха сторили каквото трябва..."
То май придружителите му пишат или поне пишеха тук...
Но дали считат, че са сторили каквото трябва , това хич не е сигурно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.