Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:53 04.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Покана за Ком-Емине 2010!  
Автор boris_borisov1979 (непознат)
Публикувано04.01.10 15:35



Първо, Честита Нова Година на всички! Да сме живи и здрави, за да се радваме на планините и природата!
Знам, че Ком-Емине се обсъжда всяка година надълго и нашироко и има много такива теми във форума, натрупали се през годините. Но все пак, тези, които са го преминали, със сигурност знаят, че това е едно невероятно и индивидуално преживяване за всеки отделен човек. Така че моля никой да не ми се сърди, че пускам такава тема, многократно вече обсъждана. Защото това си е моето Ком-Емине и някак си не върви да пиша в някоя от старите теми, пуснати от някой друг:)
И все пак, трябва да уточня, че това е по-скоро сериозна покана за участие и не толкова тема за разисквания и убиване на свободното време:)
Участието и на други хора в този преход стана наложително, след като се разбра, че ще имам сериозни семейни проблеми, ако тръгна сам:) Правил съм го вече няколко пъти, в които успях да премина цяла Западна Стара планина до прохода Кашана, както и един еднодневен преход от х.Ехо до Беклемето (целия маршрут за деня беше от Христо Даново до Троян). Не съм имал никакви инциденти, макар че имаше ситуации, от които с късмет се измъквах невредим:) Търпението на половинката обаче към соловите ми акции в Балкана се изчерпа и ми беше наложено, че ако искам да продължа да ходя по планините, трябва да си намеря компания:) И така стигнах дотук...:)
Друго нещо, което трябва да уточня, е, че прехода го планирам С КОЛЕЛО! Това вероятно е причина, поради която някои хора, на които също им се иска да си направят тази екскурзия през 2010-та, да не откликнат на поканата ми, тъй като те го планират да е пеша. Лошо няма, всеки с интересите и навиците си:) Аз лично предпочитам колелото, защото с него е по-бързо, носи част от багажа, спомага да не се подбиват краката по черни и асфалтови пътища и изобщо... абе, не си го представям пеша!:))) Въпреки че планирам да оставя колелото на Златишки проход и то да ми бъде доставено отново на Беклемето. Просто в този участък впечатленията ми са, че колелото повече ще ме забави, отколкото ще ми помогне. Другият проблемен участък за колело е в района от х.Добрила до връх Ботев, но там смятам да подсичам през х.Васил Левски. Това смятам да е единствената отсечка, която да не мина по червената маркировка, но смятам че риска „с колело през Купените” не си заслужава.
Както може би става ясно, целта ми е да мина тая пътека за възможно най-кратко време – в рамките на 11-13 дни при хубаво време и най-много 14-15 при лошо време. Така че ако някой има желание да ме придружи, да има предвид, че няма да има много време за почивка, бране на гъби и наслаждаване на природата:) Ако искаш да се наслаждаваш на приключението Ком-Емине, трябва да си отделиш едни 30 дни например, а аз с такова време не разполагам, за съжаление:)
Е, това е. В заключение ще кажа, че ако някой от вас прочете и в други форуми същата покана от мен за това мероприятие, да не се учудва – просто се опитвам да установя контакт с възможно най-голям брой хора, желаещи и плануващи тази година да направят този преход. Причината е, че знам колко лесно се разпадат уговорките за подобни съвместни начинания и например от 5 човека „100% сигурни” накрая може да не остане нито един:) А на мен ми трябва поне един...:) А ако се случи да са повече – супер, още по-приятно ще ми стане!:)
Очаквам включване!:)))



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор TheBear (въртоглав)
Публикувано18.01.10 21:49



Борисее, притегай спиците и не се ослушвай, че пътеките теб си те чакат!



\\-\\-\\-Притягайте пантите-//-//-//

Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: TheBear]  
Автор boris_borisov1979 (непознат)
Публикувано19.01.10 09:27



Знам, Мечка, знам, притегнал съм всичко, че и теглото на багажа вече редуцирах със седем кила след една ударна диета

Че то за Ком-Емине се искат рунтави гЪрди, не става само с чешане на клавиатурата...



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор Haвиraтop (ангел напоител)
Публикувано19.01.10 21:30



По-добре не тръгвай на такъв преход с непознати,това не е запивка на маса и ако някой види зора кой знае какви ексцесии може да станат. Иначе ти завиждам,бих искал и аз да го направя,но сега нямам възможност. Между другото би ли споделил колко кг смяташ да носиш освен колелото и какво смяташ да вземаш?



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: Haвиraтop]  
Автор boris_borisov1979 (непознат)
Публикувано22.01.10 12:11



Навигаторе, предупреждението ти е основателно, но след като ситуацията е такава, че нямам познати и приятели, които да искат да тръгнат с мен, трябва да рискувам

Но чак пък до опасни ексцесии от сорта на физическа саморазправа и насилие не вярвам да се стигне Все пак сме тръгнали на планински поход с велосипеди, а не да се бием из Балкана На който нещо не му изнася, да си ходи вкъщи или да си кара/върви/бута/спи самичък, негова си работа Аз самият нямам нищо против да съм сам, но както казах още в началото, семейната ми половинка я е страх за мен и не ме пуска без още някой, с който да си помагаме в случай на нужда. Пък и нали и затова толкова рано пуснах темата, за да имаме време да се запознаем с евентуалните желаещи, да покараме заедно някой път по пробен участък от маршрута и да решим, ако не заедно, то поне всеки за себе си дали иска другия да му е компания по време на прехода
Истината е, че желаещи за момента има и вече съм влязъл в контакт с тях. Някои дори са правили вече този преход и имат опит. Но пред всеки от тях стоят някакви неизвестни, които са причина да не могат да кажат със 100% сигурност дали ще успеят да тръгнат и кога. Така че набирането на още желаещи продължава Опитът е показал, че дори и на старта на Ком групата да е голяма, то по пътя тя оредява доста по естествен път и до Емине стигат само най-мотивираните и здравите
По отношение на екипировката и тежестта й... За точни килограми в момента не мога да говоря, тъй като не съм събрал все още всичко на едно място, за да го премеря Но при всички положения целта ми ще бъде товарът на гърба ми да не е повече от 8-9 кг, а по колелото да няма повече от 5-6 кг. Направил съм си един ПРЕДВАРИТЕЛЕН списък с всички вещи, които В МОМЕНТА смятам за необходими. С течение на времето е възможно някои от нещата да отпаднат или да бъдат заменени с други, както и да се прибави още нещо. Много зависи от общото тегло, което не бива да надвишава в никакъв случай вече посочените килограми, а ако е възможно, те да бъдат и по-малко. Ето го и него:
Колело
- колело с багажник и километраж – по-добре да е нормален багажник, а не такъв, който се захваща за колчето, по-здрав е и носи по-голям товар
- клещи, тел, парцал
- резервни накладки за спирачки – 2 чифта
- резервна гума вътрешна – 1 бр – може да е с „боза” отвътре, с цел по-голяма издръжливост
- метална капачка за вентил – 1 бр – за затягане на игличките във вентилите
- шестограни – само тези размери, които реално се ползват за конкретното колело
- ключове – същото
- машинка за верига
- шишенце с масло за веригата – от хвойните и високата трева веригата изсъхва бързо и трябва да се омазнява задължително, за да не се скъса
- щанги, лепило, лепенки за гуми
- помпа
- няколко резервни спици + ключе за тях.

Дрехи
- обувки полувисоки – 1 чифт – работни, за 50-60 лв (Stenso Arizona Ancle 01 например) http://www.bultex99.com/productdetail.php?categoryID=2&sub_categoryID=16&productID=704 Възможно е и да са други, но определено няма да са туристически от 300 лв, просто няма пари за такива
- вълнени чорапи, домашно плетени – 2 чифта
- тънки найлонови чорапи – 3 чифта (тип женски чорап. Технологията за обуване е: тънък найлонов, отгоре дебел вълнен и най-отгоре може памучен чорап тънък. Кракът не се поти много, а отделената пот попива във вълнения и крака е сух. Тънкият найлонов предпазва кожата от бодежа на вълната и пропуска влагата, а памучния най-отгоре предпазва вълнения от късане заради триенето с вътрешната страна на обувката. Освен това памучният също поема влага и я държи далеч от крака)
- обикновени памучни чорапи – 3 чифта
- гети – предпазват крачолите и краката сухи при дъжд и рано сутрин при роса във висока трева
- дълъг панталон – 1 бр – удобен за каране, с джобове и много здрав, за да не се къса от тръните. Може да е със свалящи се крачоли "2в1"
- долнище анцуг компактно по размер – 1 бр – за нощуване при по-хладно време и замества дългия панталон, когато е изпран
- слипове – 2 бр – може и някакви удобни бански, съхнат бързо
- тениски от непамук – 2 бр – планирам да са шосейно-колоездачни блузки от полиестер, съхнат бързо
- къси панталонки – 1 бр - отпадат при варианта с дългия панталон версия „2в1”
- поларена блуза – 1 бр – за рано сутрин и при по-студено време
- шушляково горнище на анцуг – 1 бр – като поларената блуза, но може да се носи с отворен цип, а и повече пази от вятъра
- шапка с козирка, тънка – 1 бр
- ръкавици без пръсти за каране – 1 чифт – предотвратяват мазолите и раните по ръцете при каране, бутане и носене
- дъждобран – задължително много здрав и покриващ и раницата

Хигиена
- хавлиена кърпа – малка по размер и по възможност бързо съхнеща
- сапун и сапунерка – използва се за миене и пране
- конец, четка и паста за зъби – ползвам след всяко ядене
- тоалетна хартия – 1 руло

Опаковки за багажа
- раница 35 л с допълнителни джобове 8 л, които се закачват отстрани на раницата. Могат да се ползват и като несесери вътре в раницата, когато е по-празна
- мешка – 1 бр – закрепва се за багажника, в нея се слага спалния чувал, платнището, дрехите, резервните дрехи и бельо и всичко останало, което почти сигурно няма да трябва до края на съответния ден
- съдове за вода – 3-3,5 л – пластмасови шишета, закрепват се на рамката, на багажника и в краен случай в раницата
- чантичка за кръста – носи най-често ползваните малки предмети
- чантичка за инструменти за колелото – монтира се на рамката
-
Аксесоари
- метална чаша, удобна за гребане от плитки водоизточници – понякога има хубави плитки локви по пътя с чиста и бистра вода в тях, ама направо с шишето не може да се гребе. Служи и за варене на вода при нужда
- тензух/цедка за вода – прецеждат примесите, съдържащи се в изворчета, локви, реки и т.н. Може да се използува дамският чорапогащник за цедка + няколко хапчета за дезинфекция на водата.
- въженце паракорд 550 – 15 метра, издържа до 250 кг и може да се ползва за различни нужди http://xns.blogsite.org/blog/?p=776
- спрей за импрегниране на обувките – при мокро време или в обилна роса обувките се напиват с вода и не могат дълго време да изсъхнат. Мокренето на обувките въобще не бива да се допуска! Ако обувките са кожени, може да се използва и гъша мас вместо спрей.
- комбинирано ножче с прибори за хранене – може и без прибори, но ножът трябва да е достатъчно голям и здрав (например, за да може да дялка дърво за направа на подпори и колчета за палатка)
- запалки – 2 бр
- пари - достатъчно
- телефони + зарядни – 2 бр. Може и само един брой.
- фотоапарат + зарядно + допълнителна памет
- челник + резервни батерии
- метални щипки за защипване на дрехи при сушене – от онези, черните, дето ги продават в книжарниците. Държат здраво и са леки. Суши се нощно време на въженце, опънато между дървета например. Дневно време се суши на въженце, вързано хоризонтално отзад на раницата
- игла, конец, безопасна игла – за шиене на лошо скъсани дрехи, раници или за вадене на трънчета
- туристическа книжка „100 национални обекта”
- сигнална свирка с компас и термометър – Термометъра е глезотия, компасът е „авариен”, свирката е полезна при мъгла за ориентиране на загубили се участници от групата, за сигнализация при разделяне на групата в търсене на маркировка или при нещастни случаи (не дай Боже!) http://armyshop.dir.bg/_wm/catalog/item.php?did=97950&df=487522&dflid=3
- ластици за закрепване на мешката върху багажника – 3 бр – евентуално може да се замести от паракорд въжето
- найлоново чувалче за увиване на мешката при дъжд – може от черните за боклук
- туристическа застраховка
- няколко карабинера, за закачване на разни неща

Медицински комплект
- бинт
- риванол – в малко шишенце
- кислородна вода – в малко шишенце
- сулфатиазол – прах за рани
- лепенки – за мазоли, пришки и малки, открити ранички
- аналгин, аспирин – за стопляне, някакви болки, против мускулна треска
- крем за мазане на възпалена кожа – специално за мен, за между бедрата, че от ходенето и потенето ми се протрива кожата на това място
- памук
- нещо против диария

Нощуване на открито
- платнище с въженца в краищата – 2х3 метра, използвано от швейцарската армия, тежи 600 гр и лесно става на палатка, http://armyshop.dir.bg/_wm/catalog/item.php?did=74788&df=349090&dflid=3
- спален чувал

Ориентиране
- 7-те карти на Ком-Емине
- руски топографски карти за проблемните места
- карта на Троянски балкан
- бусола
- GPS с вкаран трак на маршрута

Храна – има ли хижи или магазини по пътя, храненето е в тях, иначе:
- ядки – бадеми, орехи, лешници, фъстъци, белени семки
- фъстъчено масло – за мазане на филии
- хляб – купува се откъдето може. Вариант са сухарите
- мед – в пластмасов буркан или специална тубичка
- стафиди
- витамини
- варени яйца – с тях се тръгва и се консумират първи. После на местата за допълнително зареждане се вземат други

Това са нещата, които смятам, че ще ми бъдат необходими НА МЕН. За съставянето му съм проучвал много мнения и източници, а повечето съм ги тествал в реални условия и знам, че НА МЕН ми вършат работа. Има и други неща, които по всеобщо мнение трябват за този преход, но АЗ не смятам да взимам, като например:
Каска - не се чувствам много добре, когато ми е на главата, а и не предприемам бързи и рискови спускания, така че ще си я спестя;
Слънцезащитен крем - по принцип не ползвам такъв, а и по време на преход кожата ми е толкова мръсна и потна, че ми е непоносима мисълта да я мажа и с крем;
Слънчеви очила - по принцип не нося очила, а и ми пречат да си бърша челото от потта (случва се всяка минута по време на голям зор), стъклата се запотяват и мокрят, въобще...;
Репелент против насекоми - подобни мотиви като при крема;
Шалте - обемисто е и не се носи лесно.

Вероятно този списък ще предизвика коментари, но който има такива намерения, го моля да бъде конструктивен, да се аргументира добре защо е "за" или "против" дадено нещо и в крайна сметка да е полезен на мен или на всички, които се интересуват от темата и прехода Ком-Емине



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор E.Yonkov (непознат)
Публикувано22.01.10 17:03



Щом става въпрос за планинско колоездене пробвай в

форум. Трябва да има из архивите му един много интересен и поучителен разказ на двама ентусиасти, които бяха правили Ком-Емине преди няколко години, предполагам си го чел де.



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: E.Yonkov]  
Автор boris_borisov1979 (непознат)
Публикувано22.01.10 17:13



Единият от тия двама ентусиасти е един от възможните ми спътници по време на прехода през лятото

Поддържаме контакт... Всъщност, точно този разказ, който имаш предвид, ме запали по идеята за Ком-Емине И сега съм вманиачен до безкрайност!



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор lubodir (lubosto)
Публикувано22.01.10 22:40



Уважаеми Борис Борисов,поздравявам Ви за желанието да минете Ком-Емине и да осъществите мечтата си!Минавам го много години със ски,с тичане,пеша,с коне,с колело.Водя различни групи от 2-3души до 12-15души.Придружава ни микробус и не трудно да се направи.Соловото изпълнение е по-трудно с колелото,като последния път беше преди две години.Преди три години бях с раница 10кг и при дългите преходи от 10-12ч. имах проблем с болка на седалищните мускули!?Преди две години сложих на рамката дисаги-два голями джоба от раница,като гърбът ми е свободен.Това е по-лесно за мен при трудния вариянт с колелото:1.х."Петрохан"-х."Тръстеная",2.поч.дом"Енерго-Витиня",3.х."Кашана",4.х."Ехо", 5.х."Дерменкая",6.х."Тъжа", 7.х."Бузлуджа",8.х."Грамадлива",9.х."Чумерна",10.с.Жеравна,11.с.Дъскотна,12.нос Емине.Може и за 15 дни с колелото или повече.При 7дни или 9 дни с колело не се минава през билото през целия маршрут,като се заобикаля .



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор Xoбo (лентяй)
Публикувано23.01.10 00:39



Непременно си вземи шалте. Обемисто е, но е много леко. Ще ти спести много дискомфорт при влажно време и каменист релеф. Няма нищо по-добро от здрав сън след труден ден! Нищо няма да спечелиш ако оставиш шалтето в къщи!

Някой те съветва за дисаги. Който е минавал прехода с велосипед знае, че дисагите само пречат. Те са незаменими за шосе, но не и за тесните пътеки по прехода Ком-Емине. На много места има пространство само за велосипеда или за човека. Тоест колелото заедно с багажа върху него се носи на гръб. Или се бута по пътеката, а ти самия вървиш извън пътеката и всичко те дере по краката докато имаш воля да го изтърпиш.

Не се лъжи с дисагите. Това може да те съветва само теоретик! Друг е въпроса ако някой ти взема колелото преди трудни участъци и ти го носи където те свършват.

Редуцирай още теглото на багажа. Приветствам идеята ти да го минеш с велосипед. Виждам, че и опит имаш, но пак си помисли. Това е много спартанско, защото трябва да си с минимум багаж. Иначе няма да стане. Един чифт бельо на г..а /гърба/ и един в раницата. Като идея на всяко подходящо място се къпи както са го правили европейците докато не са видели от Българите бани с течаща вода. Кофти е но помага. Мокриш хавлиената кърпа обилно с вода и търкаш тялото докато решиш, че е достатъчно чисто. Както казах, мизерно е, но помага! Можеш да го правиш на всяка чешма, защото не се поливаш с вода и колкото и студена да е тя се търпи. Освен това пери на всяка чешма. През лятото в планината всичко мокро съхне много бързо.

Последен съвет. Ако имаш възможност ходи от края на Юли до средата на Август. В краен случай началото на Август докато стигнеш. В никакъв случай Юни. Това е най-дъждовния месец. Първата половина на Юли е горе долу същата работа.

Най-добре, ако имаш тази възможност, следи дългосрочната прогноза за времето. В наши дни е доста точна. И според прогнозата вземай отпуска и отпрашвай.

Аз миналата година тръгнах, контузих се и по принуда спрях. Това лято ако е живот и здраве, защото контузията ми още не е отшумяла, ще продължа от там където прекъснах. За съжаление нямам никаква подготовка за велосипед, затова няма начин да сме заедно. Аз съм пешеходец.

Желая ти успех!



Тема Re: Покана за Ком-Емине 2010! [re: boris_borisov1979]  
Автор Haвиraтop (ангел напоител)
Публикувано23.01.10 02:37



С този багаж по-разумно да смениш колелото с муле






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.