Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:35 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За стари ски пантаджии...нови  
Автор KGM (Разбиращ)
Публикувано23.11.09 22:06



Колко трябва да са дълги ските за ски туризъм алпинизъм (не за състезания) според ръста на човека? За новите тип карвинг ски....
За 187см. човек, 170см. много ли са къси?

When the going get tough, the tough get going !


Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: KGM]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано24.11.09 11:56



Без да смея да твърдя, че разбирам много от карвинги, мисля че според общите представи не са къси.

Аз лично съм консервативен тип и си купих през 2004 год. FISCHER Tour X-Pedition Hans Kammerlander с дължина 175 см. Висок съм 176 см, но като ученик се учих да карам ски на 190 см, после дълго имах 180 см (още си ги пазя и карам и с тях като е по-оскъден снега).

Както е известно с по-дълги ски човек е по-стабилен, особено при по-високи скорости, но тенденцията е към все по-лесно и мързеливо въртене и масово използваните ски стават все по-къси.

Имам за продан (в най-скоро време ще ги снимам и ще пусна обява в клуба) чисто нови (неизползвани нито веднъж) комбинирани обувки Lowa Struktura Light - с по два сменяеми пластмасови езика (единият е с междинна става), номер 8 1/2, което приблизително отговаря на 42. Цвят сиво и бордо.

С поздрави

И.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.


Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: KGM]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано24.11.09 21:57



Аз карам със 185 минимално, до 190 - ако са по-меки ски. Предпочитам пистови 185. Висок съм 186 и тежа 83 до 88.
Карвинг опитах, но за панти не стават. Ако целта е да се качиш някъде при подходящи условия и да се спуснеш - и удоволствието е в спускането - може и криви ски. Но за пребиваване в планината или преходи ските са прави или леко вталени. Миналата зима гледах, че се продават абсолютно прави ски - не бях виждал такива. Бяха за ловджии.
Твърди се, че кривите ски не са така универсални както правите. Съответно изискват повече усилия и контрол при преминаване през различни пасажи. Последното на мене ми се случва всеки път, и обикновено все е тъмно, или времето е разчетено точно и т,н, и изненади и затруднения или бавни карвинг ски са последното, което бих искал.
п.с.: Сега видях колко си висок...
Аз не бих нахлузил под 180. Може и с къси вероятно, но това ще е някакъв хибрид между ски и миниски.

Редактирано от galuni на 24.11.09 22:00.



Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: KGM]  
Автор jjoko (непознат )
Публикувано25.11.09 11:41



Този карвинг дето си го написал е много добър за теб ако караш с повече завойчета по пистите. Ако ще пантиш си вземи прави /класически/ ски с твоята височина или даже малко отгоре. Стабилни са и за дълбок сняг и за шус по пистите, както и за ходене. Не съм спец само споделям моя опит





Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: KGM]  
Автор Lexa (Фaнaтиk)
Публикувано25.11.09 14:04



Повече, зависи от теглото, а не от ръста! За по-голямо тегло хубаво и да са по-дългички и ските. Също важно къде ще се карат. Ако се карат по-широки склонове, в дълбок сняг - пак хубаво да се по-дълги. Обаче тъй като ще трябва ските да се носят на гръб в гората, тук вече добре да са по-къси за да не тежат много и да не закачват за дървета и клонки. И късите ски се карат по-лесно в гората. Според мен ските за пант нормално да са дълги между 165-175 см. 170 са перфектни. При по-късите се разваля удоволствие при каране, а дългите са по-тежки и неудобни за носене.

Никога не говоря без акцент...

Редактирано от Lexa на 25.11.09 14:27.



Тема Днешните скинови [re: Lexa]  
Автор KGM (Разбиращ)
Публикувано26.11.09 23:03



Като чели най ми допадна мнението на Лекса. Тук често се ходи в гори и разни ръбове където мойте сегашни 185 винаги са ми се стрували по дълги от необходимото.
Ако човек се опита да си купи съвременни турови ски, надали ще намери прави. прегледах разни производители, но на всички новите им модели са все криви.
Също така, при повечето от тях най дългите размери турови ски са 178. Много малко видях 184 и те кой знае дали са внесени в България. Явно като са по широки вече ги правят и по къси.
Големи дълги склонове с хубав сняг у нас рядко се срещат, така че дълги ски за удоволствие от скоростно спускане не ми се случва. Пък и то като съм ходил 10-14 часа с 20 кг раница съм толко скапан че няма ни стил ни красота на каране и само гледам да се добера до хижата или колата.
А и паудър условия за по широки и дълги ски не си спомням да съм уцелвал.
Ако имаше 178 (най дългия размер на този производител Dynastar) щях тях да взема ама няма.
А и все пак новите ски са с цени 250-500 евро , а тези ги взех за 100.
Като дойде зимата ще се разбере дали са приемлив компромис за наште гористо каменни условия.
А и като задуха вятъра когато си със ски на гръб, по добре да си с по малко платно (ски)......
чао



тука има сбор на турови ски разни

When the going get tough, the tough get going !

Тема Re: Днешните скинови [re: KGM]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано27.11.09 22:37



Не може да се избере определен вид ски и да се нарече по-добър във всичко.
Не мога да се разделя лесно с няколко неща, типични за "дългите" ски.
По-сигурно стоят и държат на всякаква повърхност при ходене, освен при твърд недеформируем гладък сняг. При кривини прескачат по-малките - а с късите всъщност може да се прекрачи препятствие. Безусловно предимство при пързаляне направо, с някои изключения, разбира се. Примерно косо спускане по утъпкан недеформируем сняг. Изненадващи промени на повърхността блъсват по-рязко с намаляването на дължината - но това може би се компенсира с навици.
И няколко по-други качества - прави хубави ски се намират за 5-10-20 лв, което води до изключително повишаване на здравината на базата, кантовете и т.н. - при нужда лесно се заменят. В неудобна ситуация се отвинтват автоматите и ските се складират на място. Правите колани са евтини, по-сигурно залепват, сгъват се и се режат и кроят по всякакъв начин - нямат специфична форма, просто ленти на руло.
Ходене между препятсвия не е проблем. На ските им трябват 10 см лента от сняг, за да се промушат. Обръщанията на склон правя и с 204, и 185 са ми като цвички. Ски на раница не нося. Обикновено на рамо, с презрамка, или в ръка. Имам карвинг панти, но не можах да ги разуча миналата година. Тази ще докладвам, и ще направя по-широко сравнение с къси или криви ски.



Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: KGM]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано28.11.09 22:20



Докато търся нещо за ските, намерих това

и статията за ски в wikipedia. Хората си казват - забрави за карвинг. Обясняват и всичките ми неудобства с кривите ски.
Препоръчват широки прави ски и коментираните в статията с обратно изрязване. Последното трябва да са ски с форма на дъска от бъчва.
Аз пак ще си карам с прави ски по всякакъв терен, вместо да мисля в тъмното или в мъгливо бяло къде има фирн, корички, прах... и да се пребивам.



Тема Re: За стари ски пантаджии...нови [re: galuni]  
Автор TheBear (въртоглав)
Публикувано05.12.09 19:27



Май всичко сте казали, но да изкажа и аз впечатления (правя това, поизтупвайки се от прахоляка, че скоро не съм се появявал тук

).

Старите ми ски са стар модел Dyndfit All Terrain - така да се каже "прави".
Тези, с които в момента карам са нов модел (`06\`07\`08 не знам точно) Dynafit ST 3.0 - тези са, като ги гледам "по-криви", ще дойде да имат нещо общо с "карвингите"...

Старите са 180см, новите са 178. Заради кривините обаче, площта на по-новите се оказва по-голяма, смятъл съм го грубо. Печели се площ, а дължината остава същата, даже по-малка. Аз съм около 185-6см някъде и съм тежък - около 91-92кг. Потъвам. Ама не мога да мъкна 2 метра ски из горите , на гръб, и да се спускам с тях в дебелия сняг... И с едните и с другите съм карал и съм се кефил. И едните и другите стават. Още повече като слагам в аритметиката колко пари съм дал за едните и за другите... Старите са "по-дървени" и като че са по-добри на фирн (и утъпкано ако се наложи да се минава). На сняг дълбок обаче, особено с кора отгоре, дето не може да те издържи и правиш дълбоки следи, "кривите" се управляват много по-лесно, завоите не са чак така невъзможни . Дойде ли обаче страничен склон заледен, за изкачване, стой та гледай каква борба става с "криваците"... Не мойш да закантиш! Ма въобще! А аз съм и с прави колани. С правите ски си минаваш доста по-безпроблемно.
Като цяло спускането е по-лесно с "кривите".
За теглото им няма да отварям приказка.

Поздрави на всички стари познайници!

\\-\\-\\-Притягайте пантите-//-//-//

Редактирано от TheBear на 05.12.09 19:40.



Тема Re: За стари ски пантаджии... [re: TheBear]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано09.12.09 15:26



Нагоре при страничен наклон с криви ски и прави колани - просто си все едно без колани.
Теоретично може да си цепнеш правите колани по дължина и да ги лепиш на константно разстояние от кантовете (остава "дупка" по средата на базата), пантил съм с подобни и вършат работа, но не са много удобни от към поставяне и сваляне - все едно имаш по един чифт колани на всяка ска, при това всеки чифт е с една обща скоба за закачане към ската. Може да ти измръзнат ръцете докато ги прибереш. Най-добре си остави правите колани за старите прави "каменарки", а си изрежи по мярка за карвингите. Аз така направих (и добре че го направих тогава, защото точно сега нямаше да мога да си го позволя).
ПП. Карам със 10 см по-дълги от мене прави ски и с 5 см - карвинги, при това са си извънпистови и не са тесни. Не са ми дълги като за панти, въпреки че не тежа много.
ППП. По мене май повече прах има ;)




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.