Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:20 13.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: momtchi]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано07.12.09 07:25



Не навсякъде можеш да се оттървеш заради това, че имаш пикел, така е.
Но при подхлъзване точно там трябва да объркаш нещо, за да не спреш, или пък да си се ударил лошо при самото падане. Наклонът не е голям, нито пък ледът твърд (момичето си е правило стъпки без котки, нали така?).
За уменията за спиране сме си говорили и преди. Не само, че трябва да имаш с какво да го направиш, добре е да си оттренирал и как. Ти знаеш много по-добре от мен как хората, които не знаят както да правят, инстинктивно си падат на раниците и си вдигат краката.
Тава с вързването с въже, за което спомена Ники, е наистина много тънък момент. Трябва да разбираш доста добре какво ще се случи, ако някой наистина падне. Иначе си е един вид солидарност- хайде, каквото ще да става, да сме заедно...

В повечето случаи, когато някой е пострадал, спасението е надолу, не нагоре. Освен ако няма хеликоптер.

Въпроси задавам, да. За това са форумите. Ти мислиш ли, че е нормално никой да не стигне до тях цяла нощ? Ами че ако се бяха обадили на приятелите си- планинари най-малкото щяха да им донесат бивачни съоръжения. Добре, че са имали.

Редактирано от мaлъk змeй на 07.12.09 07:56.



Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: мaлъk змeй]  
Автор momtchi (непознат )
Публикувано07.12.09 09:21



Предполагам, че ледът е бил твърд, или поне е такъв по това време на годината. А момичето се опитвало да прави стъпки в прясно навалелия сняг - понякога е възможно, зависи от сцеплението между двата слоя (от температурата и условията, при които вали снега). Интересно ми е с какви обувки са били. А младежът е претърчал

. Изобщо, ако се направи анализ на разказа му, мисля, че ще се намерят всички възможни грешки, които могат да се допуснат при тези условия. Един вид ръководство ще излезе - "Какво да не правим"...
Аз за Мекия ти намеквах, явно не си го сменила . Представям си как при едно такова падане на твърд лед и скала, се оказваш 20-30 метра по-надолу и на пикела ти му липсват два-три зъба - изтъркани . А за копаене на стъпки, ще трябва да оттренираш някакъв много рязък удар, за да има ефект.
След този случай няма да ми се налага да водя безумни спорове с курсистите за необходимостта от пикел и котки, поне за тази година.



Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: momtchi]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано07.12.09 09:45



Подозирам, че Мекият няма да го бъде дълго. Някои хора вече дори ме навиват да ми покажат как би се счупил в здрав лед...



А за котките- казах го, защото не е имало нито едно място, където да са ни липсвали, дори при качването на Вихрен. Но е рисковно да не ги вземеш в този сезон.



Тема Re: Туристка е паднала от Кончетонови [re: vgazgoeb]  
Автор gennata (непознат )
Публикувано07.12.09 11:34



Като чета всичко написано, най-вероятно подхлъзването на момичето е станало на един не много дълъг, но много опасен ръб по Баюви дупки, който особено в зимни условия, е по-труден от Кончето. По самия ръб не се минава, а се подсича малко под него, западно. Било е абсолютно задължително в тези условия осигуряване с въже ! Винаги при зимни условия сме се осигурявали там, освен в случаите на хубав фирн, когато котките държат здраво. Сами си признават, че не са познавали маршрута и при влошаването на времето най-добре е било да се върнат назад, защото не са знаели какво ги очаква напред, въпреки, че може би са били по-близо до заслон Кончето. Непростим пропуск е в този сезон, в тази планина, да не се вземат пикели и котки, независимо от времето в момента ! Каската също би била безценна в този случай, но в България сме свикнали така... Дано всички, включително и те, разбира се, си извадят поуки от този изключително поучителен случай ! А относно действията на ПСС - те не са факири, особено в тежки метеоусловия. Хората правят каквото е по силите им и въпреки, че не винаги успяват, имат огромна нужда, не само от техническа и финансова, но и от морална подкрепа в усилията си !



Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: N_i_k_s_i]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано07.12.09 14:21



След всичко изписано няма какво повече да се добави, включмвам се, само за да се присъединя към краткото и изчерпателно "аджамии-късметлии", написано от някого по-горе.

Всъщност може би трябва да споделя и личните изводи, които си направих (не, че стигам до тях да първи път, просто тази история е поредното потвърждение за правилността им):
1. Т.нар. "журналисти"... тия са ми много болна тема. Сигурно за стотен или хиляден път се чудя по какви неведоми пътища се придвижва тая информация, кой какво добавя и кой какво маха от нея... Аз отдавна съм се научил да не вярвам на писанията в медиите за подобни истории в планината. Надявам се тази случка да е помогнала на още няколко човека да осъзнаят този факт.
2. Нищо, ама НИЩО не може да оправдае липсата на пикел и котки през декември в Пирин.
3. Да тръгваш по непознат или слабопознат маршрут при зимни условия - това също не е добра идея. Идеята да се разчита сляпо на GPS-а също няма да коментирам, ще вметна само, че в зимни условия тия машинки проявяват много силна склонност към ентропия. Просто зимните условия не им понасят.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: Яceн_]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано07.12.09 15:03



Идеята да се разчита сляпо на GPS-а също няма да коментирам, ще вметна само, че в зимни условия тия машинки проявяват много силна склонност към ентропия. Просто зимните условия не им понасят.

---------

Ами на какво друго е могъл да разчита след като е видно, че нито му е било ясно къде е тръгнал и нито къде се намира. Даже през цялото време се е опитвал да избяга от спасението катерейки се нагоре вместо да си слязат надолу.

А за машинките не зъм забелязал зимните условия да им влияят. Просто си има марки модели които хич не ги бива - и се отнасят отвреме - навреме. Но това е друга дълга тема. Само ще кажа за тези които възнамеряват скоро да си вземат подобна машинка - 60 CSX. Не се лъжете да взимате нищо друго, колкото и да ви убеждават продавачи и разбирачи

------------------------------------



Тема Re: Истината: от участника-свидетелнови [re: Da Luz]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано07.12.09 21:22



Да се включа и аз в "анализа"... най-вече на това, на какво трябва и на какво не трябва да се разчита.

До момента, в който хората са разчитали на себе си, на преценката си и на знанията и уменията си (толкова и такива, каквито са били) - както сами можете да видите, са се справяли доста добре като за условията. Мислили са с главите си и това е помогнало.

Когато обаче са започнали да се паникьосват и това ги е подтикнало да се отвърнат от тази здрава основа и да започнат да разчитат повече на имагинерни величини като джипиеси, спасителна служба и дядо господ, нещата естествено са тръгнали на зле.

Както е казано, спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се.

Добре, че торбата с късмета е била пълна!



Тема Абсолютно начинаещинови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Da Luz (Da Lud)
Публикувано07.12.09 22:33



На това ниво са знанията и уменията им:

Всичко което са знаели за Пирин е това, че е планина в югозападна България. Не са чували че повечето летни пътеки, зимата е опасно за преминаване. Нито пък са си направили труда да се информират и да проучат района... Горе долу единствения им адекватен опит с който са разполагали е че българските хижи не са за бели хора.



ГПСът не знам дали им е помогнал щото долината на Влахина река е строго еднопосочна и нямало начин да се разминат с ПСС. Което определено им е помогнало щото до Кресна са поне 30 км.

---------------------

П.С. Всъщност и ГПС евентуално е помогнал щото иначе ПСС може би щеше да ги търси някъде в района Тевно езеро

------------------------------------


Тема Re: Абсолютно начинаещинови [re: Da Luz]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано08.12.09 12:22



OK, относно уменията аз написах: "толкова и такива, каквито са били". Повече не се наемам да съдя.
Никой не се е родил научен.
Ученето става понякога и така, по трудния начин... когато не си опичаш акъла.



Тема Re: Абсолютно начинаещинови [re: Da Luz]  
Автор isolation (непознат)
Публикувано09.12.09 21:30



Абе, чукай на дърво да не ти се случва и бъди малко по-умерен в коментарите.
Отстрани всички сме големи разбирачи и много ни бива да критикуваме и акъл да даваме.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.