Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:55 29.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Обикновени котки?нови  
Автор tvy (новак)
Публикувано01.12.09 12:37



Откъде мога да си купя обикновени котки от онези дето се връзват само под подметката? Гледам в магазините се продават от алпинистките котки само, които имат и отпред шипове и изискват специални улеи на обувките. Сигурно са много по-добри, но понеже не съм алпинист мисля, че няма да ми трябват такива за едно ходене до Мусала да речем. Благодаря.



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: tvy]  
Автор Mitaka ()
Публикувано01.12.09 13:07



Пробвай да се огледаш уикендите на пазара до стадион Васил Левски.

Поздрави,
Митака





Тема Re: Обикновени котки?нови [re: tvy]  
Автор Pyмeн Гpънчapoв (непознат )
Публикувано01.12.09 13:09



Здравейте! Един от утвърдените майстори на обикновени котки е бай Мишо, на него можете напълно да се доверите /824-23-31/. При изкачването на вр. Мусала през зимата често не са достатъчни такива котки. Факт е, че има случаи, когато част от осигурителното въже остава под снега. Ако имате намерение да ходите във високата планина през снежния сезон, например по билни туристически маршрути, ще са ви необходими и алпийски котки. Успех!



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: tvy]  
Автор momtchi (непознат )
Публикувано01.12.09 13:39



Недй да си купуваш такива котки - те не стават за употреба в планината, направени са за движение по път или равна пътека, когато има заледяване.
Повечето от котките, които се продават по магазините всъщност са туристически, има такива, които се слагат върху всякаква обувка (нямат нужда от улеи), дори с не съвсем твърда подметка. Цените им се въртят около 100 лв (както на чифт котки, така и на туристическия пикел). Избор има. Ако ти трябва за веднъж, винаги може да вземеш от някой на заем или под наем. Като си взимаш котките, задължително отиди с обувките, с които смяташ да ги ползваш, поне едната.
Пикелът и котките са задължителнти спътници на тези, които искат да излизат в планините през зимата над гористия пояс, без значение как наричат себе си тези хора - туристи или алпинисти.
Това особено важи за изкачване на Мусала през зимата.
Ако някой го е правил без тези съоръжения (виждал съм и такива по маратонки), просто е имал късмет с условията....

Момчил



Тема Re: Обикновени котки? [re: tvy]  
Автор lr_discovery (минаващ)
Публикувано02.12.09 14:05



На Златните мостове видях преди около 10 дни. В неделя.



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: tvy]  
Автор bilivo (Mermaid+if)
Публикувано03.12.09 12:45



На Мусала по въжето с котки? Хора, а стига бе. Виж за траверса съм съгласен ... ама по въжето дето се минава толкова често и има не стъпки ми стълби изкопани ... Вие лично колко пъти там сте ползвали котки? Реално колко пъти ви се е налагало де.

През последните 3 години се качвам всеки месец на Мусала (последната зима малко попропуснах де) но нито един път нямаше нужда от котки. Ако сте с прилични зимни обувки си правите стъпки в снега без никакъв проблем.

Да има случай когато горната част на въжето се затръпва, но не е фатално излизането, ако имаш малко опит.

Ако нямаш котки просто дебни за по-хубава прогноза за време да не се нацепиш в някоя буря, метеоролозите обикновено разчистват горната част на въжето, ако се затрупа, така че при по-стабилно време мисля няма да имаш проблем.

Само да се допълня - напълно съм съгласен, че за висока планина си трябват и котки и пикел, да не остана грешно разбран, думата ми беше конкретно за Мусала по въжето.

Иво

Редактирано от bilivo на 03.12.09 12:50.



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: bilivo]  
Автор momtchi (непознат )
Публикувано03.12.09 13:17



Вместо да пишеш такива заблуждаващи неща, по-добре предложи котки и пикел от Екипировка-та, хубави са, само дето са малко по-скъпички от KONG-а.

Много пъти съм наблюдавал зимно изкачване на Мусала "по български" - набиране с две ръце по въжето и драскане с меките обувки по снега (в най-добрия случай, има и с маратонки и дори с градски обувки в хубавите, слънчеви почивни дни. Лошо ми става като го гледам това. Щото съм виждал два-три пъти как се изпускат, за щастие без последствия - някой те хваща преди да си набрал скорост.
Много пъти аз съм копал стълбата нагоре, работата е тежка, особено ако си лек пикел.
Няколко пъти не съм успявал да кача хора горе, понеже нямат котки - това с набирането по въжето, когато аз съм отговорен за хората, не бих го допуснал.
Винаги съм с котки там, когато има достатъчно сняг и съм сам или хората с мен също имат котки. Ако нямат - копам и блъскам, обикновено се качват, но не всеки път.
Прогноза за условията по ръба няма, освен да се обадиш на метеоролозите и да питаш как е в момента - там го духа вятъра, топи се и мръзне, може условията да се сменят за един час, и това не е свързано с хубавото или лошо време. Достатъчно е една група да се изпързаля на слизане по въжето на омекнал сняг и от стълбата не остава нищо, а след това замръзва...

Много изписах, ама съм под въздействието на инцидента на Кончето...

Та значи носете си пикел и/или котки във високата планина при зимни условия - помагат много. И е хубаво преди това да се научите да ги ползвате...
Иво, иначе аз рядко слагам на траверса котки - напоследък има малко сняг, много ми скърцат и се изхабяват от камънака, ама си ги нося винаги



Момчил



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: momtchi]  
Автор bilivo (Mermaid+if)
Публикувано03.12.09 14:25



Не бе като водиш група е друго, съгласен съм. Там отговаряш за хората и е хобаво човек да се презастрахова, просто изразих лично мнение, че човек може се опрая и без ... ама то зависи и от човека.

Съгласен съм че на траверса понякога по-скоро със снегоходки, не с котки трябва да си



Вижал съм ги и аз всякъкви да се качват, леля дъновистка зимата с маратонки ... та Боби я сваля по въжето надоли, че сама не можеше да се оправи. Виждал съм и хора със седялки и самоусигоровки ... това на мен ми идва прекалено. И хора с котки и пикели в некъв пресен сняг дето затъваш до коляно ... в такива условия, за кво са ти котки :)

Просто трябва да се съобразяват нещата с обстановката ... е сега тез на Кончето са си за бой ... като виждаш, че е поледица и нямаш котки или с както да се самоосигуриш по тоз парапет, къде на баба си в .... си тръгнал, ми няма нищо страмно човек да се откаже и да се върне. Ама това е друга тема де.

Иначе за нещата от екипировката, има и не чак толкова скъпи (с интерес на истината не зная какво има в наличност в момента)

На Black Diamond пикелите са страхотни, аз имам Raven - Grip, много лека и приятна мотика, Raven Pro е същата работа, но без темляк и не е хич скъп, за това което представлява. На Stubai пикелите също не са никак лоши, но в сравнение с Black Diamond са малко по-тежки. Не помня как се казваше модела един син съм пробвал (Stubai), не го виждам в сите в момента, но оня ден го гледах в магазина на Герлово.

За котките по-евтин вариант са Stubai, има сякви разновидности (с автомати, без и тн) има и CAMP, които са на същата цена горе долу.

На БД котките са яки (нали са БД баси ) миналата зима си взех Серак, но така и не ми се наложи да ги ползвам, а и нямах много активен зимен сезон, ако трябва да съм честен, надявам се таз зима да ги сефтосам, та като изключиме марката и че изглеждат чуднички, не мога да кажа нищо за тях понеже ми стояха в ранизата, а не на краката където им е мястото

Та мачки и мотичка за зимата си трябват или поне трябва да са ти задължително в багажа, дори и да не ги ползваш, ако си тръгнал по билата. Не зависимо от къде ще си ги купи човек и на какви пари, средно 100-120 лева за котки и горе долу толкоз за пикел, ако човек смята да се занимава сериозно с висока зимна планина и да прекарва повечко време там през сезона, те са си добра инвестиция.



Тема Re: Обикновени котки?нови [re: momtchi]  
Автор bilivo (Mermaid+if)
Публикувано03.12.09 15:06



Ето и една стара статия за котки за ледено катерене и микс и въпреки, че това са съвсем различни котки и с различно приложение може статията да е интересна и любопитна за хората, който не са я чели.



Поздрави
Иво




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.