Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:15 24.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема х.Мусала.............->х.Рилски Езеранови  
Автор Joy_Boy (Изтрещял)
Публикувано13.08.09 00:21



Здравейте! Приятели предлагат да идем в рила за следните преходи х.Мусала->х.Грънчар->х.Рибни Езера->з.Страшно езеро/х.Мальовица(?)->х.Рилски Езера..
Посочените са местата за спане, х.Мусала е отправната точка.. Бих искал да попитам няколко неща.. Имам една карта, която си поръчах от Домино, и на нея е посочено, че лифт от Боровец има до Ястребец. До хижа Мусала разбирам че няма?
Освен това, червената лентова маркировка от хМусала ми изглежда като да минава през вр.Мусала(почти), това така ли е? Другото което ме интересува.. Има идея да се спи в заслона Страшното Езеро, с идеята да се продължи към вр. Мальовица, вместо да се свива към хижата за нощувка и после пак към вр.. Но на картата не виждам сякаш (поне маркирана) пътека. Единствно виждам (на картата) някаква "бъдеща/планирана" маркировка покрай Купените, Ловница и преди Злия Зъб завива към БАК. Дали си заслужава, вместо човек предната вечер да си иде до х.Мальовица и на сутринта да си ходи към върха?
Да добавя само - имаме опит с ходенето и мъкненето(на багаж-нужен или не). Нямаме опит със скално катерене или с нищо извън пътека по скоро. Инак да кажем, че денивелациите ще ги преборим, докато не се наложи да пълзим или катерим..



Тема Накратконови [re: Joy_Boy]  
Автор Cинeвa ()
Публикувано13.08.09 00:45



Лифт има от Боровец до Ястребец, до хижа "Мусала" няма, но от станцията на лифта до хижата се стига за не повече от час по хоризонтална алея. Червената маркировка от хижата минава през самия връх Мусала. Условията в заслон "Страшното езеро" не са особено добри, не ви го препоръчвам, по-добре спете на хижа "Мальовица". Пътеката по билото през Купените и Ловница до заслон БАК е по-трудна и не е официално маркирана, не я преминавайте при дъжд или мъгла. Според мен напълно удовлетворително би било да нощувате на хижа "Мальовица", откъдето гледката към върха е много красива, а на следващия ден да продължите нагоре и да го покорите.



Тема Re: Накратконови [re: Cинeвa]  
Автор Joy_Boy (Изтрещял)
Публикувано13.08.09 01:17



Хей, не очаквах толкова бърз отговор :)! Много благодаря. Това за заслона като условия не ме притеснява, въпросът беше след това. В хижата предполагам, че поне ще можем да хапнем и да се запасим с храна за последващия преход, докато ако планираме оставане в заслона, ще трябва да мъкнем и за там, и за после. И аз като напълно незапознат, по скоро съм на твоето мнение, но ще се радвам да чуя и още коментари :).
п.с. Нищо няма да покорявам :).

п.с2 А обходем маршрут без вр. Мусала? Има ли път, пътеки? Че като за първи ден ще дойде сериозно, на втория няма да можем да станем от леглата :)..

Редактирано от Joy_Boy на 13.08.09 01:19.



Тема Re: х.Мусала.............->х.Рилски Езеранови [re: Joy_Boy]  
Автор lubodir (lubosto)
Публикувано13.08.09 08:01



Здравейте!Проверете в "Бороспорт"-кабинковият лифт същия ден работи ли?За един ден може да се стигне до х."Грънчар",където има храна.Целия маршрут е много добре маркиран на местността и съвпада с картата,която сте купили.От х."Рибни езера" до х."Мальовица" се ходи около 8-9часа.В района на седемте рилски езера до 20август е пренаселено с дъновисти итуристи.Цените в новата хижа са много завишени.Резервен вариант е х."Иван Вазов",или като стигнете езерата и няма възможност за спане слизате надолу към х."Ловна" или х."Пионерска".Навсякъде имате храна по маршрута ,с по-лека раница ще се кефите повече.Успех!



Тема Re: Накратконови [re: Joy_Boy]  
Автор oлeлия (непознат )
Публикувано13.08.09 08:29



За да не качвате вр. Мусала трябва да промените маршрута. От Боровец взимате ситняковския лифт и от там отивате на х. Заврачица през х. Чакър войвода за около 3 часа Ако не ползвате лифта за около 5-6 часа. На х. Чакър войвода може да обядвате, винаги има топла храна. Пътят е лек. На следващият ден по кайзеровия път отивате на х. Грънчар за около 3 часа или през върховете Манчо и Маришки /който маршрут е много обзорен/ за около 5-6 часа. И двата варианта са с много добра маркировка.



Тема Re: Накратконови [re: oлeлия]  
Автор Joy_Boy (Изтрещял)
Публикувано13.08.09 08:43



Здравейте!
Да разбирам, че след ситняковския лифт, до хижа Чакър Войвода (3ч) и после до х.Грънчар(3ч). Съвсем прилично за 1 ден?



Тема Re: х.Мусала.............->х.Рилски Езеранови [re: Joy_Boy]  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано13.08.09 09:53



Кабинковият лифт за Ястребец от Боровец ( цената на двупосочния билет е 10 лв, еднопосочния май бе 7 или 8, не запомних), не работи понеделник и вторник, имайте го предвид. Не знам кога тръгвате, но маршрутът които сте избрали е хубав, само съобразявайте времето, защото ще се движите все по голо.
..и непременно качете вр. Мусала - все пак си е МУСАЛА, защо да го отбягвате, нищо страшно и трудно няма !

Приятни емоции !



Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!

Редактирано от Mиcлeщ на 13.08.09 09:55.



Тема Re: х.Мусала.............->х.Рилски Езеранови [re: Joy_Boy]  
Автор lover_bg (непознат)
Публикувано13.08.09 10:01



Здрасти, Joy_Boy, условията на заслон Страшното езеро не са просто недобри, там няма никакви условия, ние само се подслонихме заради буря, но не мога да си представя нещо по-зле за преспиване. За сметка на това хижа Мальовица в момента е добре ремонтирана, има супа и скара. Оттам и подстъпът към връх Мальовица е много добър, макар и с малко сипеи. Там ти препоръчвам да преспите. Маршрутът ти си е много добър, маркировката е отлична наавсякъде по посочените от теб точки. Впечатленията са ми съвсем скорошни, от преди две седмици.
Поздрави!



Тема Re: Накратко [re: Cинeвa]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано13.08.09 10:12



Привет,

Заслон "Страшното езеро" беше сериозно ремонтиран през м. Октомври миналата година. Ако някой не е вандалствал там това лято, то той би трябвало да е чист и в отлично състояние.

Относно "покоряването" на върховете - без коментар...

Поздрави,
Павел



Тема Re: х.Мусала.............->х.Рилски Езеранови [re: lover_bg]  
Автор Пaвeл (скитащ)
Публикувано13.08.09 10:19



Привет,

Не мога да повярвам, че "Страшното езеро" отново е кочина. Миналата година група познати и приятели положи доста труд, за да ремонтира заслона и да го приведе в приличен вид. Беше иззидан комина, сменени дюшеците с нови матраци, бяха ушити калъфки, занесени възглавници, сложена ламарина зад печката, топлоизолация, боядисани дървениите и т.н. Ако това, което казваш е вярно, жалко за труда и усилията...

Поздрави,
Павел




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.