Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:22 30.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано01.06.09 10:40



Тая част на България все е била за мен мечтана, но неосъществена. Някак си ми си иска ( пък дано да стане), туй лято да понамина натам ! Но ми се ще някой, който знае как е положението по маршрута по долу, да даде малко инфо ?
1. х.Пирин (или Малина) - х. Попови ливади
2. х. Попови ливади - х. Славянка
3. х. Славянка - Гоцев връх - към х. Извора ( или на обратно в х. Славянка)
Превоз после от Славянка. На Попови ливади, дали има нещо подходящо за спане ( освен хижата де) , ако семейството дойде до там да се подвизава ( имам много малки деца), дорде някои драпаме по Славянка и евентуално да ни е превоз после.
То идеята е и преди х. Пирин да го подкараме, ама другото ми е по наясно. и макар да се и отклоня , какво стана с Мало спано поле , още ли са си ония бунгала там !
Бе май много многословен станах, ама ... ще се доуточняваме в движение. благодаря на всички за отговорите предварително. ( Най-много чакаме от Спиди, че му е във вилаета).



Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!

Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Mиcлeщ]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано01.06.09 11:31



В хижа Извора наскоро е правен ремонт и има чудесни стаи, подходящи за семейство с малки деца.



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: natam-nasam]  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано01.06.09 14:35



Аз всъщност не смятам да карам малките деца да ходят по Пирин, а по скоро ме интересуваше на фона на другото, дали на Попови ливади има нещо , в което те да почиват, до като ни чакат.



Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!

Редактирано от Mиcлeщ на 01.06.09 14:35.



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Mиcлeщ]  
Автор dido3 (член)
Публикувано01.06.09 19:23



Има една туристическа спалня, "Тихия кът" - 10 лв/калпак. Намира се на 200 м югозападно по шосето от разклона за х. Папазчаир, посока с. Пирин.

1. Маршрута х. Малина - Суватя - Ореляк-Папазчаир е ОК, зимата го ходихме. Наблизо до х. Малина има едно интересно селище - Белата река, 70 лв на бунгало 4 места, в чудесна местност е. Правят ловен туризъм или нещо си от сорта ... Като за семейството това ...
3. От х. Славянка до Цари и Гоцев връх, слизане на х. Извора - също е ОК, добре маркирано. Ако ползваш ГПС - препоръчвам ти картата BG_mountains. Там има практически всичко за Алиботуш.

Препоръчвам ти разбира се и пътеводителя за Пирин на Speedy. Няма да намериш по-добро и прецизно описание на пиринските пътеки.

-----------------------------------------------

Редактирано от dido3 на 01.06.09 19:26.



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ??? [re: Mиcлeщ]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано03.06.09 17:14



Привет и от мен.

Х. Пирин - Попови ливади е много дълго за ходене. Помоему е по-добре да се тръгне от х. Малина. По-краткия път е с подновена маркировка синя боя в участъка х. Малина - м. Суватя, който извежда до билото (2,30 ч. без почивки). От Суватя до Попови ливади маркировката не е много читава (червена боя), но няма проблемни места за загубване. От Суватя до Попови ливади е около 3 ч. без почивките). Може да се ползва и билния маршрут. От х. Малина до седловината Тодорово (Тодорова поляна) има горски път 1,30 ч. без почивките. В края има и рехава червена маркировка. После по билото се кара до Суватя където се събират двете пътеки. Маркировката по билото е стара, но я има. Тръгва от Мъгева чешма. На места има обраствания по пътеката и трябва да се внимава понеже е гора и може да има лутания около в. Мурата, който се подсича. Там се пресича и един горски път, който може да внесе объркване.

От Попови ливади до х. Славянка е изцяло горски път. Маркировката е неправилно поставена, виждаш лентите като стигнеш до тях, но общо взето няма проблеми и объркващи места. Тук-там се нахождат и табелки. Около 6 ч. е ходенето без почивките. За спане на Попови ливади Дидо е писал. Мястото е тествано и е добро за тая работа. Не препоръчвам хижата. Има много оплаквания от там.

От х. Славянка до Гоцев връх има 6 ч. яко ходене, без почивките. Боя червена. Има табелка на Парилската седловина насочваща към пътеката към Цари (царев) връх. От Гоцев връх следва слизане до заслончето в м. Ливада по синята боя. Около 40-50 мин. Там може да се спи също. От Ливада до х. Извора си е бая път иначе. До асфалта има около 9 км май бяха и от там до хижата по дупчестия път още 3-4 км.

Тия времена при положение, че има деца не знам дали ще са достатъчни. Трябва да се има предвид и това.

Ако има още нещо с което да помогна съм насреща.
Поздрави!

Редактирано от Speedy_ на 03.06.09 17:16.



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Speedy_]  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано04.06.09 09:38



Благодаря за ценната информация и на теб и на Дидо. Що се отнася до децата, тях няма да ги караме да ходят толкова, идеята е те да си почиват някъде, докато ние си ходим. То и като гледам , тия маршрути много горски път по тях, баир няма, та май ще му падне мислене дали си струва или да се мисли за някакъв превоз поне от Попови ливади до х. Славянка. А за Славянка, дали правилно разбирам, ама една палатчица, ще направи нещата много по спокойни, или може да се ползва заслончето на Ливада, или се лъжа ??? А с кола от х. Славянка до седловината , от където почва отбивката ( т.е. между Петрово и Голешево може ли да се стигне), говорим за нормална кола - идеята, отново да се върнеш на х. Славянка.



Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!

Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Mиcлeщ]  
Автор dido3 (член)
Публикувано04.06.09 10:42



От Папазчаир до х. Славянка превоз - най-добре по асфалтовия път през Гоце Делчев и село Парил. От Парил до Парилската седловина има път, но само за високопроходими автомобили.

Не разчитай за спане на заслончето на м. Ливадата в Алиботуш. То е частно, с три стаи. Две от тях са зключени, третата е отворена, с избити прозорци и един прашасал матрак вътре - не става за спане.

За палатка става, но ще трябва да я мъкнеш по цялото Алиботушко било ...

-----------------------------------------------



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Mиcлeщ]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано04.06.09 10:50



За заслона на Ливада Дидо ще каже, че преди 2-3 седмици се объркаха нещата и не опрях до него да огледам. Той е с по-пресни впечатления, но мисля няма проблем да се ползва.

В Южен Пирин може да се направи отклонение от черните пътища в участъка Попови ливади - в. Свещник - в. Ушите - в. Безименен - в. Муторок - м. Млаки по билото, но в голямата си част е гъста гора и няма пътека практически. Тежичък е терена и мъчен особено качването от Попови ливади към Свещник. От в. Муторок трябва да се слезе на Млаки и да се хване пак горския път, което удължава прехода. Слизането от Муторок към м. Койнарето, където излиза пътя от Малки е проблемно. Голям гъсталак и драчки, глиганизъм си е.

Между с. Парил и с. Голешово през Парилската седловина има черен път. Ако колата е стара, по-височка и непретенциозна би могла да избута, ама не знам какъв акъл да дам. Пеш между двете села се ходи за около 2,30-3 часа максимум. Хижата е до пътя на 40-45 мин. от Парил. От нея до Парилската седловина е 20-на мин. пеш. Там има табелки насочващи към пътеката за Царев връх.



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: Mиcлeщ]  
Автор AнтoнГ (непознат )
Публикувано04.06.09 11:13



А пътя до Ливада как е, може ли донякъде с кола, че ми се искаше да стигна през Гоцев до Цари връх и обратно в рамките на деня?
Антон



Тема Re: Южен Пирин и Славянка - инфо ???нови [re: AнтoнГ]  
Автор dido3 (член)
Публикувано04.06.09 17:22



Това ходене може да се направи и без качване с кола до заслона. Качването за маршрута е около 1500 метра (1200 до Гоцев връх и още 300 от Гоцев до Цари, там има една седловина, която те сваля до 1900 н.в.). Тънката част от маршрута е слизане право на запад от Цари връх без пътека към т.нар. Билянов дол. Долу (на около 1600-1700 н.в.) трябва да откриеш една пряка пътека през муровата гора обратно до Ливада. Така се прави кръг Ливада->Гоцев връх->Цари връх->Ливада без повтаряне на маршрута.

Иначе пътя догоре мисля е проходим с кола (всякаква).

-----------------------------------------------




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.