Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:52 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема Забравиха алпинистите!нови  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано11.05.09 13:20





Никой в тази държава не се сети, че преди 25 години българи покориха Еверест!
Забравиха алпинистите! Факт и срам! Никой в тази държава не се сети, че минаха 25 години от онова паметно българско изкачване на Еверест.

Тогава, преди четвърт век, на 20 април великият Христо Проданов, сам, без кислород покори Еверест, за да се свърже с него завинаги. На 8 и 9 май още четирима българи - Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, също стъпиха на покрива на света.

Ръководител на експедицията е Аврам Аврамов. Нито Българският олимпийски комитет, нито Държавната агенция за младежта и спорта им мина през ума, че има уникално честване. Вече 25 години никой не е минал по „българския път", по Западния гребен.

Срам! И за Стефка Костадинова, и за Весела Лечева. Сега, след като Ви подсещаме от страниците на „Топспорт", защото ние не сме ги забравили, поне вземете и направете нещо, ако имате желание.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: Яceн_]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано11.05.09 13:52



Не е така. Поне за Ники знам, че ще ходи да го ограмотяват. От федерацията ни или от ДАМС, не знам.


А за минаването по Западния гребен- сега там има една казахстанска експедиция. Искат да правят траверс Лхотце- Еверест и да слязат от там. Стискаме им палци. Чувала съм, че са свестни хора, а идеята наистина... си я бива.
А, на 11, 12 и 13 май ще се прожектират филми за Еверест. Ето линк

Редактирано от мaлъk змeй на 11.05.09 14:20.



Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: Яceн_]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано12.05.09 11:21



Желание има, но няма пари! Световна икономическа криза!

А и алпинизмът като спорт е като морското свинче - ни е морско, ни е свинче. Та пари и почит за него няма. Почитта и уважението си остават измежду приятелите!

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: Гьoko]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано12.05.09 12:17



То, уважението не е само между приятелите.
Тази експедиция е първия ми спомен като дете. Била съм на две години, но никога няма да забравя с какви силни и смесени чувства реагираха хората около мен. Когато гледах филма за нашата експедиция вчера ми стана студено с блуза и яке в салона, в който допреди това бях по тениска.
Когато съм си говорила с разни случайни хора за планините много от тях не са били сигурни Мусала ли е по-висок или Вихрен, нито пък къде се намират. Но всички знаят, че Еверест е най-високия връх на света и там умира Христо Проданов.
Но опитвам се да се поставя на мястото на хората, които стават спонсори на такива мероприятия. Ами какво, ако някой загине там? И те са направили тази експедиция възможна... Я по-добре спонсорирай някой футболен отбор или културно мероприятие.
За да е толкова печелившо, че да се пренебрегнат такива морални въпроси, сигурно трябва да скочиш от К2 с на дедо си фърчилото, на което да пише "Дъвка Идеал" и да предоставиш филм задължително.
Така за осъществяването на една експедиция става по-важно дали имаш парите да заминеш, отколкото дали имаш опита. И за разлика от преди 25 години хората заминават без да са алпинисти дори, по някога.



Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: мaлъk змeй]  
Автор niki_leo (новак)
Публикувано12.05.09 13:02



Така за осъществяването на една експедиция става по-важно дали имаш парите да заминеш, отколкото дали имаш опита. И за разлика от преди 25 години хората заминават без да са алпинисти дори, по някога.

За добро или зло, не знам, но парите са главна движеща сила в много области на човешкото общество от няколко хиляди години насам. А това, че заминават хора неалпинисти по такива експедиции - всеки има право да си избира начина на живот и съответно начина на умиране. Ако са наясно с риска, който поемат има голяма вероятност да се върнат живи без да са постигнали "голямата" цел. А ако не са - ще си оставят костите там. Ама и в двата случая това е тяхно право и техен избор. А относно опита - както вече казах в много области изобщо не е важно какво можеш - важното е да имаш или да успееш да си набавиш парите. И на мен не ми харесва - ама факт, така ни е устроена цивилизацията.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано12.05.09 13:56



Криси, на спонсорина не му пука дали човек ще умре или ще се върне. Освен ако не ти е приятел. Иначе от рекламна гледна точка, е по-добре да се случи нещастие на експедицията, че да се шуми повече и да се чува името спонсорско.

А рекламата е супер нищожна. Ще съобщат веднъж по спортните новини, че еди-кой си е изкачил еди-какво си, после ще излъчат някакъв филм в най-негледаното тв време и там ще се упоменат иманата на спонсорите.

Това е действителността. И ние сме в нея. Та нека работим здраво, за да я променим, белким внуците ни живеят в една по-добра България.

П.С. А ако Мтел примерно дава по 5млн лв на Левски за 2-3 години, то всяка събота по телевизията се вижда това. Освен това децата имат сини фланелки с надпис "Левски", а и много хора ползват услугите им, защото по този начин косвено помагат на любимия отбор. Това пък е и причината аз да не съм абонат на Мтел.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: niki_leo]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано12.05.09 14:58



Е, не е задължително да си оставят костите. Очаквай пътепис от новата серия "Не правете това на 8000 м.". Ако не убия автора преди да го е написал, разбира се.



Тема Re: Забравиха алпинистите! [re: мaлъk змeй]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано19.05.09 10:59



Това да не би да е намек, че вече си имаш спонсор за осемхилядник?





Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: .mitko.]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано19.05.09 14:25



Ама си почти винаги разбираш нещата чудесно, но точно наопаки. Изумяваш ме!


Шегувам се...



Тема Re: Забравиха алпинистите!нови [re: мaлъk змeй]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано20.05.09 15:55



Нали го знаеш вица за професора, дето един студент го спира в коридора да го пита за някакава диаграма. Тъкмо професора му я обяснил най-подробно, и студента установил, че е държал листа наобратно. Професора без ни най-малко да се смути, му я обяснил и така.






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.