Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:45 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Даутов връхнови  
Автор YosserHughes1 (новак)
Публикувано29.04.09 01:31



Любезните домакини ми разрешиха да си уловя няколко пъстърви от рибарника в двора и ми ги опекоха на скара, а после заклаха една патица и ми я сготвиха в гърне. С разнежен от ракията поглед наблюдавах как децата ми си играят на моравата, как жена ми се усмихва и как новия ми джип блести на слънцето след сутрешния дъждец. Одобрително примлясквах. С двата крака в лепкавата сладост на дребнобуржоазното самодоволство, на мен самия не ми се вярваше, че бих си мръднал гъза по-далеч от кенефа. Почти една година не бях стъпвал на планина. Този ден навършвах тридесет и четири.
На следващата сутрин станах след изгрев и към осем поех на юг сред мочурища и плетеница от кравешки пътеки. Даутов връх изглеждаше примамливо близко, ей го къде свършва полето, после нагоре през гората, после малко сняг и съм на върха. Олюлявах се от тежката раница – имах само смътни планове къде отивам и исках да съм подготвен за всякакви моментни хрумвания, затова бях с пълно снаряжение – котки, пикел, шанц, въже, зимен чувал, бивак сак, пухенка, яке, гети, комбинезон, два чифта ръкавици, две шапки, маска, термобельо, примус, термос, компас...все едно потеглях на полярна експедиция. Вместо очакваното гадно и мъгливо време, небето беше безоблачно синьо.
Някакъв борсук, чиито кучета ме наобиколиха ме пита накъде съм тръгнал. Лаконичен, както винаги казах „Нагоре”, а той ме предупреди, че имало сняг и било студено. „Стига бе, сигурно се майтапиш!”
Скоро стигнах гористия склон, който може да се нарече „Началото на Пирин” по който се вие маркиран черен път. Бавно и упорито закачвах право нагоре през стръмната букова гора. Зад гърба ми през дърветата връх подир връх се разкриваше и бялата Рила. След дълго бъхтане право нагоре стигнах до снежния пояс. По този почти отвесен северен склон слънце рядко огрява и снегът, макар и дълбок над метър е здраво фирнован. Сложих котките и през голяма част катерех почти на зъби, но се случваше и на места да пропадна до кръста. Бога ми, тази гора нямаше край, имах чувството че катеря цяла вечност! Минаваше пладне, а още не бях излязъл над гористия пояс. В движение ядях шепи стафиди и ядки.
Ето че най-сетне излязох над превалчето, където свършват дърветата и пред мен се откриха красивите скали на северния склон на Даутов връх...поне на мен ми се струват красиви, може и да греша. Не съм бил зиме на планина от цяла вечност, всичко ми изглежда отпърво необичайно красиво, но няколкостотин метра ходене нагоре по снежното поле в главата ми отрезвяващо започва да кънти една натрапчива дума: „смърт, смърт, смърт”. Ураганният, леден вятър от изток направо ми изпива душицата, повръща ми се от умора, няма къде да приседнеш да си починеш, твърде ти е мътно в главата за да спреш и да си натъкмиш екипировката срещу вятъра...момче, даже не си си сложил ръкавиците! Става ми смешно, като си помисля, че днес е просто един студен слънчев ден в края на април, а съм се разлигавил все едно съм посред февруарска буря вмъгла и на минус двадесет градуса. Още в ниското минавам на дясно към северозападния ръб и поемам по него. Не че този бетониран априлски сняг би се свлякъл в средата на склона, но знае ли човек. Четири крачки, почивка, четири крачки, почивка, четири крачки, почивка...Вятърът ме блъска като полудял, ужасно ми е студено, уморен съм до смърт, в главата ми вместо обичайните натрапчиви мелодийки се въртят само проникновени мисли, колко уязвим, слаб и безпомощен е човек („и по-конкретно ти, тъпако!”).
Най-после допълзявам до върха, просвам се зад каменната пирамида, сварявам си бульон, хапвам шунка и дремвам двадесет минути. После си правя кафе, запалвам пура и съзерцавам зимен Пирин в цялата му прелест. Това му е предимството на Даутов връх пред К2, че можеш да се мотаеш на него с часове без риск за живота. Оглеждам камъните и мислено ги подреждам в заслон срещу вятъра, с малко сняг за уплътнение с лопатата бих го докарал до към 80 см височина...с дебелия чувал и бивак-сака може дори да завра от жега през нощта. Пропъждам тези мисли от главата си – изживял съм периода да се правя на екстремист заради самия екстремизъм, още е едва три следобед, ако трябва спя тук трябва да се мотая до мръкнало над пет-шест часа, а мисълта за двете ми деца и жена ми някъде долу в една къща, която се вижда като точица, ме изпълва с ужасна тъга и самота. След два часа съзерцание на белия пирински простор наоколо, когато слънцето вече започва да се спуща заплашително ниско на запад, обувам котките, мятам раницата и се спускам обратно по следите си в снега. След два часа в хотела с бутилка бира в ръка зяпах Даутов връх...все едно не го бях качвал.



Тема Re: Даутов връхнови [re: YosserHughes1]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано29.04.09 08:55





Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Даутов връхнови [re: YosserHughes1]  
Автор tenebrum (непознат )
Публикувано29.04.09 09:41



YosserHughes1 голям си герой ,защо изобщо ни разказваш това безмислено(приключение).Един истински планинар не би направил като теб.



Тема Re: Даутов връхнови [re: tenebrum]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано29.04.09 09:44



И защо не би?!





Тема Re: Даутов връхнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор tenebrum (непознат )
Публикувано29.04.09 09:58



добре аз не бих



Тема Re: Даутов връхнови [re: tenebrum]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано29.04.09 10:06



Това, че ти не би, е друго нещо. Но не е хубаво да отъждествяваш всички "истински планинари" (каквото и да значи това) със себе си, нито пък само заради своите предпочитания да порицаваш Yosser, че е споделил нещо, което е преценил, че може да достави удоволствие и на други (на мен например ми достави).



Тема Re: Даутов връхнови [re: YosserHughes1]  
Автор tenebrum (непознат )
Публикувано29.04.09 10:56



Браво на теб ,значи и ти си същия измислен герой и смешен комерсиален планинар,поне не се излагай като пишеш тук



Тема Re: Даутов връхнови [re: tenebrum]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано29.04.09 11:01



Напомнихте ми
Ти може би чела си и Канта, и Фихте,
но аз не съм те е**л и не бих те....

(Р. Р.)



Тема Re: Даутов връхнови [re: tenebrum]  
Автор momtchi (непознат )
Публикувано29.04.09 11:02



Още един измислен герой и смешен комерсиален планинар се излага и изказва удоволствието си от прочетеното


Леле Лъчо, до къде я докара...



Тема Re: Даутов връхнови [re: momtchi]  
Автор tenebrum (непознат )
Публикувано29.04.09 11:04



давайте още






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.