Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:13 28.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Добър компас за планината!нови  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано09.04.09 19:53



Привет, от доста време си диря качествен компас за ориентиране в планината.
От известно време се намира на пазара този модел на Конус :



Метален корпус, маслонапълнен, клинометър за измерване на наклон. Вграден нивелир и две мащабни линийки и лупа за наблюдение.

Веднъж му разглеждах упътването , имаше възможност да определиш например, височина (дължина) на мост ,който се намира на определено разтояние, което не ми стана тогава много ясно (мисля че с тези деления на прозрачното капаче) , но звучи интересно, а дали на практика ще е от полза не знам.

Някой ползвал ли е такъв и какво му е мнението, не е малко пари... засега на него съм се спрял, пред вид марката и възможностите му. АКо имате други идеи- споделете :)



Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: alkor1]  
Автор sea_wolf_ (непознат)
Публикувано09.04.09 20:40



Вземи си някакъв по-обикновен щото до година две няма да има как да се загубиш между СПА центровете



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от sea_wolf_ на 09.04.09 20:41.</EM></FONT></P>

Редактирано от sea_wolf_ на 09.04.09 20:41.



Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: alkor1]  
Автор lr_discovery (минаващ)
Публикувано11.04.09 19:59



Компас от 5лв. върши същата работа. Смяташ градус и половина вдясно от севера на стрелката и получаваш истинския север. Ако искаш наистина компас от високо ниво - много, много пари. А и компасът верши работа, ако знаеш къде си точно. Ако не знаеш - почти безполезен е. Наклони забрави да мериш адекватно с нещо толкова малко, а ако наистина искаш да измериш - безплатни начини има колкото искаш. Само ти трябва транспортир.



Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: alkor1]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано12.04.09 15:17



Конус изглежда добре на картинка, но го виж на живо. Това, което искам и аз и на теб би ти свършило работа е този модел:



За съжаление в момента нямам излишни 360 лв, иначе го взимам веднага. Произвеждат го Eschenbach и оптики Фокс го продават.

Комбинацията GPS+ компас Suunto е правилната в този случай.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
=== ===

Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: alkor1]  
Автор _avid_ (аналгин)
Публикувано12.04.09 21:54



Сакън! Хубав , ама от години го ползвам да си подпирам книгите, нямаш представа колко тежи това бижу.Иначе е изящен и радва окото.На повечето от функциите му едва ли ще намериш полезно приложение.Сам си вземи решението, но теглото на уреда не е сред пренебрежимите величини.Плексигласовите бусоли са идеално решение за туризъм



Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: alkor1]  
Автор мapaтoнeц (непознат)
Публикувано13.04.09 10:39



Аз ползвам Silva 5 Jet:
http://omotivo.com.au/shop/index.php?act=viewProd&productId=82
Лек (50г), много бърза стрелка (ползвам го и за състезания по ориентиране) и практически неразрушим (изпускал съм го на камъни от 2-3м и нищто му няма).

Имам също Suunto A20 който също е много добър, 3 пъти по-евтин, но стрелката му е малко по-бавна и е малко по-туден за ползване ако тичаш в планината. Иначе за ходене е супер.

Този който ти показваш нямам на идея за какво може да се ползва - прилича ми по-скоро на сувенир отколкото на практически уред...



Тема Re: Добър компас за планината!нови [re: мapaтoнeц]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано13.04.09 10:59



Да, за Silva забравих да спомена, имат добри уреди. В София на "Пиротска" има фирма, която ги внася и там съм ги виждал на живо. Мисля, че Пролес се казваше фирмата.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Тема Re: Добър компас за планината! [re: lr_discovery]  
Автор Slavei ()
Публикувано13.04.09 11:26



Проблемът на евтините компаси е че реагират бавно и при по-студено време вискозитета на течността с която са напълнение става такъв, че стрелката не може да се пребори с него и не се отклонява въобще или дава голямо отклонение.

пп
Предполагам има и изключение, но има и евтини бусоли, като тази за 15 лв:
http://www.stenata.com//index.php?itemID=2353&groupID=42&categoryID=&brandID=-1&start=&max=20&order=&direction=&search_submit=1



Тема Re: Добър компас за планината! [re: alkor1]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано13.04.09 12:22



Конуса е тежичък, но вече се замислям дали да дам толкова пари и да не използвам и 50% от оцийте му.
Този магазин е на Пиротска 64, има доста компаси и бусоли, както и други неща за туризма, ще мина да го видя.

Сега въпроса е дали бусола или компас да си взема за ориентиране в планините? Ккави са предимствата/недостатъците ?



Тема Re: Добър компас за планината! [re: alkor1]  
Автор LRN (МИ)
Публикувано14.04.09 15:09



Аз ползвам ето това:



Купен е от този сайт от САЩ и донесен "на крака".
Освен че ти е на ръката и е водонепроницаем и практически с неизтощима батериа има и "функции", които са доста по- полезни от тези изброени от теб. Но пък де да знам, ако търсиш точно това, което си описал...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.