Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Помощ!!! Спасете кирилицата!  
Автор Ивaн Д. Ивaнoв (непознат )
Публикувано12.03.09 11:47



Новата карта на БТС се казва "Хижите в България". Много е хубава - актуална, подробна, информативна... С един мъничък недостатък, почти незабележим - издава се само на латиница?!!

Съгласен съм - английският език е много актуален. И не споря - българският туризъм трябва да се популяризира на всички възможни езици по света. Нека БТС издава карти не само на английски, но и на немски, руски, арабски, японски и ако ще даже на патагонски!

Но туристическите карти на България трябва да се издават И на български език! Задължително! Може да сме бедни, но не сме нито тъпи, нито неграмотни! Картите на български език също ще се продават!

Умолявам ВСИЧКИ, които обичат България и искат да има туристически карти на собствената ни страна на родния ни език, да напишат писмо до БТС, в което:

1 Да напомнят на гореспоменатата организация, че Св. Константин-Кирил Философ още в 876 г. отстоява в Рим правото на българска писменост. Тогава с благословията на папа Адриан ІІ се отслужва литургия на славянски език в четирите основни църкви на Рим.

2 Да уведомят БТС, че понастоящем кирилица ползват българският език, руският, белоруският, украинският, русинският, македонският, сръбският, монголският и други езици от страните на бившия СССР, Азия и Европа.

3 Да напомнят на БТС, че от 1 януари 2007 г. кирилицата е една от трите официални азбуки на ЕС, наравно с латиницата и гръцката азбука.

4 Изрично да запитат БТС кой измекяр се разпоредивъпросната карта да не се издава на кирилица. Ако БТС реши да го скрие и не го назове - петното остава за целия туристически съюз и той повече няма правото да се гаври с думата български в своето название!

ХОРА, НЕ СИ МЪЛЧЕТЕ!

ВСЕКИ, КОЙТО РЕШИ ДА СИ ЗАМЪЛЧИ ДНЕС, НА 100% СИ ЗАСЛУЖАВА РОБСКИЯ ЯРЕМ, КОЙТО ЩЕ МЪКНЕ ДО КРАЯ НА ЖИВОТА СИ!

Днес се подиграват с кирилицата в картите, ами утре? Пътните знаци и те може да са само на латиница, белким се не разбира? Ами названията на улиците и всички обществени надписи изобщо? Обявите и те добре се четат на шлокавица, който иска да си купи нещо, ще прочете... Докога може така?

Хора, едно електронно писмо нищо няма да Ви струва! Ако не Ви се свиди 1 левче, изпратете им и писмо на хартия, по пощата – така ще е още по-добре!

Бъдете българи за 5 минути - изпратете това писмо до колкото може повече от своите познати. Това писмо е за Вас! Утре Вие и Вашите деца няма да има къде да намерите карти на родната си страна, отпечатани на родния ни език!



Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: Ивaн Д. Ивaнoв]  
Автор Жopoтypиcт (пътешественик)
Публикувано12.03.09 13:55



Напълно Ви подкрепям!И аз се възмутих като видях въпросната карта. Аман от мекерета и слуги в българско! Крайно време е ДА СПРЕМ ДА СИ МЪЛЧИМ!



Целта не е в края на пътя,целта е в самия път! Конфуций

Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: Ивaн Д. Ивaнoв]  
Автор Жopoтypиcт (пътешественик)
Публикувано25.03.09 10:14



Поздравления за призива! И аз много се възмутих като видях въпросната карта. Нашето туристическо дружество("Еделвайс"-Пловдив) по моя инициатива гласува протестна декларация до БТС по повод картата с надписи на латиница. Наистина не трябва да си мълчим! Дори тук ако погледнеш,че моето мнение е първото - дори това говори лошо - колко е заспал народа ни. А иначе аз предлагам нещо по-ефективно- да не се купуват подобни карти от никого- нека им залежават по рафтовете та да им дойде ума в главата. И в това отношение да споделя в съседна Македония - всички надписи са си на кирилица. Почти не можеш да видиш надпис на латиница!

Целта не е в края на пътя,целта е в самия път! Конфуций


Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: Ивaн Д. Ивaнoв]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано25.03.09 10:39



Надявам се да не бъда разбрана погрешно, но аз пък смятам, че в това имената в една карта да бъдат на латиница няма нищо лошо. Дори е добра идея.
Всички българи могат да четат на латиница, а са малко чужденците, които учат кирилица преди да дойдат тук. Лично на мен ми е неудобно, когато някой ме помоли да го уча на азбуката ни, защото почти всички надписи са на кирилица.
Да, могат да я издадат и на двете азбуки, така хората ще имат избор. Просто избралите кирилицата няма да могат да дават на чужди граждани да ползват сами въпросната карта. И сигурно ще се оскъпи издаването и.
Аз също се дразня на "методиевицата" из интернет. А като я видя в ученическа тетрадка на диктовка по български направо ме хваща страх. Но тук случаят просто е друг, според мен.



Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: мaлъk змeй]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано25.03.09 11:07



А могат да се правят просто 2 вида карти единия в по малък тираж изцяло на англиски





Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: БoянlYl]  
Автор ariandra (отнесена:P)
Публикувано26.03.09 16:17



Абе ти пък...важното е да има за чужденците, нас българите ни мани, винаги сме били втора цигулка...ейййй, вбесявам се вече!

Е какво толкова-взимаш си картата и един българо-английски речник и....

"Да живееш значи да се бориш-робът за свобода,свободният за съвършенство" Яне Сандански

Тема Re:нови [re: Ивaн Д. Ивaнoв]  
Автор дoмoceд ()
Публикувано26.03.09 22:33



> 3. Да напомнят на БТС, че от 1 януари 2007 г.
> кирилицата е една от трите официални азбуки на ЕС,
> наравно с латиницата и гръцката азбука.


Да напомним, че същото важи и в обратна посока - след като България е член на ЕС, от 1 януари 2007 латиницата и ромеицата са официални азбуки в България, наравно с кирилицата.

/

Тема Re: Помощ!!! Спасете кирилицата!нови [re: БoянlYl]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано27.03.09 16:29



Не, по-добре е да е един вариант - с надписи на кирилица и на латиница (комшиите няма да ги мислим - ще четат латиницата). Тъкмо чужденците по-лесно ще свикнат да се оправят сами с карти и табели само на кирилица и ако тръгнем да показваме на картата на някого по пътеките, ще е по-лесно.
Освен това, нека издадат и подлистник (може и на повече от два езика) със всички стари и алтернативни имена на върхове и т.н.. и с основните разстояния в часове по маршрутите.
Но ако искат да направят нещо повече, с удоволствие бих им подсказал да добавят и няколко сателитни снимки на планината (пък ако ще тия и с надписи само на латиница заради липсата на много място), снимани през различните сезони.



Тема Re:нови [re: дoмoceд]  
Автор Чepвeнa cтeнa (непознат)
Публикувано27.03.09 16:58



Греда, друже


България има само една официална азбука.
Трите изброени са официални, но на ЕС.
Тъй като скоро едва ли ще има надписи на кирилица по туристическите карти в Западна Европа, предлагам да не спорим кой пак се надупва по навик, издавайки карти с надписи единствено на латиница в Р.България.



Тема Re:нови [re: дoмoceд]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано27.03.09 22:52



Същото НЕ важи в обратна посока






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.