Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:39 10.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Кое му е лошото на лифта  
Автор thorn (член)
Публикувано10.03.09 15:11



Към седемте езера.

Езерата са красиви, а лифтът ще даде възможност на хора, които са по-слаби или по-неподготвени физически, които са възрастни или болни или които просто нямат време за няколоко часа труден преход, но също изпитват любов към планината да ги видят. Или там местността трябва да е затворен комплекс за екстремни планинари и дъновисти и други да не се пускат?



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор steppenwolf (Фенът!)
Публикувано10.03.09 15:53



Мисля, че красотата горе си заслужава малкото усилие дотам. Ще видиш като се качат натоканите каки с токчета и нискочели мързеливи бабаити нямащи нищо общо с планината, групите гръцки крякащи туристи. И мнооооого кебапчета!



We Gonna Feel It

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано10.03.09 15:53



1. Лошото му е първо, че е голямо, ясно видимо, грозно, чуждо тяло в планината. С което я прави далеч по-малко красива, привлекателна и заслужаваща посещение.

2. Лошото му е също, че покрай малцината "по-слаби или по-неподготвени физически, които са възрастни или болни или които просто нямат време за няколоко часа труден преход" ще доведе десетократно повече алкохолици, бабаити, наркомани и всякаква друга сган, която без лифт или друго превозно средство никога не би си правила труда да се качи горе - и толкова по-добре. Тази измет (не си падам по политкоректните термини, съжалявам) ще осере, разруши и освини всичко наоколо. Това е толкова сигурно, колкото е сигурно, че слънцето утре ще изгрее - случвало се е винаги досега.

3. За по-слабите и т.н. си има достатъчно места, на които да се насладят. Не е абсолютно необходимо всеки да бъде навсякъде. И на мен би ми се искало да се кача на Еверест, но никога няма да се кача и не виждам в това никаква несправедливост. Ако Еверест стане чак толкова важен за мен, ще се постарая да стана достатъчно подготвен и достоен за него и тогава ще се пробвам по достоен и подобаващ начин, а не с лифт, въртолет или не знам как си. Ако не мога - ами не мога, това е. И шампион по сумо не мога да стана, какъв е проблемът?

4. Не знам, какви са ти критериите за "екстремни планинари", но всяка уважаваща себе си бабичка с тегло под 150 кг спокойно би могла да се качи на Езерата и без лифт, ако това е толкова важно за нея.

5. Не помня някой някога "да не ме е пускал" в някоя планина, защото "не съм достатъчно екстремен" или поради друга причина (с изключение на граничарите едно време). Може би си видял някакви цербери да се разхождат край Езерата и да връщат всички, които не им приличат на дъновисти и/или екстремисти? Аз поне не съм виждал такива.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор thorn (член)
Публикувано10.03.09 16:11



Т.е. смятате, че тази красота и т.н. трябва да принадлежи само на избраниците, които изпитват естетическа наслада от няколкочасов преход пеша през пресечена местност, тишината наоколо, звездите над палатката, и гледката на леда покриващ с тънка коричка езерата сутрин, а не и на останалите, които искат да стигнат лесно до мястото, да се опитат да поемат всичко тези красоти в ударна няколкочасова доза и да си ходят, както и хората, които искат да изкарат някакви пари от това.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор steppenwolf (Фенът!)
Публикувано10.03.09 16:13



Да. Така смятам.



We Gonna Feel It

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано10.03.09 16:27



Съвсем точно. И знаеш ли защо? Защото интересите на едните и другите са несъвместими и не може едновременно да им се уйдиса. "Останалите" разполагат със свободата да правят, каквото си щат на 99% от територията. Защо толкова държат да лапнат и последния 1%? Ако още нещо не ти е ясно, попрочети, откъде е дошла идеята за създаване на национални паркове и какво се цели със съществуването им. Това, че някои признават за смислена дейност единствено консумирането на красоти в ударни дози и изкарването на пари не значи, че всички трябва да сме съгласни с тях.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор thorn (член)
Публикувано10.03.09 16:49



А ако те са мнозинството?



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор ()
Публикувано10.03.09 18:29



Еми мнозинството са. За това се строи лифт... За това и черноморието ни е на тоя хал и планините го следват... Заради мнозинството





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано10.03.09 18:35



То се знае, че са мнозинството. Затова на мнозинството от хората е дадено мнозинството от територията. За малцинството от хората е отделено, от немай-къде, едно мъничко малцинство от територията. Ама не, мнозинството иска ВСИЧКО.

Горното беше на майтап. А сега - на сериозно. Убеден ли си, че днес хората, които гледат на планините само като на още неотсечени и непродадени гори, или като на терен за още непостроени печеливши кръчми и ски писти, са мнозинство? Аз не съм съвсем убеден. Поне не и за "белите" страни. След 50-100 години и ние ще мислим като тях. Ще ни простят ли внуците ни, ако седнем да решаваме въпроса за Седемте езера с вишегласие - любителите на природата срещу мутрите и дребните тарикати? Ти как мислиш? Аз мисля, че след 100 години всеки декар истинска дива земя ще бъде най-скъпоценно богатство.

Има много въпроси, решаването на които с вишегласие е противопоказно. Искаш ли например да направим референдум по въпроса, дали трябва да плащаме данъци?



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор mochito (непознат )
Публикувано10.03.09 19:11



Който го е страх от мечки да не ходи в гората!!!





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор niki_leo (непознат)
Публикувано10.03.09 19:58



Бях студент, 22 годишен и бях на стаж с колеги в Полша. Беше още по времето на соца, но към края. Полша вреше и кипеше и ... се подготвяше трескаво за капитализма. Освен стажа имахме и културна програма, която включваше туристически обиколки на няколко града. Отидохме и в Закопане - известният планински курорт на Полша. Качихме се с кабинков лифт до върха, където беше гъста мъгла и страшен студ. Долу в курорта беше лятна жега - началото на юли. Умряхме от студ, защото никой от нас не беше ходил по планини и нито знаехме, нито бяхме подготвени за климатичните условия горе. Така че се навряхме в барчето, което някой "умен" човек беше построил горе и си поръчахме кой кафе, кой коняк, кой чай и т.н. Накратко направихме оборот на човека. Не се задържахме дълго, защото нямахме никаква работа горе / никой от нас не го теглеха планинските красоти /, пък и в тая мъгла и студ нямаше и гледки. Освен това не трябваше много да се задържаме, защото лифтът периодически бълваше нови групи, които главно предвид атмосферните условия, както и предвид пълната им незаинтересованост от планината пълнеха непрекъснато барчето, което беше единственият подслон на върха. Голямата част от тези туристи, които се качваха там бяха като нас - хора случайни, незаинтересовани от планината и нейните красоти, но привлечени по-скоро от атракцията да се повозят на лифт, убивайки някой и друг час от почивката си и да пийнат и хапнат за разнообразие на по-високо място.

За изминалите 22 години от тогава не съм ходил повторно на мястото, но съм сигурен, че частните предприемачи са го "разработили" перфектно, добавяйки нови заведения за обществено хранене и увеличавайки тълпите СЛУЧАЙНИ хора. Всичко това без лифт и без барчета, хотели и ресторанти нямаше да го има.

Ето затова смятам, че този лифт е вреден. У нас има достатъчно много планини в планинските курорти на които има лифтове и където могат да ходят купищата случайни и неслучайни туристи с ограничени физически възможности. Нека да съхраним малкото останали, сравнително чисти кътчета природа в Националните и Природните паркове на България.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Лошото му е, че е закономерност!нови [re: thorn]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано11.03.09 08:57



Следвайки закономерната тенденция в цяла България. Ей това му е лошото. Всичко друго, изброено по-горе, са следствия.

Иначе аз лично нямам нищо против лифт до езерата. Но имам против паплачта, която ще докара горе. Ако същата тая паплач имаше самосъзнанието да не осира всичко наоколо, ако имаше поне малко дисциплина и самосъзнание, не бих имал нищо против нея. Или поне да имаше кой да следи стриктно за зпазването на законите, т.е. когато някой осере да му бъде изкарано после и през гъза, и през устата, че да запомни, пак нямаше да имам нищо против лифта. Защото всеки ще слиза тогава от лифта и ще си тръгва, като е оставил така, както е заварил.

Ей в това е проблемът. Не е в лифта. Горе писах, че лифтът е закономерност, но той също е следствие. От закономерностите, които наблюдаваме в обществото ни в момента. Защото се прави именно с тая цел - да осерем планината и да помогнем на другите като нас, които обичат да се изхождат на чистото.

Така че в лифта сам по себе си няма нищо лошо. Мога да приема, че е правен с добра и благородна цел и поради това да преглътна отсичането на известен брой дървета. Но с това, че след като тръгне, районът на Седемте Рилски езера ще се превърне в поредния градски или крайградски парк с всички произтичащи от това последствия, не мога да се примиря. Докато четох горните мнения някой беше писал в проценти. Останала е един процент от територията на България, поради относителната си недостъпност, достатъчно чиста и запазена. И там намирам това, което липсва в града, в селото, край реките, на морето - чистота и спокойствие. Аз съм бил слаб и неподготвен, но съм се научил да стигам дотам и без лифт. Който има нужда от това, ще се научи също.

Колкото до болните и възрастните - за тях вече има достатъчно лифтове по планините, че да се прави още един. Всъщност не бих имал нищо против, ако се направи лифт, който да се ползва само от болни и възрастни. Но на всички е ясно, че докато се гони печалбата, това е невъзможно. Като дойде комунизмът, сигурно ще има и такива лифтове, направени само и единствено със социална цел. Но дотогава...




Поувлякох се малко, а и като препрочитам съм попрекалил с "осирането" и "паплачта", но нека... Няма да редактирам, че ще се загуби идеята.



Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано11.03.09 09:24



Мнозинството


Благодарение на него след най много 10г земята ще се е превърнала в ад в който болните, слабите и съкатите просто няма да ги има както и 80% от населението на света
Защото когато живота достигне до фазата всеки да спасява собствената си кожа на преден план излиза закона на джунглата

Така че ако наистина мислиш за физически слабите помисли за природата защото когато тя се обади те първи ще си заминат
На природата не и пука за мнозинството тя е затривала далче по приспособими видове



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор steppenwolf (Фенът!)
Публикувано13.03.09 10:33





We Gonna Feel It

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано13.03.09 14:56



Грешна е методиката - като се почне от това кой и как определя мнозинството, та до самия принцип на избора.
Да, 99% от хората може да са мнозинство пред мечките, вълците и сърните, дори и пред зайците и змиите.
Но къде са бюлетините на птиците, на прилепите, на мишките, на рибите, на насекомите и на червеите? Ами на дърветата, на храстите, на тревите, на лишеите? А на бактериите? Някой да се е сещал да иска мнението на скалите? Защо да нямат и те мнение?
Защо по отношение на хлебарките в къщи не прилагаме мажоритарния принцип, но го прилагаме по отношение на мечките - защото който пише правилата, ги пише така че да работят в негова полза.
Кой дава право на един вид да осира бърлогата на цялата биосфера?
Колкото и да се правим на "демократични" и т.н., продължаваме да прилагаме правото на силния... да си отреже клона на който седи. Обаче като го отрежем и полетим надолу, ще установим, че нито можем като птица да отлетим, нито като червей, хапващ кротко под кората, да не обърнем внимание на сгромолясването.
Изобщо, човечеството засега с нищо не допринася за биосферата, а само я изчерпва. Това неминуемо води до срив в нея и до катастрофа за самото човечество.
Имаме право на подобно поведение (и то само за кратко време) единствено ако и докато е продиктувано от необходимостта да спасим живота на Земята от евентуална космическа катастрофа... това ли е случаят?



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: .mitko.]  
Автор thorn (член)
Публикувано14.03.09 13:32



По голяма глупост не бях чел.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор mochito (непознат )
Публикувано14.03.09 15:14



Предполагам че е по-добре късно от колкото ни кога ,но който е ходил там знае ,че лифта е почти изцяло зявършен - т.е. мястото вече е съсипано - особено в началото на Пионерска!!





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: mochito]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано14.03.09 16:01



Екологичният екстремизъм и примитивизъм не е по-малка беда от бруталното отношение към природата.
Като толкова се дразните от чуждите тела в природата, как сте в този клуб, след като си получавате нета по антени, стоящи като чужди тела по баирите и сателити, определено загрозяващи девствения Космос? Как се придвижвате - с кола, автобус или влак, изразходващи нафта, добита от петролни кладенци - изключително грозни чужди тела в природата? Пък това за хлебарките наистина е за награда "Топидиот".

Немалко от вас са катерили по разни планини и много добре знаят, докъде стигат лифтовете в държавите, които наричаме бели.

ЖК-тата в Банско и Слънчев бряг са дивотия и безумие, но няма защо да се дърпа махалото в другата крайност.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор niki_leo (непознат)
Публикувано14.03.09 16:35



не е много уместно да копираме всичко / и лошо и хубаво / от тях.

Това, че те са си окичили планините с железа / лифтове, влекове и прочие / не значи, че и ние трябва повторим тази глупост.

Като става въпрос за крайности - това което си изредил представлява едно изпадане в крайност: антените си седят по планините без да увеличават човешкото присъствие там. А именно масовото човешко присъствие е пагубно за екосистемите. И именно лифтовете допринасят в голяма степен за това.

Колите, влаковете, Космоса и т.н. е отклонение от темата и доста цинично обощаване на проблема с екологията: щом сме замърсили моретата, океаните, равнинните части на сушата и дори Космоса, какво пречи да замърсим и планините. Тази логика също ни води към наградите "Топидиот", не мислиш ли?

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: niki_leo]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано14.03.09 17:24



Да, всяка държава, бяла, сива или черна, си има екопроблеми. Има си и екоекстремисти. Чиято енергия умело се ползва в конкурентната борба между големите компании.
Никой не е толкова наивен, за да си мисли, че еколозите са някакви идеалисти, консумиращи гола водица и целина. Всяко движение против АЕЦ задкулисно се финансира от петролни и газови монополи. А какво пречи на "Юлен", "Пампорово" и "Витоша ски" да организират подписки срещу конкурентни лифтове?

На Безбог има красиви езера, има си и лифт от време оно, но не мисля, че е осрана повече от Демяница примерно. Така че всичко е въпрос на някакъв баланс.
Колкото за дискутирания район, застрояването на Паничище не е от вчера, но повечето бази са в крайно лошо състояние. И сто пъти е по-добре лифт, отколкото кални следи и димни завеси от джипове и АТВ-та. Какво да правим - да сложим бодлива тел ли?

Всъщност много добре знаете, че Рила не е девствена, а е прорязана във всички посоки от каскадни пътища (Чаира, Белмекен-Сестримо, Джерман-Скакавица, Калин, Бели, Черни и не знам какъв си Искър...).

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано14.03.09 18:28



Ники е прав, да се говори по този начин е цинизъм, за което несъмнено ти се полага значителна част от така учредения от теб награден фонд.

За друго съм съгласен с теб - по добре АЕЦ, отколкото ТЕЦ (ТЕЦ-овете освен другите отрови дори могат да повишат и радиациония фон в зависимост от въглищата, които ползват, докато при АЕЦ проблемите са само при складирането на отпадъците и евентуално при сериозна авария). Но защо да строим АЕЦ, когато за тия пари можем да си оборудваме населението с инверторни климатици, да си преструктурираме енергоемките производства и като страничен ефект да можем да си позволим да закрием един блок на някой кюмюрен ТЕЦ?
Казваш подписка срещу "конкурентни" лифтове... Конкурентни?!?

За лифта не е страшно, ако работи и се ползва колкото тоя при Безбог (от дъжд на вятър, доколкото са ми наблюденията), но това са 7-те езера човече и вЕрвай ми, ЩЕ се ползва безбожно... но ще си има и приказка с вятра и със сестрите му бурите.
И да, не 100, а 1000 пъти е за предпочитане лифт пред АТВ-та нон-стоп. Но да използваш АТВ-тата за да оправдаеш лифта също е цинизъм. Ония с АТВ-тата не са тръгнали да се возят на лифт (евентуално може да ги заинтригуваш ако им предложиш да го ПОКАРАТ!).
Бодлива тел? Ти го измисли това, не ние.
Рила не била девствена... опомни се, човече! Минали издевателства не оправдават следващи посегателства срещу същата жертва... стига цинизъм





Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор niki_leo (непознат)
Публикувано14.03.09 18:49



Рила наистина е прорязана от каскадни пътища, но достъпът до много от тях е ограничен. Например Бели Искър се води вододайна зона и на туристи не се позволява да се качват оттам нагоре. Е, който е турист-екстремист намира начин да мине, но колцина са това. Пък и важното е да няма лесен достъп - с коли и лифтове. Туристи да ходят пеша по каскадните пътища колкото си искат. Въпросът е да няма масово присъствие. А лифтовете допринасят за това.

Примерът, който си дал с Безбог е валиден за почти всички лифтове изградени у нас по времето на соца. Те не допринесоха за съществено увеличаване на човешките потоци към планината, защото при соца никой не инвестираше в допълнителна инфраструктура - планински хотели и ресторанти. А и болшинството от хората по него време нямаха нагласа да ходят по баирите. Но при капитализма е друго. Виж какво се случи над Банско през новите времена. Направиха лифт като слънце, прокараха писти, настроиха хотели. Ето вече се говори за нови писти и лифтове. Зимно време там гъмжи от народ.

Същото ще се случи и на Безбог, ако си изпълнят намеренията да правят в Добринище второ Банско. Винаги първи е лифтът.

Донякъде мога да се съглася за лифта на Езерата, защото там вече го има хотелът - бившата хижа "Рилски Езера", има ги и големите човешки потоци - нагоре хвърчат джипове и АТВ-та, зимно време - ратрак. Отделно дъновистите всяко лято правят все по-многолюдни събирания. Ама поне тоя лифт да го бяха проектирали като хората. А те направиха кално свлачище. Освен това покрай него и покрай разширяването на пътя изсякоха сума ти дървета. Ей за това съм против. Като се замисля предпочитам джиповете да си ходят по черния път между двете хижи отколкото хем джипове да ходят с багажите, хем хора с лифта. Не е нужно с бодлива тел да се огражда: който има желание да се качи пеша или с джиповете дето и без това ги има вече.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема КОЕ МУ БЕШЕ ЛОШОТО НА МАКЕТА?нови [re: niki_leo]  
Автор W_sjanka (минаващ)
Публикувано14.03.09 23:09



"антените си седят по планините без да увеличават човешкото присъствие там. А именно масовото човешко присъствие е пагубно за екосистемите".

Без да вадя думите ти от контекста ще се закача за тях и ще разширя темата като попитам: Кое му беше лошото на макета на Кончето, пред вид факта, че е монтиран на "магистрала" и то международна???

Всъщност въпроса ми е към теб, защото твои са цитираните слова. Не към другите. Някои от тях подтикват към това да изровим главите си от пясъка и да погледнем по- далеч от носа си

... А те самите не успяват да го сторят- какъв е примера им. Как не разбирате думите на Благун? Та и той е прав!
Всеки е прав! Да намерим баланса!

"Всяко движение против АЕЦ задкулисно се финансира от петролни и газови монополи"
...знаете ли коя британска организация стои зад почистващите акции на "За земята"? Те си го пишат на сайта. Впрягат идеалисти в иначе "чистата" идея.Но го правят Те- лошите с цел да ги контролират...
Не ми казвайте, че и това не сте разбрали?!?!
А иначе и аз чистя, но какво от това, когато боклуците са от 60-те. На бащите ни мисленето ли ще променим или на нас- техните възпитаници??? Или на нашите деца?

Да не се караме, а да седнем заедно на една "маса"и да мислим и работим за промяна- за промяна във възпитанието на нашите деца, деца! Обръщам се така към вас, защото възрасттта ми за повечето от вас е такава.

Редактирано от W_sjanka на 14.03.09 23:36.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано15.03.09 08:50



Г-н Калчев откогато хората, които защитават закона и реда се наричат екоекстремисти? Този лифт е незаконен защото към датата на издаване на разрешителните за строеж е нямал решение по ОВОС и оценка за съвместимост с целите на НАТУРА 2000. Нама ги и сега. Незаконен - това е факт и той няма да се промени, когото и да подкупват собствениците му сега. И такъв ще си остане и ще дочака един нормален директор на парка или министър, който си върши работата да признаят това и да го разрушат.
Това е истината и няма какво да обсъждаме здрави или болни хора ще го ползват. Поне темата с инвалидите не мърсете в този клуб. За нея се хваща всеки идиот, който не може да каже защо строи незаконно някоя грозотия в защитена територия - все за хората с увреждания се мисли. Само дето и лифта за езерата не отговаря на техническите изисквания за ползване от хора с увреждания.
Най обичам да ми говорят за баланс. Много ми напомня как по време на социализма ни разправяха как всеки трябва да получава според потребностите си. Само дето едни имаха потребности които се задоволяваха изцяло, а другите трябваше да се задоволяват с обещания за светлото комунистическо бъдеще. Сеха същите най-обичат да приказват за баланс, компромис или стратегически ходове.
Що се отнася за конкуренцията и подкупните идеалисти, Вие навярно живеете в свят в който има само компании, корупция, конкуренция и ПР. За радост на мен и останалите, този свят е само Ваш, не е лошо да отворите очи и излезете малко навън, най-добре в планината, там има истински хора и истинска природа. Действа стимулиращо, повярвайте ми.



Тема Re: КОЕ МУ БЕШЕ ЛОШОТО НА МАКЕТА?нови [re: W_sjanka]  
Автор wind4 (непознат)
Публикувано15.03.09 21:48



Лошото на макета беше, че първо се поиска мнение в този клуб. Когато поискаш мнение от някого, той автоматично се чувства ангажиран. Ако не се послуша мнението му, той може и да се ядоса.

Второто лошо беше, че бе известно, че зад този макет не стоят мутри или други финансови интереси, което означава, че смъкването му няма да доведе до никакви последици.

И другото лошо - конструкцията навярно е била лесна за демонтиране.



Тема Прав си, да му се ненови [re: wind4]  
Автор W_sjanka (минаващ)
Публикувано15.03.09 22:06



знае.

Адски си прав.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано15.03.09 23:37



Да бе в китай ще строят магистрала до еверест


Абе то щом негър и сляп го качиха вече всичко е възможно



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: niki_leo]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано15.03.09 23:39



Готин пример с туризма е испания след като бетонираха техните си крайбрежни ивици ги събориха ние определено следваме някой от грозните примери на западните мафии


Лошото е че докато си вземем поука всичко ще е безвъзвратно загубено заради разни говеда



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: БoянlYl]  
Автор acrylic (непознат )
Публикувано16.03.09 12:55



Еми дайте да почнем да строим жилищни комплекси в Рила и Пирин така не само ше може всеки да се наслади на красотата им а и направо да живее там. Може да се построи една БИЛЛА например или едно МЕТРО та вече хептен да няма разлика м/у град и планина.

За мнозинството си има градове
нека има и незастрони места - където човек да може да се откъсне от всекидневието!



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: acrylic]  
Автор CocoCountry (ride)
Публикувано16.03.09 13:19



А и кво му е лошото продължението на сметище Суходол да се изгради по един естествен начин между горната станция на влека на езерата и езеро Бъбрека... Па... кво... нищо.
Така ще позволим на джипундерите, както разбира се и на болните, слабите и най-вече на мързеливите да се почувстват по един неповторим начин отново у дома - ще могат да хвърлят боклуци на воля, да си палят барбекюта, да хвърчат наоколо с АТВ-тата. Може да се помисли и за магистрала Сухирид, която впоследствие да се свърже с Зеленирид хайуей, пък и за няколко бензиностанцийки. Накъде без аромата на бензинови пари, нали... Това като за начало.
С това мнение изобщо не оспорвам нуждата от изграждане на някой и друг жилищен комплекс горе, съчетано и с магазини от големи вериги, нали все пак за онеправданите трябва да има откъде да взимат енергийни напитки, цигари и алкохолни концентрати, когато им посвършат силиците. Абе ПЪЛЕН АБСУРД!!!
В рамките на сериозното, ще допълня , че единственият плюс, за който се сещам, е , че моторните шейни ще разкажат играта на повечко пияндурници, самонадеяно устремени в нощта, и по този начин ще се наблюдава принос в регулирането на естествения подбор чрез оползотворяване на човешката глупост.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: gorskia_duh]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано17.03.09 11:17



Точно така. Незаконно построения лифт щял да качва инвалиди и слаботелесни. Чиста проба демагогия. Все едно да твърдят, че драгалевския лифт е перфектния избор на всеки инвалид, на трудноподвижните старци, на бременните и на многодетните майки с малки деца и таткото им с голямата раница (един за всички). После като лъсне, че седалков лифт НЕ СТАВА за ползване от трудноподвижни хора поради самото си естество на качването и слизането от нега, ще се сурнат да правят кабинков лифт - и пак "в името" на инвалидите и трудноподвижните... много хитро





Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: .mitko.]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано17.03.09 16:10



Ама ти наистина си цар на глупостите. Седалковите лифтове вече се правят така, че да са достъпни за трудноподвижни. Бай Кръстьо не е такъв, но той е от Балканската война. И въпреки това той е перфектен избор за хора от всички възрастови групи, желаещи да се откачат от софийския смог. Сега може да си млад и неангажиран, но след години, като трябва да разхождаш деца или възрастни родители, ще те видим, каква песен ще пееш.

Вън от твоята компетентност е да постановяваш незаконност и неузаконяемост на даден обект. Тук ние коментираме добра или лоша е идеята за лифт по принцип. Узаконяването на един обект предполага сериозна юридическа подготовка и познаване на неговата документация.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...

Редактирано от Блaryн Kaлчeв на 17.03.09 16:14.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано18.03.09 08:04



Не го казвам аз, а върховният администратвиен съд. Ето ти малко цитати от тяхно решение по подобно дело - срещу строителството на Залтна перла в ПП Странджа:
"основното от тях - липсата на проведена процедура и изготвена оценка на
въздействието върху околната среда /ОВОС/ е безспорно установено и сочи на нищожност на разрешението за строеж"

и още
"в случая се касае за инвестиционно предложение по т. 37, б."а" от
Приложение № 1 към чл. 92 от ЗООС, за което задължително се изисква
изготвянето на ОВОС и тази императивна правна норма не е спазена при
издаване на Разрешение № 20 /31.01.2006 г."

Обаче черешката на тортата е следния текст:

"нищожността на Разрешение за строеж № 20 /31.01.2006 г. на главния архитект на Община Царево може да бъде разкрита /прогласена/ безсрочно от контролната инстанция – РДНСК по аргумент на разпоредбите на чл. 149, ал. 5 АПК вр. чл. 216, ал. 2 вр. ал. 1 и чл. 213 ЗУТ."

Извод за неспециалиста:
1. Ако липсва ОВОС строителното разрешение е нищожно
2. Нищожността може да се прогласи от ДНСК.

Вс лучая с Паничище е точно така - лифта няма решение по ОВОС когато е издадено строителното разрешение. Тъй че е въпрос на време за да се прогласи неговата незаконност и се разруши. Толкова по случая от мен.
Надявам се да не оспорваш компетентността на ВАС.






Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: niki_leo]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано19.03.09 14:34



У нас няма НИЩО, сравнено с други страни като условия по планините. Това, че на 50-60 хиляди запалени планинари не им се гледа лифт не означава, че останалите 7.1 милиона трябва да се съобразяват. Един лифт носи само повече пари за подобрения и подръжка на базата, пътеките и т.н. Никой няма да строи хотели, само заради това, че са направили лифт. малки хижи има навсякъде по алпите и те се ползват от много хора. Или пък на много места там има лифтове, но няма хижи и т.н. Но пък всеки с малко подготовка може да се качи и да гледа и да прави каквото иска по удобен начин. И това стимулира любовта към планината.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: БoянlYl]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано19.03.09 14:42



Ти верно ли си вярваш, че срутването на сгради в Испания е нещо обичайно? Иди, виж и после ела да пишеш.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор HerzogTryn (стар клубар)
Публикувано19.03.09 15:42



На лифта принципно нищо лошо му няма. Проблемът е че в България нито имам правила, като хората, нито тези които ги има се спазват.
Така както няма нищо лошо да се ходи на организиран лов, ако се полагат грижи за дивече и не се прави свинщина и не се ловят редки животни. Ама то като се почне от президента надолу е бракониерска сган.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: HerzogTryn]  
Автор thorn (член)
Публикувано19.03.09 17:10



Да ама е пълно и с противници на лифта, които спазвата правила само ако им изнася. Примерно да не влизат във вододайни зони или да не спят на палатки.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано19.03.09 20:02



Факта, че някой не спазва законите не е основание опонента му също да ги нарушава. И трябва все пак да правим разлика между навлизането във воддайни зони (не е забранено, освен в пояс едно) и строителството в национални паркове без ОВОС.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Mишo Шaмapa]  
Автор steppenwolf (Фенът!)
Публикувано20.03.09 10:26



Лифта е незаконен и е в резерват! Просеката стана писта. Кое не ти е ясно???? Ти ходил ли си някога там? Като искаш лифтове, ходи на Боровец, Банско, Пампорово. Оставете поне едно по екстремно място, господа псевдо-туристи.

We Gonna Feel It


Тема Резерват?нови [re: steppenwolf]  
Автор thorn (член)
Публикувано20.03.09 10:49



В кой резерват е? Сериозно? Досега казваха,че е в Национален парк, но че е в резерват за пръв път чувам?



Тема Re: Резерват?нови [re: thorn]  
Автор harvy (непознат)
Публикувано20.03.09 11:35



Добре де разбрахме чи си от хотела или от фирмата с лифта, сега какво опрощение ли търсиш тук или подкрепа от нас, няма да го бъде тоя лифт не разбра ли, 5 месеца е готово всичко и не работи защото е НЕЗАКОНЕН, сезона за вас свърши, чакат ви кални реки и липса на жив човек на тъпия ви хотел чак до Юли - Август, природата си знае работата





Тема Re: Резерват?нови [re: harvy]  
Автор thorn (член)
Публикувано20.03.09 11:46



Ве съм от хотела, не съм от фирмата, даже не съм от Паничище. Но мразя да се катеря и да ходя с часове пеша по стръмното, а обичам красотата на планините.



Тема Re: Резерват?нови [re: thorn]  
Автор niki_leo (непознат)
Публикувано20.03.09 12:02



Ами там има джипове, а зимно време раттрак. Какво ти пречи да се качиш с тях вместо с лифт или държиш да правиш снимки от лифта? Освен това:

Но мразя да се катеря и да ходя с часове пеша по стръмното, а обичам красотата на планините.

Човек, който силно желае нещо намира начин да го постигне. Ако наистина харесваш планинските красоти няма да те спре ходенето пеш. А ако те спира значи не ги харесваш чак толкоз много.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а


Тема Re: Резерват?нови [re: thorn]  
Автор harvy (непознат)
Публикувано20.03.09 13:52



Почвай да тренираш защото няма да го бъде лифта





Тема Re: Резерват?нови [re: thorn]  
Автор HimalomiO9 (непознат )
Публикувано20.03.09 14:00



По начина, по който обичаш планините очевидно, би могъл да си ги гледаш на картинки...



Тема Re: Резерват?нови [re: thorn]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано20.03.09 18:20



Ами стой си у вас ние ще ти пращаме снимки


Стой си пред телевизор яж пуканки и гледай филми за планината
Не е нужно да ходиш където и да е било щом те мързи
Не е нужо понеже те мързи, пък ти се ходи някъде да се унищожава малкото останала природа в българия защото сам неможеш да си завлечеш гъза някъде То ако е така да направим един лифт ком -емине и ще можеш да видиш всичко в балкана
Днес гледаш планини утре система от лифтове и хотели все красиви неща



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: gorskia_duh]  
Автор acrylic (непознат )
Публикувано20.03.09 19:33



Не съм ходил в USA, и ми е интересно в националните паркове там има ли лифтове и строителство?



Тема Консуматорнови [re: thorn]  
Автор wind4 (непознат)
Публикувано20.03.09 19:38



Ей такива като теб се наричат консуматори. Искат всичко наготово да лапат, без да си мръднат и пръстчето. Ако си гледал филма "Уоли", опрасените дами и господа на подвижните кресла също са консуматори.



Тема Ей, Thorn, изядоха те :)нови [re: thorn]  
Автор ()
Публикувано20.03.09 22:37



Аз лично също предпочитам първоначалните метри (от "полето" до някаква прилична височина в планината) да не ги ходя пеша. Просто защото ме заболява главата. Ама много. Е, верно, след първоначалното набиране на височина нещата се оправят - аклиматизация ли е, какво ли и аз не знам. Но първия ден винаги е ад и само хапчетата спасяват положнието. Вечерта народа в хижата (или бивака) се весели, а аз в добрия случай не повръщам

От това, обаче, не заобичвам по-малко планините. Нито ми е достатъчно да ги гледам на картички. Ходя си с болящата глава и толкова. И ако има лифт, го ползвам. А и не мисля, че уазките (как се пише това?) и моторните шейни са "по-добрата" алтернатива на лифт, който се задвижва с ел. енергия - поне не обгазява района... Така че, това предложение (поне за мен) е неприемливо.
Седемте рилски езера, обаче, не са стандартния вариант. Не са Банско, не са Драгалевци или Алеко. Достатъчно преднина взимаш, като се качиш до Паничище или Пионерска с кола. От там нататък за всички "болни и стари" има четирикрак превоз - питай "дъновистите". Аз също съм против тоя лифт. Грозен е и съсипва мястото. Белите братя през лятото и "пичовете" с джетовете през зимата правят достатъчно по въпроса за съсипията му... Няма нужда от лифт. Който иска да се радва по този начин на планината - Алеко и кебапчийницата на Бай Кръстьо би трябвало да му стигат!
А Рилските езера и без лифт се задъхват от "любители на природата"...
Изобщо, застрояването - лифтове, хотели или само хижи - уврежда природата. Маркираните пътеки увреждат природата. Всички ние, с всяка една стъпка, колкото и на пръсти да я правим - увреждаме природата. Така че, дайте малко по-умерено да се изказваме, независимо коя страна в спора защитаваме . В противен случай просто звучим лицемерно....



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: steppenwolf]  
Автор Mишo Шaмapa (най-добрия)
Публикувано23.03.09 15:46



Те местните като преполовиха горите нелегално преди 10 години никой нищо не казваше. Сега лифта бил проблема.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: gorskia_duh]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано24.03.09 00:28



Не съм чувал решението по един казус автоматично да се прилага за друг.

Все едно да осъдят за убийство някой бандит в Китай и автоматично да избесят всички други, обвиняеми в убийства.

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано24.03.09 07:31



Г-н Калчев, не съм писал, че решението по случая Златна перла важи и за незаконният лифт над Пионерска. Просто показах практиката на съда. За лифта ще си има отделно дело, ако се намери РДНСК или Дирекция на парка, които да си изпълнят задълженията и отнемат книжата на лифта. Показах, че сега и да няма такива, лифта има една съдба и тя е да бъде разрушен преди да се е амортизирал.
Според мен, това ще стане вследствие на природните сили - като гледам какво свлачище са отворили със строителството на долна станция. Не знам как ще се грижите за болни и сакати, като не се грижите по принцип за здравето на бъдещите си клиенти.
Използването на този лифт е опасно за всеки. Свлачището всяка една минута може да свали долната станция до деривацията, заедно с всички които ползват лифта. Вие падали ли сте от лифт? А виждали ли сте какво се случва с хората при скъсване на опънато метално въже наблизо? Досегашните действия на собствениците на лифта показват просто една безпределна безотговорност по отношение не само на природата, но и на хората.



Тема Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: thorn]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано24.03.09 12:08



Ясно е, че всеки си дръжи на позицията и никой никого няма да убеди. Можем да си пишем така докато лифтът ръждяса, а защо не и след това.
Друго се чудех- колко ли от хората, които не искат лифт, биха се съгласили Абсолютно Никой да не стъпва там, включително те?
Искам да кажа, че може би и без да го искат монго природозащитници също се отнасят към нащата консуматорски и просто искат да ги запазят заради себе си.
Така де, ако ще вадим клечките от очите на другите първо да погледнем нашите. Ако вобще може да се гледа при това положение, всъщност...



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор wind4 (непознат)
Публикувано24.03.09 13:18



Змейче,

разликата може да е тънка, но при внимателно обмисляне се забелязва.

Консумацията съгласно тълковния речник е изразходване на нещо за задоволяване на потребности или функциониране.

Т.е. ако ти отидеш в планината/гората и след теб тя си остане такава, каквато е била, не си я изразходил. Ако си запалиш огън, накъсаш цветя, изпочупиш клони, защото ти пречат, докато минаваш - консумирал си малко от природата. Ако изпосечеш много дървета, за да построиш лифт, хапваш си опаковани гризинки и си хвърляш опаковките надолу от лифта, защото си се разсеял да гледаш красивите гледки, ако убиваш или прогонваш за постоянно дивите животни, строиш супер курорти и т.н. - консумирал си толкова много от нея, че скоро може и цялата да изразходиш и нищо да не оставиш.

Всяко живо същество консумира, за да живее, но голяма част от хората живеят, за да консумират.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: wind4]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано24.03.09 13:30



Ами хайде да обмислим внимателно


Разбира се, че някои хора пречат повече от други. Но аз питам- бихме ли се отказали от това място, за да не пречим изобщо. Чисто хипотетично.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор wind4 (непознат)
Публикувано24.03.09 13:54



Съвсем скоро може и до там да стигнем - просто ще се изтребим по един или друг начин и вече на нищо няма да пречим.

При още по-внимателно обмисляне - всяко живо същество пречи с нещо. Въпросът е да не прекрачва разумния баланс, заложен и поддържан от природата.

Т.е. в конкретния случай да не е на принципа - много искам да отида и да видя, ама като ме мързи, я да ми спретнат един лифт, като изпосекат дървета, ама да ми осигурят и всички удобства, с които съм свикнал в града, че аз иначе няма да мога и час да прекарам там ... Да се сдъвче всичко, каквото може, пък после ... къде остана онази красота, за която всички говорят толкова? Лъжци нагли ... Има там едни кални локви, пресъхнали почти, това ли е ... Пфу! и да изплюят сдъвканото.



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: gorskia_duh]  
Автор Блaryн Kaлчeв (Explorer)
Публикувано24.03.09 14:59



Много компетентен сте, и в съдебните дела, и в природните. Вие господ ли сте, що ли?
Сега остана и земетресение да измислите, дето ще събори точно този лифт.

Уж лифта нямаше книжа, сега някой трябвало да му ги отнеме... Ама не било резерват, а национален парк... Как мислите, ние дали пасем трева? Честно казано, човек, който ме прави на идиот, считам, че е ИДИОТ!

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: wind4]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано24.03.09 19:04



Когато белият човек отсече и последното дърво, когато хване и последната риба, когато пресъхне и последната река, тогава ще разбере, че златото не се яде. - индианска

......



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано24.03.09 20:36



Кои сте вие дето пасете трева


И така пламено отстоявате застрояването на планината



Тема Re: "Белите държави" не са идеални и следователнонови [re: Блaryн Kaлчeв]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано24.03.09 21:55



Не съм господ, той е всемилостив и всеопрощаваш. Аз не съм.
Не понасям някой да краде и поставя живота на ближния под угроза, заради няколко лева.
Всички неща, за които пиша ги има в интернет, ако се потрудите ще намерите и становището на РДНСК, че лифта няма ОВОС и оценка за съвместимост. Ще намерите и решенията за Златна перла.
Не съм врачка за земетресенията, но свлачището е там - видях го като беше с 3 метра ширина и го видях след 2 месеца с ширина 30 метра. То е истинско и е там и действително заплашва живота на ползвателите.
Строителството на лифта е в границите на Национален парк Рила и в близост до резервата Скакавица. Една от пистите които построиха незаконно са в неговата буферна зона, която незнайно защо министъра на околната среда не желае да обяви за защитена местност, както изисква Закона за биологичното разнообразие. И това го има в мрежата.
Не знам какво пасете, не се бъркам в хранителните навици на хората. Това се отнася и за това как се чуствате - това зависи само от Вас.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано24.03.09 21:59



Ако се докаже, че замърсявате интренет пространството, ще се откажите ли от това да пишете в мрежата? Въпроса е хипотетичен.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: gorskia_duh]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано25.03.09 05:36



Да. А ти?


Просто се опитвам да видя нещата от още една гледна точка, не защитавам позиция. Но се получава малко като да кажеш "Който го няма- да стане". Хората, за които се отнася, не могат или не биха искали да разберат нещо подобно, предполагам.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Jefff (скитник)
Публикувано25.03.09 11:07



В отговор на:

колко ли от хората, които не искат лифт, биха се съгласили Абсолютно Никой да не стъпва там, включително те?
Искам да кажа, че може би и без да го искат монго природозащитници също се отнасят към нащата консуматорски и просто искат да ги запазят заради себе си.




Ако имаше как никой да не стъпва там без изключения проблемът щеше да е решен за мен. Веднага ще ти дам един пример. В резерват "Царичина" има много красива пътека, която от хижа Бенковски по едно ребро слиза на река Заводна. Винаги предпочитах нея, въпреки, че е по-дълга и по-неудобна. Така до преди три години, когато служител от охраната на резервата ми обясни, че тя вече не се поддържа и защо не е добре да минавам от там.

В случая с езерата конфликтът е между две социални групи - пешеходните туристи, които присъстват там традиционно от доста време и консуматорите, които възприемат природата като продукт, който могат да си купят. Не казвам, че тези групи са ясно разделени - границата между тях е доста размита.

И докато досега минималното усилие "лек едночасов преход" беше доста добър филтър, то с пускането на лифта горе ще се напълни с консуматори, хора, които се радват повече на лукса градски тип, а не на дивата природа. Всички останали постепенно ще бъдат изгонени, защото мястото вече няма да бъде вече това, което е било.

Нека и аз да те питам нещо. Ако фирма изяви инвестиционно намерение да строи каменна кариера на Комините или Вратцата ти би ли се отказала да ходиш да катериш там?



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: Jefff]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано25.03.09 11:57



Ами както казваше една източна приказка или молитва, не съм сигурна: "Искам сила да променя това, което мога. И спокойствие за да изтърпя това, което не мога. И най-вече ум да различа едното от другото".


На въпроса ти бих ли катерила на Враца и т.н. ако направят каменна кариера там- ами да, стига да не е по туровете...
И на езерата ще ходя, живи и здрави без лифт.
Разбирам добре хората, на които това пречи. Просто моята натура си е такава- трудно обръщам внимание на нещата, които не ме интересуват или не ми харесват.
Това не значи, че можеш да очакваш например всички хора във влака да спят прави и да не недоволстват, че няма места. Но е по-лесно- те си недоволстват, ти си спиш прав...



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Jefff (скитник)
Публикувано25.03.09 12:51



Доколкото разбрах въпросът беше поставен под друг ъгъл - ако моето ходене вреди на езерата наравно с лифта дали бих се отказал от това място.

Та да попитам пак. Ако фирма изгради каменна кариера там, където обичаш да катериш дали би се отказала от мястото, за да за не вредиш? Приемаме хипотетично, че и ти гледаш на скалите като консуматор - през призмата на собственото си удоволствие, оставяйки на заден план вредата, която нанасяш.

ПП: Не приемай това като нападка, просто искам да доразвием идеята, което започна.

Редактирано от Jefff на 25.03.09 12:54.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: Jefff]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано25.03.09 13:05



Въпросът беше склонен ли е човек да се откаже от дадено място, за да може да се забрани там изобщо да стъпват хора.
Ти ме питаш дали бих спряла да катеря някъде си, за да не преча на природата заедно с каменната кариера. На този въпрос вече отговорих.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Jefff (скитник)
Публикувано25.03.09 14:28



Добре, тогава още един въпрос. Ако в община Враца решат, че туровете не носят печалба и обявят намерение за разкриване на каменоломна точно там как би реагирала?

Питам, защото част от просеката и носещите колони на лифта са точно на пътеката Пионерска - Рилски езера. Последния път като ходих натам пеша някакви мутри даже се опитаха да ме изгонят, твърдейки, че това е частна собственост и нямам право да минавам.



Тема Важно е отношението нинови [re: мaлъk змeй]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано25.03.09 15:27



Ами ако чак до там сме я докарали, може и да не ходим изобщо на някои места.
Но нещата обикновено не стоят толкова крайно. Природата си има телеранси на поносимост - ако не излизаме от тях, тя се възстановява по-бързо отколокото ние консумираме от нея и нещата са ОК и за природата и за хората. Когато едно диво място почне да се урбанизира, това означава, че отдавна е мината границата му на поносимост и нещата там вече не са ОК и трябва да се отдръпнем, да ограничим присъствието и "потреблението" си, за да може мястото да се възстанови. Природата го може това - всичко е въпрос само на това да я оставим на мира за необходимото време. Естествено, нищо не е чак толкова просто - едно променено от хората място никога няма да стане точно такова, каквото е било преди това. А има и естествени промени и без човешка намеса - джунгла може да стане пустиня и пустиня може да стане джунгла. И разбира се, местата в природата не бива да се разглеждат изолирано едно от друго, не може да заградиш два декара гора, да кажеш че я оставяш да се възстанови за сто години и да си мислиш че тя ще се възстанови такава, каквато би станала ако е часто от заградени двеста квадратни киломера.

Вмето да си чешем езиците, не е ли по-добре да хващаме лопатите, макар че и това е нищожно малко - но все е нещо?

Основното в случая е всички да обичаме планината и природата истински. Тогава няма да има кой да й навреди, а когато нещо с нея не е наред, всеки ще направи каквото може за да й помогне. Един ще посади дръвче на километри от там, друг ще се откаже да ходи на мястото, за да не вреди, трети ще отиде там за да го изследва и да каже как може да му се помогне. Четвърти ще си приказват. Пети няма да правят нищо, но също ще обичат това място, ще се интересуват и ще мислят за него. Кой от тях ще е направил най-много? Едва ли е толкова важно кой, защото всички заедно винаги ще са направили най-много.



Тема Цената на природатанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано25.03.09 16:13



В отговор на:

Аз мисля, че след 100 години всеки декар истинска дива земя ще бъде най-скъпоценно богатство.



Ще дойде ден, когато природата ще се оценява на стойността на теглого си в злато. Сега все още я имаме даром, затова не можем да го проумеем това, но когато ни се наложи да я "правим с ръцете си", да я "чакаме да втаса", да я топлим, да й правим завет и сянка, да я поливаме, да я отводняваме и т.н., ще почнем полека лека да си даваме сметка за времето и усилията, които досега НЕ ни се е налагало да употребяваме и ще се наложи да ги калкулираме в цената й... При това - става дума за цената на ИМИТАЦИЯТА й, даже не за тази на ДИВАТА природа!
И да, както са тръгнали нещата, нещо подобно ще се случи вероятно още преди това - с храната ни! Ще се окаже, че преди сто и повече години селяните с няколкото декара земя около дървената си къщурка, едно магаре и някоя-друга коза са били по-богати от 99% от хората утре. Въпреки градушките, сушите, болестите (а възможно е - дори в някои случаи и въпреки тогавашните войни). Защото малкото което са имали е било ИСТИНСКО, а не ИМИТАЦИЯ и заместители.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор wind4 (непознат)
Публикувано25.03.09 17:28



Друг отговор на въпроса ти защо всъщност не искаме лифт.

Защото лифта и хората, които ги мързи иначе да се качат до там, унищожават и замърсяват онова, заради което на мен ми харесва да съм на планина. Харесва ми чистият въздух, който вече няма да е толкова чист, харесва ми чистата, без боклуци земя, която вече няма да е чиста и без боклуци, харесва ми тишината, която вече няма да е тишина, харесва ми липсата на навалица, което вече няма да е липса на навалица и т.н.

И аз трудно обръщам внимание на нещата, които не ме интересуват. Но замърсяването и изсичането на дървета ме интерсува. Например не мога да не обръщам внимание на заринатите с боклуци дерета в гората до нас и да възкликвам философски - еми, нека хвърлят боклуците си там, щом ги мързи да си размърдат задниците до казаните. Мога само стоически да стискам зъби и да събирам гняв и от време на време да изнасям по някоя торба с боклуци. Ако можех да направя нещо - щях, щях да наложа онези закони - с отсичането на ръце ... толкова гняв имам натрупан в себе си.

Пък някои хора не обръщат внимание на боклуците, защото тези неща не ги интересуват.



Тема Re: Цената на природатанови [re: .mitko.]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано25.03.09 18:06



Много добре казано!



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано26.03.09 08:25



За седемте езера, дилемата, която внася смут в духа ти, не съществува. Те не са резерват. Ако бяха резерват нямаше какво да дискутираме.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: Jefff]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано26.03.09 08:26



Ами ще застана с пари и каквото друго мога зад Федерацията по катерене и алпинизъм.
А срещу този лифт кой какво направи? Сигурно много хора са се постарали да му противодействат по някакъв начин, но повечето само си се възмущават. Е, аз не съм направила почти нищо по този въпрос, тъй че избягвам и да критикувам. Направо спирам.



Тема Решение на ВАС за "Златна Перла"-вече и в новинитенови [re: gorskia_duh]  
Автор niki_leo (непознат)
Публикувано26.03.09 19:40



След 3 години мъки и борби. Ако се следва тази схема и за лифта има доста да почакаме.



ВАС: “Златна перла” е незаконен строеж
26 март 2009 / News.dir.bg
Върховният административен съд (ВАС) най-накрая обяви за незаконен строежа на ваканционен комплекс “Златна перла” край Варвара, заявиха от коалицията природозащитници “За да остане природа в България”.
С това решение съдът забранява развитието на строежа и настоява за премахването му, предаде “Всеки ден”. Очаква се в най-скоро време РДНСК-Бургас да излезе с решение относно събарянето на строежа.
Изграждането на “Златна перла” започна преди 3 години. Част от него се намира в природен парк “Странджа”, което автоматично го прави незаконен. Комплексът е разделен на 10 отделни имота и има общо 10 строителни разрешения за всеки имот поотделно. След започването му последваха три години на постоянни борби между заинтересованите от строежа и природозащитниците. Не само, че комплексът е разположен в природен парк, където е забранено подобно строителство, но и бяха унищожени земеделски гори и прогонени множество животински видове.
Изпълнител на проекта е фирма “Краш 2000”, като той се поддържа от кмета на Царево Петко Арнаудов и министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.
През ноември 2008 г. ВАС потвърди окончателно, че комплекс “Златна перла” е незаконен. Няколко месеца преди това, когато заинтересованите от строежа бяха с вързани ръце, те решиха да променят устройствения план на Царево така, че земята под комплекса да бъде извадена от парк “Странджа” и върху нея да може да се строи.
Към днешна дата ВАС излезе с решение за окончателна забрана на строежа, заяви пред “Всеки ден” Катерина Раковска от международната природозащитна организация WWF. Според нея с това решение окончателно се прекратява строежа, като сега само остава решението на РДНСК-Бургас за премахването му. След толкова мъки най-накрая победихме, заяви радостно Раковска. Според нея е много важно какво ще е решението на дирекцията. “Надяваме се да няма повече врътки, с които този строеж да продължи. Не изключваме такъв вариант, защото в нашата страна всичко е възможно”, зака още Раковска.
Кметът на Царево Петко Арнаудов потвърди, че има такова решение на съда. Може би ще се стигне до бутане на строежа, но важното кой ще го поеме, защото това ще струва много пари, допълни Арнаудов.
Оказа се, че никой от ръководството на фирма “Краш 2000” в момента не е в България и не може да коментира казуса.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а

Тема Re: Решение на ВАС за "Златна Перла"-вече и в новинитенови [re: niki_leo]  
Автор Дивak (минаващ)
Публикувано26.03.09 20:39



решението на ВАС добре, ама тоя строеж и преди си беше незаконен, пък още е там. От едно решение до прилагането му път много, а както всме в Бг може въобще да не се приложи



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: wind4]  
Автор acrylic (непознат )
Публикувано27.03.09 12:15



Проблема не е в самия лифт а в бетонирането на около в стил мутробарок.
Българските планини са много малки на площ и построяването на 2-3 големи курорта ги унищожава. Нещата си имат и естетически смисъл, например в Банско Няма нито една нова сграда която да не е елементарен кич. Това говори, че тези строежи са за някаква бърза печалба и въобще не е мислено в преспектива за нещо по- сериозно. А това, че даден строеж не бил в границите на резервата също е голяма спекулация трябва да има и буферна зона и връзка м/у природата а не накъсани островчета.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор K._ (mind spinner)
Публикувано02.04.09 18:07



Лифтът няма ОВОС. Долната му станция е построена на свлачище.

Пускането му ще е началото на окончателното превръщане на хижа "Рилски езера" в хотел. А това, че в хижата често няма вода точно през зимата, е съвсем друг въпрос.

Но големият проблем е, че това е поредно доказателство, че в България всеки прави, каквото си иска.

K._


Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор ctrlONFlRE (непознат )
Публикувано03.04.09 23:14



за мнението ти кое е лошото аз се качих там когато бях на 10.Мисля че няма човек който ще се затрудни да се качи там.Или бъркам?Хм сега прочетох мненията и нa thorn и ви разбрах.Мисля че thorn искаше да каже че мнозинството иска да съсипе малкото красиви места в България ? Щом не можете да отделите време за прехода няма смисъл да се качвате до там.Пък и за хората със здравословни проблеми и със физически затруднения има решение (до преди 2-3 години имаше превоз до горе но не съм ходил отдавна).Огнедишащ
е напълно прав! В момента съм на 15 и когато достигна до вашата възраст не искам планините ни да са като НДК !

Редактирано от ctrlONFlRE на 03.04.09 23:55.



Тема Re: Защо всъщност не искаме лифт?нови [re: Jefff]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано03.04.09 23:40



Не знам дали да се намеся,тъй като не съм особено добър турист,но харесвам девствените места.За съжаление където и да отида винаги има някакъв бетон или жици, или нещо, което ми напомня за човека консуматор.

нормална съм,ама не ми личи



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор ctrlONFlRE (непознат )
Публикувано04.04.09 00:07



отговор на thorn
--------------------------------------
По голяма глупост не бях чел.
--------------------------------------
thorn извинявам се за следващите си думи ама по-голям ТАПАК от теб не бях виждал.Главата ми не го побира.Как може да наречещ хората които се опитват да ти обяснят какво ще се случи с планетата земя глупаци? глупакът си ти и колкото по малко индивиди приличащи на теб има толкова по добре !

Редактирано от ctrlONFlRE на 04.04.09 00:07.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: ctrlONFlRE]  
Автор thorn (член)
Публикувано04.04.09 01:12



Ей, нещастник смотан, не ми викай тъпак. Ако смяташ, че изявления като :якой да се е сещал да иска мнението на скалите? Защо да нямат и те мнение? не са глупости бягай при чичко доктор.





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано04.04.09 01:37



За мнение няма да питаме скалите


Когато обаче на земята се скофти достатъчно за да няма храна за 6 000 000 000 население ще те питам какво ще ядеш и как ще се криеш от хора които от глад ще стигат до крайности
А пък и като те чета за това колко ти е необходим лифта за теб и такива като теб за които да се качът някъде малко по нависоко е цяло изпитание, сигурно имаш солиден запас от сланинки



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор ()
Публикувано04.04.09 06:46



АААА, не съм съгласна! Аз лично си говоря със скалите най-редовно!

нищоминяманищоминяманищоминяманищоминяма...





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: Orнeдишaщ]  
Автор kurkudup (boss)
Публикувано04.04.09 09:16



Здравейте!Интересна тема намирам тук и искам да дам собственото си мнение,като бабичка,която се страхува да се качи без лифт някъде,защото здравето ми куца,но въпреки това съм против каквото и да е "цивилизоване "на райските кътчета в планините и навсякъде в страната ни.И причините са споменатите по-горе.Не искам внуците ми да не могат да видят планина без бетон,без бутилки и наилонови торбички.А аз като не мога да се кача на красиво местенце,ще отида както казва Огнедишащ някъде където мога и ще се радвам когато тези, които могат ми покажат снимки.

нормална съм,ама не ми личи



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: БoянlYl]  
Автор thorn (член)
Публикувано04.04.09 11:52



Май продължаваме с глупостите. Аз говоря за един конкретен лифт, вие за псевдорелигиозни глупости как човешката дейност въобще е вредна. Особено с аргументи, как Земята нямало да изхрани 6 000 000 000 души.

За твое сведение в момента изхранва с половин милиард повече, а в случай на действителна нужда ще падната задръжките пред ГМ храни и ще може и още повече.

Обаче какво общо има лифта. Той помага или пречи за изхранването ли? В смисъл земята под него е ценна за земеделие или нещо такова?


`Айде без аргументи като за малки деца





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор Jefff (скитник)
Публикувано04.04.09 12:53



Ако самият лифт е грамотно проектиран и изпълнен (а в случая не е така) проблем не би бил той, а верижната реакция, която започва след него.

Лифт+влекове+писти -> строителство на хотели -> повече "туристи" -> лифта и пистите отесняват -> нови писти и лифтове -> нови хотели -> още повече "туристи" -> ... -> мъртвите бетонни полета

Пресен пример: Банско

ПП: И thorn, моля малко уважение към скалите. Те са основен елемент в земната структура и ако ги нямаше вероятно и теб нямаше да те има.

Редактирано от Jefff на 04.04.09 12:56.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор БoянlYl (магесник)
Публикувано04.04.09 15:21



Един лифт пряко няма отношение към изхранването на населението на земята и това всички много добре го знаеме


Но един лифт повлича много други неща след себе си
Да кажем и те нямат бог знае какво пряко отношение

Но един два лифта има вече в България

Общо взето със всякви такива доводи природата се унищожава и всеки единичен случай само по себе си не е нищо особено, но като ги сборуваш почват да се задават едни готини времена и най хубавото им на тия времена е че консуматорите като тебе ще са жертви

Защото пич вече се говори за климатични бежанци за зони които няма да стават за живот с всяка година има зони в които реколтите се унищоват а като цяло качеството на хранат пада заради промените в климата
Миналата година в България като по чудо имаше богат добив на жито интересния и малко известен факт че нивото на хранителното вещество глутамин в него беше под всякаква критика
Пазара на храни които изобщо не се правят от естествествени материяли се е развил до максимум а на хората които се занимават с отглеждане на растения или животни бизнеса им не върви защото се подрива от синтетикат и ГМО на което толкова разчиташ
Само че с това ГМО ще мутираш и съвсем няма да можеш сам да ходиш в планината

Като прибавим към това и намаляването в световен мащаб на питейната вода
И увеличаването на интереса от страна на воените към климатичните промени във свръх държавите ти сам се досети какво те чака след 10г и какво води света на там

Да един лифт с нищо няма да промени нещата ще изсечем малко дървета ще бетонираме малко земя, ще направим 10-15 хотела ще вдигнем малко боклук в планината, ще унищожим една две еко системи, няма страшно тя природата се подържа в равновесие



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор 5rov ()
Публикувано04.04.09 19:51



Най-лошото му е, че вече е пуснат...

http://novini.dir.bg/2009/04/04/news4249505.html



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: acrylic]  
Автор gorskia_duh (непознат )
Публикувано05.04.09 22:06



Няма. Няма и в любимите на пишман-скиорите Швейцария и Австрия. И в тях не се допуска никакво строителство в техните национални паркове. Енгадинският швейцарски парк (един от първите в Европа) се затваря за зимният сезон, а лятото можеш да посещаваш пеша по точно опрделени маршрути, без право да излизаш встрани от тях. Така е и в повечето други държави. За да влезеш в някои италиански паркове трябва да се запишеш предварително (обикновенно 2-3 месеца) ит.н. и т.н. Само у нас където защитените територии са токова малко - едва 5% от площта на страната, при 17% за Европа, си позволяваме да ги застрояваме и унищожаваме.





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: 5rov]  
Автор acrylic (непознат )
Публикувано05.04.09 22:15



Сега вероятно следва в езерата да пуснат плаващи барбекюта, лодки и водни колела. Насааам народе евтини кебабчета!





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор Zlatna (търсеща)
Публикувано06.04.09 00:35



Здравейте!
Позволявам си да се включа и да дам един видео отговор в две части. 12 минутки е, отделете ги ако можете.



За съжаление, гледайки сега отново филмчето, виждам, че тук се поставят само проблемите и негативите. Алтернативите явно ще са в следващия епизод. Чудя се дали мога да го заснема в БГ или да се командировам нанякъде.
Поздрави!
Златна

"Всички сте жаби и аз просто не мога да проговоря езика ви сам!"

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор steppenwolf (Фенът!)
Публикувано06.04.09 10:28



Ето ТОВА му е лошото. Ебати свинщината!



We Gonna Feel It

Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: steppenwolf]  
Автор acrylic (непознат )
Публикувано06.04.09 11:59



Положителното ще бъде за хората които им се ходи по голяма нужда - ще стане един голям кенеф.





Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: steppenwolf]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано06.04.09 13:59



Къде точно са го позицонирали лифта?
Помслих влека от тази снимка за него и се ужасих:


но после, видях че това е само ски-влек. (Между другото, от кога го има там влека?)
Къде се пада горната станция на лифта? Не се вижда на снимката, но сигурно е някъде нагоре, вероятно в ляво близо до "хижата"?

Редактирано от .mitko. на 06.04.09 14:31.



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: thorn]  
Автор mislesht (реалист)
Публикувано13.04.09 11:30



Сам по себе си един лифт на подходящо място не е нещо лошо. Лошото е че, обичайно не е сам, следват писти, хотели, пътища и др...

--------------



Тема Re: Кое му е лошото на лифтанови [re: mislesht]  
Автор vladofff (непознат )
Публикувано13.04.09 17:14



лошото на всякакъв вид улесняващи съоръжения е "в това, че улесняват". нависоко средата се възстановява по-трудно, сиреч бавно и така не може да се компенсира нарасналия пътникопоток. иначе казано повече хора, повече дрищят, повече боклук хвърлят, канала прелива, и после всички пием вода от Рила. Те т'ва е плобуема




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.