Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:38 22.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Едно по-нестандартно качване на Мургаш  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано14.12.08 17:10



Ето малко снимки от съботната разходка до вр.Мургаш...

Заедно с Вангел, Жоро Станоилов и Бошулеца тръгнахме от ловен дом Търсава, който се намира малко след село Ябланица....


В началото вървяхме по път, което обаче бързо ни омръзна, затова и тръгнахме директно нагоре през гората....


Наклона си беше бая сериозен, но въпреки това успях да поснимам някои неща...


На едно място излезнахме на маркиран път, който водеше до хижа Мургаш. Решихме да отидем да я видим. Спокойно мога да кажа, че нещата там отиват на много зле. Според метеоролога на върха в хижата от много време няма хижар, а и не се знае дали въобще ще има. Аз си спомням като ходих миналата година, че се строеше усилено и че нещата вървят към превръщане на хижата в хотел, но сега всичко изглеждаше занемарено и грозно. Имаше една отворена стая, където се преоблякахме и бързо тръгнахме нагоре...

Колкото повече се изкачвахме, толкова повече застудяваше и се засилваше вятърът. Видимостта беше малка...

Въпреки това обаче бързо стигнахме до върха, където ни посрещна дежурният метеоролог и жена му, които скоро бяха застъпили за пет седмично дежурство. Хората ни се зарадваха много, тъй като зимата почти не се случва да мине някой. Даже ни пуснаха интернет да ни покажат снимки на Родопите от върха. Обясниха ни за ужасните климатични условия горе и затова, че често се случва да измерят абсолютния максимум от 144 км/ч скорост на вятърът. Казвам абсолютния максимум, защото това е най-голямата цифра, която може да хванат родните ни уреди. А че преминава тази граница е сигурно. Постояхме малко и тръгнахме обратно, като този път цепихме директно надолу в северозападна посока. Условията бяха същите...


Бързо стигнахме гората, където се започна едно пързаляне....

Пресичахме на няколко пъти пътища и накрая решихме да тръгнем по един от тях.Не след дълго бяхме отново долу, като не пропуснахме да направим разбора на по бира

Ето и картинката от машинката с име GPS....


Това е от мен засега. Бъдете здрави!!!
Жоро



Тема Добавка или Мургаш напряко от северозапад...нови [re: goro_levskara]  
Автор W_sjanka (минаващ)
Публикувано14.12.08 18:10



Тима ни си беше "клуб в клуба- "про- макета". Ходенето по GPS-а показа ползата от чудната машинка- бе неосъществимо без нея по начина, който избрахме. Долу- есен, горе зима- добра метаморфоза.

. Тъжна ХИЖА без хижар......., Човеци в пустощта на МС Мургаш... Хубав ден - Благословен- Планина, баир, приятели...
Снимките ми са малко:



Нагоре тръгнахме по пътя през рибарника, свихме в дясно на първия мост, очевидното сечище- площад, където главния път завива вдясно, ние поехме направо. Не след дълго пътя свърши, за да започне добре оформен в ляво рид. С добър наклон и водени от GPS-а поехме право към върха, докато не излезнахме на пътя- маркирана пътека- Мургаш- Лескова. След кратка дискусия решихме да посетим и хижата. Нагоре е ясно.
Надолу- право на запад и право надолу. Няколко пъти констатирахме лъжливото увлечение от наклона на терена да се отклоняваме от желаната посока, но това пък определи кръглавостта на ходенето ни.

Остава и Жоро Ст. да драсне ...и ще го приемем като"Дългоочаквано завръщане на един обичащ Планината и немразещ(!) хората приятел"

В неделя се разтъпкахме до Половраг:

Редактирано от W_sjanka на 14.12.08 20:25.



Тема Re: Добавка или Мургаш напряко от северозапад...нови [re: W_sjanka]  
Автор Da Luz ([got mi e])
Публикувано14.12.08 23:58



"Ходенето по GPS-а показа ползата от чудната машинка- бе неосъществимо без нея по начина, който избрахме"

а, добре дошли



------------------------------------


Тема Още едно нестандартно качване на Мургашнови [re: goro_levskara]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано16.12.08 02:20



Много приятни снимки от Мургашката гора сте направили - с мека отпускаща мъгла...

Позволявам си и аз да сложа тук едно

към снимки от едно наше според мен също нестандартно изкачване на Мургаш от края на това лято.

С поздрави

И.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.

Тема Re: Още едно нестандартно качване на Мургашнови [re: Бopивaн]  
Автор W_sjanka (минаващ)
Публикувано16.12.08 10:47



Здравей! И това е начин за качване на баири. Дори струва ми се става по- популярен от пешеходния туризъм. Дори ние на слизане се пазихме от 6-7 екстремала, опитващи се на всяка цена да счупят машините. Абе всеки с харесванията си...


Поздрави!

Редактирано от W_sjanka на 16.12.08 14:19.



Тема Re: Едно по-нестандартно качване на Мургашнови [re: goro_levskara]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано16.12.08 11:10



В началото вървяхме по път, което обаче бързо ни омръзна, затова и тръгнахме директно нагоре през гората....

Не разбрах, по т.нар. Мургашки клин ли минахте? Дето разделя долините на Непрътка/Огойска от север и Елешница от юг?



Тема Re: Още едно нестандартно качване на Мургашнови [re: Бopивaн]  
Автор harvy (непознат)
Публикувано16.12.08 11:17



Класик е тоя с джипа, и къде се хвали, едва ли някой тук ще ти се зарадва, аз лично си пожелавам следващия път да ти се счупи тенекето некъде по баирите, да викате с баба цоцолана за помощ ма никой да не ви помогне, е това ще ме изкефи максимално



Редактирано от harvy на 16.12.08 11:18.



Тема Re: Още едно нестандартно качване на Мургашнови [re: harvy]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано16.12.08 11:43



Присъединявам се към топлите пожелания

Абе за вас няма ли шосета?



Тема Re: Едно по-нестандартно качване на Мургашнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор W_sjanka (минаващ)
Публикувано16.12.08 12:42



Да- без да е преднамерено и без да знаем как се казва рида, оказва се че сме минали точно от там. По най- високите части на рида между точно тези две реки- Еловица от изток- североизток и Непрътка по- скоро от запад. Двете реки се събират при гореупоменатия мост, след което името на реката става Огойска.

Редактирано от W_sjanka на 16.12.08 14:18.



Тема Много мило...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Бopивaн (вечно зелен)
Публикувано17.12.08 00:11



Във вашите постинги прозира откровена злонамереност :)...

С какво заслужих вашите пожелания да претъпя злополука и никой да не иска да ми помогне, нещо което е една съвсем нормална и първична човешка добродетел?

Този клуб, в който имам удоволствието да чета и пиша от лятото на 1999 год. (за съжаление все по-рядко ми остава време за това), се нарича >Туризъм<, а не >Пешеходен туризъм<, а и да беше второто налице, пак мисля, че един такъв постинг с нетипичен за клуба снимков материал е интересн интеркултурен обмен и вашата негостоприемна реакция ме кара да си мисля, че явно трябва да минат още много десетилетия, докато станем достатъчно толерантни, така че да приемаме с интерес и любопиство това, което правят другите, а за нас самите е нетипично и не както е сега поради това веднага да изпитваме неприязън към другите, различни от нас.

Ако това ще ви донесе удовлетворение и задоволство, както личи от вашите пожелания, ще ви зарадвам, че на връщане от Мургаш, вече съвсем близо до Бухово спукахме гума и трябвашеда слагаме аварийната "патерица".

С поздрави

И.

Хубавото вино се изпива, младата жена остарява, а гората вечно зелена остава.



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.