Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:15 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Mapия Marдaлeнa]  
Автор Дpyм ()
Публикувано03.12.08 18:34



Много ми харесват такива гатанки!
Според мен планината е Боздаг, както посочиха някои по-горе. Посоката от Амбарица натам клони към югозапад и по Google Earth разстоянието между двата масива е около 170км. Миналата есен бях на Жълтец във време с отлична видимост и тогава го забелязах, че се вижда Боздаг/преди това не предполагах/.

Подобни наблюдения са ми много интересни. Теоретично си набелязвам по картата какво откъде може да се види като, както казах, акцентирам на по-далечните планини. После остава да случиш на време с достатъчно добра прозрачност на приземната атмосфера до хоризонта. Така миналата зима направих интересни "открития". От билото на Витоша се виждат Кожуф, Пелистер и Кораб планина. Шар планина се вижда доста по-често и нея не я смятам за "откритие". Вр. Люботен е на 180км и съм го виждал дори през лятото. Друго интересно 'откритие" е масива на Сърнена Средна гора с най-висока точка вр. Братан - вижда се също от билото на Витоша.
За Рила имам предположения за интересни видимости, но все още не съм случил на подходящо време да ги проверя.

Поздрави за гатанката!



Айде, хора, ако имате още такива гатанки, с удоволствие ще ги отгатвам



Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Дpyм]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 19:49



Хммм... накара ме пак да се дупя пред масата с картата.

Признавам, че методът ми не е много точен, но според мен с гледна точка от в. Амбарица и ориентирано по долината на р. Въча, Боздаг остава леко вдясно докато Кушница се пада точно в дъното на снимката. Когато гледаш от Жълтец / какъвто е бил твоя случай /, който е по на изток, тогава Боздаг се пада по централно и е почти в дъното на снимката. А точно в дъното на снимката трябва да се пада, когато гледаш от в. Ботев. Проблемът е обаче както казах, че има жокер - 180 км. Боздаг наистина е на около 170 км, докато Кушница е на около 210 км.

Според мен е извън всякакво съмнение, че на тази снимка са заснети и двете планини. Въпросът е коя е в дъното на снимката. Ако снимката не беше толкова размазана може да се окаже, че в дъното се виждат и двете планини, както предположи Ясен, че се виждат 2 масива. Ако наистина е така, то масивът вдясно на по-преден план е Боздаг, а този вляво на по-заден план е Кушница.

Както и да е, но все пак мисля, че едва ли може да се каже с категоричност какво точно е това в дъното на точно тази снимка, защото изображението е доста неясно и размазано.



Тема Re: Фото-гатанканови [re: Дpyм]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано03.12.08 20:39



Ами има една формулка за пресмятане на разстоянието до хоризонта - по нея. Само че тия 1530 м важат, ако преградата е по средата, а в случая Родопите май не са по средата, а са по-близо до тайнствения обект, така че може по пътя да има и по-високи планини и пак да не закриват.



Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Hиkи]  
Автор Дpyм ()
Публикувано03.12.08 21:40



Ники, струва ми се, че не отчиташ няколко неща, а именно: Боздаг гледан откъм Амбарица има формата на леко продълговат масив с два купола като левия(който смяташ, че е Кушница) е по-висок, а Кушница(1950 и нещо метра) е по-ниска от Боздаг(2232м); Кушница е с цели 40км по-далеч, а и тя е малка, куполна, остра планина и не би следвало да се вижда в мащаби равни на Боздаг. Ако все пак се вижда по принцип(но не и на дадената снимка), тя би надничала с острото си теме съвсем скромно иззад лявото рамо на Боздаг(гледано от Амбарица). Крайният извод е, че това, което се вижда е най-високата част на Боздаг изглеждащо като две хълмчета като лявото е най-високата точка на планината(вр. Вардина), след което следва понижение и после отново издигане(второто хълмче). Къде е Спийди да каже има ли такава форма билото на Боздаг, та да потвърди по-горните разсъждения?





Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Дpyм]  
Автор Плaнинap (ka)
Публикувано03.12.08 21:52



Ами човек, виж по-горе: дал съм снимка на Боздагъ, правена от Рила. Тя също беше жокер, макар и необявен





Тема Re: Фото-гатанканови [re: Orнeдишaщ]  
Автор dido3 (член)
Публикувано03.12.08 21:58



Мога да ти дам формула, ако ти се смята ...

-----------------------------------------------



Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Плaнинap]  
Автор Дpyм ()
Публикувано03.12.08 22:00



О, тая снимка от Рила я бях пропуснал. На нея добре личи билото. Значи всичко е точно - това е Боздаг и никой друг





Тема Re: Фото-гатанканови [re: dido3]  
Автор Дpyм ()
Публикувано03.12.08 22:04



Дай я насам тази формула да видим каква е.



Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Дpyм]  
Автор dido3 (член)
Публикувано03.12.08 22:18



Ето ти една загадка - снимано от в. Полежан в Пирин, посока Солището и в. Кельо. Кои са планините на хоризонта ???





-----------------------------------------------


Тема Re: Кушница, но не знам дали името е точно така.нови [re: Дpyм]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 22:25



Добре. Няма да споря, защото въпросните 2 планини съм ги виждал само на картата, в гугъла не съм ровил и никога не съм си поставял за цел да гледам откъде какво се вижда точно т.е. нямам твоя тренинг. Освен това по разстоянието отговаря само Боздаг. А и пластмасовата релефна карта не е много точна - например на нея Кушница е излязла физически с 1-2 мм по-висока от Боздаг, въпреки че реално е по-ниска. Сега картата не е пред мен, защото вече се прибрах от работа, но по спомен се сещам, че това за продълговатата форма наистина е така, а и снимката от Рила, макар и от друга гледна точка го доказва.

Но има едно нещо за което мисля, че не е така, както казваш, а именно, че ако Кушница се вижда ще наднича съвсем скромно иззад лявото рамо на Боздаг. Двете планини почти не се припокриват от гледната точка на снимката, а ако се припокриват то релефната карта трябва да има огромна неточност - между 1.5 и 2 см, което ми се струва невъзможно. Ако Кушница не се вижда на снимката, то е по-скоро защото е 40 км по-нататък и вече се е размила в омарата т.е. в конкретния случай няма видимост на такова разстояние, а не защото Боздаг я закрива.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.