Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:56 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Около Търговище  
Автор varnichka (непознат )
Публикувано10.11.08 16:33



Привет

Тази седмица ни предстои да отидем до хижа Младост в района на Търговище. Ще посетим Пролазна пещера и района около нея.
Дайте идеи какво друго може да се види там? Все пак имаме два дена и искам максимално да се използват.



Тема Re: Около Търговищенови [re: varnichka]  
АвторAнтoнГ (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 17:14



За съжаление не съм ходил в тази "планина" - Преславската по това време на годината. Бил съм зимата и пролетта. Зимата съм ходил около х. Младост и крепостта Мисионис (или нещо такова, то са жалки останки всъщност). През пролетта (около 1 май) направих един преход от Патлейна до Търговишкиа боаз през вр. Голяма Въшкодалница – Дервишов гроб – горски дом Методиево – м. Сондите – х. Младост – м. Парка - на практика по цялото било на "планината". Беше невероятно красиво - цъфнали диви рошкови и Урумово лале в Патлейна, люляци и див божур към Търговишката част. Направени са и няколко заслона. Целиат път го взех за около 9-10ч. Сега, обаче ме съмнява да е толкова красиво, а не знам как е и с трънаците. По принцип има сайт на екотуризма в Търговище и там има доста информация, вкл. и карти.
Относно х. Младост - до нея има супер асфалтов път с всички последствия от това.
Приятно изкарване!

Антон



Тема Re: Около Търговищенови [re: AнтoнГ]  
Автор varnichka (непознат )
Публикувано11.11.08 09:15



Благодаря ти Тони

Вече проучваме информацията в нета но всяко мнение на ходил на място човек е много по-ценно

лек и спорен ден:))



Тема Re: Около Търговищенови [re: varnichka]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано11.11.08 10:25



Планинката, наистина не е голяма, връх Никола Симов* (старо име Коджакус) е около 670 метра, но понеже се издига изведнъж на фона на полето от север си има съвсем планински вид. През април, когато цъфтят цветята е най-хубава.
От хижата до вр. Хикола Симов са 5-10 минути, има приятна панорама.
Никак не препоръчвам да влизате в Пролазката пещера, пък и трудно ще я намерите. Но може да се минете край нея от хижата на юг по приятен горски път покрай едно деренце. Ще излезете в село Пролаз от южна страна на билото (около 1 -1.5 часа без бързане). Самото село е съвсем малко, май и кръчма си няма ;-). Връщате се пак нагоре към хижата, в посока северозапад, но покрай боаза. Има пътека, останка от някогашен път към крепостта. От другата страна на боаза, по левия бряг на Врана се издига скален венец със страховит отвор. Тази пещера е малка- няколко метра, проходна, светла и е достъпна отзад. При едно капанче край пътя се отбива път към реката, отначало асфалтов, после със стари жълти павета, минава край малък бигорен водопад, пресича реката по мостче и излиза на нещо като почивна станция с басейн. Хваща се немаркирана слабо личаща пътека зад почивната станция. Върви се по късо, обрасло с келява гора ридче водещо към левия (южен) край на скалния венец. Накрая сред скали и люляци пътеката излиза отзад на венеца. Промушвате се през един светъл отвор и сте в проходната пещера. Подът е равен, чакълест. През големия и страшен, като се гледа отдолу, отвор се радвате добра панорама към боаза и Преславска планина. Не се надвесвайте много от него, че надолу е отвесничко. За другата пещера – Марината дупка (там се криела мома-хайдутка) има нескопосна “еко” пътека с некадърно поставена маркировка и още по-некадърно изпълнени парапетчета. Ако я хванете внимавайте да не се метнете долу –накрая, преди самата пещера, има 1-2 терсене места без осигуровка, пък и парапетите, където ги има, са бутафорни. Марина дупка е низходяща, тъмна и кална, надали ще ви хареса.
Крепоста известна като Крумово кале всъщност е строена от Юстиниан II. От някогашно оживено селище на десния бряг на реката (открити са останки на 3 църкви), са останали жалки остатъци. Според някои местни патриоти точно тук, в боаза, Крум е резнал тиквата на Никифор. Най-запазена е главната порта с изглед на изток и част от южната и северната стени. В самата крепост личат добре само останки от голяма църква. Отстои на около 40 минути от хижа Младост.

* Никола Симов - Куруто е знаменосецът на Ботевата чета



Тема Re: Около Търговищенови [re: Mитko]  
Автор varnichka (непознат )
Публикувано11.11.08 15:35



Много благодаря
Незнам защо не препоръчваш пещерата. Мой приятел е ходил наскро, местен водач ги е водил и смята, че ще намери пътя. Вярно , че не е осветена но ако внимава човек едва ли ще има проблеми. Била много красива но ще си носим комплект дрехи за отгоре - доста се изцапваш.



Тема Re: Около Търговищенови [re: varnichka]  
Автор lover_bg (непознат)
Публикувано12.11.08 11:51



струва си да се качите до Крумово кале, защото крепостта не е чак жалки остатъци, както някой го беше написал. Наистина са били руини, но явно е, че общината си ги поддържа, а и самият район си е красив. Пътеката, която води до крепостта преминава през територията на древния Мисионис, от който определено не е запазено много, но има очертания, които наистина доказват съществуването му.



Тема Re: Около Търговищенови [re: AнтoнГ]  
Автор helinille (blackbird)
Публикувано01.07.09 23:33



здравейте :)

страшно много ми се ходи на Дервишов гроб, но нямам много идея как се стига до там. За съжаление, в интернет няма особено много информация как някой, който не е от областта да стигне до там. Аз съм от Русе и се чудех дали може някой да ми даде някакви, макар и груби, упътвания как се стига до там. Знам, че е до Велики Преслав, но как точно се стига до там, дали има път за кола, ако не - колко време трябва да се върви пеш, какви са условията и т.н. Страшно ще съм признателна, ако някой може да ми отговори отгоре-отгоре на тези въпроси (и на други важни такива, които сигурно не съм споменала).

Благодаря предварително! :)

I have been reckless
But I am not a rebel without a cause


Тема Re: Около Търговищенови [re: helinille]  
Автор AнтoнГ (непознат )
Публикувано03.07.09 16:55



Мога да предложа два варианта:
1. Най-бърз. Да кажем, че идвате от Русе през Шумен и стигате до Преслав. Тръгвате по пътя за Търговище - по най широкия булевард. Преславската планина (където е Дервишов гроб се пада вляво; съответно, ако идвате от Търговище се пада в дясно), отбивате се по пътя за дворците и разкопките на Велики Преслав (те са в подножието на планината). Когато се стигне почти до края на града (доста преди разкорките), по някоя от последните улици се завива надясно и трябва да питате къде е пътя за язовир Дервишов гроб. Аз не съм от там и го намерих сам по усет - асфалтов тесен път, който навлиза навътре в полето посока към планината. В 1 момент асфалтът свършва и се продължава още 300-400м. с колата до въпросния микроязовир. От там тръгва пътека, по която за 30-40 мин покрай 1 дере се стига до Дервишов гроб. Там се намира кръстопът с много табелки и заслон (с отделна сграда - тоалетна!!!)
2. Тръгва се от пътя Преслав - Върбица, на 300 м. след Омуртаговия мост (началото на проходчето след Преслав) има отбивка в дясно, която скоро води до помпена станция. Още на пътя има синя маркировка, която води по цялото било чак до Търговище. Тръгва се по тази маркировка, минава се покрай най-високият връх наоколо (Голяма Въшкадалница) и след това се слиза на Дервишов гроб - около 1,30ч.
До местността може да се стигне и от яз. Тича и Търговище, но е по-далече и трудно за обяснение.
Препоръчвам да се ходи около 1 май.

Антон



Тема Re: Около Търговищенови [re: AнтoнГ]  
Автор helinille (blackbird)
Публикувано04.07.09 13:02



ееее, мерси безкрайно много :)) за такъв хубав отговор не се бях и надявала дори!!!

само едно не разбрах - защо около първи май е най-добре да се ходи? аз мислех да отидем средата или края на тоя месец и сигурно така и ще сторим, но ми е все пак интересно :)

I have been reckless
But I am not a rebel without a cause


Тема Re: Около Търговищенови [re: helinille]  
Автор niki_leo (минаващ)
Публикувано06.07.09 10:14



Около 1 май е много красиво в района, всичко е нацъфтяло и пролетно свежо зелено. Освен това е по-хладно. В момента е жегаво и вече са избуяли и трънаци и драки и не е толкова приятно за излет както през пролетта.

niki_leo = Ники
Човек и добре да живее... един ден се регистрира в дир-а



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.