Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:08 24.10.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Какво им е на алпинистите - статия в "Капитал"нови  
Автор Бypaн (ентусиаст)
Публикувано03.11.08 16:13



Какво им е на алпинистите

Недостигът на кислород по високите планини предизвиква трайни увреждания на мозъка

Aлпинистите са много странни хора. Двама британци катерят в Шотландия. Водачът, Тат Брайтуейт, откъртва парче скала, което за зла беда пада върху лицето на втория - Ник Есткорт, избивайки му няколко зъба. Първият се извинява, но не предлага да прекратят катеренето. Вместо това обяснява, че бензинът до Шотландия е толкова скъп, че веднъж дошъл, човек трябва да изкатери няколко маршрута, за да се оправдае пътуването. Пострадалият алпинист също не предлага да се върнат и въпреки болката продължава да катери.

По-късно, по време на друга експедиция, двамата преминават считано за невъзможно скално поле под Еверест. Скалата в този участък, намиращ се малко под върха, е толкова гладка, че почти няма място, където алпинистите да се осигурят. Всяко подхлъзване ще убие и двамата. Ник Есткорт споделя по-късно, че е бил напълно спокоен, защото, ако на света изобщо имало някой, който да може да премине този участък, това бил Тат.

Флирт със смъртта

Много спортове се зоват екстремни. Повечето от тях, ако се практикуват разумно, обаче са опасни , да речем, колкото футбола - най-много можеш да си счупиш нещо. В тази група попада и спортното катерене, при което осигуровката напълно гарантира оцеляване.

Алпинизмът е съвсем друго нещо. Колкото и човек да минимизира риска, колкото и разумно да подхожда, опасността остава и е все така огромна. Някои се шегуват мрачно, че шансът да оцелееш е точно 50% - или оживяваш, или не. Защо е така?

Първите причини са лавините, снежните цепнатини по ледените полета, резките промени във времето и вятъра. Всички те убиват, а човек не би могъл да ги предвиди и да ги контролира. Втората причина е високата надморска височина и свързаната с това промяна в човешкия организъм.

Казано на медицински език, когато не ни достига кислород, ние страдаме от хипоксия. Може да ни се случи например при гмуркане, когато дълго време, опит след опит, стоим под водата, без да дишаме. При алпинистите това състояние е перманентно, докато се намират във високите части на планините (приблизително над 3500 метра надморска височина). Причина за това не е разреденият въздух, а ниското атмосферно налягане.

Накратко: за да се формира комплексът кислород - хемоглобин, е необходимо някакво налягане в белите ни дробове. С надморската височина това налягане пада и ние сме способни " да уловим" все по-малко кислород. Над около 7500 м.н.в. налягането вече е толкова ниско, че кислородът е склонен дори да напуска белите ни дробове вместо обратното. Ето защо над тази височина се говори за "зона на смъртта". В нея човек по принцип не може да оцелее дълго. Счита се, че двама от най-успешните алпинисти на света - англичаните Джо Таскър и Питър Бордман, автори и на четири прекрасни книги, загиват под Еверест, защото пренебрегват правилото да не стоят в зоната на смъртта повече от две денонощия.

Ниското налягане и липсата на кислород предизвикват т.нар. височинна болест. При нея човек може да получи белодробен или мозъчен оток. И двете състояния се характеризират с изтичане на физиологични флуиди - било в белия дроб, било в мозъка. И в двата случая се умира, ако човек незабавно не слезе на по-ниска надморска височина.

За да се предпазят от височинната болест, алпинистите се аклиматизират. Това ще рече, че бавно и постепенно увеличават червените си кръвни тела, така че да могат да "улавят" повече кислород.

Дългото завръщане

По повод 50-годишнината от първото изкачване на върха К2 група италиански лекари извършват експеримент, който трябва да изясни дали алпинизмът, тоест продължителната хипоксия, оказват трайно влияние върху мозъка (Eur J Neurol 2008;15:1050). Изследването се основава на вид магнитен резонанс, т. нар. Voxel-based Morphometry, който измерва обема на мозъка. С тази техника може да се установи дали някой дял на мозъчното вещество е намалял или се е увеличил след експедицията.

Участници в експеримента са девет алпинисти. Всички те имат поне 10 години професионален опит и немалка част от времето си прекарват на надморска височина, по-голяма от 3500 метра. Всички са напълно здрави и не страдат от никакви психически заболявания. Изследването включва и контролна група неалпинисти, които са подбрани, така че да приличат на катерачите по възраст, пол, образование и т.н.

Седем седмици преди началото на експедицията на всички са направени мозъчни сканирания и серия психологически тестове. Обемът на мозъка на алпинистите като цяло е еднакъв с този на индивидите в контролната група. Изследователите откриват обаче по-малко бяло мозъчно вещество в два моторни дяла на катерачите. На някои психически тестове, свързани с езика и т.нар. работна памет, алпинистите се представят по-слабо от средното.

Експедицията протича успешно - един алпинист покорява и Еверест, и К2, двама други качват по един от тези върхове. Другите шестима достигат поне 7500 метра. Всички прекарват по минимум 15 дни на 6500 м. Няколко седмици след завръщането си в Италия алпинистите за втори път преминават мозъчно сканиране и психологически тестове. При тестовете промяна няма.

Сканирането обаче показва, че в същите два мозъчни дяла, които при алпинистите по принцип са по-малки, се наблюдава допълнително намаляване на обема. В дял, отговорен за двигателната активност и особено в частта му, командваща на дясната ръка, има сериозно понижение на количеството бяло мозъчно вещество. Последното е изградено от аксони, обвити в белия липид миелин. Аксоните предават електрическите сигнали между нервните клетки.

Според учените това намаление се дължи на факта, че при катеренето човек използва интензивно двигателния дял на мозъка. Липсата на кислород, която мозъкът е изпитвал, съчетана с повишената активност (метаболизъм) на този регион, е довела до по-сериозно му увреждане. Всички алпинисти са били десняци, което обяснява смаляването точно в командния център на тази ръка.

В друг мозъчен дял се наблюдава и намаляване на сивото мозъчно вещество, което е изградено предимно от клетки (оттук идва и изразът за "сивото вещество", приписван на Агата Кристи). Пострадалият участък е отговорен за съставянето на планове и за движението. Когато той е не функционира съвсем добре, човек губи координация и пространствена ориентация. Две способности, които се ползват много при алпинизма. Според изследователите и тук липсата на кислород, съчетана с повишена активност, са причина за загубата на нервни клетки.

Мамо, защо го правят?

По време на експедицията, наблюдавана от италианските медици, всички алпинисти оцеляват. Донякъде може би защото шестима от тях са посъветвани от докторите да слязат надолу, тъй като са изявили симптоми на височинна болест. След завръщането си обаче и те са имали мозъчни поражения. Според изследователите абсолютно всички хора, които се качват толкова високо, получават множество микромозъчни инсулти. С това учените обясняват донякъде по-лошите резултати на алпинистите на психологическите тестове.

Алпинизмът е много опасно занимание. Дори за онези, които оцеляват. Практикуващите го знаят това великолепно, но въпреки това в тях живее някакво буквално всепоглъщащо желание да стигнат "там горе". Ето това желание никой не може да обясни - нито легендарният Райнхолд Меснер, покорил всички осемхилядници, нито прекрасните писатели Таскър и Бордман, нито дори ветеранът сър Крис Бонингтън. Авторът на тази статия не е чул обяснение "на канче чай" и от неколцина добри и отлични български алпинисти.

Едно е сигурно - никой, който е опитал, няма да каже, че да катериш е романтично, приятно, развлекателно... Напротив, алпинистите твърдят (и с пълно право) обратното. Таскър пише, че след едно изкачване, което почти отнема живота му, се бил наситил. Вече не му се катерело. Прибрал и казал на всички, че се отказва. Вярвал си. Но няколко месеца по-късно започнал да планира новата си експедиция...





Тема Re: Какво им е на алпинистите - статия в "Капитал"нови [re: Бypaн]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано03.11.08 17:38



Трогателни журналистически проникновения за "перманентната хипоксия приблизително над 3500 метра надморска височина". Ама то така става, когато някой се опитва да пише за неща, от които си няма никакво понятие. И особено когато вземе да си вярва, че това му се удава.

Всъщност аз не успях напълно да разбера, "какво иска да каже авторът" и каква е целта на статията.



Тема А какво ли им е на парапланеристите?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано03.11.08 18:35



Ето едно

на един прелетял 250 километра (правата линия между излитане и кацане) на Хиндукуш и стига 7752 метра. Това му е . За разлика от алпинистите, вдигането става много по-бързо и без физически усилия. Възможно е все пак да е правил аклиматизация преди полета. Лети с открито лице, скоростта спрямо въздуха му е 30-40 км/ч.



Тема Re: Какво им е на алпинистите - статия в "Капитал"нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор Бypaн (ентусиаст)
Публикувано03.11.08 20:28



Честно казано и аз не разбрах, но реших че в мен е проблема. Все пак "aвторът на тази статия не е чул обяснение "на канче чай" и от неколцина добри и отлични български алпинисти" на вълнуващите го въпроси.

То момчето се записва с още една култова статия тази седмица - за уикипедия...



Тема Не алпнистите, журналистите !нови [re: Бypaн]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано03.11.08 20:41



Тези италиански лекари по-добре да обърнат внимание на журналистите, че при тях като цяло се наблюдава остър недостиг на сиво мозъчно вещество.



Тема Re: Не алпнистите, журналистите !нови [re: Mитko]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано03.11.08 20:48







Тема Re: А какво ли им е на парапланеристите?нови [re: JWalker]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано03.11.08 21:04



Малеййй, евала на тоя Брад! Това се казва джедай!

Той, разбира се, си е загубил поне половината мозък, ако не е бил оглупял още отпреди това. Но аз, като гледам филмчето, което е снимал, колкото и бедно да отразява реалността, не мога "благородно" да не му завидя за безспорно ненадминатия кеф, който е изпитал да си хвърчи над тия Планини с главно "П".

Ама това на високоинтелигентните ни журналя, които никога не са си позволявали престъпното неблагоразумие да си морят невроните, качвайки ги на тия нездравословни височини (правят го само с големи дози спирт, предполагам), надали им е дадено да го разберат. Между другото, хайде да обсъдим, кой е по-интелигентен - лудият Меснер, който, видите ли, сам не знаел, защо се е трепал по чукарите и е останал с 5-6 неврона в празната си тиква, или една дузина скудоумни драскачи от някой парцал с префърцунено име? Познайте на кого залагам. Щото съм чел и туй-онуй, написано от Меснер, и мога да си направя сравненията.



Тема Re: Какво им е на алпинистите - статия в "Капитал"нови [re: Бypaн]  
Автор мaлъk змeй (Криси)
Публикувано03.11.08 21:18



Ами доколкото съм чела мозъкът е доста адаптивно нещо. Това, че някакви части от него си умират не значи, че други няма да изземат функциите им. Тъй че хората си служат прекрасно с десните си ръце, или поне не по-зле от преди.
А това, че не могат да помнят разни неща... то си е адаптационен процес с цел подобряване на катеренето. Как ще тръгнеш да правиш някоя дивотия, ако помниш как си се насмел миналия път?





Тема Re: Какво им е на алпинистите - статия в "Капитал" [re: Бypaн]  
Автор juriwaro (непознат)
Публикувано04.11.08 00:24



Bublimotin (5900m)



Hunza Peak (6200m)



и още един трайно увреден мозък

Редактирано от juriwaro на 04.11.08 00:27.



Тема Авторът е стар съфорумникнови [re: Бypaн]  
Автор Slavei ()
Публикувано04.11.08 10:31



Мда, май и двамата с Лъчо не сте обърнали внимание на автора, който прекарваше доста дни в планината.
Мда, явно това му се е отразило и на неговия мозък, което обяснява статията.



пп
Леле, написал е 4 статии за уикипедия и не се е помъчил да разбере връзката между нея и гугъл.

Редактирано от Slavei на 04.11.08 10:48.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.