Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:56 29.09.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Средна Рила - снимкинови  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.09.08 11:24



Ето

Средна Рила - з. Кобилино бранище - Водния чал - долината на река Маринковица - Рибни езера.
Имам въпроси за някои върхове: кой е и кои са върхове?



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: JWalker]  
Автор Дpyм ()
Публикувано01.09.08 12:21



Здравей, JWalker!

Ти сега изпитваш ли ни?!


"този" е Погледец, признавам, малко мръснишка снимка за познаване, но улеите над р. Маринковица му издават местоположението. "тези" са Драганица и три от Скакавците.

Поздрави за хубавия преход!



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: Дpyм]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.09.08 12:26



не, аз не съм сигурен, затова питам...
10х


Похода щеше да е по билото, но много тъмни бяха кумулусите и предпочетох долината.

Редактирано от JWalker на 01.09.08 12:34.



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: JWalker]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано01.09.08 12:53



Здравейте! Втората снимка от вр. Шишковица ли е правена?



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.09.08 13:50



Не, от малко под седловината, която свързва Йосифица и билото към Шишковица и нататък - горе-долу от същото място, от където е и

. Това са първите скалисти връхчета в началото на това било.
Ако се върви само покрай реката, се стига един сравнително стръмен праг, може би около 100 метра денивелация, че и повече. Затова мисля че е по-добре, изкачвайки се от едно място нагоре да се тръгне диагонално по склона откъм Йосифица - така се излиза над тоя ледников праг.



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: JWalker]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано01.09.08 14:42



Сега нещата се изясниха. Седловината, от която е правена втората снимка е между вр. Йосифица и скалния гребен Венеца. На тази снимка се виждат на преден план Жандармите, които се простират между вр. Възела и вр. Шишковица. Вляво на преден план се вижда и Възела. На заден план отляво надясно са върховете Голям Скакавец, Безименен Скакавец III, Безименен Скакавец II и Драганица. На първата снимка, както казва Друм, е Погледец.
Всичко най-добро и нови върхове!



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: JWalker]  
АвторПoпpaвka (Нерегистриран)
Публикувано01.09.08 15:39



Снимките са много красиви! Може ли обаче да те поправя за нещо?

снимка показва връх Налбант. Името Ковач е едно от новопоявилите се прекръщавания и е плод на недоразумение, защото понятието "налбант" няма общоприет заместител с български корен и не е синоним на "ковач" и в такъв смисъл "преводът" е бил мотивиран от неграмотност на преименуващите. Ковачите били хора, изработващи и поправящи метални изделия, а налбантите поставяли подкови на животните, подковавали. Един ковач можело да е и налбант, но не било задължително налбантът да бъде и ковач. Разликата в смисъла не е без значение, защото присъствието на ковач на това някога покрито със стада било изглежда странно, докато на налбант - съвсем логично. Запазването на традицията и на кодирания в имената спомен за културата на миналите епохи не е без значение, затова се надавям че ще извиниш поправката ми.



Тема Re: Средна Рила - снимкинови [re: Пoпpaвka]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано01.09.08 15:52



Да, има смисъл.
От речника на Живко Радучев, 1984:
"... Старото име на върха е Налбант. Според преданието то е свързано с налбантницата, където подковавали добитъка на въглищарите, заети с превозването на дървени въглища за самоковските видни...".



Тема още една малка поправканови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Автор Дpyм ()
Публикувано01.09.08 15:59



На втората снимка се виждат от ляво на дясно Драганица, безименен скакавец( между Г. Скакавец и този с дъждомера; вдясно и малко по-надолу от най-високата му точка има една изпъкнала скаличка), след това е скакавеца с дъждомера и накрая се вижда най-южния скакавец(връхната му част е разцепена на две връхчета). Големия Скакавец не се вижда(Драганица го скрива), а Възела е вляво от белия улей и най-високата му точка не се хваща от снимката. Сега, струва ми се, нещата наистина се изясниха.
Поздрави!





Тема Re: още една малка поправканови [re: Дpyм]  
Авторpepino_bg (Нерегистриран)
Публикувано01.09.08 16:42



В случая според мен г-н Грънчаров е прав. Върхът на преден план вляво е Възела. Гледано от седловината между Йосифица и Венеца, ако този връх бе Драганица, няма как Скакавците да са му отдясно.



Една снимка и от мен:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.