Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:15 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: 3aпoзнaт]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано24.06.08 21:53



Ето статия от директора на музей в Петрич, неясно кой:

http://bgsoldier.eamci.bg/Scripts/isapiVWB.dll/theme?THEMEID=58566

Гръцката версия не я знаех, мерси ...

-----------------------------------------------



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Aндoн]  
АвторПepe (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 18:19



"Немам доказ, ала твърдим..."

По- като на турски ли ти звучи "Тъмръш"? Да те е.... у разбирача. Купи си атлас.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Пepe]  
Авторatt (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 18:55



Рядко надзъртам във форума и гледам - нова тема. Аз знам така - българската гранична застава до 1912 по билният път за Бяла черква е на седловината Кулата. От сградата още стоят стените - в ляво от пътя посока Бяла черква - след това е ползвана от горското стопанство. В тази точка - Кулата, границата е правила ъгъл 90 градуса. Ако застане човек с лице на юг - дясната му ръка сочи на запад и по права линия на Върховръшкото било преминава между Тъмръш и Чурен - Тъмръш в Турско, Чурен в българско на 200-300 метра от границата. Другото рамо на ъгъла продължава на юг по билото, после през Модър и по цялото било Чернатица, като долината на Чая е в България, а на Въча в Турция. До 1885 г. Тъмръш е в Румелия, а след Съединението с долината на Въча минава към Турция.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: aнreл вoйвoдa]  
Автор Zbelsrud ()
Публикувано25.06.08 19:09



Браво,много точна памет имаш.Кучето се казвало Барон,

май става въпрос за същото.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: att]  
Авторatt (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 19:15



Бях обещал да разкажа за лилковската баба и Тъмръш - много сладка приказка - пред огнище на картофи и домашно кисело мляко. / Същата зима в града нямаше и хляб по магазините/. Тогава била много малка, повечето знае от майка си. Тъмръшлии тръгнали всички заедно на голям керван водени от агата си - много ги било страх от него. Тръгнали с отварянето на войната. Минали през Ситово и Лилково / тогава в Турско /, събрали всички турци и им казали да събират багажа и да тръгват с тях. Тогава, каза бабата, двете села били наполовина турци и наши. Даже къщата в която стоим е била турска, а ей на този стар бук / над асфалтовия път в началото на селото / туркините са си връзвали люлки да се люлеят. "Защо ага" - го попитали? "За да се не покръстите" - им казал. И всички тръгнали. Защо бабо им казваш турци, те какъв език говореха? Ами като нас. Говорил съм и с други старци / селата около Смолян - едвам се разбирахме - чистият диалект вече е загубен / навремето и съм забелязал, че те много рядко се определяха българи - казваха наши или християни и никога не използваха термина помаци - казваха турци. Не съм историк, не се наемам да го коментирам. Има и още, но имам работа. Когато мога ще продължа...



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: Zbelsrud]  
Автор3aпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 19:28



Един неискан съвет от мене. Не се доверявайте сляпо на така наречената краеведческа литература дори когато авторите са от Лилково.

Просто 75% от нея е писана далеч под научните стандарти и съдържа мистификации, неточности и пресилен локален шовинизъм.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: 3aпoзнaт]  
Авторaнreл вoйвoдa (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 20:24



Обещавам като напишеш книга по темата, да си я купя и да я прочета с интерес.



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: aнreл вoйвoдa]  
Автор3aпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 20:36



Опасявам се, че краеведческата литература няма да промени незадоволителното си равнище ако ти връча моя собствена книга.





Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: att]  
Автор3aпoзнaт (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 20:42



Много интересна ситуация описваш. Съвсем достоверно звучаща, впрочем. Продължи ако имаш възможност!



Тема Re: Границата на България 1878-1912 годинанови [re: 3aпoзнaт]  
Авторatt (Нерегистриран)
Публикувано25.06.08 21:29



... въпреки, че на тази тема беше много трудно да ги накарам да говорим. Това е отклонение. След някъкъв ден каза бабата, баща ми взе две мулета и с други мъже отидоха в Тъмръш. Там имало много хора преди тях и от други села наоколо. Всеки взел каквото може да носи на гръб и с добитъка - в плевнята имам още бакъри от Тъмръш - много големи. Тъмръшлии толкова бързали, че в реката имало купчини изсипана захар и брашно, че чувалите им трябвали повече. Нямало никой останал от тях и бой не е имало. После се прибрали в Лилково.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.