Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Как и къде се прави парапет  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 10:59



Здравейте, необходима ми е малко информация, къде мога да прочета , как се прави парапет , как да разбера дали мястото е за парапет и в кои сезони се прави, колко метра въже ще ми трябва и също така карабинери, примки и прусяци ще ми трябват ли ?И ако се сещате нещо , което не съм отразил ще се радвам да ме допълните. . Извинете невежеството ми , но наистина ми е необходима информацията. Благодаря предварително.





Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 13:51



Може ли малко по-конкретно, за да ти бъдем по-полезни с отговорите?



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 14:32



Mен лично ме интересува хоризонталният парапет. Общо взето да обясня. Мислим да ходим през почивните дни от х. Рай през алпийското било до в. Вежин с качване на Ботев по тързана. Групата ни е от 7 човека 3-ма , от които са за първи път в планината. Миналия ден разговарях с един познат, който слезе от там дни преди да се видим и той ми каза че трябва задължително да направя парапет на няколко участъка по - тързана преди и след стоманеното въже, което според него само пречело и след слизане от Ботев след Жълтец , когато се премине от северната страна към Кръсците , и после някъде към Козя стена.Каза да взема 10 м . въже ма не ми каза какво друго, а и мен ме беше сам да си призная , че не съм слушал и не помня как ставаше това. Понеже сме минавали по билото, но в обратна посока, без качване на тарзана за мен е ново там и когато ме учиха как да правя парапет аз си проспах урока като си мислих, че на мен няма да ми трябва. Но сега разбирам колко глупаво съм постъпил .



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 14:45



Мииииииииии това си е доста дълъг преход за начинаещи, а и доколкото разбирам от написаното не знаете нищо за парапетите.
Моят съвет е да не предприемате този преход и предварително да поработите с алпийски инвентар, заедно с някой опитен планинар (алпинист).
Хубаво е също да има някой с вас който да е минавал при летни и зимни условия ако не целия, то поне по-голямата част от този маршрут.
Внимателно обмислете всичко и НЕ ПОЕМАЙТЕ ИЗЛИШНИ РИСКОВЕ.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
АвторZEMENRAl (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 15:01



През голямата част на маршрута сме минавали 3 пъти през различни сезони(пролет, лято , есен). Работели сме с алпийски инвентар даже притежаваме такъв , кара ли сме курс по скално катерене и катерим скално основно на горна установка, но само любителската и само за удоволствие без да целим доказване или някакви спортни постижения. Не се обръщам за съдействие към мои приятели защото ме е срам да си призная, че не знам как се прави парапет. Въжета имам както статично , така и динамично, имам и пълен набор инвентар с изключение на самохват (ползвам самохватни възли) ако ми се наложи . Предвидили сме 6 дни за движение така че разполагаме с 2 дни , в които можем да маневрираме ако се наложи. Познавам алпийските възли по обясними причини. Благодаря за съвета обаче.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор BluePeak (fan)
Публикувано23.04.08 15:03



по тЪрзана, по-тЪрзана, най-тЪрзана, през кръс???ците , та до вежИн?!!! ти сигурно се шегуваш... а апострофчетата от долния регистър /демек зап'тайкити/ пък да ги не обсъждами въобще изобщо...


дано сте по-опитни в ходенето отколкото в писането... че иначе...



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: BluePeak]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 15:09



Прав(а) си! От бързане да напиша всичко, което мислих и да не забравя нещо не обърнах внимание на граматичните правила и особености, за което се извинявам на четящите.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: ZEMENRAl]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 15:12



Добреееее, сега трябва да проучите каква е сежната обстановка в Стара планина. Не забравяйте, че там си е още зима, а вие трябва да минете през траверса, което ...
... Абе по-добре недейте да се набутвате между шамарите! Измежду вас има и 3-ма начинаещи и недейте да си разваляте празниците

, а и на колегите от ПСС.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 15:20



Да , има известно основание в думите ти . Съгласявам се за начинаещите, но погледнато така, то тогава може да прекараме празниците в града или по - скоро да зарежем начинаещите долу. Но и така да стане, пак искам да прочета и да по тренирам с този парапет.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 15:22



Едно допълнение да вмъкна към всичко написано от мен.
НЕ СЕ СРАМУВАЙ ДА ПИТАШ
Нека твоите приятели те научат на това, което ще ти е необходимо за прехода ( да правиш парапети със затворени очи)





Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 15:28



Просто изберете маршрут който е технически лесен и няма да застраши вас и най-вече начинаещите. Оставете маршрутите които изискват направата на парапети за по-нататак, когато начинаещите ще имат минимален опит, а останалите ще сте усвоили добре направата на парапети от който и да е вид.
Ако имате нужда от съвет за технически лесен маршрут в Балкана веднага ще ти дам 3-4 варианта.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 15:31



Когато сте тръгнали с начинаещи, ще трябва да се съобразявате с възможностите на начинаещите. Ако не за друго, то поне за вашата собствена безопасност - ако баш на най-терсене мястото някой от тях се тръшне на земята и забели очите, кой ще му бере гайлето?
Все пак, Стара планина дава достатъчно възможности за преходи и на начинаещи, все ще измислите нещо, та всички да бъдат доволни.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 15:38



Ще се радвам да ни предложиш маршрути. Аз лично мислих да сменя билото със следния маршрут :
х. Рай -х. Левски-х.Добрила- х. Дерменка - слизане с кола от Беклемето ,
но имаше много спорове по тази тема снощи......... и не се прие, така да се каже.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: Mитko]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 15:42



Mитko, казах начинаещи планинари, не физически неподготвени хора.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 15:48



От къде да ви започне маршрута?
1. гр. Сопот - х. Добрила - х. Дерменка - з. Орлово гнездо - пр. Беклемето - х. Козя стена - х. Ехо - с. Рибарица
2. гр. Тетевен - х. Ехо - х. Вежен - х. Бенковски - х. Момина поляна - гр. Тетевен
3. гр. Троян - пр. Беклемето - з. Орлово гнездо - х. Дерменка - х. Добрила - гр. Сопот

Това са маршрути, които са с времетраене на преходите между хижите около 3-4 и нямат пасажи изискващи парапети и пр.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Автор zemenrai ()
Публикувано23.04.08 15:55



гр. Сопот - х. Добрила - х. Дерменка - з. Орлово гнездо - пр. Беклемето - х. Козя стена - х. Ехо - с. Рибарица
Този маршрут предложих аз снощи и беше единодушно отхвърлен. Групата искаше да се качваме на в. Мальовица , но аз се възпротивих . Трудно стигнахме до консенсус. Ще трябва на нов да събирам групата и да мислим .



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано23.04.08 16:00



Напиши ми на лично съобщение скайп или Ай Си Кю то си, защото ще е по-лесно да кореспондираме там



Тема Ами аз лично си мисля, че няма нужда да се правинови [re: zemenrai]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 17:00



хоризонтален парапет по Тарзановата пътека точно тази година по това време, ако става въпрос за празниците 1-6 май.

Ако погледнеш на сайта на ПСС инфото от днес е, че на х. Рай снежна покривка няма... дори на петна. И това никак не е чудно с оглед на високите температури през последната седмица и с оглед на южното изложение.
При всички случаи Тарзановата пътека ще бъде безснежна по празниците... е може би ще има тук-таме останало някое малко петно сняг. Аз съм слизал по нея в началото на май - 1-2 май 2001 г. при подобни условия. Беше ми втори планински преход в живота и бях в една група с още 20 човека, от които поне 1/3 бяха новаци като мен. Не сме ползвали никакъв инвентар, не са ни оказвали никаква помощ другите от групата и не е имало нужда да ни оказват.
Не виждам какъв е проблемът да се качите от там без парапети - все пак по принцип слизането е по-трудно от качването. Що се отнася до въжето не мисля, че то пречи... по-скоро по това време на годината няма необходимост от него. Единственото притеснение е, ако тръгвате много рано и има евентуално заледявания по скалите вследствие на отложена влага от предната вечер. Но това ми се струва малко вероятно.

За алпийското било не мога да се изкажа, тъй като участъка Дюзчал - Кръстците не съм го ходил никога и нямам идея как е по това време на годината.

Мисля си обаче, че може да комбинирате маршрута по следния начин:

Калофер - Паниците - х. Рай - Тарзанова пътека - в. Ботев - х. Левски - х. Добрила и от там нататък докъдето стигнете все по билото.

По този начин ще избегнете алпийското било, ако толкова много ви притеснява, но пък ще качите Ботев, което си е една утеха - все пак няма да сте капо. Ако пък толкова ви притеснява и Тарзана, което според мен е пресилено, може да качите Ботев по зимния маршрут - от Паниците по коловете към Параджика. Само, че вместо да качвате Параджика като стигнете до черния път за Ботев продължавате по него, а от заслон Маринка направо цепите нагоре. Билото след Добрила не би трябвало да е проблем по това време на годината. По-големи снежни преспи има преди х. Козя Стена, преди х. Ехо - подножието на върха преди хижата - не си спомням името му, в подножието на Юмрука / там подсичащата пътека е от север / и вече на Вежен.

Успех и хубаво време ви желая!



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 17:04



Какви са ти другарите и колко са физически подготвени най-добре си знаеш само ти.
Думата ми беше, че когато тръгне група, тя трябва да се съобразява с възможностите на най-слабо подготвените, а не с (иначе благородното) желание на водача да им покаже всички хубости на планината наведнъж.



Тема Re: Ами аз лично си мисля, че няма нужда да се правинови [re: Hиkи]  
АвторSlavei (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 19:32



И аз това си мисля. Трябва да се проучи какви са условията там, както е казал и Талов. Най-вероятно няма сняг.
Лошото е че може да има сняг само на по усойни места за по няколко метра и поради невнимание човек да се подхлъзне и пребие...

пп
парапета представлява едно статично въже с фиксирани краища. (Възможно е да има и повече фиксирани точки при нужда, но колко повече са толкова по бавно е движението по парапета.) Във вашия случай най-лесно е със замозатягащ възел да се осигурявате за парапета. Като не забравяйте да си го бутате докато се движите напред ;)



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано23.04.08 19:41



Ами аз също си мисля, че за там не ти трябват парапети. Но преходът е сравнително труден- дори начинаещите да го издържат, дали ще им хареса? А и е напълно възможно някой да се изплаши и да не иска да ходи на планина повече, ти си знаеш по-добре какви са ти хората.
Как се правят парапети... ами ако не си го правил преди- бавно. Гадна работа е да си спреш групата за половин-един час, докато се наумуваш какво точно да правиш. Най-добре става, когато двама по-бързи от групата се откъсват напред и фиксират въжето, преди останалите да са пристигнали.
Общо взето- водачът си върви напред и се осигурява, както би го направил при нормално водене. Вторият си го осигурява от първата площадка. Водачът прави площадка, фиксира въжето и се връща по вече почти готовият парапет, като прави стремена на карабинерите, които подминава. По някога теренът прави всичко това много лесно (когато има дървета и издадени скали просто слагаш ленти) но друг път няма къде да се осигуриш и трябва да се носят джаджи. А ако става въпрос за сняг и лед си е половин философия.


Виж каталога на Пецел, като за начало. Има някои идейки.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: мaлъk змeй]  
Автор Slavei ()
Публикувано23.04.08 23:52



Не знам дали обърна внимание, но Земен рай каза, че няма опит със слагането на осигоровки (катери само спортни маршрути и то само на устоновка). А по терена няма дървета. Затова мисля, че не е добра идея да му обясняваш как става това. По добре да минат вниманително без въже от колкото спокойно по неосигурено въже

.

пп
Само да те светна, че по описания от теб метод май само планинските водачи пускат парапета. В смисъл метода е удачен, ако терене е лесен и вероятността да падне някой клони към нула, но все пак едно падане няма да е приятно или би било фатално.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: Slavei]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано24.04.08 00:06



Доколкото пък аз го разбрах той няма намерение да го прави, просто иска да знае как става. И има обща представа от осигуровки.
А за терена там мисля, че начинът е точно този. Не са тръгнали на Анапурна, нали така?



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано24.04.08 08:23



Получи се много добра тема за разговор. В следобедните часове на днешния ден ще пусна тема "Къде и кога е необходимо да правим парапети при движение в Балкана?"



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: мaлъk змeй]  
Авторzemenrai (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 12:54



Привет от мен от ново. Исках само да уточня, че оставяме 2 новобранци и с нас идва само едното момче. Въже ще взема , но едва ли ще го ползваме. Маршрута остава същия от х. Рай към в. Вежен отново предвиждаме 6 дни с два дни толеранс, ако видим много зор по алпийската част, или рязко се влоши времето , ще слезем към х. Левски или към х.Плевен, зависи къде сме по маршрута. Относно изграждането на парапет, там няма да правим такъв защито групата значително намаля и мисля, че в този си състава става доста по - мобилна и компактна. Но желанието ми да се науча как се прави парапет си остава . Надявам се да ми обясните или да ме препратите към някаква литература. А да , само за информация, относно времето и снежната покривка получавам всеки ден, говоря с мои приятели , които живеят в този район . Благодаря на всички за съдействието.



ПС: Специална благодарност към всички отговорили ми!



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Авторzemenrai (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 12:56



rosen_talov, идеята ти е страхотна и много полезна, с нетърпение ще очаквам темата .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.