Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:54 20.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано23.04.08 19:41



Ами аз също си мисля, че за там не ти трябват парапети. Но преходът е сравнително труден- дори начинаещите да го издържат, дали ще им хареса? А и е напълно възможно някой да се изплаши и да не иска да ходи на планина повече, ти си знаеш по-добре какви са ти хората.
Как се правят парапети... ами ако не си го правил преди- бавно. Гадна работа е да си спреш групата за половин-един час, докато се наумуваш какво точно да правиш. Най-добре става, когато двама по-бързи от групата се откъсват напред и фиксират въжето, преди останалите да са пристигнали.
Общо взето- водачът си върви напред и се осигурява, както би го направил при нормално водене. Вторият си го осигурява от първата площадка. Водачът прави площадка, фиксира въжето и се връща по вече почти готовият парапет, като прави стремена на карабинерите, които подминава. По някога теренът прави всичко това много лесно (когато има дървета и издадени скали просто слагаш ленти) но друг път няма къде да се осигуриш и трябва да се носят джаджи. А ако става въпрос за сняг и лед си е половин философия.


Виж каталога на Пецел, като за начало. Има някои идейки.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: мaлъk змeй]  
Автор Slavei ()
Публикувано23.04.08 23:52



Не знам дали обърна внимание, но Земен рай каза, че няма опит със слагането на осигоровки (катери само спортни маршрути и то само на устоновка). А по терена няма дървета. Затова мисля, че не е добра идея да му обясняваш как става това. По добре да минат вниманително без въже от колкото спокойно по неосигурено въже

.

пп
Само да те светна, че по описания от теб метод май само планинските водачи пускат парапета. В смисъл метода е удачен, ако терене е лесен и вероятността да падне някой клони към нула, но все пак едно падане няма да е приятно или би било фатално.



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: Slavei]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано24.04.08 00:06



Доколкото пък аз го разбрах той няма намерение да го прави, просто иска да знае как става. И има обща представа от осигуровки.
А за терена там мисля, че начинът е точно този. Не са тръгнали на Анапурна, нали така?



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: zemenrai]  
Автор rosen_talov ()
Публикувано24.04.08 08:23



Получи се много добра тема за разговор. В следобедните часове на днешния ден ще пусна тема "Къде и кога е необходимо да правим парапети при движение в Балкана?"



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: мaлъk змeй]  
Авторzemenrai (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 12:54



Привет от мен от ново. Исках само да уточня, че оставяме 2 новобранци и с нас идва само едното момче. Въже ще взема , но едва ли ще го ползваме. Маршрута остава същия от х. Рай към в. Вежен отново предвиждаме 6 дни с два дни толеранс, ако видим много зор по алпийската част, или рязко се влоши времето , ще слезем към х. Левски или към х.Плевен, зависи къде сме по маршрута. Относно изграждането на парапет, там няма да правим такъв защито групата значително намаля и мисля, че в този си състава става доста по - мобилна и компактна. Но желанието ми да се науча как се прави парапет си остава . Надявам се да ми обясните или да ме препратите към някаква литература. А да , само за информация, относно времето и снежната покривка получавам всеки ден, говоря с мои приятели , които живеят в този район . Благодаря на всички за съдействието.



ПС: Специална благодарност към всички отговорили ми!



Тема Re: Как и къде се прави парапетнови [re: rosen_talov]  
Авторzemenrai (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 12:56



rosen_talov, идеята ти е страхотна и много полезна, с нетърпение ще очаквам темата .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.