Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:44 19.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема С респект към Пирин!нови  
Автор ивчo1 (непознат)
Публикувано18.02.08 21:23



Този път всички медии бяха категорични. И радио и телевизия и сайтовете за прогнозата за времето, всички твърдяха едно - Лошо време, абсолютно неподходящо за туризъм. Въпреки всичко това почивните дни както винаги са само 2. Ако ги изпусна какво - да чакам следващият уикенд? Не, благодаря! И както бяхме 5 души така се стопихме на 3-ма и то именно заради прогнозите за лошо време. И така, тримама аз Милена и Били поехме към Пирин с идеята да ходим на Тевно езеро през хижа Каменица. Имаше различни идеи- да тръгнем в петък вечерта, да пристигнем посред нощите в хижата или да тръгнем много рано сутринта в събота. Та все пак тръгнахме в събота и в 6:00 часа вече излизахме от София. Студено време, но ясно. След като вече се развидели виждахме белоснежните склонове на Рила и после на Пирин. Времето беше разкошно - студено, но ясно. Видимост - прекрасна. И така в 9:15 вече бяхме в Попина лъка. Малко време за обличане и още малко за да уважим баницата на Милена и хайде на път. Пътеката към хижата си беше добре отъпкана. Добре и зле. Мятаме без снегоходки - но си беше заледено.




С всяка стъпка към хижата, през студената все още гора, постепенно се откриваха върховете на Пирин Конски кладенец, Синаница, Каменица.





Към 11:00 вече бяхме на хижата. Времето продължаваше да е все така слънчево, студено и обещаващо. След кратка почивка за по чай и ½ бира и няколко разменени хижа с хижаря, вече отново сме на път.





Информацията беше, че имаме партина до Тевно от скиори, които са били минали няколко дни по рано. Бързо след хижата сложихме и снегоходките.







След около 30 мин. - хванахме партина изпита от моторни шейни, които както се виждаше бяха минали скоро. Не се потъваше. Така- продължихме да се изкачваме по долината на Беговишка река. Долината ни криеше от вятъра и усещахме студените му камшици от време навреме. Кратки спирания за по чай, вафличка и други сладки стимуланти. Небето започна да се покрива с различни по цвят облаци. Вятъра набираше сила и така ни накара да си сложим маските и шлемовете. Зъба и Яловарника се откриха с цялата си красота пред нас.








Накъдето се обърнеш – една малка снежна приказка. Само да гинямаше тия облаци, които леко по леко в съвсем нежна пелена обгръщаха върховете. Все още всичко се виждаше.





Малко преди да излезем на Кози превал хваняхме едно леко ребро в ляво за да излезем на Беговишки рид. От другата страна – майко мила!! Бурен вътър на тласъци, който ако не бяха тежките ни раници, с лекота би ни метнал в долината. Билото над Белемето беше гъсто покрито с облаци.






Преваляше 15:00 часа. От излизането на рида до слизането до кози превал (5 мин) почти цялата долина на Мозговишка река се забули в мъгла. Изчаках двете момичета които бяха на 5 мин. след мен. Чакайки ги в главата ми нахлу един въпрос. Задавал съм си го много пъти и винаги отговора е труден, въпреки че вариантите са два. Кога човек трябва да спре, да се обърне и да се върне?? При всеки един случай е различно – въпросът е един, но начините по които трябва да се подходи са безброй. Трудно се обръща човек и се връща назад. А в този момент това бе правилното решение. Момичета веднага се съгласиха с мен и хайде назад. Тук вече съжалявах, че не бях със ските. Спускането щеше да бъде 15-20 мин. А нас ни чакаше още 2,30 часа път назад. Вятъра се усилваше, температурата падаше бързо. Въпреки хубавите ми ръкавици усещах как ми връзнат пръстите. Започнах да „свиря на акордеон” за да се стопля. Слава Богу имаше ефект. Стигнахме хижата около 17:30. Хижаря Георги ни поздрави за втори път днес със „Добре дошли” . Изкарахме вечерта пред камината със свежата компания на единият от арендаторите на хижата и неговото страхотно червено вино проснати пред бумтящата камина на хижата. А трябваше да сме сега на Тевно езеро. На следващата сутрин се събудихме от свестенето на вятъра около хижата и гледката на летящият навсякъде сняг. Термометърът показваше -18 градуса. А с този вятър?? Към 10:00 часа вече слизахме надолу към Попина лъка, Студ вятър и слънце. Решихме да ходим по пътя, хам не го бяхме вървяли, хем и да се разходим малко повече. По обяд вече бяхме при колата.





Хайде надолу към града. От пътя за София се виждше билото и силния вятър по него.





Това беше. Пирин ни допусна до себе си. Не докъдето искахме, но достатъчно ми беше, че бях в прегръдката Му.



Тема Re: С респект към Пирин!нови [re: ивчo1]  
Авторaнa (Нерегистриран)
Публикувано18.02.08 22:33



Абе, хора не ви се зареждат снимките???
А започват красиво...



Тема Re: С респект към Пирин!нови [re: aнa]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано18.02.08 23:01



Еййй тоя багер на ВЕЦ-а на Тремощица си го спомням бе, това му се чудихме как му надяват веригите



Ние ходихме по Полежан него ден, времето беше чудесно. В неделя обаче позастудя бая, щяхте да видите зор с прибирането от Тевното ако бяхте стигнали...

-----------------------------------------------


Тема Re: С респект към Пирин!нови [re: ивчo1]  
АвторБял мeчok (Нерегистриран)
Публикувано18.02.08 23:44



Браво, много хубави снимки!

Много хубаво сте си изкарали, и сте взели съвсем правилното решение за връщане назад. Едновременно с това сте усетили истински Планината. Аз лично съм на мнение че понякога е добра идея дори в лошо време човек да тръгне с цел да стигне до някъде не задължително до крайната цел и задължително с пълна нагласа да се върне когато трябва: ей така, най-малко да види пак какво е в планината в лошо време. Но да си знае докъде да иде и да си се върне вовреме. Разбира се, маршрутът трябва да го позволява: например по-добре да се планира лъч (дори както вие сте планирали с преспиване на тевното, пак си е лъч) а не преход. И при всички случаи по-добре на хижа Каменица да слушате как свисти вятъра, отколкото да четете от София за -29 на Мусала, така че пак: браво и евала!

А ако бяхте отишли на Темното езеро, трябвало е да си освободите за всеки случай и понеделника да си вземете отпуска че не е ясно как сте щели да се върнете в неделя.





Тема Re: С респект към Пирин!нови [re: ивчo1]  
Авторaldo (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 09:31



Поздрави!
Лесно е да тръгнеш, по-трудно е да се върнеш, акъл и кураж се иска.



Тема еййй разминали сме се за малко!нови [re: ивчo1]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано19.02.08 09:50



В събота и ние бяхме на х.Беговица през Попина Лъка. Но ние тръгнахме към 14:00 от Попина Лъка и към 15:30 някъде бяхме в хижата, но стояхме до 16:30 най-много и слязохме надолу. Леле по тоя лед на челници какви пируетчета правихме ако ви кажа :-)

бтв,

- МНООО ЯК ;-)

"Повей,повей,ти Ветре.Ти дай му полъх, крила.От мен,от мен,Ветре- от силата,дето тая."

Тема Re: еййй разминали сме се за малко!нови [re: Gergi]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано19.02.08 10:54



Аууу Герги нали щеше по Осогово да ходиш бе, какви са тия пирински работи от тебе?



-----------------------------------------------


Тема Re: еййй разминали сме се за малко!нови [re: dido3]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано19.02.08 12:13



Осговото пропадна зарад лошото време

Пък и Ачо се оказа, че е работен нещо, и му дойде дюшеш нашият отказ. А Пирин си ми е в сърцето на мен, цяла събота и неделя го съзерцавах макар и от ниското Е, и Славянка и Беласица се бяха ококорили чудничко, особено в неделята

"Две калинки с пъстри перелинки, по баир вървели, песничка си пели: Мари Радо, белай Радо!"

Редактирано от Gergi на 19.02.08 12:27.



Тема Re: еййй разминали сме се за малко!нови [re: Gergi]  
Авторниkcи (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 13:50



Добре, добре...добра и разумна разходка...


Милена да не е със снегоходки вече..??

Айде, пък скоро може и заедно да направим нещо...

Ето линка и от нашето ходене из района..и други части на пирин преди около месец:


По-здрави и до скоро



Тема Re: С респект към Пирин!нови [re: ивчo1]  
Авторda4ia (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 15:31



браво на вас постъпили сте мн разумно.Пирин е приказна планина,но може да бъде и мн коварна.Мн се се дразня,когато чета за не разумни походи в планината и най-вече за загинали млади хора. Снимките са прекрасни. Минала есен бях по тези места и разбира се до Тевно езеро.Това е най-красивата част на планината. ОБОЖАВАМ ПИРИН>




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.