Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:10 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Moмчил]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.02.08 09:18



Дали ми е жал за социализЪма... е сложен въпрос. При социализЪма имаше неща, които бяха хубави, а сега ги няма. Сега има други хубави неща, които тогава ги нямаше. Така че наистина има неща, за които определено ми е жал. Но ако трябва да отговоря с една дума за социализЪма като цяло - не, не ми е жал, защото той беше глуха линия, грешен завой в общественото развитие, обречен на провал поради сбърканите си основни постановки.

Казваш: "Така е по целия свят, що да сме изключение?" Ами ние БЯХМЕ изключение и това беше хубаво изключение. Нали се сещаш, не всяко нещо, което "правят всички", е задължително най-доброто и правилното. Едно време ВСИЧКИ са вярвали в богове и караконджули например.

Имам и доста големи резерви по отношението на "въвеждането" в природата от страна на водача. Мисля си, че повечето от тия хора отиват като на шоурум, да видят през витрината нещо, по отношение на което си остават вътрешно чужди. Те самите нямат идея и намерение да се приобщават към тоя свят. Тези, които имат такава идея, наистина могат в началото да се облагодетелстват от помощта на водача, но той няма да им е нужен дълго, защото те много бързо ще минат на следващия етап. Тъй че... водачът според мен по принцип работи за тия, дето гледат през витрината.

"Обществото става консуматорско, нормално е и в планината това да се прояви." Разбира се, че е нормално. Но между "нормално", "приемливо" и "желателно" има балкан разлика. Нормално е при съвременната икономическа система милиони деца в бедните страни да умират бавно и мъчително от глад. Нормални са много други неприемливи неща. Според мен човек трябва да прави разлика.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Orнeдишaщ]  
АвторCвeтлaнa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 10:22



На мен лично не ми е жал за социализЪма, тая масовост и правене на всичко "под строй" определено не ми е била по вкуса-говоря в минало време,защото тогава бях дете и чак сега мога да преценя обективно нещата.
За съжаление съм все още от типа хора "зяпащи по витрините" по отношение на планината и планинарството, но мисля да наваксам тоя пропуск в живота си.Когато вървя из планината,съм в състояние единствено да мълча и да гледам-няма друга подобна красота и величие.Когато се прибера в София,няколко дни след това се чувствам много зле-не мога да обясня чувството.Някои мислят,че това е от прекалената наситеност на планинския въздух с кислород и почти липсата на такъв в софийския въздух (ако изобщо може да се говори за кислород в София)

.
Приподата ни е чудесна и дано хората да се вразумят и да спрат с това изсичане на дърветата в планините и застрояването им-отвратително е.Вчера прочетох за подписката за спасяването на Рила и я подписах-дано да има някакъв ефект от тези подписи!
Понякога се срамувам от това,че съм се родила човек-иска ми се да съм животно-те поне са невинни и не нанасят вреда на природата.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Cвeтлaнa]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.02.08 10:35



Между нас казано, литър планински въздух съдържа по-малко кислород, отколкото литър софийски (колкото и да ти е странно). Не е от кислорода, ами е от разнообразието, красотата, натоварването, смяната на обстановката...

Няма нищо срамно да се родиш човек. И хората са част от природата. Всичко, което вършим, включително освинването на Земята, е част от естествената природна еволюция, колкото и вулгарно да звучи. Винаги съм се дразнел от противопоставянето на човека на природата, сякаш той е нещо извън нея. Но човекът е добиче, което далеч повече от всички останали добитъци може да планира действията си и да предвижда последиците от тях, което му дава големи предимства и му вменява големи отговорности. Та нека не се срамуваме, а да използваме това дадено ни от природата предимство, за да правим възможното да живеем в един по-приятен свят. Например, да подпишем тази подписка и т.н.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Cвeтлaнa]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано13.02.08 10:36



В отговор на:

Когато се прибера в София,няколко дни след това се чувствам много зле-не мога да обясня чувството.




Аз пък съм точно обратното - след няколко дена скиторене после се чувствам яко заредена с енергия. Започвам да ставам доста по-рано за работа, не съм като труп вечер и въобще имам сили за много повече неща.

По въпроса за "онова време" - и аз малко го хванах, но ми се е случвало да ходим в колонка по един с раниците и да пеем "Един километър пеш, без да спираш, без да ядеш.. .два километра пеш..." Яко беше и това между другото, особено като си на около 10 години и планината ти е под дирника дет се вика ;)



Тема Re: Планинарството не умира [re: Orнeдишaщ]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано13.02.08 10:44



Сега си ги има и двете неща: както туристически дружества, организиращи масови прояви, така и малки, самоорганизиращи се групички. Наскоро се запознахме с двама от ТД"Кремиковци" и ни дадоха програма на преходите им за цяла година напред (предтсавяте ли си каква организация!!!). Ние пък в четвъртък и решаваме къде ще ходим в събота и неделя и до последния момент се правят уточнения, но мисля, че и това не е лош подход - така успяваме да си нагодим програмата според прогнозата за времето.



Тема Re: Планинарството не умира [re: Orнeдишaщ]  
АвторCвeтлaнa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 11:23



Огнедишащ,позволи ми да не се съглася с теб,че освинването на Земята е част от естествената природна еволюция - каква еволюция е това-да евоюлираш,значи да се развиваш,а не да се връщаш назад в развитието си и дай да не обиждаме горките кротки животни-прасетата

.
Но определено съм съгласна с теб,че след като сме се родили хора,трябва да използваме разума си,за да направим света около себе си много по-добър за живеене!!!



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Orнeдишaщ]  
Авторинж.Koлeв (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 12:18



Планинарството може и да не умира но планинарите брато намаляхме много май





Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Cвeтлaнa]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано13.02.08 13:27



Ако възприемаш еволюцията задължително като движение към "по-напред" и "най-напред", в грешка си. Еволюцията е само движение, процес на промяна, следващ природните закони, нищо повече. "Напред" и "назад" са само абстрактни човешки понятия, за които на природата въобще не и пука. Ама май в много абстрактни сфери отлетяхме.

Дори да приемем твоя критерий "еволюция=развитие", ами ето, развитие има... Летим до Луната, пращаме апарати до външните планети, пишем си в Интернет, обличаме се в Царя-Гортекс, перем с прах за Супермайки... Всяко нещо си има цена, за тия неща освинването (да ме простят благородните грухтящи животни, съвсем нямам предвид буквално тях) е част от цената... Не бива да си затваряме очите за реалността.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Mиpa_M]  
Автор Black_Adder ()
Публикувано13.02.08 14:10



Мира, отлично знам какво е "Златна есен", знам и какво е тунквана бисквита. "Златна есен" до 75-76 година се тунква с кувернюр от истинско какаово масло /нещо като натурален шоколад и наистина е една хубава тунквана бисквита. След това, по времето на така наречената "соева история", какаовото масло се заменя с българско втвърдено масло и се получава някаква гадост, която вече не става за ядене. Сега има много фирми, които произвеждат тунквани бисквити с кувертюр от какаово масло.

Спомняте ли си термина ПУСНАЛИ СА? Пуснали са банани, портокали, телевизори...................... и т.н.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Black_Adder]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано13.02.08 14:17



И все покрай Нова Година ги пускаха тия неща

. Едва ли не братските латиноамерикански народи произвеждаха цяла година банани, че да ни ги пуснат по Нова Година.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.