Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:31 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Планинарството не умиранови [re: мaлъk змeй]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.02.08 21:21



Е, чак на лагер не са ги пращали, но са им клатели укорно пръст. За неправоверност.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Orнeдишaщ]  
АвторMoмчил (Нерегистриран)
Публикувано12.02.08 22:27



Огнедишащ, така и не успях да разбера - на теб жал ли ти е за безвъзвратно отишлия си соц. или не?

(това за дискусията е ясно)
Аз явно съм някоя друга година по-малък от теб, и не съм закачил от баш социализамЪт, ама то не трябва много въображение, за да се разбере, че тогава нещата са били доста фалшиви. "Изкривени" е още една подходяща дума. Тогава на планина се е ходело по задължение, организирано, по партийна (БТС) линия. Естествено, винаги е имало истинските планинари, ентусиастите, чистите души. Аз говоря за организацията. И тази масовост - добре сме имитирали братската съветска държава. Централизацията на туризма и алпинизма. Сега тези "развлечения" са комерсиализирани, а тогава са били партизирани... Първата ми нощувка на палатка беше на Жерково и имаше военизирани игри, партизани и заря-проверка вечерта
Носталгията е ясна, ама нормалното общество е нещо съвсем друго (то кога ли ще станем такова, след толкова години мятане насам-натам )
Нравственото "възвисяване и усъвършенстване" си остава, ама то е за тези, които го могат (няма нужда да ти цитирам историята за основаването на БТС и кои са присъствали, сигурен съм, че го знаеш този документ .
Обществото става консуматорско, нормално е и в планината това да се прояви. Група с водач - защо не, защо да няма един грамотен човек (по идея поне е така) с туристунгерите, да ги въвежда в Природата, Планината и Средата и Обществото. Те си седят пред компютрите по цял ден и няма как да имат тази култура (това е обобщение, да не вземат да се засегнат разни изключения ). Така е по целия свят, що да сме изключение?
Ало-о-о, Ники, какво имаш против екипировката? Че аз ако се върна на екипировката от преди 30 години, няма да мога да правя и половината от това, което мога да правя сега по планината - тогава сериозното планинарство е било елитарно, сега всеки го може. Като сме по-слаби, нямаме ли право на това? Нормално развитие на обществото, друга е темата дали е за добро и на кой какво му харесва (на вкус и цвет...)
Ами те удоволствията са за тези дето могат да си ги позволят. И смея да твърдя, че еднодневни разходки в най-близката до теб планина (извинявай Ники ) остава най-евтиното удоволствие в момента (ако някой не вярва, да отиде на Витоша за една седмица и да прави статистика - кои са най-често посещаващите планината хора.
За хижите - знаете ли кои са най-одобряваните хижи от моите клиенти (французи около средното ниво и над него)? Бенковски, Ледено езеро, Мазалат, Ехо (при Николай) - не са най-луксозните, нали, нито най-достъпните. Търсят и те нещо, милите, което са загубили или губят в момента.
Планините се пълнят с все повече неорганизирани осъзнати туристи, с организирани (комерсиални или не) групи с водач, и все по-малко са овцете попаднали по случайност там (хижите с по-лесен достъп естествено са изключение)
И да допълня на Змея темата:
Планинарството не умира, то е живо и се променя, като всичко около нас, като цялото общество. Нормално е да има носталгия при някои и изкривявания при други. А аз, аз се забавлявам



Тема Re: Планинарството e ...нови [re: Гeo, rpaф]  
Автор windrider (парапланинарист)
Публикувано12.02.08 22:42



Respect, старо куче, Respect!!!

Животът е такъв, какъвто си го направиш!!!



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Moмчил]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано12.02.08 23:43



Естествено ,че не сме във възторг от капитализъма и демократизъма ,след като за толкова години не успяха да произведат нещо ,поне малко приближаващо се на вкус до тоталитарната "Златна есен"



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Ийopи]  
Автор Black_Adder ()
Публикувано13.02.08 02:18



Каква "Златна есен" те гони бе човек?



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Black_Adder]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано13.02.08 02:32



"Златна есен" са тунквани бисквити. А аз чак на стари години разбрах, и то не със сигурност, какво било значело "тунквани".
Ама човекът може да го използва като някаква недостъпна за мен метафора, знам ли го.



Змейке, откъде ти хрумна това за лагерите? Ако не е майтап, а май че е майтап все пак, но ако не е, ти ще да си от младото поколение, което смята, че през социализма не е имало радио и телевизия, ядяли сме сух хляб, правели сме всичко задължително и под строй и за всяко отклонение са ни арестували (е, пресилвам ).

За прохождането - не на туризма, но на нещо близко до него. Спомням си, че навремето във вестник "Народен СПОРТ" (имаше такъв) бях чела нещо за някогашното пропагандиране на колоезденето в началото на ХХ век, подобно на пропагандирането на туризма, за което говори Огнедишащ. Един от лозунгите си спомням, че бил: "Който колоезди, заздравява". Даже става за сигнатура във форум.

Редактирано от Mиpa_M на 13.02.08 02:44.



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Hиkи]  
АвторPилa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 05:26



Ами това просто е смешно! Колко време да одделяш за следване на модата зависи само от теб. Да не искаш Партията и Правителството да създадат Орган за предпазване на хората от собствената им консуматорска простотия? Аз лично преценявам какво ми трябва, колко пари ще ми струва и дали ме мога да мина без него и толкова. Но иначе много ми харесва да живея в консуматорско общество - никак не се чувсвам задължен да консумирам, игнорирам всякакви реклами, но ако нещо наистина ми трябва, мога веднага да го намеря, за разлика от миналото. Тези оплаквания ми напомнят за оплакванията от "тъпите филми", като че ли някой с пушка кара хората да ги гледат. Тъпите филми са за тъпите хора, но някои от тях са и сноби и хем им е кеф да ги гледат, хем разправят "Не сме от тях как Сийке".



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Pилa]  
АвторMoмчил (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 06:23



Добре казано, добре казано!


Много обичам някой да ми формулира писмено мислите, като на мен после ми остава само да го подкрепя
Мързелива работа...



Тема Re: Планинарството не умиранови [re: Ийopи]  
Авторaнa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.08 06:58



Ауу че златна мисъл си изкарал!!! Ще те цитирам!!!
Верно къде ли изчезна тази вкусотия? И внимавай има едно "златен сезон", уф, че гаден фалшификат, водещ до пълно разочарование от капитализма :-)
А не мислите ли, че идеята на планинарството има връзка по-скоро с техническият прогрес, а пък формата му е според социалната система?
И при извънземните със сигурност има планинари :-)))



Тема партията не умира :) [re: Mиpa_M]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано13.02.08 08:07



Уф, ами наистина не хванах много от него. Но разбира се успях да блесна!
Снощи си редактирах Белмекенската безводица и сложих линк и към тази поучителна история...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.