Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:06 06.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Какво си носите в аптечката?  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано06.02.08 21:37



Ами да ви кажа какво нося аз, пък ще се радвам на критика и съвети.
Аптечката ми е купена като комплект и до сега от нея е използвано само спасителното фолио. Има бинт, няколко марли, мокри компреси, гумени ръкавици, левкопласт, ножичка и една свирка (за краен случай, може би :).
Нося аналгин, аспирин, колдрекс, някакви хапчета за кашлица, алергозан, един "универсален" антибиотик, на който не съм чела листовката и се надявам да не се налага да го правя, активен въглен...
Имам и една ампула декс, както и игла и спринцовка, но там нещата са доста по-дебели. При тежка алергична реакция човек си умира, ако не му бият нещо от сорта. Но да го направиш без да си медицинско лице е абсолютно противозаконно. Тъй че просто я нося с надеждата ако потрябва там да има и лекар, но сигурно няма да остана да гледам как някой умира пред очите ми. (Може би ви звучи параноично, но- истински случай: Вървим си с един приятел из Родопите и изведнъж- оси. Понажилиха ни, лошо няма, ама той ме гледа уплашено и вика "Абе аз като дете съм лежал в болница от това, но не съм сигурен към оси ли съм алергичен или към стършели". И си седя аз като идиот с телефона в ръка, готова да звъня на учителя ми по медицина да ми разяснява какво точно да правя с този декс. Алергозанът не може да подейства толкова бързо, човекът спра да диша за няколко минути, ако е силно алергичен).
Какво друго... а, нося и дефламол.

Редактирано от мaлъk змeй на 06.02.08 22:01.



Тема Re: Какаво носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор 6O+1O (непознат )
Публикувано06.02.08 22:01



Освен всичко друго, винаги нося бета-блокер-помага в случай, че надбъбречната жлеза например реши, че на организма му е скучно и в стресова ситуация започне да изсипва хормони като самосвал.Но трябва да се има предвид, че приемането на медикаменти от тази група е строго индивидуално и има редица противопоказания за употребата им.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано06.02.08 22:32



Освен това, дето го изброи, аз обикновено нося скалпел - ако се наложи полево отстраняване на апендикса, и полиетилиеново шише ракия за упойка. Последното му сменям съдържанието след всеки излет.

Айде, по-здрави и да не се налага ...



-----------------------------------------------


Тема Re: Какаво носите в аптечката?нови [re: 6O+1O]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано06.02.08 22:38



Би ли поразяснил? Какви хормони? Какви са симптомите на това?
Болест ли е, или може да се случи на всеки (имам впредвид внезапно, в планината)?



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: dido3]  
Автор/ (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 22:52



По скоро се изразходва по време на изледа и сменя след това хихихи



Тема Re: Какаво носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Авторpepino_bg (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 23:02



"Би ли поразяснил? Какви хормони?"

адреналин

:)



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: /]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано06.02.08 23:49



До тук никой още не е споменал за преносим рентгенов апарат



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано06.02.08 23:58



Основно лекарство в аптечката ми - ракия, в бутилка от кока-кола, 1,25л. Спомагателни - според сезона: домати, краставици (много тежат, мамка му), ядки (кишу, лешници), фурми. При по-специални случаи взимам повече лекарство. Обикновено не остава.

Сега сериозно. Нося си превързочни материали - няколко лепенки, бинт, марля, лейкопласт. Аспирин, аналгин (баси, що се казва така, а не примерно "оралгин"), парацетамол. Друго не нося. Все пак отивам на планина, а не в болница. Ако съм болен, не нося половин раница с лекарства, ами си стоя вкъщи. Останалото са глупости. Е, може да се помъкне една полева болница, за да сме готови при счупвания, инфаркти, инсулти, заразни болести, за спешна оперативна намеса и др. такива. Но за съботно-неделно ходене си спестявам тези неща.

Да обобщим. Мисля, че човек е добре да носи някакви превързочни материали. Основно в планината се случват охлузвания, протривания, леки наранявания и т.н. Лепенки, марли и бинтове. И някакви основни лекарства като аспирин срещу евентуална мускулна треска и аналгин за главоболие. Добрият стар билков чай върши чудеса, но него не го броя към аптечката.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Какаво носите в аптечката?нови [re: pepino_bg]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 08:56



Наистина адреналинът се отделяше там. Не знам какво се случва, ако е в твърде големи количества- сигурно пощръкляваш. Но иначе си е чудесно нещо- повишава издържливостта и концентрацията (поне така ми се струва) и отределено притъпява усещането за болка.
Чувала съм, че за някои хора отиването на планина е голям стрес, който може да доведе до най-чудновати болести. От това ли е?



Тема Изокет-спрейнови [re: мaлъk змeй]  
Автор Trendi ()
Публикувано07.02.08 09:01



Това според мене задължително трябва да се носи. Той разширява кръвоносните съдове за секунди и се взима при инфаркт или инсулт. Човек има време за подобна реакция.

На планина всичко може да се очаква. Не е възможно човек да носи цяла аптека със себе си. Между другото как стои въпросът с нещо против ухапване от змия? Не съм медик, но мисля, че има някакви илачи за първа помощ в подобен случай.

Със здраве, късмет и колкото се може по-рядко да ти се налага да използваш аптечката.





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Гьoko]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 09:09



Далеч съм от мисълта да ходя на планина за да лекувам там себе си или другите.
Просто обичам да помагам, а колкото е по-голяма една група, толкова по-вероятно е да се окаже, че някой има проблем.
Обикновено не ходя в големи групи, но съм раздала сумати неща по хижите.
Заради лоши анестезиолози сме изпили почти всичкия активен въглен, например





Тема змиинови [re: Trendi]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 09:24



Мислила съм си за нещо подобно. Особено ако в групата има сравнително възрастни хора би било много добре отговорникът по аптечката да има.
А за ухапването от змия- доколкото знам, такъв серум се съхранява при много ниски температури и е доста опасен. Едни познати са си купили джиджавка, която прави вакуум на мястото на ухапването. Да се смуче с уста е силно нежелателно и може да се окаже по-лошо за спасяващия. Нищо не се реже. Крайникът се стяга над мястото на ухапването и се оставя под нивото на сърцето. Човекът не бива да ходи сам и трябва да се успокои.



Тема Re: змиинови [re: мaлъk змeй]  
Автор jari (войник)
Публикувано07.02.08 09:58



Тъй като наближава пролетта,съществува потенциал за евентуални проблеми със змий.
Преди време тук беше разискван този въпрос.Потърси на зад в темите!
А може и да я измъкнеш на пред,ако я намериш.



Тема Re: змиинови [re: мaлъk змeй]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано07.02.08 10:37



Ето една стара тема за ухапванията от

.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 10:45



E, щом те влече - браво! Може да ти викаме доктор Криси - Лечителката!



Между другото, за някои места са полезни и разни нещица срещу стомашни растройства, диарии и др. такива неприятни неща. Знаеш ли кво се случва най-често на прословоутата Лукова поляна? Световното първенство по надсиране, ако мога така да се изразя

А вместо активен въглен има и алка-залцер, ма затова трябва друга тема

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Друг линк към тема за змии от архива.нови [re: мaлъk змeй]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 10:50





Доколкото си спомням имаше интересни и полезни съвети от споделени истински случаи на ухапвания от отровни змии.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Гьoko]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 10:55



Така ще те излекувам, че нищо няма да ти има


Преди носех и лопедиум, но едни дрисльовци му видяха сметката.
А за алка-залцера- чак пък отделна тема? Кажи с какво е по-добър.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 11:00



Ами никога не съм пил алка-залцер. На принципа съм "щом съм се правил на мъж и съм изпил толкова, ще си нося кръста после". Е, от кисело мляко не се отказвам, но избягвам химиите.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Авторsa6O79 (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 11:01



Два размера бинт,малко лепенки,кислородна вода,риванол,аналгин,парацетамол в лек алуминиев тубус + полувинка етилов спирт,всичко това гарнирано с добро настроение

.
А иначе болен ли съм гледам планината на снимки и кроя планове.



Тема И още от архива.нови [re: Hиkи]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 11:01



Темата е за друго, но обръща на змии.





Тема Re: Какаво носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор 6O+1O (непознат )
Публикувано07.02.08 11:02



адреналинът рядко създава главоболия, лошото е когато се появи норадреналин-това става, когато се пропука здравата психика и върви заедно с тревожност, страх, паника, сърцебиене, обърканост, рязко повишаване на артериалното налягане...абе, гадна работа.Не ми се е случвало в планината, но си имам едно на ум, пък и едно-две хапченца няма да ми натежат.Не си купувам хапчетата, "откраднах" си от бабините





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Гьoko]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 11:10



Лелееее, и кръст ли си носиш?





Тема Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Гьoko]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.02.08 12:13



Гугъл ми дава нещо си в Памир и някаква си местност у нас.





Тема Re: Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Mиpa_M]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 12:15



Памирската е. Не, че не можем да се осерем навсякъде, разбира се.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от мaлъk змeй на 07.02.08 12:16.</EM></FONT></P>

Редактирано от мaлъk змeй на 07.02.08 12:17.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор kent (елф)
Публикувано07.02.08 12:31



Преди носех и лопедиум
мани го лопедиума, ..ва майката и на нормалната чревна флора
ако диарията е неинфекциозна, без температури там и силни коремни болки
10-тина зърна суров оризец глътнати цели вършат добра работа или няколко капки йодна тинктура разтворени във вода към 100 мл.
в райони дето водата е опасна, по добре да не се пие ако има достатъчно бира


ако се пак няма друго за пиене, преди тва е хубаво секи да изеде по една припечена на жар луковица от лук
и прясна става, ама много люти
има едни фитонциди в лука дето делват на момента секви дрисливи причинители и отново не закачат норвалнонамиращите се в чревния тракт сапрофити...тъй де "добрите" микроби

Редактирано от kent на 07.02.08 12:32.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: kent]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 13:28



A преваряването на водата върши ли работа? Имам предвид в райони, дето има разни микроби, които причиняват лоши неща. Щото мен така са ме учили. Засега не съм се осирал ...

Поздрав,
Георги

П.С. Вчера случайно попаднах на един твой разказ от друг форум за 1989-а в Кавказ. В този форум пускал ли си го?

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Mиpa_M]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 13:35



За "нещото" в Памир става дума. Една от причините за неуспешните изкачвания на пик Ленин е именно жестокото разстройство, което получават много хора там.

Друга причина са алкохолните натравяния ... много е евтин пустия му алкохол и хората прекаляват



"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Re: Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Гьoko]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано07.02.08 17:39



А каква е причината за разстройствата точно там?

Водата ли, за която споменава Кент?

Редактирано от Mиpa_M на 07.02.08 17:40.



Тема Нямам аптечка,нови [re: мaлъk змeй]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 18:09



тъй като не водя групи, не правя екстремни изкачвания и ходя на планина средно 7-8 пъти годишно за по 2-3-4 дни.

Та както е казал Гьоко - предимно превързочни материали:

== 2 бинта ==( вече са толкови мърляви, че нямат и грам стерилност; мъкна ги от 6 години и не съм ги ползвал въобще, ще трябва да ги подменя )

==малко цитопласт == ( наскоро го подмених - мърляв беше и неизползван от години )

==1 ролка лейкопласт == ( 3 пъти съм го подменял, поради горните причини )

== 100 гр шведска горчивка== ( вместо йод, кислородна вода и като средство против гърлобол, стомашни болки - напр. от преяждане и т.н. Освен това може да се ползва за всякакви други болежки каквита се сетите - пенкилер тъй да се каже. :-))) Също почти неползвана в планината - там гърло не ме боли и няма как да преям )

== 1 пакет памук == ( ще трябва да го подменя и него, че така си стои неползван от години )

== 200 - 400 гр. домашна ракия ( освен за пиене ползвана 2 пъти за разтривка на цяло тяло и за разтривка на премръзнали голи колена )

Хапчета от сорта на аспирини, аналгини, парацетамоли и прочие -ини и -оли не нося никакви и нямам никаква идея защо са ми. Мускулна треска лекувам с ходене на другия ден. След 2-3 дневен преход мускулна треска по принцип не би следвало да има.

========

Що се отнася до змиите: ако сте с високи обувки отровните змии в България не могат да достигнат незащитено място над обувката, докато сте прави, т.е. трябва да се внимава къде се сяда, ляга и да не се оставят палатките отворени. Също така е препоръчително като се катерите на 4 крака по стръмен склон да внимавате къде си поставяте ръцете и краката.

Към оси и пчели досега не съм установил да имам алергия. Стършел не ме е жилил. Като се случи нещо такова - ще видим, но шведската горчивка приложена локално външно и вътрешно върши някаква работа в тази насока.



Тема Re: Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Mиpa_M]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 18:10



Ами официалната версия е, че е от водата. Но и от Ленин е възможно да ти се присере...





Тема Гьоко, ей ти линк за темата на kent в клуб Туризъмнови [re: Гьoko]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 18:22







Тема Re: Гьоко, ей ти линк за темата на kent в клуб Турнови [re: Hиkи]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 19:19



Благодаря, Ники! Проспал съм я нещо навремето

.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Re: Каква е тая Лукова поляна?нови [re: Mиpa_M]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано07.02.08 19:24



Да, водата е. Или по-точно разните микроорганизми, които се съдържат в нея. Както и някакви отлагания в леда през вековете.

В България съм чувал и виждал много хора да се оплакват от водата в района на Мальовица. Аз съм пил вода от всички (или 90%) водоизточници в района, но не съм имал никакви проблеми, за разлика от мои спътници, някои от които са си докарвали плачевно състояние.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор lrn (минаващ)
Публикувано07.02.08 20:49



Освен всичко друго всеки да гледа да не си забрави ляковете за хроничните болежки - кръвно-мръвно, азви-мязви и т.н. Аз без ранитидин заради язвата не тръгвам из баирите. Не че кой знай какво може да ми стане, ама е достатъчно да ми скапе удоволствието.
А освен изброените превързочни материали, болкоуспокояващи и противопростудни лекарства, взимам един гентамицин-прах и витамин C - 1000mg.



Тема Голяма аптечка е твоятанови [re: мaлъk змeй]  
АвторAндoн (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 22:06



Като чета направо - цяло аптечище!
Едва ли има някой жив на този свят, който да носи повече химия, спирт, бинтове и железарии от теб, че да искаш други мнения? Или пък темата е пусната, за да кажеш какво точно носиш ти?

Аз не мося аптечка. Лекарства не пия. Не боледувам. Ходя по сандали, Зимата по маратонки. Яке не ползвам. Змиите и всички други Житовни са ми приятели. Двете ми раници (25 и 45 л) общо като обем са по-малки от твоята сигурно, така че не мога да ти помогна с идея за допълване на аптечката освен с... пожарогасител, резервна гума, триъгълник и светлоотразителна жилетка.





Тема Голяма уста е твоятанови [re: Aндoн]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 22:16



Ама приятели ли са ти или бягат от теб?


Хайде мир, а?



Тема Сериознонови [re: мaлъk змeй]  
АвторAндoн (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 23:39



Не виждам друго освен мир...



Но сериозно, ако можеш да ми отговориш - защо всъщност наистина носиш всичките тези работи, които си изброила?
Може би едва ли ще те разбера, понеже ти казах, че аз не нося подобни неща, но можеш да опиташ да отговориш, пък дано ми стане малко по-ясно.
Ако мога да гадая - да не би така да са те учили, някъде си чела, презастраховаш се или... ти кажи? Просто всичкото това по моите навици ми изглежда излишно, най-вече химията. На мен винаги 2 лимона са ми се виждали с пъти по-ефикасни от цялата тази вредна химия... Питай Големия Змей, той с това се занимава, и ще разбереш какво ти пее радиото...




Тема Re: Сериознонови [re: Aндoн]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 23:51



Ами откъм тегло нещата са си съвсем леки. Би било много по- тежко, ако се наложи да се ползват, а ги няма.
Предполагам ще се съгласиш, че превързочните материали не са вредни :).
Аз самата също не пия хапчета, като изключим аналгин. Само че много хора пият, а не си ги носят.
За декса- понаплашена съм. Брат ми е силно алергичен към разни неща.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
АвторПиpин (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 23:51



Ама ти наистина се оказа най-кухата чавка в тоя форум, както някой те нарече в друга тема, където се оля наскоро





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Пиpин]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано07.02.08 23:55



Принципно съм съгласна


Само че си мисля, че тук е място за дискусии, а не за обиди.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Гьoko]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 00:30



Стга простотии бе тате Алка зелцер и активния въглен са съвасем различни каот действие Моля не въвеждайте в заблуда хората от форума



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
АвторПиpин (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 00:36



И аз така мисля! Но с тази "интересна" тема предизвикваш само чешане на езиците. Не мисля, че тук има хора, които не знаят каво да си вземат в планината (дано не греша)! И пишат само, за да си правят гаргара с теб



Тема Re: Изокет-спрейнови [re: Trendi]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 00:37



Най- сигурното е да си носиш таралеж Пускаш го да захапе превантивно змията и ти самия оставаш неозлочестен



Тема Re: змиинови [re: мaлъk змeй]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано08.02.08 00:40



Не по - маловажно е да се успокои и змията Защото е доказано че разлютената змия продуцира по-токсична отрова от благодушната



Тема За зиите вече е ясно. Но аз да кажа за тъщите.нови [re: Ийopи]  
Автор Trendi ()
Публикувано08.02.08 08:54



Таралеж не помага срещу тъщи, нищо че те са като змии. Зла тъща само с яка сопа се оправя. Държи се сопата здраво с две ръце и се налага тъщата по главата. Сетне трябва да се завлече до някоя пропаст и ... е тука вече по собствено усмотрение.




Всъшност темата за аптечката е много подгходяща. Аз на времето си носех аптечката от колата(Сега си нося колата.). От опит зная, че в идиотска нежелана ситуация по планините човек много трудно може да се самообслужи с аптечка. Абе добре е да не се ходи сам.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Пиpин]  
Автор Mиpa_M (несериозна)
Публикувано08.02.08 12:35



Стига, бе, на един му крив Ники с флуора, на друг - змейката с аптечката.

Я по-спокойно.



Тема Още за тъщите ...нови [re: Trendi]  
Автор Гeo, rpaф (зомбиран)
Публикувано08.02.08 22:41





Имах един приятел, луд арменец ;-), който на всяка почивка на зимен преход обикаляше людете, принуждаваше ги да плезят езици и ги посоляваше обилно - чел някъде, че така се възстановява солевия баланс ... Обаче пък не мога да отрека, че той именно ме научи да си пълня манерката с кило изстискани лимони и няколко големи лъжици мед. Малка глътка от това чудо действа като енергийна напитка.

Говори си, не ми пречиш

Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Пиpин]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано08.02.08 22:56



За оливане не знам, ама ако знайш само как го умее повръщането ...

-----------------------------------------------



Тема Какво си носите...нови [re: мaлъk змeй]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано09.02.08 05:06



Благодаря на хората, изказали сериозни мнения- било то "правилни" или не. Все пак тук има достатъчно съвестни лекари, които биха се намесили, ако нещо не им допадне, нали така? (Специални благодарности на kent).
Тези, които не харесват темата или я смятат за безсмислена- абе хора, защо я четете?!
А, ако някой иска да ме обижда моля да пусне тема в клуба за псуване. Преди това да пусне предупредителен мейл на адрес pichkatilelina@gmail.com с примерен текст "пуснах тема".
Та там бих отговорила.



Редактирано от мaлъk змeй на 09.02.08 05:27.



Тема Re: Дойде му времето...нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Seahawk111 (хирург)
Публикувано09.02.08 12:42



Е,щом играта позагрубява му е време и за професионална намеса.Правилото в медицината е : Колкото повече знаеш,толкова повече се тревожиш.И толкова повече неща си в състояние да помъкнеш нагоре по планината.Всички сте много готини,щом изобщо се замисляте,че все пак е доста добра идея да имаш някои неща под ръка и то с цел да помагаш на другите.В случая Змеицата е много права,защото към горното правило е в сила и друго:колкото повече съвест имаш,толкова повече се тревожиш за другите.Няма да описвам лично аз какво съм разнасял като медикаменти,че няма да ни стигне мястото...За щастие-в 90% от случаите-без употреба.Но бай бабо,да не те среща мечка,а?



Тема Re: Дойде му времето...нови [re: Seahawk111]  
АвторИйopи (Нерегистриран)
Публикувано09.02.08 13:36



Струва ми се че доста по-интригуващо би било да се обмени опит относно хапването и пийването които се носят



Тема Re: Дойде му времето...нови [re: Ийopи]  
Автор Гeo, rpaф (зомбиран)
Публикувано09.02.08 20:06



Ами пусни го като тема като си толкова ербап



Говори си, не ми пречиш

Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Seahawk111 (хирург)
Публикувано09.02.08 21:00



И ти си говори , на мен не ми пречиш.





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Авторвълчo (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 18:52



а защо никой не ползва билките наоколо ,ако се поинтересувате малко ще разберете че вършат добра работа -пробвал съм го и действа но трябва да се реагира още при първите симптоми



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: вълчo]  
Автор dido3 (минаващ)
Публикувано11.02.08 18:54



Ползвам ги - събирам като мерна подходящите треви в една торба за чай за из пътя.



-----------------------------------------------


Тема Нима мислишл че не съм пробвал това от клкипчето?нови [re: Гeo, rpaф]  
Автор Trendi ()
Публикувано12.02.08 13:55



Пробвал съм го в най-различни вариантил. Накрая се отървах по най-бруталния начин.



Това с пчелния мед и лимоба го бях виждал преди страшно много години при немските и чехски туристи. Наистина е вярно и аз го препоръчвам на всеки.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.02.08 14:14



Аз пък не нося такова нещо - аптечка.



Много рядко вземам малко марля и 1-2 бинта с различна ширина, но по-често не ги вземам. Статистиката показва, че почти никога не ги ползвам - за какво да ги мъкна тогава? Дребни наранявания и пришки се преживяват без особен дискомфорт и без бинтове, а ако е нещо по-едро, е, ще жертвам някоя дреха в краен случай.

Химик съм, но съм заклет враг на фармацията, която според мен е голям бич за човечеството. Хапове гълтам само под дулото на пушка или при голяма и непосредствена опасност за здравето и живота. За последен път съм го правил преди 8 години. Вкъщи също нямам такава мебел - аптечка. От аптеката купувам само презервативи и течен парафин (за мазила за обувките)

Най-вече, първата причина да не нося подобни неща е, че... никога не са ми липсвали горе. Спомням си едно единствено изключение - веднъж в Узбекистан ме ухапа някаква мушица, от което ръката ми се поду до лакътя и два дни сърбеше нетърпимо. Бях готов дори хапчета да гълтам, само и само да се отърва. Колегите ми дадоха някакви хапове, но, както обикновено, полза от тях нямаше. Азиатския дрисък съм го карал няколко пъти, нормално нещо, минава си самичко за няколко дни, тъкмо после имаш по-сериозен имунитет и можеш да си пиеш вода, без да я вариш или сипваш разни боклуци вътре...

Идеята да носиш всичко, което "би могло да потрябва", е според мен безумна по презумпция.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор lloll (Very Happy)
Публикувано12.02.08 14:30



Аз имам тежка астма, но като се кача горе тя някак си от самосебе си изчезва. Почти.
Затова си нося някои специфични лекарства, но не прекалявам. Нещата, които са ми се случвали в големия град, като здравословни проблеми, никога не са се случвали горе. Затова се пристрастих да се качвам. Защото горе съм здрав човек. Почти.
Имам алергия към аналгин, пеницилин и кортикостероиди. Към някои билки също, и към мед.
Затова като тръгвам не мисля за нещата, които биха ми попречили. В противен случай не трябва да тръгвам.

Нося си за всеки случай една наколенка. Нищо не ме боли, но съм я отстъпвал на други.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор gamina (mind reader)
Публикувано12.02.08 14:37



лепенки, крем за след изгаряне (понеже никога не се сещам да си взема мазило против изгаряне), алергозан, аспирин, смекта, фамотидин (или Probitor - нещо за киселини) и май е това. Веднъж имах и крем за гъбички, който даже се оказа полезен за един другар тръгнал по кубинки.
А това лято яко се издъних с лепенките. Така понесла сума ти лекарства се оказа че съм взела празната кутийка от лепенките, а те ме чакат вкъщи на масата. Трябваше да уплътняваме мазолите на съквартирката с дамски превръзки





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано12.02.08 14:43



Да носиш такива неща или не си е личен избор. Освен ако не отговаряш и за други хора, тогава не мога да се съглася.
Лично аз намирам, че тези неща не тежат много. Когато раницата ми е пълна прикрепям аптечката отвън- не е неудобно.
Налагало ми се е да ползвам бинтове на два пъти (за хора, за които не съм отговаряла- катерене (по-точно падане) и пиянска простотия). Сигурно щях да се чувствам много гузна, ако нямах. При все, че са ме учили да нося.
Е, гадно е всеки път да слагаш това чудо в раницата, знаейки, че ако ти потрябва ще да се е случило нещо гадно. За това си нося в нея и презервативите :).



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.02.08 17:04



Не говоря за други хора. Хич не обичам да "отговарям" за други хора, а направо не понасям други да "отговарят" за мен. Не го позволявам дори на личния си лекар.

Не, че не се е случвало все пак, де. Докато децата бяха малки, много ги водехме по баири и отговаряхме за тях, но нещо не мога да си спомня да сме носили аптеки и хапчета. За разлика от мен, децата ми са израсли без антибиотици - с което се гордея.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор мaлъk змeй (шматка)
Публикувано12.02.08 17:33



Без да разбирам от фармация също съм много резервирана към антибиотици.
Отгледала ме е баба ми, а тя си мислеше, че това ще да е някакъв пенкелер, който се пие при порезни рани, настинки, съмнения за настинки... Та веднъж си полежах около месец в болницата, защото се оказа, че познатите на лекарите медикаменти или не ми действат, или ми действат не както очакват.
От тогава нещата трябва да са се скофтили сериозно, за да реша да изпия нещо различно от аналгин. Слава Богу, не се е случвало от години.
Но какво, ако човек се разболее в планината? Не може просто да легне и да чака температурата му да падне, ако е в центъра на нищото, например.
Лично аз ще продължа да си разнасям и хапчета. Това, което исках да разбера, е кои са най-подходящи. Или най-малко неподходящи.
Много се интересувам например има ли медикамент, който може да помогне срещу изтощение- ако намерим някой в такова състояние, или сме имали глупостта да си го докараме на себе си.



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано12.02.08 17:43



Ами какво да ти кажа, надали тук някой ще ти отговори на тоя въпрос и въобще се съмнявам, че може да се отговори. За това хората учат яко по шест години и пак им е малко.

Моята теза е: не мисли, какво да правиш, ако се разболееш, а мисли, КАК ДА НЕ СЕ РАЗБОЛЯВАШ. Разболяването не е божие наказание и в 90% от случаите се дължи на собствената ни немарливост. При това, повечето хора прекрасно знаят, какво разболява и какво поддържа здравето добро. Само дето са малко тия, които реално използват знанията си.

А ако се разболееш - господ да ти е на помощ... Ако храниш някакви надежди, свързани със системата за "здравеопазване" - жална ти майка...



Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано17.02.08 12:15



Бих искал да попитам в София продават ли се някъде таблетки за пречистване на водата ? Казаха ми за един магазин на бул. България и Несторов - " Магазин за оцеляване " някой ходил ли е там , търся също и уред за дестилиране на вода (морска вода) , бета светлина (в Стената мисля че ще имат скоро ) , "магнезий" ( за палене на огън , аналог на кремъка .. и такива работи :)
Тези неща ги описват в ръководствата за оцеляване ( на САС , на Питър Дармън , доста полезни четива)





Тема Re: Какво си носите в аптечката?нови [re: мaлъk змeй]  
Автор мapaтoнeц (непознат)
Публикувано17.02.08 21:31



При големи натоварвания понякога ми се случва да ме заболи много главата (най често от обезводняване при горещо време), от силното главоболие пък ми става лошо, от гаденето пък не мога да ям, без храна няма енергия, въобще, ситуацията се скапва напълно. На няколко пъти съм взимал по една таблетка Nurofen в такива случаи, която общо взето ми помага - главоболието намалява, чувството за гадене също, и леко-полека можеш да почнеш да ядеш и пиеш по малко.

Трябва обаче много да се внимава, защото Nurofen-а (и като цяло всичко съдържащо Ibuprofen) влошава работата на бъбреците което е много опасно при големи натоварвания и може да доведе до renal failure (не съм доктор, но има доста информация в интернет за това). Аз лично никога не взимам повече от една таблетка (200мг) и то само при екстремни ситуации (по-конкретно - 2 пъти за последните 5 години).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.