Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:09 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Въпрос за GPS ...нови  
АвторHapния (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 00:24



Извинете невежеството ми, не ми се присмивайте и моля, обяснете ми на човешки, разбираем, простичък език що е това GPS, за какво, аджеба, служи и дали без него може да оцелее човек в планината ???
Щото толкоз годин вече ходя по баирите, даже понякога туристически карти ползвам (когато държа да се загубя

), пък оцелявам без таквиз модерни Хапаратури ... Обаче като ме попитат децата, барем да знам що е то и да се не излагам ...



Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: Hapния]  
Автор dido3 (непознат)
Публикувано05.10.07 00:33



Че може бе много ясно :-). Иначе ако е машинка като хората, показва ти карта и точка на нея - ти си тука. Включително и пътя ти до момента по картата като крива някаква, където си ходил. Плюс една купчина други екстри разбира се :-)

-----------------------------------------------



Тема Карта с точка ...нови [re: dido3]  
АвторHapния (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 00:41



... казваш. Ами мащаб някакъв съобщава ли, надморска височина, посока на вятъра, атм.налягане или някаква друга екстра ?



Тема Re: Карта с точка ...нови [re: Hapния]  
Автор dido3 (непознат)
Публикувано05.10.07 00:58



всичко без посока на вятъра; според модела (цената) е обаче това...

-----------------------------------------------



Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: Hapния]  
Авторpyмeн (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 12:56



полезна джаджа когато си на непознато място при ограничена възможност за ориентиране (мъгла, облачна нощ и подобни) - особено в нещо като, като ... спано поле, например
ако нямаш набрана информация в апаратчето - записани (преписани) маршрутни точки или карта, ще ти трябва задължително хартиена координатна карта. иначе ще знаеш координати от апаратчето, но няма да си наясно къде в крайна сметка се намира тази точка


да се предполага, че с уред ще се мъкнеш по било и той ще ти е от полза - съмнително. освен ако не искаш да блеснеш с лаф от сорта на "след 215 м., +-12м. вляво има извор" (това е случка от практиката - относно пряспата, която сълзи северно малко под билото след заслона на кончето, посока кутело). но джаджата няма да пусне тези няколко метра за да ти налее водата
разбираш, че за човек с добър опит и любознателност в нашите планини уредчето едва ли ще му предложи нещо повече от краткотрайна (евентуално) гордост, че го има.
навън - виждал съм много щъкащи с разнообразни джаджи при ходенията ми в хималаите и андите (само по веднъж, уви), но НИТО ВЕДНЪЖ не видях някой реално да го използва с всичките му функционалности! впрочем, особено важи за скъпите часовници, дето са много умни.
един аржентинец в мендоса веднага позна, че сме се запътили за аконкагуа, а не просто на обиколка из местните винарни, когато видя нещото върху ръката на моя приятел - аха, climbers, aconcagua? после заедно иронизирахме темата - аз изглеждах като шерпа, първо щото си изглеждам малко опърпан и второ щото бях без такъв часовник, а с илиенско касио (всъщност взех го от сина ми, да не погубя моя часовник)
признавам обаче, че пухтенето в последния ден към върха често-често питах приятеля ми на какво височина сме. това май е единствената смислена информация, щото за какво ми е да знам колко метра съм вървял ...
всичкото това го написах за да споделя мнението си, че такова апаратче може да послужи за нещо повече от преспапие, с което да си затискаш картата да не я духне вятъра, в сравнително ограничени случаи. много вероятно е да греша, но също има вероятност в такива "наложителни" случаи да съществува и по-удачно алтернативно решение
впрочм ти очакваш какъв точно въпрос от децата - как си оцелял без такава хапаратура или как функционира устройството



Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: pyмeн]  
Авторrлyпocти (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 14:49



А ако Христо Проданов имаше ГПС и беше съобщил точните си координати, дали нямаше да бъде жив?

Понякога е животоспасяващо да можеш да кажеш точно къде се намираш, особено в сняг и мъгла.



Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: pyмeн]  
Автор/// (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 15:00



много е яко да използваш пишеща машина "Марица" и да плюеш по неквиситам компютри-компоти - на кой ли му трябва пък това ?

Освен това, тук явно не са много хората, които имат идея за какво иде реч.



Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: Hapния]  
Автор Trendi ()
Публикувано05.10.07 15:14



Това е устройство, което показва точното ти местоположение с точност 5 метра. Ако имаш GPS в който могат да се заредят карти, то практически винаги ще знаеш къде се намираш. Ако се загубиш някъде, можеш да се върнеш по същия път, защото устройството оставя следа на иаминатия път. Има достатъчно добри карти за България. Без него можеш да оцелееш в планината, но с него е многократно по-добре. Единствения недостатък е, че щом веднъж ползваш GPS, прекалено трудно можеш да се откажеш от него. Принипът на работа е следния - от сателити се определят координатите ти. Не се плаща нищо за тази услуга. Изглежда цената е включена в самия уред. Чудесен GPS можеш да си купиш от магазина за около 1000 лв., а карти да си свалиш от интернет. Не ти трябва да е с компас или висотомер, защото картите са невероятно добри. Изминатия от тебе път можепш да си го свалиш на компютъра и сетне да си го гледаш на топографската карта или на сателитните снимки.

Късмет!





Тема Re: Въпрос за GPS ...нови [re: Trendi]  
Автор dido3 (новак)
Публикувано05.10.07 15:45



Абе сензорите са си добра екстра. Висотомера е ясен, но компаса може да ти бъде много от полза в някои ситуации - примерно да хванеш азимут към желана точка в далечината и в последствие да видиш проекция на този азимут върху вградената карта.

-----------------------------------------------



Тема Ако въобще може да се говори за нужност, то...нови [re: dido3]  
Автор Trendi ()
Публикувано05.10.07 16:22



...при аварийна ситуация винаги могат да се кажат по мобилен телефон абсолютно точните ти координати (радиус от 5 метра) за да те намерят. Компас и висотомер са хубава екстра, но не намирам да са чак толкова необходими. Идеално нещо е когато човек иска да повтори след време даден маршрут. Много често климатичните промени правят терена неузнаваем. Тогава следването на трак (пътечка, оставена от GPS) при предишно преминаване или получен от някой друг определено помагат невероятно много. Няма да коментирам предимнството за намиране на извор, определен обект и др., които предварително са заложени в апаратчето. Би могло да се разменят тракове и точки за GPS.

Определено, ако човек има възможност по-добре е да се снабди с GPS. Но при покупката трябва да се гледа модела да има възможност да му се зареждат карти. Те много по-голяма работа вършат от компас, а компас винаги може да се купи за няколко лв. Но трябва да се помни едно - работи с батерии. Има акумолаторни батерии, които издържат около 8 часа и хич не са скъпи.

Ако човек няма възможност да си купи GPS, може да се свали от интернет картите му. Те могат да се инсталират на всеки компютър и са невероятно добри. Примерно - денивелацията се дава през 20 метра. Имам чувството, че са правени от някакви военни топографски карти. Повечко информация може да се намери във форума GPS. Там определено ще помогнат с линкове към картите - Topomap.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.