Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови  
Автор Джeнraлa (планинар+скиор)
Публикувано04.07.07 21:43



Здравейте,

От 9-ти юли в продължение на половин месец ще съм на дипломен стаж на яз. Васил Коларов в Родопите. От университета казаха, че ще имаме и свободно време, така че искам да попитам за района около язовира:

Има ли маркирани пътеки от язовира и накъде водят? А има ли пътека до яз. Широка поляна? А за колко време се изминава с нормално темпо между двата язовира? Ще се радвам и на друга полезна информация.

Г.

Редактирано от Джeнraлa на 04.07.07 21:44.



Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
Авторбerлиkчия (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 22:09



Здравей! Има маркирани пътеки, в различни посоки... Ще ти кажа за две от тях: от метеостанцията на малкия язовир "Беглика" в посока изток, почти североизток тръгва коларски път, който следва долината на една рекичка покрай изоставени сгради от строителството на т.нар. "прозорци" от Баташкия водносилов път през 50-те гг. Вървиш по пътя все нагоре, пътеката беше маркирана с червено. След около 3 часа умерен ход достигаш пътека, която доста стръмно и за ок. 25 мин. те отвежда до Дългата поляна, на 1800 м н.в., недалеч от бившата хижа "Техеран" и пак бившия партизански лагер "Ровно". В горната част на поляната е седловина-кръстопът, сочеща съответно пътеките към хижата (изоставена!) и вр. Баташки снежник (2082 м). Ти поемаш по посока на указателя към върха (посока навярно ЮИ). Вървиш около половин час през гора и излизаш в западното подножие на върха. Изкачваш го по по-стръмния му зап. склон, обрасъл в смрика и ниска хвойна. Изкачването на връхния купол е към още 20 мин. От върха се открива страхотна панорама във всички посоки, вкл. и Пирин. Връщането ще ти отнеме още толкова време, така че отдели си цял един ден.

Пак от същата метеостанция край Беглика можеш да тръгнеш в западна посока по коларски път към бившия резерват "Васил Коларов" и връх Голяма Сюткя, като и тука маркировката е с червено-бяло. Вървиш отначало през обширни поляни, осеяни с какви ли не цветя и билки, после навлизаш във вековна иглолистна гора, убежище на глухари и постепенно набираш височина. За около 3.5-4 часа умерен ход ще си на връх Малка Сюткя (2079 м), като в горната си част пътят е обикновена пътека. На върха има наблюдателна кула (не знам дали е в изправност понастоящем), която осигурява видимост, понеже темето му е обрасло с гъста смърчова гора. Ако продължиш по табелите и маркировката през седловината между двете Сютки към (посока юг) Голямата Сютка (2186 м), за около още 45 мин ще си на един наистина обгледен и рядко посещаван от туристи връх. Отгоре гледката е още по-запомняща се, отколкото от Баташки снежник!
Тоест - и двете разстояния се минават за кажи-речи едно и също време - около 4-4.5, максимум 5 часа умерен ход в едната посока.
Разпитай местните хора за особености и си осигури пътеводител за Баташка планина - допълнително ще се улесниш в начинанието си! Дерзай!!!





Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 08:11



Има и маркировка до Сърница, зле е, поизтрита е доста, но я има. Само че към Сърница е слизане и не знам дали ще ти хареса да слизаш вместо да се качваш. За сметка на това обаче ще видиш и язовир Доспат в чиито северозападен край се намира гр. Сърница.

Намери си една карта на Западни Родопи. Ще ти бъде по-лесно да ходиш с нея.

Ето и един линк от едно наше ходене през септември 2006.



Приятно изкарване!



Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
АвторVaskoo (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 08:50



За 4-5 часа се обикаля яз. Г. Беглик по черният път.


До Широка поляна - 2-3 часа по и покрай асфалта.
Вземи си карта на З. Родопи и си харесай район - черни пътища бол, маркировка йок, има рядко и по добре не разчитай на нея.
Успех



Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/ [re: Hиkи]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 10:01



Още един линк от същата тема - описва пътя Сърница - яз. Голям Беглик.





Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
АвторБoянeц (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 11:03



Здравейте,яз."Г.Беглик"(бивш"Васил Коларов")е част от системата на Баташкия водносилов път-строителството му започвапрез 1947 и е завършен през 1949г.Свързан е с голям тунел за водата с яз."Батак" и с малък тунел с яз."Широка поляна",който е по-висок с 1.5м от яз."Г.Беглик".По скалата за оценка на рекреационните ресурси,заедно с яз."Батак"и яз."Доспат" т.е. територия около 300кв.км е на едно от първите места в света по набраните точки.Хубаво е да имате монтанбайк за да видите повече места във всичките посоки.В закритите с гора части е хубаво да имате компас и да следите желаната от Вас посока.Посетете яз."Тошков чарк",обиколете яз."Ш.поляна",отидете по пътя за "Каратепе"!Успешно опознаване на Родопите!



Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
Автор Джeнraлa (планинар+скиор)
Публикувано05.07.07 19:19



Благодаря много на всички - не очаквах да получа толкова много полезна информация! Живот и здраве, ще се постарая да използвам максимално свободното време от стажа за преходи и опознаване на района около яз.Г.Беглик!

Като се върна оттам ще пусна снимки!





Тема Re: яз. Голям Беглик /Васил Коларов/нови [re: Джeнraлa]  
Авторre4en (Нерегистриран)
Публикувано05.07.07 20:33



Да направя една уточнение.Яз. Васил Коларов е т.н. Гол. Беглик а ние наричахме Беглика язовира преди стената на В. Коларов.През 2001 год. имах късмета есента да съм там 1 месец и правеха ремонт на стената и язовира бе изпразнен изцяло та си личеше пътя който е следвал рекичката и ми показаха заставата от която бе останала само каменната пострайка на дъното до стената.Там е минавала границата.
Освен тези маршрути които са много хубави ти препоръчвам да тръгнеш от пътя преди стената в дясно.Асвалт който следи брега на язовира.След КЗУ мисля че е черен път но хубав и широк та вървиш доста около 2 часа - тогава бяхме с раници и уморени щото бяхме тръгнали от Куртлуджа-.Времето може да не е толкова, но следиш да стигнеш до каменният мост който не ти препоръчвам да минеш-там е много мръсно- а продължаваш по пътя и напускаш язовира.Пътя се движи покрай един от притоците на язовира.На мен ми се стори много красиво.Минаваш две горски селища и ако имаш време стигаш до селище наречено Ляца.Оттам се виждат страшни гледки на Пирин и Рила.Връщането по същия път.Ако продължиш слизаш на шосето В-град Сърница мисля че над Селището, но е спускане и губиш височина.
На връщане ако вървиш бързо и имаш време можеш като стигнеш моста да обиколиш язовира.Последно съм минавал по тоя път 2001 год.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.