Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:56 29.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Относно маршрути в Рила и Пирин  
Авторkingski (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 16:59



Здравейте,

Планирам планински преход за 2008 година и бих искал да попитам какви са възможностите/изборите за около 10 - 13 дневен преход с изходен пункт от София -> Витоша, Рила, Пирин + ако има време продължение някъде другаде . Краен пункт София. При не наличие на хижи може да носим и с палатки.

Как стои въпроса с питейната вода?
Кой е най-подходящия период? Мислите ли че началото на Септември е късно?
От къде може да си закупия карти?
Как мога да прверя кои хижи са отворени?
Възможно ли е да се купува храна от хижите?

Проучих горе долу прехода от връх Ком до Емине в Стара планина от но някак ми се струва не много високо/вълнуващо/екстемно.... затова се опитвам да открия възможности за други маршрути в рамките на 12 дни.

Благодаря предварително.



Тема Re: Относно маршрути в Рила и Пириннови [re: kingski]  
АвторDa Luz (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 17:49



Изходен пункт София, краен пункт пак София - това честно казано малко ме обърква.

Моя съвет е Изходен пункт Боровец - краен Мелник.

Боровец-Мусала-х.Грънчар-х.Рибни езера-з.Кобилино бранище-Страшното езеро-вр. Голям купен-вр.Ловница-вр.Орловец-Елени връх-Рилски манастир-х.Македония-Предела-Даутов връх-Кончето-вр.Вихрен-Тевното езеро-Мелник



Тема Re: Относно маршрути в Рила и Пириннови [re: Da Luz]  
Авторkingski (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 18:16



Относно "Изходен пункт София, краен пункт пак София" идеята ми е че ще бъдем група и трябва да има план за придвижване до София.



Тема Re: Относно маршрути в Рила и Пириннови [re: kingski]  
Авторdfs (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 18:42



Ами слизате в Мелник, от там до Сандански с автобус, после влак. Може пък и да има автобус направо от Мелник за София.



Тема Re: Относно маршрути в Рила и Пириннови [re: Da Luz]  
Авторturistka_ta (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 21:44



Да маршрута е добър за Рила, но Пирин малко последното ми се вижда доста дългоот порядъка на 11 часа ако не се лъжа. Обсъждаме нещо подобно за 10 дни през август

. И си мисля че това е най-доброто време за Пирин и Рила



Тема Re: Относно маршрути в Рила и Пириннови [re: turistka_ta]  
АвторDa Luz (Нерегистриран)
Публикувано12.06.07 23:59



Аа аз не съм го разпределял по дни. Просто очертах маршрута.

Мен друго ме притеснява.
Кингски, от една страна търсиш по-екстремен маршрут, от друга питаш как стои въпроса с питейната вода което издава, че нямаш голям опит в планините. Та да те предупредя, че за тоя маршрут се изисква добра физическа подготовка, и има някой опасни моменти



Тема Re:Da luzнови [re: Da Luz]  
АвторБъpзия (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 08:45



Преходът е през две планини е чудесен - в часта на Рила съм го минавал. Но на мен не ми е ясно как ще се придвижи от Рилския манастир до х.Македония. По добре от х.Грънчар в посока към х. Рибните езера преди връх Канарата да вземе пътеката за х.Македония - към Предела и Пирин.
Съветът ми да мине през връх Мальовица - 7-те рилски езера - оттук-единия маршрут е за х.Вада - асфалт за Самоков или другия за х. Пионерска - от там асфалт и автобус за Предела- Пирин
За часта в Пирин след връх Вихрен - обезателно Поповото езеро- Самодивски връх - заслон Тевното езеро - х.Пирин - към Мелник.



Тема Re:Da luzнови [re: Бъpзия]  
АвторDa Luz (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 11:07



От Рилския манастир до х. Македония прехода е съвсем лесен, Слизаш по асфалтовия път 2 км и се отклоняваш вляво по долината на Илийна река след 5-6 км равен път завиваш вдясно покрай Радовичка река и имаш още 5-6 км изкачване до х. Македония
----
Иначе ако от Рибни езера отиде направо на х.Македония спестява поне 3 дни от маршрута



Тема Re:Da luzнови [re: Бъpзия]  
АвторKingski (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 11:16



Hei,

Групата за която евентуално става въпрос и проучвам допълнителна информация сте бъде съставена от опитни "планинари" от норвежката туристическа организация.
Тяхната първоначална идея беше преход в Стара планина от вр. Ком на изток, но все си мисля че има по вълнуващи и спиращи дъха преходи, поради тази причина проучвам какви други възможности има за избор.
Лично аз не сам бил на планински преходи из българските планини :((( (засрамен) но физическата подготовка и "опит" е на лице.
Затова не съм запознат с:
- Наличието на вода и дали трябва да се дезенфикцира
- Къде е разрешено разпъване на палатки и къде не?
- От къде може да си закупя карти?

Благодаря.



Тема Re:Da luzнови [re: Kingski]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 11:26



Чух мнения че заради вакационния период през Август има много хора из планините и е нужна предварителна резервация за хижите. Поради тази причина ме интересува какво е вашето мнение за времето в първата седмица на Септември?
Относно предварителната резервация - трябва да се обаждам на всяка хижа по отделно или има друг начин предварително да се направи за целия маршрут.

Благодаря.



Тема Re:Da luzнови [re: Kingski]  
АвторDa Luz (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 11:41



1. Водата във високите части на планината става за пиене без никакъв проблем. Но Пирин е по-суха планина и има дълги участъци където няма откъде да си налееш.

2. Съветвам те - до септември има доста време - да вземеш да минеш някой ключови участъци от маршрута . Иначе ще се изложиш пред чужденците здраво





Тема Re:Da luzнови [re: Kingski]  
АвторDa luz (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 11:48



Забравих да кажа за хижите.

Повечето хижи в са Трагични. Аз лично влизам в хижа само е лошо времето. На палатка е разрешено да се спи в района на хижите, но ако си опънеш палатката вечер на смрачаване край някое езерце примерно, шанса да дойде някой да те притеснява е точно 0%.



Тема Re:Da luzнови [re: Da luz]  
Авторkинrckи (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 12:05



"опънеш палатката вечер на смрачаване " означава ли това че е забранено опъването на палатка в планините на произволни места ?



Тема Re:Da luzнови [re: kинrckи]  
АвторDa Luz (Нерегистриран)
Публикувано13.06.07 13:32



По принцип в по-голямата часто то Рила и Пирин - Да!... Но в Рила всеки си спи където му падне. В Пирин макетата са по серт и не пропускат да се направят на главни. Обаче няма как да те хванат. Освен ако не си опънеш палатката на 10 минути път от хижата точно на пътеката.



Тема Re време, вода, храна, , нощувки,палатканови [re: kинrckи]  
АвторБъpзия (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 08:56



За преходи по планините с групи чужденци е препоръчително месеците юли и август. И непременно си направете и застраховки. Много не се доверявай на описанията на преходите по Интернет.Винаги да имате по 1 литър вода и храна в раницатал В хижите винаги има храна - най-малко боб чорба, чай, кафе. По-добре е палатката да се опъне в близост до хижа - разбира се след разговор с хижаря. По голямата част от хижарите не са против палатките. Така ще избегнеш неприятностите - от лошото време и от евентуални "санкции" на горските управници.



Тема Re:Da luzнови [re: Da Luz]  
АвторLyuben (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 13:48



Повечето хора в този форум се възмущават от незаконните строежи в националните ни паркове, а в същото време "всеки си спи където му падне" и "може да направим едно нарушенийце, ама по тъмно, да не ни види някой". Виждате ли тук някакво противоречие? И защо давате тези съвети на чужденци? Ако ние не уважаваме законите си, кой би ги уважавал?



Тема Re:Da luzнови [re: Lyuben]  
АвторDa luz (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 01:09



Е убуу де, ти(когато отидеш на планина, щото едва ли някога си го правил) си опъвай палатката до хижата, общувай си с асоциалните комплексари-хижари които си умират да раздават заповеди и да се правят на велики пред балъци като теб.
Надявам се да не ти пречат на спокойствието небръснатите пияндетата дето са качили с газката 6 каси бира, нито хижаря които се също е леко пийнал, но това не му пречи да си тренира точния си мерник по празните бутилки,
а това, че през цялото време коня му се опитва да оноди палатката ти е повод за изключително голяма веселба на цялата компания. Пожелавам ти приятни сънища.

Аз пък ще си спя където си поискам. Както съм правил винаги, и както правят всичките ми приятели които обичат истински и пазят планината. - Точка.



Тема Re:Lyubenнови [re: Lyuben]  
АвторБъpзия (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 11:31



Не заставам от твоята страна въпреки, че мисля като теб. Законът трябва да се уважава. Но какво да прави хижаря когато прави неуспешни опити пред общината да му разрешат палаткови места около хижата. Досещаш се, че практиката е общината да го "увърта". А чужденците напират с палатки и търсят подслон около хижата. Естествено хижарят, ще се съгласи и ще ги приеме да нощуват, но само при условие да разпънат палатката по-тъмнично.



Тема Съчувствамнови [re: Da luz]  
АвторLyuben (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 12:18



Да, ужасни неща си преживял...жалко за онодената ти палатка...
Е, все пак това не е причина да смяташ хората, които се опитват да спазват правилата, за балъци...
Поздрави;)



Тема Re:Lyubenнови [re: Бъpзия]  
АвторLyuben (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 12:44



Когато обстоятелствата са такива, ясно. Но едва ли това би трябвало да се поощрява или да се прави без причина.
Все пак е била наакана палатката, не туристът в нея;))))))))))))))))))



Тема Re:Lyubenнови [re: Бъpзия]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано18.06.07 23:39



На територията на НП Пирин общината, която и да е тя, няма думата в определянето на това, колко палатки да има около хижата и дали въобще да има. Парка има 10 годишен план за управление и съгласно този план се казва имат ли право или не туристите и хижарите да опъват палатки и къде да го правят.

Парковата охрана няма фикс идея да гони и глобява нарушители, въпреки че има това право. По-скоро ако те напипат някъде ще те заведат до хижата да си опънеш палатката, ако хижата е пълна разбира се, само и само да си близо до място, където няма да си сам (-и). Все пак тези хора са с основната мисия да опазват богартвото на парка. Съгласи се, че едно приятно огънче може да речем да подпали клека или гората - става една поразия дето после..., най-малко охраната ще е виновна, че не е обикаляла достатъчно и не е видяла "нарушителя". Състоянието на хижите не е отговорност на парковата охрана, че да заповядват на стопаните да си оправят мизерията.



Тема Re: Съчувствамнови [re: Lyuben]  
АвторDa luz (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 01:18



Абе в интерес на истината нищо не съм преживял. Аз като спя на палатка обикновено е доста далеч от хижите. А в хижа може да ме вкара само глад или много ужасно време.
Но това с коня го видях на х. Мальовица. Това с шесте каси бира и стрелбата ми го разказа един приятел, че му се случило на х.Рибни езера.
прочети и това:



или пък виж коментарите за една хижа ето тук



или пък за която си искаш друга хижа.

А някой по надолу се притесни че ще запаля огън и ще изгори гората. Пич аз ако съм толкова ниско, че да има какво да горя ще сляза още малко и ще спя на хотел... Вие май наистина не сте ходили на планина





Тема Re: Съчувствамнови [re: Da luz]  
АвторLyuben (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 09:15



Проблемът с хижите е ясен. Сигурен съм, че ти не би запалил гората или нещо подобно. НО въпросът е принципен - ако тези, които твърдят, че обичат планината, не спазват (или поне се опитват да спазват) правилата за опазването и, какво остава за тези, които не я обичат чак толкова?



Тема Re:speedyнови [re: Speedy_]  
АвторБъpзия (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 13:03



По принцип съм съгласен с теб. За Парковата охрана - пожарите, замърсяването на околната среда и маршрутите за движение и местата за лагеруване.
Ето каква е практиката в САЩ, споделена от наши български планинари, живеещи там от повече от 2-3 години. Туристът влиза с леката кола в парка след като си плати таксата / 20 щ.долара/ на първата бариера. Влизайки с колата в парка туристът лагерува на точно определено място срещу друга платена такса- за паркинг за кола и място за палатката, за огън, метални каси за багаж и боклук, кабинки -тоалетна и душ за къпане. Вода се пие от строго определени чешми, които почти ги няма. Вярно по планиските пътеки се срещат животни - мечки, но ти не можеш да ги нападаш, а в случаите планинарите се крият в кабинки, където звънят на полицията да прогони мечката .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.