Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:26 14.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Питане за маршрут към Ботевнови  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано04.05.07 09:08



Още от студент се кана на следния маршрут към връх Ботев:




Мисля, че му дойде времето, затова ми трябва информация, ако някой може да ми даде. Сигурен съм, че преди време в клуба имаше описание на това изкачване. Не успях да го открия. Много моля ако някой успее да го изрови или може да напише нещо по въпроса, да го направи.

Аз успях да изровя от архива единствено тези неща:


и
,
но честно казано те не ми вършат почти никаква работа.


Ще бъда благодарен за всичко споделено по въпроса.


Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: Яceн_]  
Автор kibakan (непознат )
Публикувано04.05.07 09:29



Здрасти Ясене!

Тов топогрфска карта ли е?

Ако е, откъде мога да си я намеря.

Ако ли не, откъде мога да намеря в българия на хартиен носител?

Мерси предварително



Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: Яceн_]  
Автор kibik (позициониран)
Публикувано04.05.07 10:15



От един местен човек( от Ново село) преди време съм чувал, че е имало пътека, която излиза на чешмата на заслон Маринка, иначе линията така като гледам почти съвпада с твоята.

ако искаш, пусни ЛС, като ти дойде музата за това начинание и аз съм мераклия





Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: kibakan]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано04.05.07 10:33



Това е картата на Троянски Балкан, издадена от военните, ПСС и НП "Централен Балкан". Прословутата карта, която минава за най-добра, но мен на няколко пъти вече много здраво ме е лъгала.


П.П. Всъщност гледам на картата пише, че е издание на ПСС.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Редактирано от Яceн_ на 04.05.07 10:34.



Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: kibik]  
Автор YosserHughes1 (непознат )
Публикувано04.05.07 10:52



минавах по този маршрут през ноември, ако искаш подробности ми пиши на ЛС



Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: Яceн_]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано04.05.07 18:13



Маршрутът е красив, само не знам, дали още няма сняг?

Аз съм се качвал тъй, както си го нарисувал - по билото на Големия осрядък. Това било започва над ВЕЦ "Видима". Началото не мога да опиша, защото дойдох малко по от изток. Малко нагоре по въпросното било, точно на него, е изравнителят на ВЕЦ-а, аз хванах билото оттам. Дотук идваше хубава пътека - от ВЕЦ-а, предполагам. Под изравнителя растат разкошни тлъсти къпини, ама още не им е времето.

От изравнителя нагоре по билото тръгва пътечка през гората. След доста изкачване се излиза на широка поляна на една седловина. Над нея склоновете на Северния Джендем се устремяват нагоре и са стръмни и скалисти. Гората свършва горе-долу тук. Нататък билото се препречва от скали, но лесно се намира път през тях по тревисти корнизи. Пътят не е труден, но е доста стръмно и като гледаш назад (надолу), си е стряскащо. Тук може да се срещне някои и друг клин по скалите, останал от зимните преминавания. Общо взето трудните места се избягват наляво, където има по-леки тревисти пасажи. Билото продължава да се изкачва, но по-нататък катерене няма.

Следва се ръбът, докато се стигне отново до трудни скали - те се подсичат пак отляво, помня, че даже трябваше малко да слезем надолу. Гледките от двете страни си струват усилията. След подсичането наляво по един скалист кулоар се излиза пак на билото. Не след дълго наклонът започва да намалява. По тревистия склон, вървейки право нагоре, се излиза на коловете малко над засл."Маринка".

Ходил съм отдавна, та не помня много-много подробностите, дано още някой помогне.



Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: Orнeдишaщ]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано04.05.07 18:39



Аз също отдавна ходих там. Тръгнахме *малко* над ВЕЦ Видима, но от дясно, по пътя за х. Плевен. Също излязохме на изравнителя и после нагоре, доста качване. След поляната наклонът се изправя и опира в едни скали. Там имало някакъв перваз, по който да се мине отляво, но ние тогава слязохме малко надолу наляво в гората подминахме тия скали и зад тях по един сипей/улей изкочихме на билото. После се придържахме горе долу все около билото, ту отляво, ту отдясно, ама май повече беше отдясно. Има разни наклонени полянки, свършващи с отвеси, особено от запад. Постепенно излязохме на връхчето Михова планинка, то от хижа Плевен се вижда съвсем ясно кое е. Знам, че можело да се подсече от изток, но ние го качихме. После се слиза на една седловина, след нея има една характерна теснина между две скали, минава се оттам и пак нагоре, внимателно и така. Като стане по-широко, наклонът постепенно намалява. Ако се тръгне на изток, ама да се уцели на каква височина се минава по една пътечка, на северния склон покрай чешма и след нея се излиза на Маринка. А чешмата е важна, защото предишната е била на ВЕЦ-а долу (1000 метра денивелация). И моите спомени са над-десет-годишни, така че подхождай към тях с необходимата доза съмнение. Само мога да кажа, че си заслужава. Но предполагам, сега има сняг (то като погледна към Тетевенската планина - северния й склон е бял, какво да кажем за Джендема), така че още не му е времето. Пътека имаше (тогава), но след поляната не беше толкова очевидна.

Колко малко хора знаят
за тоя чуден горе кът
и колко много долу пъплят,
невиждащи нагоре път.


Тема Re: Питане за маршрут към Ботевнови [re: Яceн_]  
Автор nadya9 (podrobna)
Публикувано05.05.07 09:26



Ходих миналата година по това време, но по маршрута от Острец през х. Тъжа-засл. Маринка. Маршрута там не е труден, но е по-дълъг, а и случихме ужасно време с мъгла, вятър и дъжд. Има една групичка мераклии от Острец, които качват всяка година ботев на 31 май и на 1ви слизат в Калофер за зарята, навярно можеш да се присъединиш ако желаеш. По отношение на картата- смятам че наистина Троянското издание най се доближава до истината па макар и да лъже понякога, защото тази която имам на Средна стапа планина е още по лъжлива. Успех в изкачването!





Тема За протоколанови [re: nadya9]  
АвторMoмчил (Нерегистриран)
Публикувано05.05.07 10:00



Преминаването през резерват е разрешено само по маркирани пътеки. Не, че и аз не излизам от тях, не че някой ще ви спре из Джендема, ама е добре да се знае. И незнанието на закона не оправдава неговото неспазване

. Аз продължавам да твърдя, че няколко културни туристи в резервата вреди много по-малко от ловците и дърварите бракониери, джиповете и моторите или събиращите билки и плодове в идустриални количества в парка, ама кой ме слуша...



Тема Не създавай работа на спасителите!нови [re: Яceн_]  
АвторAлпиниcт (Нерегистриран)
Публикувано05.05.07 10:23



Ясене, я по-добре си мини по традиционната пътека по кабела или през х. Плевен, че да не ти събират планинските спасители кокалите из Джендема и да не се увеличат некролозите в Търново с още един!






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.