Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:41 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема х.Пашалийца от Наречен  
АвторИrлиka (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 16:28



Ходил ли е някой на х.Пашалийца от Нареченски Бани, хубав ли е маршрута, и изобщо хижата работи ли и колко часа . Ще съм много благодарна на информация с опит.



Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: Иrлиka]  
Автортypиcтaнreл (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 18:31



Тръгваш по пътя по долината на рекичката Люти дол. На серпентини пътят (който е черен и сравнително широк) се изкачва постепенно в източна посока. До билото при умерен ход са 2 часа. Достигайки главното било на Преспанския дял, излизаш на маркиран кръстопът. Пътеките са маркирани и се разклоняват както следва: посока север - към хижа "Марциганица" и Добростанския масив. Посока изток (и надолу) - към Лъки. Посока юг (и стръмно нагоре) - към хижа "Пашалийца". Не знам към момента с какъв цвят е маркирана пътеката, но ти поемаш в посока юг към Пашалийца, следейки табелите. При това положение Люти дол и Нареченски бани (ниско долу) ти остават отдясно. Вървиш през смесена гора известно време, после навлизаш в иглолистна. Хижата е на около час път от описания кръстопът. Общо разстоянието се взема за 3 - 3.5 часа. Хижата работи, през всички сезони. От поляните наоколо се откриват чудесни гледки към Преспанския и Персенкския дялове и връх Снежанка. Нека някой друг ти даде телефона (ако го има).



Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: тypиcтaнreл]  
АвторИrлиka (Нерегистриран)
Публикувано25.04.07 21:51



Мисля, че ще ми е от полза описанието ти. Днес разглеждах една карта на Родопите за тази част, но там пътеката нямаше отклонение(кръстопът). И май денивелацията е доста голяма, но ще се пробваме :-)). А може и снимки после.



Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: Иrлиka]  
Автор natam-nasam (хмм...)
Публикувано25.04.07 22:33



Няма какво да добавя към описанието на пътя, но ето малко снимки

. Маршрутът е много красив, хубави гледки, а сега напролет е още по-красиво. Хижарите са симпатични хора. Единствения проблем беше отоплението в хижата, което не беше тяхна вина. На някой от собствениците му хрумнало да замени печките по стаите с локално парно и резултатът е плачевен. Както и да е, ние ходихме зимата, а сега е много по-топло.



Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: Иrлиka]  
Автор jari (войник)
Публикувано26.04.07 11:08



Бих ти препоръчал да се качите през Павелско.Пътя е асфалт,но може да се скоява по преки пътеки.От тук по-лесно ще се ориентирате.А на връщане минете през Нареченски Бани.Така,слизайки,на много места ще можете да се наслаждавате на красиви гледки.И няма да се движите и на отиване и на връщане по един и същи път.



Тема инфо от по-миналия уикенднови [re: Иrлиka]  
Авторицo (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 12:17



Пътя са ти го описали точно. Само да добавя, че в боровата гора последния половин час преди 10-тина дни беше доста неприятно за ходене заради изключително мокрия сняг. Усойно е в гората и снега ( над 30 сантиметра беше ) тепърва се топеше. Носете подходящи обувки. Не пропускай, че там е крепостта Зареница. Да знаеш, защото няма много за гледане от нея.
Самата хижа Пашалийца ми направи много добро впечатление за поддържаност, на фона на общата западналост на родопските хижи.
Телефона на хижаря е - 0885068851, името ми излезе през другото ухо.
Поляните пред хижата буквално са покрити с едни красиви лилави цветя - минзухари уж били не знам. Толкова са много, че не ме гризе съвестта, че си изрових една туфа 20х20 сантиметра с 20 броя цветя на нея и още вечерта я инсталирах в двора. Дано се хванат.
На 2 мури на поляната пред хижата са инсталирани изключително успешно 2 люлки - удоволствие е да се полюля човек на тях, стига да се вреди. Жив и здрав да е човека който се е потрудил да ги направи.



Тема Неяснота на описаниетонови [re: тypиcтaнreл]  
Автор Aндoн (Родопска Мечка)
Публикувано26.04.07 16:08



Здравей!

За разлика от другите, които нямат какво да добавят, аз имам въпроси и изяснения.

Въпреки че съм минавал по маршрут от Нареченски бани към Пашалийца, честно да ти призная - нищо не разбрах от твоето описание. Не знам какво остава за човек, който не е минавал, иска да минава, търси подробности за маршрута и чете отговора ти.

Първо искам да те питам - кой маршрут описваш? Този през Хонолулу или този, който се отделя от асфалтовия път, малко след станцията на МС? Защото си написал за черен път край Люти дол, а пътят е асфалтов поне 4 км. Описал си Гората, но не си споменал нито Хонолулу (единият вариант), нито серпантинестата пътечка, която се отбива по мостче на около 30 мин от центъра на Нареченски бани. Гадая, че си описал пътят през Хонолулу, но той в началото е асфалтов, пък и да не споменеш колибата при такова подробно описание... Направо се чудя за какво става дума - да не би за някакъв трети вариант?

Отделно не може да става дума за никакво главно било на Преспанския дял при положение, че районът се намира в Радюва Планина.

Описанието ми звучи като в онзи "пътеводител" за Родопите, издаден преди 3-4 години. Да не би ти да си авторът?



Аз лично бих посъветвал питащата да се отклони по серпантинестата пътечка, малко след станцията на МС, пресича се Люти дол по мостче и се тръгва стабилно нагоре през Гората. Горе се излиза на една поляна, съвсем близо до Зареница, която се намира на 5 мин в ляво от пътеката. След това по хоризонтален черен път се излиза малко под параклиса Св. Пантелеймон, намиращ се на асфалтовия път Павелско - Пашалийца. От там до хижата е около 1 час по асфалта. Цялата разходка е около 4-4:30 часа без излежаванията по поляните и няма грам Сняг. На връщане - предложената идея за слизане в Павелско по пътечката е много добра.

Успех!


Човекът е Човек, когато е на път!


Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: Иrлиka]  
Автор Jorotyrist (пътешественик)
Публикувано26.04.07 16:10



Имай на предвид,че в горната част на маршрута преди да излезеш на билото по което върви пътеката от Марциганица за Пашалиица пътеката су губи тъй като ония тапири от горското са съсипали всичко и се движиш малко на автопилот.Пак се стига стига да държиш посоката по която си се движела до този момент.Всяка година го ходя есента с моите хора и тази есен беше в таякова състояние.Та излезнахме вместо на поляната директно на м.Пещерите преди хижата



Целта не е в края на пътя-целта е в самия път!
Конфуций

Тема Re: х.Пашалийца от Нареченнови [re: Иrлиka]  
Автор Lexa (Фaнaтиk)
Публикувано26.04.07 20:33



Предлагам ти, Иглика, 3 маршрута от Нареченски Бани до х. Пашалиица.
1. Тръгваш по пътя към станцията на МС, малко след станцията има мостче през реката от дясно и стръмняа пътека, която извецда към скала Зареница от която се открива невероятна гледка. От там продължаваш като се ориентираш по карта, маршрутът не е маркиран.
2. След станцията на МС просължаваш по пътя. След около 2 часа стигаш заслон Хонолулу, след него се пресича реката и се продължава по пътя. Може направо и по баира. След 1 час се стига до кръстовище до Лъки и хижата. Предполагам че по този маршрут има маркировка до хижата. Този вариан е по-скучен от първия.
3. Най-интересния вариант, според мен. След като се излезе от Нареченски Бани по пътя към станцията на МС, веднага след последните къщи се завива НАЛЯВО. По стръмен баир се изкачва скала Кълвачовица. Тя се намира точно срещу скала Зареница, която на отсрещнатия бряг на реката, гледката е фантастична. След тово се придължава нагоре покрай дерето излиза се на било и на същото кръстовище от втори вариант. Маршрутът не е маркиран и трябва да се ориентира по карта.
Ходенето от Нареченски Бани до хижа не е повече от 4 часа.

Никога не говоря без акцент...

Редактирано от Lexa на 26.04.07 20:38.



Тема Re: Неяснота на описаниетонови [re: Aндoн]  
АвторИpeнa (Нерегистриран)
Публикувано26.04.07 23:06



Отделно не може да става дума за никакво главно било на Преспанския дял при положение, че районът се намира в Радюва Планина.


Не сте прав, че Радюва планина не е в Преспанския дял. Вижте тук:

ИЗТОЧНАТА част - състояща се от Периликския и Преспанския дялове. Периликския дял обхваща най-високата част от Родопите. От главното му било излизат четирите най-големи вододелни била в тази част на планината. Най-високия връх в този дял е Голям Перелик (2191м.), това е и най-високия връх в Родопите. В тази част има много повече хижи и туристически спални. Дялът обхваща Букова планина, Чернатица и Добростанския масив. Освен Голям Перелик други големи върхове са Голям Персенк (2093м.), Чаева чука (1826м.) и Снежанка (1926м.). На изток от седловината Рожен се издига Преспанския дял с най-висок връх Преспа (2001м.). Дялът обхваща Радюва планина, Крушовска планина, Градище планина, Гордюва чука, Новаковски балкан, Момчиловски рид, Кайнадински рид, Жълти дял и Устренски рид. Най-източните части на Преспанския дял нямат хижи и туристическа маркировка и не се посещават от туристи, но се отличават със специфична дива красота.

Цялата информация:





Тема Re: Неяснота на описаниетонови [re: Иpeнa]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано26.04.07 23:11



А-а, Ирена, не си губи времето да спориш с Андон. Не знаеш ли, че той е измислил географията на Родопите?





Тема Грешкинови [re: Иpeнa]  
Автор Aндoн (Родопска Мечка)
Публикувано27.04.07 00:13



Моите Уважения към автора на страницата, ама да ме извинява...



Преспанският дял бил на изток от Рожен (така е), но обхващал и Радюва Планина (на север), Кайнадински рид (на юг). Ако можеш да ми го обясниш нагледно как става това ще съм ти Благодарен.

ПерелиШкия дял обхващал Чернатица и Добростан!? А стига! Той сигурно и Южен Пирин хваща, че и Шар Планина, ама това го знае само авторът и не го споделя с нас.

Лесно е да цитираш недостоверна информация из интернет. Ходила ли си из въпросните части на Родопите? Ако си ходила и разбираш от география на средно ниво то сама ще разбереш колко грешки има в цитирания от теб текст.

Радюва Планина и това е. Преспанският дял всеки може да си твърди, че обхваща каквото си иска... негово Право.
Слушай какво ти пее радиото, за да научиш малко географията на Родопи.
Похвално, че се ровиш за такъв тип информация, но колкото полезна и достоверна има в интернет - два пъти по толкова грешна се намира...

Родопски по-здрави!


Човекът е Човек, когато е на път!


Тема Re: Грешкинови [re: Aндoн]  
АвторИpeнa (Нерегистриран)
Публикувано27.04.07 17:27



Поразрових се в един обстоен пътеводител на Родопите от Иван Панайотов, отпечатан през 1984 г. Грешката не е при мен - и там Радюва планина е дадена като неизменна част от Преспанския дял. Погледнете съответните скици и карти там - логиката е повече от очевидна!

И да, ходила съм на екскурзионно и на Марциганица, и на Пашалийца, и на Момчил юнак. Беше през 1998 г., бях ученичка в 11. клас, и още тогава знаехме, че сме в преспанския дял. Даже изкачихме връх Преспа - първенеца на тази част от планината, макар да не се наложи да нощуваме на хижата, а в село Манастир.



Тема Re: Грешкинови [re: Иpeнa]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано27.04.07 19:01



Е, стига де! Нали ти казах, че Андон е измислил географията на Родопите.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.