Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:09 27.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови  
Автор Cтoян (изследовател)
Публикувано26.03.07 18:27



Гледам Жоро Левскаря не е пуснал още традиционния фотопътепис.
Жорка, аз съм готов и ще си позволя да те изпреваря



Осеновлаг, Козница, Седемте Престола
24 март 2007


Започвам да ставам все по-голям фен на еднодневните планински разходки. И за един ден могат де се наобиколят и видят доста интересни места, да се изкара приятно недалеч от София.
Прогнозата за този уикенд бе дъждовна и планът - за мързелуване вкъщи.
Но петък следобед слънце проби облаците, някаква надеждица заискри, прегледах последните прогнози – събота разкъсване на облачността, слаби превалявания на места.
Хм! Май не е лошо да се мръдне нейде.
Прослушах приятели – оферти за Перперикон, Кюстендилско, Белоградчик ...
Не ми вършеха работа за 1 ден.
Камен сподели за идеята на Жоро Левскаря за вр. Козница, обадих му се на него – ок, среща утре сутрин в 8ч.
По-късно вечерта стана ясно, че и самия Камен ще дойде, още по-късно – и Никси, а в полунощ и Ралица каза идвам по кю-то.
И така в събота сутрин на едно от ОМВ-тата се събрахме 8 души с две коли.
Отпрашихме към Своге, в Елисейна отбихме, в Осеновлаг стигнахме към 10,30.
Пътя от Елисейна до манастир Седемте престоли е преасфалтиран и добър, оттам останалите 5-6 км до Осеновлаг – все още личи че е асфалт, но клонящ към черен път.

Селцето е закътано вдън горите тилилейски, но и до него ходи автобус – от тия старите сапунерки, екземпляри от които са оцелели и до наши дни в някои планински райони.
Един такъв събираше пътници на мегдана.
Влезнахме в магазина за вафли и мастика. Чудех се дали и тук е компилация от магазин и кръчма. Да, ролята на кръчма изпълняваше предверието, с една маса, на нея в момента имаше двама местни апапи. Камен се бе заговорил с тях, като приближих дочух да ме посочва и да казва – “Ей тва е човека”. Приказката за разни легенди бързо потръгна, обменихме инфо за района, но преди да ми кажат за пътеките към върха, разказаха къде наоколо има заровени иманета. Отбелязахме ги с кръстчета на разпечатката на картния лист на района. Топографската карта ги впечатли, бързо се ориентираха по нея, наименованията – всичко е точно.
Натъкмихме раници, щеки и осмината поехме през мостче над реката и покрай селските гробища нагоре. Връх Козница /1636 м/ се вижда от селото и определено впечатлява с каменната гора под самата връхна точка.
Пролазихме по различни места из иглолистната гора, по-нагоре отново се събрахме на горския път, ясно отбелязан на картата. Камен се оказа най-напред, поседнал на полянка и отворил шише ракийка. Подаде ми да пийна. В тоя момент едната ни спътничка нещо и прищрака – не можела да гледа как пием алкохол в планината, ако знаела че ще идваме, тя въобще нямало да дойде.
Ебаси, останах като гръмнат. Изцепи се като последната тъпа офца.
Теглих и една майна наум и и казах да си хваща пътя нагоре. В планината трудно мога да бъда остър, чудех се как ли щях да реагирам обаче при други обстоятелства.
Това отношение ме издразни, но не можеше да ми развали доброто настроение. Само ме провокира да пазя известна дистанция от въпросната особа, така че с половината група повече не се видяхме този ден.
Над горския пояс излезнахме на широки наклонени поляни с малки групи скалички по тях. Личаха каменните основи на голям правоъгълен градеж. Чудехме се какъв ли е бил градежа, но кой да ти каже. Нагоре – стръмно изкачване, заобикаляне на скални групички и хоп на върха. Не е много, от селото се качва за 2 часа, стига да не се подлъже човек да върти по горския път, който подсича върха и излиза от северната му страна.

Късметлии бяхме с времето – тихо и слънчево, въпреки множеството облаци. Видимостта – отлична.
На върха има бетонна пирамидка, а малко по-встрани постройка с антена и клетки на Мтел. Накъдето и да се обърнеш - красота, гледки, гледки, гледки... На изток – Мургаш, Баба, Свищи Плаз, масива на Паскал, в дъното – Вежен. На юг – Витоша, а зад нея едва едва личеше Рила, на запад, югозапад - Осоговската планина и вр. Руй, на северозапад – скалите на Врачанската планина, а под нас Ботевградското поле, обляно в слънце. С Камен пак извадихме шишенцатата, вдигнахме наздраве. Отдолу последна дойде Ралица. Поснимахме се, дълго кефихме на гледки, след 45 мин. заслизахме тримата надолу. Сняг покриваше основно купола на върха, доста разкишан и мокър. Надолу по стръмното трябваше да се слиза внимателно. Метнах едната щека на девойката, щото се дърпаше да я вземе, а обясненията са излишни. Оставих я сама да се убеди в ползата от нея.
Слизайки надолу спонтанно се заформи интересен философски разговор – за отношенията м-у мъжа и жената, как е и как би трябвало да бъде. Ралица живо се интересуваше от тая тематика. С Камен като бачовци споделяхме от по-богатия си житейски опит. Като излезнахме от снежния пояс поспряхме на малка скалиста чучка да поизсъхнем. Моите джвак-уолфскин бяха попили колкото могат вода от мокрия сняг да разсъбух чепици, чорапи, изстискат, метнах на припек.
Приседнахме, хапнахме, пийнахме. Отсреща красива гледка към връх Чукава и целия рид. Под краката ни село – Осеновлаг – вижда се кой щъка по мегдана.
Разговора за мъжете и жените продължи с пълна сила и съвсем задълба, докато Камен не му сложи логичния край с простичката формулировка – “Жената иска всичко само от един мъж, мъжът иска само едно от всички жени” J
Блажено се припичахме и лафихме близо час. Другата групичка ни прозвъни, кво правим кога ще дойдем. Казах им хич да не ни чакат, щото водим важен философски разговор.
Както си седяхме на припек ... заваля сняг. Пече слънце и вали сняг. Е този кеф ми се случваше сефте.
Поехме надолу и с малко стръминг след 40 мин слезнахме в селото.
Метнахме на колата и хоп на Манастира Седемте престола на боб чорба и кебапчета в кръчмата. Никси ни чакаше тук. По-късничко придойде и Альоша с братовчедка Юля, разгледахме църквата на манастира и седемте параклиса по тъмно и после доволни прибрахме в София към 10 вечерта.

Ей хареса ми това село Осеновлаг и околността му. Скоро пак ще мръдна натам.






Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Cтoян]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 18:51



Алкохолици такива!



Добре, че сте си взели малки шишенца. Иначе при употреба на по-голямо количество алкохол можеше да стигнете и до извечния философски спор в такива случаи - кой кого уважаааа поече.

Каменната гора наистина е интересна, ако съм улучил снимката - според мен номер 19.

На номер 23 виждам, че сте имали и естествен хладилник за питиетата.

Най-много ми хареса обаче номер 37 - планинските върхове на здрачаване.



Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Hиkи]  
Автор Плaнинap ()
Публикувано26.03.07 19:31



Номер 37 не е на здрачаване, а гледка към близкия облак, който упорито няколко часа обикаля около нас, но така и не се осмели да приближи





Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Cтoян]  
Автор goro_levskara (планинар)
Публикувано26.03.07 19:40



Ами писах, писах и накрая снимките не излезнаха

. Но гледам ти добре си се справил, тъй че аз няма какво повече да добавя, освен това, че и ние слизахме директно надолу през гората и си го направихме интересно.
Ето и линк към снимките...





Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Плaнинap]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано27.03.07 11:37



Аз бая се чудих дали е на здрачаване или през деня се е смрачило толкова, но като прочетох за философската дискусия, която доста се е разпростряла, реших, че увлечени в нея сте останали по високото до здрачаване.



Той облакът може и да не се е осмелил да ви приближи ама в крайна сметка пак ви е навалял ... със сняг. Хем отдалече го е направил щом и слънце е имало.



Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Cтoян]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано28.03.07 11:31



Поздрави бачо Стояне, както и на цялата дружина.

От кога съм му хвърлил окото на Козница, но ще дойде и това време.

Хотелчето с двата африкански щрауса, като атракция, довършено ли е вече в Осеновлаг?

ПП: За пиенето и аз бих се ядосал, особено ако не сте ме изчакали или не сте ми предложили и на мен

Редактирано от Yogi на 28.03.07 12:10.



Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Yogi]  
Автор niksi_kite (хвъркато)
Публикувано28.03.07 19:14



Макар и малко късно, ама и аз да се отчета с някоя и друга снимка...

Направихме си една лека и приятна разходка..без особено натоварване...ама оползотворихме съботата...





"Опознай себе си !"
"Опознай родината, за да я обикнеш !"

Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Cтoян]  
Авторtvy (Нерегистриран)
Публикувано29.03.07 17:34



Стояне, не се нервирай за забележката за пиенето толкова. Момичето може сега да навлиза в планинската материя. По-добре зарежете цигарите в планините и хижите. Ракийката само спомага за укрепването на организма и е задължителен атрибут при преходи.



Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: tvy]  
АвторAл Koxoлckи (Нерегистриран)
Публикувано29.03.07 18:04



ракийка... биричка... цигарки...
тез конкретни умалителни винаги са ми се стрували някакси неприятни, сякаш не се връзват с планината ли, или пък сякаш че издават някаква отдаденост или зависимост към тях...
дали е така? как смятате?
това ли е гордостта на българина - от трети клас да започва да се прави на мъж, включително и девойките, споменавайки и консумирайки горните три артикула и приемайки ги като неизменна и задължителна част от ежедневието???





Тема Re: Осеновлаг, Козница, Седемте Престоланови [re: Aл Koxoлckи]  
Автор windrider (парапланинарист)
Публикувано29.03.07 18:08



Всеки е свободен да прави това, което си иска, стига да не пречи на останалите. На теб специално кое и как ти пречи.

Животът е такъв, какъвто си го направиш!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.