Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:30 30.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема 10-те европейски първенцинови  
Автор rimisark_naskela (непознат )
Публикувано19.01.07 20:44



След като обсъдихме 10-те балкански първенци направих примерен спъсък и на десетте европейски първенци по планини и държави.
Ето как изглежда той според мен.

По планини:
1. Елбрус - 5642 м. - Кавказ
2. Монблан - 4807 м. - Алпи
3. Муласен - 3478 м. - Сиера Невада
4. Ането - 3404 - Пиренеи
5. Етна - 3323 - Етна
6. Мусала - 2925 - Рила
7. Митикас - 2917 - Олимп
8-9. Вихрен - 2914 - Пирин
Корно - 2914 - Апенини
10. Кораб - 2764 - Кораб
/Ако извадим Елбрус, който ту е в Европа, ту в Азия и го чакаме да стане трети по височина в Северна Америка - тогава на десето място ще влезе Титов връх в Шар Планина, а ако приемем, че Кораб и Титов са в една планина - Динарските планини - тогава десети може и да е Герлаховски щит в Татрите - 2655 м./

По държави:
1. Русия - Елбрус - 5642 м.
2-3. Франция, Италия - Монблан - 4807
4. Швейцария - Дюфур в масива Монте Роза - 4634
5. Австрия - Гросглокнер - 3798
6. Испания - Муласен - 3478 /може и Пико де Тейде - 3718 на Тенерифе/
7. Германия - Цугщпице - 2964
8. Андора - Кома Педроса - 2946
9. България - Мусала - 2925
10. Гърция - Митикас - 2917
Ако отпадне Елбрус на десето място ще дойде Словения с Триглав.



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: rimisark_naskela]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано22.01.07 17:30



Някои несъществени бележки:

1/ Вече от 30-на години Елбрус е приет за първенец на Европа. Уточни се, че границата между Европа и Азия минава по Главния Кавказки хребет, а двуглавият Елбрус е на 11 км северно от него, т.е. изцяло в Стария континент.
2/ Върховете Кораб и Титов са твърдо в различни планини /Кораб и Шар/. Наименованието Динарски планини или Динарска планинска система е обобщаващо, както нашият Рило-Родопски масив и включва, освен тях и доста други планини.
3/ Връхната точка на Монблан /4808м/ не се явява най-висока за Италия. Границата не минава през самата кота на върха, а източно от нея. Най-високата точка на Италия е около 4700м /без да претендирам за абсолютна точност/ и се намира на източните склонове на Монблан. Най-високата връхна точка на територията на Италия е пик Дюфур /първенец и на Швейцария/ - 4637м.



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: rimisark_naskela]  
Автор rimisark_naskela (непознат )
Публикувано22.01.07 20:44



Съгласен съм с поправките. Въпреки това ми се струва /поправете ме ако греша/, че някак си отдаваме по-голяма тежест на нашите върхове и планини.
Например по не смятате ли, че Вихрен и Мусала или пък Кораб и Титов връх са по-скоро част от една планина и си приличат повече отколкото например Доломитите и Савойските Алпи.
Въпросът ми е дали ако живеехме във Франция или Италия щяхме да смятаме Рила и Пирин или пък Кораб и Шар планина за две различни планини, а да броим например масивите на Монблан, на Цугшпице, Монте Роза или Доломитите за една единствена планина.
Така например в Румъния всяка част на Карпатите носи различно име Фагараш, Ретезат, Бучеджи /за това последното не претендирам да съм точен - цитирам по памет/ и т.н.



Тема Re: 10-те европейски първенци [re: gena]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано22.01.07 23:07



Здравейте, Евгени. Относно първата ви забележка, може ли да уточним някои детайли?

Елбрус е най-високия връх на Европа - спор няма. Но вие твърдите, че границата между Европа и Азия минава по Главния Кавказки Хребет. Нека уточним: Главния Кавказки Хребет в голямата си част се намира на руско-грузинската граница, включително и Безенгийската стена. Нали така? Ако е така, то Елбрус остава в Азия, защото е на 11км североизточно от ГКХ.

Та въпроса ми към вас е дали говорим за един и същ Главен Кавказки Хребет?

Поздрав,
Георги

П.С. Открих тука някаква информация относно европейско-азиатската граница:

Източната граница на Европа с Азия е сухоземна и условна. Според едно от възможните определения тя преминава по ръба на шелфовата ивица на островите Нова земя към Карско море до залива Байдарацкая губа, минава по подножието на източния склон на планината Урал и нейното южно продължение Мугоджари, по долината на река Емба до нейното вливане в Каспийско море. След това продължава по шелфовата ивица на северната му част до устието на река Кура, границата между Кавказ и Арменското плато - до Черно море.

Средната надморска височина е около 300 m, максималната е 5642 m (връх Елбрус), а минималната - -28 m (Каспийска депресия).


"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."


Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: Гьoko]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано23.01.07 09:00



Гьоко, ти сам си си отговорил на питането, но нещо си се разсеял.

Според това, което си цитирал, тегли една линия межда Каспийско и Черно море. Това, което остава отгоре, север, е Европа. Пак според цитираното, целия Кавказ го отнасят там, което вероятно е дискусионно.



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: rimisark_naskela]  
Автор Yogi (турист)
Публикувано23.01.07 10:00



Ето тук и

, който се препокрива с класификацията по планини.

Редактирано от Yogi на 23.01.07 10:02.



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: Yogi]  
АвторГьoko (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 10:17



Тогава това, което остава "отдолу", юг, е Азия ли? Доколкото знам, цялата територия на Грузия е в Европа, а на юг от ГКХ е точно Грузия!

Абе .... майната и на границата! Светът върви към обединяване! Пък лятото, живот и здраве, ще проверим наживо кое е Главен Кавказки Хребет и има ли той почва у нас!





Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: Гьoko]  
Авторgena (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 10:53



Здравейте Георги,

По отношение на Главния Кавказки хребет, не би трябвало да има разнобой, защото със съвсем малки изключения /в югоизточната си част/ той е уточнен. Разбира се, че Грузия, Азърбейджан и Армения остават в Азия, а Елбрус е от другата страна на този хребет.
По отношение на границата между Европа и Азия в този район, по-голямата и сериозна част от географската наука в Европа и света, приема билната граница за по-меродавна. Предполагам, че цитирате "Физическа география на континентите" от Мартин Гловня /1989г/, където е застъпена другата теза. Съгласете се, че едно било, още повече на голяма, висока планина, в много по-голяма степен се асоциира с понятието "граница" - по отношение на климата, хидрологията, фауна, флора, население и т.н. По същия начин е по-резонно и е прието билото на Урал да е границата между двата континента, а не подножието на източния склон.
По отношение на планинските масиви на Балканите и Алпите, разбира се, че разделението е много условно, но го разглеждаме като даденост, нещо, което е получило гражданственост и много трудно тепърва би се променило. Все едно ние българите да приемем, че Рила, Пирин, Родопите и доста още по-малки планини са едно - не виждам как би се наложило такова нещо. Същото е и за останалите Балкански държави. А за Алпите, просто исторически се е приело, че е една планина /със всички условности/ и произтичащите от това следствия.
С уважение: Евгений



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: gena]  
АвторГьoko (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 11:31



Привет,

Доста странно ми се стори това, че границата е не ясно изразеното било на Урал, ами подножието на източния склон, но има си хора, които се занимават с тези проблеми. Аз съм само "консуматор".

Благодаря за отговора!

Поздрав,
Георги



Тема Re: 10-те европейски първенцинови [re: Yogi]  
Автор rimisark_naskela (непознат )
Публикувано23.01.07 14:13



Припокрива се по отношение на първенците на планините. Колкото до първенците на отделните държави - това също е итересна тема със спорни моменти.
Аз самият не съм сигурен, че не съм изпуснал например първенеца на Лихтенщайн, а също така бях поправен по отношение първенеца на Италия. Винаги съм си мислел, че Монблан е първенец и на Италия и на Франция - нещо като Кораб за Македония и Албания.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.