Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:03 01.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема оцеляване в планинатанови  
Автор afrikancho (скитащ)
Публикувано17.01.07 18:32



Има ли някой от форума да е присъствал на курсове по оцеляване в планина ? Може ли да сподели подробности относно дейността на курсовете ?



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: afrikancho]  
Автор Плaнинapчo (плащерняк)
Публикувано17.01.07 18:50



Ето ти два най-главни за мен съвета, който току що си го споделихме с адаша по телефона:

1. Като направиш едно нещо, трябва да можеш да кажеш "Това го направих защото:...". И да има какво да сложиш след двете точки!



2. За да се учиш да оцеляваш в природата задължително първо опознай себе си!

Има хубави книжки по въпроса - тази тема е дъвкана много във форума -поразрови се. И не забравяй, че ако не си опитал нещо сам (да не говорим за голата теория) все едно сам се набутваш в шамарите.

Спомням си само как учихме едни хора да добиват вода в земята. най- важното което научиха ебеше да си обеснят защо не добиха вода

Та тъй - успех!

Редактирано от Плaнинapчo на 17.01.07 18:52.



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: afrikancho]  
Авторceлянчo (Нерегистриран)
Публикувано17.01.07 22:58



Не съм се заглеждал в курсовете, изглеждат ми смешни.
Не са безмислени... Представи си как биха изглеждали на печен моторист едни курсове за моторджийско каране на мотор. Не става само с добър инструктор, трябва сам да го правиш, правиш..



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: ceлянчo]  
Автор Плaнинapчo (плащерняк)
Публикувано18.01.07 10:12



Еми ако си прочел внимателно - точно това казах, че няма смисъл ако сам не го пробваш. Курсове, книги и всичко, но само с проба. Иначе се навираш в шамарите доброволно. А че има какво да се научи - има. Само да не са курсистите видни "теоритици" без практически опит...





Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: afrikancho]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.01.07 13:14



Винаги ме е стряскала думата "оцеляване". Тя намеква за някакви ексцесии, за отчаяни ситуации, борба с нокти и зъби и героизъм. Все неща, дето може би изглеждат привлекателни за младежта, но които, по моето скромно мнение, трябва да се избягват старателно с всички сили, защото в реалността са не само крайно неприятни и далеч от въображаемата романтика, но и доста животоскъсяващи.

В духа на казаното, едно заглавие като "прекарване в планината", даже ако щете подсилено - "приятно прекарване в планината", ми звучи много по-адекватно от изцепката в дух сървайвър=оцеляване. Вчера в полския център гледах един хубав филм, дето един от баш майсторите го каза много добре в прав текст. "Приятно прекарване" не значи непременно скитане по равни пътечки, осеяни с теменужки. За някои хора то може да представлява преодоляване на препятствия и рискове, изглеждащи невъзможни и безумни за простосмъртния. Важното е нивото на подготовка и възможностите на човека. Щом те позволяват това прекарване да е под контрол, без героизъм и изстъпления, значи нещата се правят правилно. Присъединявам се към вече казаното, че ключ към повишаване на "оцеляемостта" и приятното прекарване е практиката. Не вреди да чуеш някой и друг съвет от по-опитните, разбира се, но от тези съвети няма да има абсолютно никаква полза, ако не ги отработиш чрез личния си опит. Само планинарската практика и личният опит увеличават наистина безопасността и позволяват справянето с все по-широк кръг от ситуации.



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: afrikancho]  
Авторбъpзия (Нерегистриран)
Публикувано18.01.07 13:58



Малко измествам темата на разговора във форума, но последните нещастни случай в планините ме подтикват да споделя с Вас следното: жертви в планината стават и най-подготвените планинари и дори спасители, защото рискът тук от злополуки и нещасти случай е много голям.
Въпросът за оцеляване в планината / било и в морето/ не се решава с дипломи от завършени курсове и сключени застраховки. Свидетели сме и на комерсиализацията на обучението в подобри курсове. Въпросът на оцеляването на човека в планината, дори и при летни маршрути в планините е въпрос на подценяването на опасностите и надценяване на човешките възможности и състоянието на Планинските спасителни служби по места



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: бъpзия]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано18.01.07 14:17



Така си е. Но от какво зависи правилната преценка? Фактор номер 1: опитът.

Подценяването на опасностите води до нещастия. Надценяването им обикновено не е опасно, но също носи вреда - обедняване на удоволствието от общуването с планината.

Винаги присъства и факторът "обективни опасности", случват се непридвидими и непредотвратими (освен ако не излизаш от къщи, естествено) неща. Статистиката обаче твърди, че те са отговорни за малък дял от общия брой произшествия.



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: Orнeдишaщ]  
Авторxижoбpoйka (Нерегистриран)
Публикувано19.01.07 21:47



Като говорите за опит,априори изключвате новаците,а въпроса на Африканчо беше именно за тях.Естествено е че планинари с дълъг опит нямат нужда от книги,курсове и специализирана помощ.Но млади запалянковци лесно могат да загубят илюзиите си в планината,ако попаднат там в неподходящ момент(могат да изгубят и живота си,нали!).Те,ветераните са и за това - да дадат акъл,да подскажат,да научат,ако трябва да водят за ръчичка...Я,Планинарчо и ти Огнедишащ,спомнете си как сте тръгнали вие по баира,как сте научавали важните неща,дето сега смятате,че сте се родили с тях.
В този ред на мисли се сещам за един приятел,който сега е на доста годинки и не живее в България.Страшно организиран и пунктоален,чел човека дебелите книги,чесал се по главата и напълнил раницата,потегляйки на зимен преход в Рила заедно със старите кучета.Времето се развалило и се наложило да останат да спят в Говедарци.Някой се опитал да помести раницата му и след като не успял,започнал да вади...Вярвате или не,но нашия човек носел освен всички други излишни неща и специална горелка за рязане на фирнован сняг,демек ако ги настигне буря - да си направят иглу...Е,имам спомена и за една друга случка - на Тевно в една яка зима от една раница излезе заедно с бутилката уиски и един термос с лед.В този сюблимен момент доброволеца,който носеше въпросната раница,която от своя страна беше на една мила девойка,имаше твърде лоши помисли относно девойката,гледайки през прозореца дългите ледени сталагмити,висящи от покрива.
Но това са веселите моменти,заради които май ходиме ТАМ и правиме ТОВА!А новаците слушат "героичните" ни разкази и решават и те да си сътворят спомени и да шашкат с тях бъдещите поколения.Нашата работа е да сме до тях докато не се научат да се справят сами,да си запалят огъня,да се сещат да ни подадат чаша чай,като се изсипеме в хижата,от благодарност за подадената по пътя натам ръка.





Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: xижoбpoйka]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано20.01.07 09:17



Боя се, че ми приписваш грехове, които не са мои. Може би вината си е моя, че не съм се изразил правилно.

На въпроса ти: аз тръгнах по планините 13-годишен и в началото ходех с групи, естествено, с водачи - опитни стари кучета и пр. Така беше, докато добих някаква що-годе представа що е това планина и има ли почва тя у нас. На 16-17 тръгнах и сам или с приятели на моята възраст, като разходките ни бяха къде по Витоша, къде по други по-лесни и добре маркирани маршрути. Така полека-лека се научихме, какви неща могат да ти изскочат изневиделица, за какво трябва да мислиш, какво да предвиждаш и какво да избягваш. На 17 с двама съученици тръгнахме по билото на Средна Стара планина. Стигнахме само до средата, наистина, случиха ни се много и незабравими неща, приятни и неприятни, но като цяло си изкарахме велико и научихме много неща. На 19 правех първите си зимни преходи в Рила - един от тях, макар по привидно съвсем балъшки маршрут, едва завършихме с колегата-фазан от поделението в Костенец, бяхме полумъртви от умора от газенето в снега. И т.н., и т.н. За какво разправям толкова подробно? И новаците имат своето място в планината, то се знае, повечето хора не се раждат непалци или тибетци и отначало са новаци. Не съм никак даже забравил, че и аз съм бил такъв, а и определено още съм в определени разновидности на планинарството. Важно е човек да напредва постепенно и да използва главата си, за да не загази. И най-зеленият новак има достатъчно сиво вещество, за да прецени, какви неща като начало са 100% безопасни и поучителни за него. С натрупването на опит и преценката става по-точна и обоснована, и летвата на възможното и разумното се вдига. Воденето за ръка има своето място в началото, но аз подкрепям тезата, че самостоятелното ходене - не за ръка, без водач, пък ако ще да е на Витоша - е много по-ценно за изграждането на планинаря. Когато има кой друг да мисли за теб, обикновено не си правиш труда да му помагаш в мисленето. А иначе, както точно е казал народът, неволята учи.



Тема Re: оцеляване в планинатанови [re: Orнeдишaщ]  
Авторaнoним (Нерегистриран)
Публикувано20.01.07 10:07



С водач е добре, но то си е според човека .Има хора които като тръгнат с водач се движат така сякаш са в равнината и не прилагат ни най- малко усилие на сивото си в-во.На курсовете по алпинизъм пещернячество или оцеляване които се провеждат с книга в ръка м/у четири стени тури им пепел.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.