Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:33 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Белмекен  
Авторskitnya (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 15:33



Смятаме да ходим към Белмекен през уикенда. Не сме сигурни дали хижата случйно вече не е ремонтирана, поне частично. Ако някой е ходил скоро натам, нека даде съвет за най-добро място за ношувка и евентуално за оптимален 2-дневен преход. Смятаме да тръгнем от Костенец / х. Гургулица най-вероятно.



Тема Линк:нови [re: skitnya]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 15:43





ПС: Какво му е на архива, че не го използвате? На мен ми отне 30-40 секунди, за да си изкарам тази информация?



Тема Re: Линк:нови [re: Hиkи]  
Авторckитня (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 15:58



извинявам се, това го четох, но... А идея за спортна база над Гургулица, за която чух че предлага малко по- не"спартански" възможности за нощувка? И доколко е възможно за 1 ден да стигнем до хижата, а на следващия през язовира да стигнем до транспорт към цивилизацията?



Тема Re: Линк:нови [re: ckитня]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 17:11



Преходът между хижите Гургулица и Белмекен изглежда през лятото така:
Х. Гургулица - заслон Помочена поляна /2.30 часа/ - билото край връх Плевнята /1.30 ч., клек/ - вр.Белмекен /1.30 ч., първата половина-клек/ - седловината Премката /0.45 ч./ - х. Белмекен/0.45ч/. При сегашните снежни условия това е доста тежък преход, изискващ добра физическа и техническа подготовка и познаване на маршрута. Стълбова маркировка до вр. Белмекен няма. Последната отсечка се минава с алпийски котки, щеки и т.н. При повече сняг склоновете на Плевнята са лавиноопасни . Всичко най-добро!



Тема Re: Линк:нови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Авторckитня (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 17:30



Благодаря много - явно не е най-разумното начинание. Ще опитаме нещо по-реалистично.



Тема Re: Линк:нови [re: ckитня]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 17:35



Нямам информация за тази спортна база над Гургулица. Но смятам, че в рамките на един ден не е проблем да се стигне до хижа Белмекен. Лично аз съм слизал от Белмекен до курортното селище Костенец / да не се бърка със село Костенец или с гара Костенец / за 4 часа при летни условия. Така че съм склонен да вярвам на твърдението в този сайт:



че разстоянието в обратната посока отнема 5 часа. А както всички знаем при зимни условия всичко се умножава по 2, т.е. 10 часа. Нямам представа обаче от х. Гургулица колко е ходенето.

Що се отнася до втората част ми се струва малко съмнително да успеете да прехвърлите билото и да хванете транспорт от другата страна. По-скоро си планирайте още една нощувка примерно на Спортния комплекс на язовир Белмекен.

Пак от горния сайт може да видиш, че разстоянието от х. Грънчар до х. Хр. Смирненски е 3.30 часа, а от х. Хр. Смирненски до Спортния комплекс е 2.15 ч.
Или имаш общо 5.45 ч умножено по 2 = 11.30 ч. Нямам никаква идея дали и какъв транспорт има от този комплекс към цивилизацията.

Другият ти вариант е да отидете към Юндола - 2.30 ч от Хр. Смирненски. Там има разни хотелчета, хижата не знам дали работи. Има и една почивна база на Лесотехническия университет, която предлага сносни условия, но е двойно-по-скъпо от хижа. Поне така беше преди 3 години. От там на 1.30 ч път пеша е Света Петка - спирка на теснолинейката.

Едно предупреждение: ако минавате край х. Хр. Смирненски, на която по принцип няма хижар зимно време внимавайте. Има там 2 - 3 едри кучета, които някакъв идиот пуска свободни. От далеч изглеждат много агресивни. Ние преди 3 години правихме лъч от въпросната почивна база на Лесотехническия университет нагоре докъдето стигнем. Кучетата ни залаяха някъде от около половин километър преди хижата и тръгнаха в наша посока. Разгледах ги с бинокъла и отказах да рискуваме да продължим напред, въпреки, че разполагах със здрава дървена сопа и ултразвуков кучегон

Другото ми предупреждение е просто така за всеки случай: пресичането на зиме на Рилско било не е шега работа. Предполагам, че имате нужната екипировка и опит и все пак внимавайте.


Ами това е. Дано да съм бил полезен.

Успех!

ПС: Сега като се замисля може би има и някакъв автобусен транспорт от Юндола - преминаващи автобуси - ама трябва да се провери.



Тема Re: Линк:нови [re: ckитня]  
АвторAnadel (Нерегистриран)
Публикувано08.01.07 18:12



През лятото дълго се мотахме с компания около Гургулица и всички пътища и пътечки свършваха до никъде (водохващане, сечища и т.н.). Казаха ни, че трябва да минем през Сестимо.
Прибрах се и препрочетох от "Приказки по телефона" на Джани Рудари - "Пътят, който не води до никъде", много ми пасна. Пак ще го търся, но лятото. На вас успех!



Тема Re: Белмекеннови [re: skitnya]  
Автор JWalker (оптимист)
Публикувано08.01.07 19:51



За пълнота на разглеждането има червено маркирана пътека от Гургулица за хижа Белмекен. Тя отначало тръгва заедно с жълтата нагоре, но на едно място се отделя в дясно, слиза в дере и през едно било се прехвърля в долината на река Крайна. По нея нагоре излиза в циркуса Кутлините, прехвърля билото между Червени връх и Жълтата скала и слиза в началото на клека под хижата Белмекен.

Пътеката е рядко използвана; на Коледа вървях по Крайна река, но така и не можах да видя къде излиза. Минавал съм я много отдавна. Сега долината над водохващането "Портите" (1200м) е силно обрасла. Не е препоръчително разузнаването й в зимни условия, според мене. От друга страна тя е алтернатива на жълтата пътека през връх Белмекен в случай на лошо време. Известен е случай на починал от измръзване водач на група, преминала през върха.

Колко малко хора знаят
за тоя чуден горе кът
и колко много долу пъплят,
невиждащи нагоре път.


Тема Re: Белмекеннови [re: skitnya]  
Авторshopko (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 13:51



Сега е опасно, че може и лавиноопасно! От летовището до Гургулица е 1час и 30 мин по автопът. Хижата я бива. Хижарят е разбран. Той държи и Белмекен, но не му стигат парите за ремонта. Пътят нагоре е лесен до разклона, където червената маркировка свива, по-скоро продължава по коларския път надясно, а жълтата катери нагоре. По червената - към Крайна не може да се върви, т.к. пътят не е поддържан и всичко е обрасло и се е загорило, сиреч гора си е. По жълтата се стига до Помочена поляна и заслона, който може да приюти хора в беда - има 2 стайчета, но преспиването там си е предизвикателство. Оттам нагоре почва трудното - клека, в който може да се изгубите като игли в сено. От клека нататък уж се виждат пътеки насам и натам, но такива в действителност няма - цепиш направо към връх Белмекен. А на Белмекен ветъро е отвяващ всичко що му се изперчи. Оттам до хижата мъчно няма. И тамън се израдваш, че си стигнал хижата и ... неподозираш кой е сайбият на изстрадалото здание - плъх чревоугодник; вътре в стаичката е студ голям, макар и че има печка, нарите са пропити от влага. Като в средновековна тъмница е. А наоколо, наоколо е красота...



Тема Re: Белмекеннови [re: shopko]  
Авторshopko (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 13:53



плъхът не подбира, яде всичко. То на тая оскъдица друго и не може да бъде. На един другар му отиде хлябът. Че и налонови опаковки не те спасяват.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.