Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 03.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Планина, море, антики и пещери!!!нови  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано16.11.06 11:24



Здравейте приятели,

През изминалия уикенд "изневерих" на Пирин и спретната група направихме качествена разходка из планината Боздаг, градовете Драма и Кавала, село Керамоти, античния град Филипи и 2 бр. пещери.

Благодаря на Крис и Yogi, които бяха причината да се присъединя към групата. Макар и с леко нежелание, понеже ходейки из този район виждам работите от по друг ъгъл, написах един пътепис - един вид отчет за ходенето. Той е малко по-различен от досегашните писани от мен и на някои може да се стори странен, но се надявам и другите присътвали да драснат по няколко реда за да допълнят картината.

Понеже има изобилие от снимки се принудих също да наруша принципите си да правя скромни неотекчаващи с големия си брой фотоси галерии.

Снимките разделих в две фотогалерии от по 40-50 снимки, които ми харесаха. Изборът е огромен - от над 500 снимки! Около 100 влязоха във фотогалериите и в пътеписа, който е илюстриран.

Линковете към галериите са поставени в края на пътеписчето, но за необичащите четенето тук слагам всичко разделено. Така че на кой каквото му е кеф!

Пътеписът е на ->



Фотогалерия №1 е на ->

Фотогалерия №2 е на ->

Пожелавам ви приятно четене и разглеждане.:))))))))))))))))))))))))

Редактирано от Speedy_ на 16.11.06 11:26.



Тема Re: Планина, море, антики и пещери!!!нови [re: Speedy_]  
Автор tank ()
Публикувано16.11.06 12:13



Поздравления за страхотното ходене, хубавите снимки, а за пътеписа каквото и да кажа ще е малко.
Благодаря!





Тема Re: Планина, море, антики и пещери!!!нови [re: Speedy_]  
Автор kibik (позициониран)
Публикувано16.11.06 13:39



Пътеписът е страхотен.
Поздравления



Историята с дядото и "неврокопския език" ме впечатли особенно, въпреки че нямам нищо общо с този край.



Тема Re: Планина, море, антики и пещери!!!нови [re: Speedy_]  
Автор anjack (непознат)
Публикувано16.11.06 14:07



Какво да кажа,освен евала за обиколката и красивите места,посетени от вас.От дълго време се каня да посетя Филипи,а скоро разбрах,че там е била построена първата църква в света от апостолите Петър и Павел!



Тема Re: Планина, море, антики и пещери!!!нови [re: Speedy_]  
Авторtrampy (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 17:12



Kole, koga shte se vidime da razkashesh kak prekarahte pri komshiite be?



Тема Re: Планина, море, антики и пещери!!!нови [re: Speedy_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 19:58



Поздравления за ходенето, за снимките и за пътеписа! Красиви места ... и интересни.

За интернационализма какво да коментираме - това беше официална политика на българските социалистически правителства в продължение на около 40 години. Няма начин да не остави дълбоко отражение в съзнанието на всички български граждани, които са живели през тези години в България.

Дали е било за добро или лошо, трудно ми е сега да преценя.

Но си мисля, че винаги трябва да се види и обратната гледна точка. Не мисля, че правителствата на България от онези времена са имали голям избор. Почти всичко се диктуваше от Големия Съветски Брат. Източноевропейските държавници трябваше да изпълняват или да си ходят. Лошото е, че винаги има по-равни от другите. И докато ние / българите / изпълнявахме послушно заръките свише, товарищ Тито успя да си издейства особен статут за държавата, която ръководеше. От друга страна вижте какво се случи сега с тази голяма и благоденстваща в миналото Югославия, която беше доста по-напред от нас. Явно, че все пак нещата се уравновесяват по един или друг начин и се постига някакъв баланс и сравнителна равнопоставеност в по-дълъг исторически срок. Кой знае?

Отплеснах се и наприказвах май доста глупости.



Съжалявам за отклонението. С пожелание и за други такива възможности през Новата Година!

Поздрави



Тема Ами да опознаем миналото синови [re: Speedy_]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано16.11.06 23:22



На следното

Пътувайки от Керамоти за Кавала, четейки интересни неща от историята на града се натъкнахме на 2 странни изречения, които гласяха горе долу следното: “Местното население взело активно взело участие в борбата против българските комити и българската пропаганда”. Това беше единственото нещо в четивото отнасящо се до връзката на България и българите с историята на Кавала. Не знам какво си помислиха останалите за това, но лично аз останах като гръмнат. Не съм изненадан, че някой може да напише такова нещо, но това да бъде написано от ръката на българин определено ме смути. Някога са наричали такива хора с определения като “гръкомани”, “русофили”, “германофили” и прочее. Мдам, интернационализма има дълбоки корени у нас, а историческата памет я няма никаква. Боледуваме здраво!

ще отвърна с цитат от Васил Кънчов, "Македония. Етнография и статистика", издание на Българското книжовно сружество, София, 1900, глава Кавалска каза, стр. 203:

Турци 12370
Гърци 3700
Българомохамедани 2710
Цигани 1085
Евреи 400
Разни 200
Общо 20465



Е, кой да се бори за българщината в Кавалска каза в началото на 20 век?



Тема Уточнениенови [re: Cинeвa]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 01:57



Тъй като не желая предното ми мнение да бъде възприемано като негативистично и конфликтно, да дообясня. В Македония в началото на 20 век българското население според статистика Васил Кънчов е надхвърляло 50% на север от линията Костур - Драма. На юг от нея то е било под този праг. При това трябва да се има предвид, че Кънчов е причислявал към българите гърчеещите се и българомохамеданите въпреки че много от тях не са желаели да бъдат определяни като българи. В района на Кавала преобладаващо е било турското население, а градът с гръцката му общност (според спомени на български дипломати) е бил вражеска територия за българите.



Тема Re: Изгубената българска паметнови [re: Speedy_]  
Автор MrKris (непознат )
Публикувано17.11.06 09:46



Здравей, Ники,
Пътеписът ти е страхотен и в него ясно личи болката по изгубената българска памет.
Разбирам те добре, аз самият също имам баба, изселена (изгонена на 2-годишна възраст заедно с родителите си) от село близо до Костур.
Родът на жена ми пък е от Белотинци.
Всред нас имаше и други, чиито предци са от Егейска Македония или от Беломорска Тракия.
Напоследък обхождам тези части от Стара България, изгубени след войните (Междусъюзническа и I Световна) в резултат на подписаните Букурещки и Ньойски договори. Винаги оставам със смесени чувства - срещам хора, помнещи и говорещи родния език, но и всичко наоколо показва, че се намирам в друга държава. И тази държава прави всичко възможно, за да унищожи спомена. Както между другото, преди много години го е правела и българската държава. От доста време обаче не го прави. Май прави точно обратното.
Затова трябва да го правим ние, отделните хора. Освен това да помним българските имена, език и история трябва според мене и да се покаже наглата и безскрупулна пропаганда (често съчетана с откровено насилие), която се води на държавно ниво от съседните страни, и на която нашата държава не реагира адекватно.
Затова бяха споменати думите за „активното участие на местното население срещу българските комити”. Съжалявам, ако не се е усетила иронията.
Впрочем в подобна връзка ще цитирам по памет и други текстове:
„На остров Свети Ахил в Преспанското езеро са открити останки от византийски черкви и дворци.”
„Посетете музея на македонската борба в Тесалоники, в който ще видите историята на освобождението на Македония от турците и от българския национализъм”.
„В една от черквите в Кастория може да видите гроба на македонския герой Павлос Мелас, убит от българските терористи”.
Разбира се, всички знаят, че най-високата планина на Балканския полуостров е Олимп.
За македонския King Samuel също може да се прочете по западните пътеводители за Гърция.
Няма смисъл да продължавам. Всеки, който се интересува, може да изреди десетки подобни истории.
Така че ясно кой я пише пропагандата. Пък и историята. Тя се пише от победителите. А нас ни биха.
Тази пропаганда трябва да се знае. И да се противодейства по някакъв начин.
На времето е писано много по въпроса. И не само в исторически аспект. Всеки може да прочете разказите на Йовков в „Край Места”.
Има една много хубава книга от Борис Хесапчиев. Той е работил във външното министерство в края на 19 и началото на 20 век (когато идеята за Обединена България не е била толкова далечна) и е участвал в много от преговорите за създаване на коалицията за война срещу Турция. Поразяват описанията за зверствата на гърците по време и след войните – опожаряване на села и градове, прогонване и избиване на българското население и т.н.
А не са само гърците. Може да се припомни геноцида на Ататюрк в Одринска Тракия, великосръбската истерия, македонизацията и какво ли не още.
През 80-те години бях студент в Москва и често, пътувайки с влака през Молдова, в купето се качваха бесарабски българи, които плачеха като говореха за България и с българин, разменяхме си адреси и телефони с обещания за чести контакти и изпращане на български книги и четива. Със срам трябва да призная, че често тези обещания оставаха неизпълнени. А тези хора бяха по-българи от мен.
За сметка на това при едно от посещенията си във „Великата Съветска Страна ПЪРВИЯТ ПАРТИЕН И ДЪРЖАВЕН РЪКОВОДИТЕЛ ДРУГАРЯТ ТОДОР ЖИВКОВ” се срещна с техни представители и в отговор на молбата им за по-голямо внимание към техните проблеми от страна на българската държава буквално им отговори: „Че какви българи сте вие. Вие сте съветски граждани”.
После ми беше неудобно да говоря с тези хора.
Миналата година ходихме до Западните покрайнини – Бесна кобила и Църноок. Замръкнахме в село Горна Любата – с българско население и гостоприемство. Всички бяхме поканени да преспим по селските къщи, а разговорите продължиха до среднощ. Неволно един от нас спомена нещо в смисъл: „как е при вас”. Човекът изненадано ни погледна и каза: „Е щом ще се делиме ..... „.
Август месец на път за Понтийските планини минах да разгледам Бурса. Между другото, видях и гроба на Баязид Светкавицата – разрушил Втората ни държава и победен от Тамерлан, разхождан 2 години в клетка и показван по панаирите до смъртта си. В гробницата ме заговори на леко завален роден език български турчин. Толкова хубави неща за страната си отдавна не бях чувал.
Така че паметта е жива, но трябва често да се подхранва. Или както е казал Сократ на смъртното си ложе: „Във всеки човек има слънце, само му дайте да свети”.
Поздрави!
Крис



Тема Re: Изгубената българска паметнови [re: MrKris]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано17.11.06 10:26



Благодаря на всички за отзивите. Наистина имах малко страх, че нещата дето написах няма да бъдат разбрани, но виждам, че не е така. Много се радвам!



Чакай сега да допълним нещата.

Със срам трябва да призная, че често тези обещания оставаха неизпълнени. А тези хора бяха по-българи от мен.

За това точно ми беше идеята понеже сега дойде малко свободия и тия хора след десетилетия страх и изолация виждайки такива като нас очакват едно внимание, няколко добри думи ако щеш - да им се каже "Братко, как си?", а насреща срещат едно НИЕ и ВИЕ, едно отчуждение и хладина, което ги довършва и съсипва последните им искрици надежда.

То че държавата ни нищо не прави за тях е ясно, но ние мисля че можем да направим. Аз затова ходейки в Гърция никога не вземам разговорник и си дрънкам на български и хора, които още се страхуват да проговорят го правят щото няма накъде, примерно ония в Алистратик.

Даа, сложна е тая тема!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.