Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:29 09.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: Merry Chi]  
Автор Orнeдишaщ (непознат )
Публикувано17.10.06 15:27



Планината е ценна тъкмо с това, че в нея липсва (донякъде) човешкото присъствие, човешките артефакти. Да ги набутваме зорлем там означава да рушим това, заради което я ценим. Много хора обаче някак си просто не могат да приемат самата идея за съществуване на среда без човешки артефакти. Странно, смешно, тъжно, но факт. Такъв ще се подпише с ножа си на буката, ще отсече дърво, ще направи нещо подобно - само и само да не остави зад себе си нещо, в което няма и помен от човешко присъствие. Атавизъм? Възпитание? Инстинкт? Нямам идея.



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: Orнeдишaщ]  
АвторMoмчил (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 16:11



Не е лесна тази тема... Най-добре е слагането на плочи да се регламентира, поне в защитените месности (най-вече парковете, те успешно покриват най-красивите планински места у нас). Хората в страданието си не осъзнават как изглежда това, което са направили. През последните десетина години плочи изникнаха къде ли не и голяма част са далеч от идеята за "вписване в околната среда". Вече няколко пъти ми е идвало желанието да махна някоя, за щастие до сега съм го потискал... Плочата на скиора на пътеката за Комините е на една скала, на която много обичам да се катеря (и не само аз). Що дири на Мусала плочата на бай Танас ( ламинираните некролози няма коментирам)? Асен Татарчев загина на Пирин, защо плочата му е зазидана с половин торба цимент на камъка на Втора тераса? А главата на Пенчо всеки път ме гледа, когато минавам от там... Как да кажеш на някой не прави това, не слагай там, това не е естетично?
В Алпите има вече противници на Мадоните и кръстовете по върховете - искат да ги махат. Сергей разчисти от Малка Мусала плочите и бюстовете на Георги Димитров... До къде да спазваме традицията, до къде да уважаваме мъката?
Май по-добре да си говориме за ходене и други приятни неща...
P.S. Параклиса на Ехо не ме дразни, но може би е добре да остане единствен по високите била.



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: Moмчил]  
Автор пyнчo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 17:25



Хубава работа ,Момчиле !!!



Толкова много неща знаеш , а чакаш бачкера да викне та да ги кажеш !!!

А му викаш че не бил прав ...

Аз какво преживях заради една такава плоча ...

Все пак ,какво може да се направи за да спрем некролозите ? И то да кажем преди да се е намесил някой ,дето е сложил плоча на свой близък ! Аз тъй си мисля - това , че вече го обсъждаме е НЕЩО !



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор пyнчo (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 17:30



Огнедишащ , още веднъж поздрави за ентусиазма да маркираш !

И дискусията стана яка ! Ама тука ще е по-трудно - ето и някакви фашисти - тоя като нищо ще сложи паметник на Хитлер на Мусала ,щото е връх на неговия приятел Борис ...



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: пyнчo]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.10.06 17:39



Епа оно ще е най-добре два паметника да турим там. Единио да е на фюрера, а другио - на бащицата на народите, нали по едно време върхът е бил прекръстен на негово име? Да си се гльодкат двамцата, да си хортуват, та да не им е скучно. Пък и туристите да могат да се кланят по избор, кой на кого му по допада.

Маркировката, като погледнеш, и тя е замърсяване - хем голямо и трайно. Абе нищо не е толкова просто, колкото изглежда.



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: Orнeдишaщ]  
Автор CивиятПлъx (фашист-окупатор)
Публикувано17.10.06 18:37



В Родопите се води свирепа борба за българщината, и то през последните 650 години вече.Ти ако не си българин, то аз съм.
И приемам темата болезнено, защото едно от родопските села - Момчиловци, ми е доста близко до сърцето, а то цялото е опасано с параклиси, и те са там, за да поддържат вярата и българщината жива и да гонят наводнилите тази българкса планина емисари.Между другото, депесарските фирми виждат сметката на българската гора и ако я караме така, в един момент такава няма да има и няма да има къде да обикаляме въобще. То и нас няма да ни има де.



Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: пyнчo]  
Автор CивиятПлъx (фашист-окупатор)
Публикувано17.10.06 18:43



Няма такива намерения фашиста, спокойно.
И по въпроса за паметните плочи донякъде сте прави, макар че начин да се остави нещщо за спомен са чешмите, а това много го уважавам.Но си мисля, че за параклисите не сте наясно за какво говорите, но е доста работа да пиша, обяснявам, разказвам, разаснявам.
БНо таз тема няма да я забравя и като ида в Родопите ще гледам да направя малко снимки на параклиси, да видим какво не ви харесва.



Сакар планина - перлата на Тракия

Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: CивиятПлъx]  
Автор Orнeдишaщ (змей)
Публикувано17.10.06 18:56



Абе аз съм си българин... но преди това съм човек, ако се сещаш какво имам пред вид.

Тежко на тоя народ, който в началото на 21-я век разчита на параклиси и вяра, та да му опазват националното самосъзнание. Това са инструменти, използвани в средновековието, да, но нали имаме претенциите вече да сме го надживели?

За гората си прав. Харесва ми йорданският закон: 1 отсечено дърво, независимо къде = 10 години в пандиза. Не условно при това. Сече се грозно и страшно напоследък, и де да беше само в Родопите. Май ще трябва да се бесят фирмаджии по дърветата... хич не ми пука, ако някой ме нарече терорист - вандалщината изисква вандалски контрамерки. Или кожи да съхнат по клоните и въздух за децата ни, или хуманност и демокрация и всички отиваме по дяволите. Препрочитах си наскоро разказа на Хайтов "Горски дух" - проблемът не е от вчера...



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: CивиятПлъx]  
Автор пyнчo (Нерегистриран)
Публикувано18.10.06 09:25



Чешмите , Плъх са съвсем друга работа !

Но точно там дето трябва - чешми няма ! Има параклиси ...


Щото е по-лесно ! Че как ще качиш вода на билото ?

Аз не смятам ,че религиозните символи могат да спасят българското ! Напротив - само подклаждат междуетническа омраза ,от която никой не печели . Както и крайният национализъм .



Тема Re: Параклиси, плочи, некролози...нови [re: пyнчo]  
Авторaнoним (Нерегистриран)
Публикувано18.10.06 10:14



Некролозите не връщат човека нито плочите, водата си мени пътищата, затова чешми пресъхват ,аот параклиси няма нужда, защото планината е параклис.Ако имаше нужда от параклиси и църкви Иван Рилски нямаше да е живял в пещера .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.