Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:48 10.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема в. Мусала  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 10:18



Тази събота-неделя ще ходя на в. Мусала. Имам резервация в х. Мусала за нощувка. Но някой знае ли от София как да стигнем до Боровец с междуградски транспорт, често ли има автобуси, въобще който каквото знае да ми каже, моля!



Тема Re: в. Мусаланови [re: Eми]  
Автор Nothofagus (непознат )
Публикувано30.08.06 11:01



Привет!
Похвала за удачния ти план за уикенда.
За автобусните разписания виж на:
http://www.bus.light-bg.com/php/search.php?nachalo=%D1%EE%F4%E8%FF&krai=%D1%E0%EC%EE%EA%EE%E2&firma=&x=16&y=7


Доколкото знам лифтът за Ястребец не работи след 18.00ч, дори имах информация, че престава да качва хора след 16.30ч, но преди 2 седмици ходих с група на х.Мусала и след известни уговорки се съгласиха да направят изключение (за групата, аз лично си отпраших нагоре пеша)...
Приятно изкарване горе!



Тема Re: в. Мусаланови [re: Nothofagus]  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 11:09



А да знаеш колко струва билетът за лифта - 1 посока и 2 посоки? Лесен ли е маршрутът в смисъл, нямаме си водач, всички отиваме за първи път, само жени сме с 2 деца и 2 тинейджърки и 1 възрастна двойка мъж и жена?



Тема Re: в. Мусаланови [re: Eми]  
Автор vtakev (непознат )
Публикувано30.08.06 11:27



Лифтът в двете посоки е 7 лв за възрастни, за ученици май беше 5 -

минаха известно количество години откакто бях ученик. Маршрутът е много лесен: излизате от лифта, наляво и излизате на маркировката. До хижа Мусала пътеката е равна и в зависимост от скоростта на ходене е 40 мин - 75 мин. Когато стигнете хижата има две възможности - от ляво на езерото е зимната маркировка (с колове), а отдясно - лятната (с боя, ако добре си спомням е бяло-червено-бяло). Лятната е по-лека, зимната е по-кратка. Двете пътеки се събират по-нагоре отново. От там пътеката се вижда много ясно, маркирана е с колове и с боя. Стръмно е след заслона, преди да достигнете билото. В общи линии за 3-4 часа би трябвало да стигнете върха.

Не знам какво ще е времето, но ако е слънчево си вземете дрехи с дълги ръкави и крачоли - още е силно слънцето и ще поизгорите.. Весело изкарване!



Тема Re: в. Мусаланови [re: Nothofagus]  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 11:39



У-у, ами те рейсовете като градски транспорт почти! Много благодаря за инфото.
Идеята ни е в неделя сутринта от хижата да тръгнем към върха и да се върнем обратно, но дали ще успеем за лифта обратно или да си караме обратно пеша до Боровец! Как е маршрутът от върха до Боровец?



Тема Re: в. Мусаланови [re: Eми]  
Автор Nothofagus (непознат )
Публикувано30.08.06 11:40



Билетът е 7 лв в двете посоки и 5 лв в едната.
Последно тръгване от Боровец към Ястребец в 16.30ч (с възможност за допълнителна уговорка, но не разчитайте много), последно тръгване от Ястребец за Боровец в 18.30ч.
Дали е лесен или труден маршрутът - зависи от туриста (и от раницата)...


На мен ми е лесен.
Доколкото разбирам, сте начинаещи в групата - хванете си лифта, горе ще имате възможност да походите по билото до хижа "Мусала". А и около хижата има много възможности за обикаляне, без да броим изкачването на върха.
Изберете си на място какво ви се прави.



Тема Re: в. Мусаланови [re: Nothofagus]  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 11:47



Не сме съвсем начинаещи, сегашната събота и неделя бяхме на рилските езера и скакавица - два дни нон-стоп ходене, всички се държаха добре, черни връх си го качваме от време на време, из витоша си бродим... Целта ни е върха! Благодаря за инфото.



Тема Re: в. Мусаланови [re: Eми]  
Автор Nothofagus (непознат )
Публикувано30.08.06 11:58



Засякоха ни се постовете по време!...


Искате да изкачвате връх Мусала?
Много добре - засега дават добри прогнози за времето - слънчево над цялата страна, включително високите планини.
Тръгнете рано от хижата, колкото по-рано, толкова по-добре - въздухът е свеж, слънцето не напича все още (имайте пред вид, че горе въздухът е поразреден и изгарянията са по-бързи и по-силни - затова дрехи с дълги ръкави и крачоли + шапки и очила). Ще тръгнете с повечко дрехи, защото ще ви е хладно отначало, но още след първата височина ще се поразсъблечете - трябва да имате малки ранички за излишните дрехи, за вода, малко храна.
Тръгнете по лятната пътека - започва в дясно от езерото. Маркировката е бяло-червено-бяло, има я начесто, а и самата пътека е добре утъпкана.
С умерено темпо сте на заслон "Еверест" след час-час и половина. Там има чайче и други благини, които си вървят с една почивчица. Оттам до върха имате не повече от час още.
Горе в метеорологичната станция също предлагат топли напитки, някое сувенирче.
Разчетете около час и половина слизане до хижата. После още един-два часа технически престой там (за хапване и т.н.) и още час ходене до Ястребец, където трябва да сте преди 18ч.
Ако искате пеша до Боровец - пътеката тръгва от хижата надолу със същата маркировка, пейзажът е приказен (поне отначало), после става малко неприятно, защото някогашната горска пътека сега е черен планински прашен път.
Но поне няма как да го объркате. Все пак ходенето не е малко - минимум 4 часа като за вас.
Успех и весело изкарване.



Тема Re: в. Мусаланови [re: Nothofagus]  
АвторEми (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 12:20



Много ти благодаря за напътствията

, чудесен си. Добре беше да има някой ходил вече там, но... здраве! Надявам се да се справим и сами!
Благодаря!



Тема Re: в. Мусаланови [re: Eми]  
Авторпeшo (Нерегистриран)
Публикувано30.08.06 12:57



ако можете си уредете да спите в заслона, хижата е бая мизерна,преди 3 години съм спал там и беше пълно с мишки ,сега едва ли се е променило нещо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.