Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:30 05.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Ком - Емине през лето господне 2006-то  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано13.08.06 11:17



Привет на всички! Остана малко време, та ще драсна някой ред и снимки ще покажа за това как протече походът ни по българската част на маршрута Е-3. Ще бъда доста кратък, за да не ви е скучно, но за сметка на това ще има доста снимки!

Приятно четене и гледане!



"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Подготовката и тръгването към връх Комнови [re: Гьoko]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано13.08.06 12:16



Походът от връх Ком до нос Емине! Каквото и да кажа за този поход, вероятно ще повторя думите на някой преди мен. Дълъг, тежък ..... за някои хора безумен, за други - "каляване в боя", за трети - тренировка .....

За мене тази година трябваше да направя опит номер две за изминаването на около 720км по пътя към морето! "Целта не е в края на пътя, целта е в самия път", както е казал Конфуций. Моите цели бяха няколко - някои ясни и чисти като утринна роса, други - мъгляви и разсеяни, неясни цели. Каквато и мъглява и неясна беше самата подготовка. Уж вече зад гърба ми беше опита от миналата година, уж грешките бяха ясни, но такова лудо и шантаво тръгване за голям преход досега не бях правил.

Първо, началото трябваше да е на първи юли. Но заради належащи проекти в службата, отпуската ми първоначално се поотложи, а по едно време усетих как до началото на септември аз няма да почивам. По тази причина първоначалния план пропадна (извинявай, Ники, вината е моя). В крайна сметка аз получих така жадуваните две седмици и на 14 юли тръгнахме за Петроханския проход.

Второ, самата подготовка. Никакви походи заедно с групата, никакво сработване. Осланяхме се само на приятелството и мъжката дума. Това е. Два написани мейла: кой какво да вземе в раницата си и примерен план за 10-13 дни, за които трябваше да изминем прехода, т.е. 13 дни, но в главата ми зрееше мислъта за намаляване времетраенето на похода. Нека остане и повече време за море де ....

Групата: аз и Васко. Човекът, който не успя миналата година да се включи с мен и Ира в злощастния опит за Ком - Емине. Човекът, когото с чиста съвест мога да нарека един от най-добрите ми, стари и верни приятели. С две думи - пич и половина!

Голямо БЛАГОДАРЯ на Милена за помощта, която оказа при самото тръгване, а и по време на похода винаги беше приятно да се чуем и да научим неща за светския живот в София

.

И така, на 14 юли, в 17.40 аз вече изхвърчах от офиса и тичах към мястото на срещата. Васко беше пристигнал от Пловдив, Милена също се появи, натовари ни в колата и отпрашихме към Петрохан. Предстоеше ни едно живописно пътуване с бясна скорост и пропуснати завои , веселба до дупка.

Целта беше да спим някъде около връх Ком и на другия ден да тръгнем рано от върха. Както миналата година. Е, сега стана малко по-различно. Посетихме една кръчмица на прохода, хапнахме, пийнахме биричка, помотахме се порядъчно и бавно-бавно по някое време тръгнахме нагоре.

Много бавно се върви след тази бира, еееееееееееееей!

Стъмни се. Ние маахме по пътя нагоре, от време на време го изпускахме, после пак го намирахме. И така, докато по едно време в непрогледния мрак започна да ръми лек дъждец. Само това ни липсваше! Ужас! Решението дойде веднага: опъваме палатка и лягаме да спим! Сутринта ще станем в 4.30, ще се качим до върха, който е някъде там в тъмното и тръгваме по страшния, но славен път към морето. Милена веднага изпищя: "Абе вие луди ли сте бе? Как ще ставаме в 4.30!? Че утре е събота! Ходете вие до върха, аз ще си спя тук!"

Междувременно дъждът спря, ние нагласихме часовниците и заспахме в очакване на утрешния ден. Някъде там, преди Върха, в тъмното. Предстоеше ни дълъг път, изпъстрен с най-различни приключения. Път, който щяхме да пробваме да изминем. От връх Ком до нос Емине. 720 км.

За мен този поход носеше огромен психологически и емоционален заряд. Цяла нощ пред очите ми се редяха спомени от предния опит. Вятърът, който се опитваше да откъсне палатката ни на връх Ком; росата и мокрите треви и хвойни под върха; раните и мазолите на вечерта, когато спряхме над Тръстеная; хълмчето, на което стана нещо с коляното на Ирина; изкачването на Мургаш; липсата на вода, тежките раници. Но също така и усмивката, веселите моменти, самото изживяване.

Този път трябваше да успеем. Съвсем ясно казах на Васко, че вариантите за мен са два: единият е да стигнем до морето, а другия е да падна някъде и да не съм в състояние да се движа. Няма отказване, няма болка, няма умора - ако ще целия да бъда в кръв, но ще пристигна на Емине, ако ще този път всички нокти да ми паднат, НО НИЕ ЩЕ БЪДЕМ НА ЕМИНЕ!

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Редактирано от Гьoko на 13.08.06 13:58.



Тема Re: Подготовката и тръгването към връх Комнови [re: Гьoko]  
Автор Щypчe (зелено)
Публикувано13.08.06 13:47



Много емционално си подходил към този поход. Дали защото си търсил вендета със планината?
Давай снимнките Гьоко!



Скрита пътечка в гората знам...

Редактирано от Щypчe на 13.08.06 13:48.



Тема Ден първи: Посока - ИЗТОК!нови [re: Гьoko]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано13.08.06 13:47



Часовникът звънна в 4.25.
- Васко, хайде, трябва да тръгваме!
- А, сега ставам, след 5 минути съм готов.
Помотахме се 15-20 минути, Милена отказа отново да дойде с нас на Ком и ние тръгнахме нагоре.
Усещаше се, че пак има много роса по тревите, дано опазим поне малко краката си сухи. Мракът започваше леко да избледнява и силуетът на връх Ком се очерта ясно. Не следвахме пътека - такава просто нямаше. Целта беше нагоре и ние вървяхме нагоре. В далечината се видя кол и тръгнахме към него. Така ще излезем на пътеката и няма да газим в тревата.
Видяха се светлините на Берковица, а после и на Монтана. Ние бяхме на пътеката на билото, която трябваше да ни изведе на паметника на Вазов на връх Ком



с думите му от "На Ком":

"Оттук окото волно, преграда не намира.
Вселената пред мен, покорно се простира
Душата гордо диша. От тия планини
умът към нещо светло, голямо се стреми!"

Взехме по камъче от върха, направихме си снимки за спомен



и тръгнахме към "базовия лагер".

Мракът си тръгна и стана светло:



Обърнахме погледи към връх Ком



казахме му "чао" и продължихме надолу. Толкова надолу, че чак се оляхме. Уж за 45-50 минути се качихме до върха, а сега ходим повече от час и палатката я няма. Баси ужаси! Как може да сме такива тъпаци, че не може да си видим палатката! А уж е светло ....

И се започна едно търсене, едно псуване, едно крещене ..... Милена никаква не се обаждаше.

След повече от час търсене, най-накрая видяхме палатката. Била е в една долчинка, която се крие при слизане от върха и затова не сме я видели.

Събрахме палатката и тръгнахме надолу. С почти два часа закъснение. Ееех, мама му стара .... Ако така ни върви до края, то ще е един преход ...


Поне беше красиво. Спрях да поснимам:




Я да настигна другите, че и без това сме много назад, та не трябва много да се прехласвам по цветя и гледки. Ха, ето ги и другите:



На прохода се разделихме с Милена, тя си тръгна към София, а ние поехме в гората към хижа Петрохан:



Стигнахме хижата



Кратка почивка, преобличане, аз сложих хвърковатите сандали и атакувахме билото. Прогнозата за времето, както миналата година, не беше добра за първия ден. Трябваше до обяд да слезем от билото към хижа Пробойница, която както ни каза хижаря на х.Петрохан, не работи. Не ми се искаше да ни свари бурята на Тодорини кукли. Че ако загърми и затрещи там, ще е страшничко. Затова без много размотаване, със стегната крачка тръгнахме нагоре.

Изкачихме билото. Васко зяпа някъде в облаците:



Не че нямаше какво да се зяпа:




Видяхме в далечината силуетите на двама души с раници. "Я, туристи!' - възкликнахме. Миналата година в този район имаше само боровинкаджии. А туристите изчезнаха нанякъде.

Вече трябваше да слизаме от билото. Тук



спряхме да починем и да хапнем, нямаше опасност за 30 минути да ни хване бурята. После надолу, после в гората



и така до неработещата и запечатана хижа Пробойница:



Ето ме и мен:



По пътя към Губислав беше пълно с пеперуди:



А когато стигнахме пред кметството на с. Губислав, заваля. Както миналата година. Нима всичко пак ще се повтори? Пак ли по асфалта надолу ще ни пере дъжда? Пак ли трябва да изживеем всичко отначало?

Повала, поваля и спря.

Лакатнишките скали:




А ние трамбовахме по пътя за село Лакатник. Пътя, който миналата година ми се видя безкраен. Пътя, на който имах чувството, че ще умра. Сега направо летяхме. Минахме транзит през селото, без да спираме, без да почиваме, просто крачката си вървеше. И така, до Тръстеная. Там заредихме с вода. Знаех, че следващото място с вода е доста далече, тъй че трябва да имаме вода.
Минахме покрай езерата-рибарници на свечеряване



и продължихме напред.

Колко е хубаво да знаеш пътя! Нямаше го лутането от миналата година в търсене на маркировката, директно отцепихме по пътя към Лескова. Минахме покрай "крепостта" под съпровода на един наследник на баскервилското куче, който чинно ни следваше с готовност да ни налети. Не знам какво го отказа - дали му се сторихме кльощави и недостатъчни за вечеря или пък щеките го накараха да размисли. Според мен, щеките можеха да му послужат за клечки за зъби. Е, ако беше зимно време, защитата щеше да бъде поета от Негово Величество Пикела, та тогава зор щеше да види това кучище. Отдалечихме се на безопасно разстояние, походихме още малко и като навлязохме в гората, спряхме за първа вечеря.

След вечеря следваше проверка на пораженията. Аз нямах нито една раничка, нито един мазол! А миналата година имах чувството, че ще умра! Даже не се чувствах изморен. Васко май беше поизморен, но нямаше кой-знае какви симптоми за сериозни проблеми. Оплака се, има леко протриване на някои пръсти и .... о, ужас! Колко съм тъп! Как може да забравя да взема лепенките и превързочните материали! Ееех, мама му стара! А те си стояха на масичката до раницата. Така си и стояха, когато се върнах . Ще стоят, какво да правят - като няма кой да се сети да ги сложи в раницата, ще стоят на масата. Дано да не се наложи да ползваме лепенки ....

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Хе-хе ...нови [re: Щypчe]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано13.08.06 13:53



Едва ли точната дума е "вендета". Не може да има вендета с Балкана. Въпреки, че има и елемент на връщане заради "несвършена работа". Няма начин, когато задачата е ясна, всички стени и прегради ще бъдат разбити, но целта ще бъде постигната. Дори и тя да е в самия път



"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Re: Ком - Емине през лето господне 2006-тонови [re: Гьoko]  
АвторBorovinka (Нерегистриран)
Публикувано13.08.06 14:50



Лелее, жестоко е.... давай по-нататъка.

:::)))



Тема Re: Ден първи: Посока - ИЗТОК!нови [re: Гьoko]  
Авторaнoним (Нерегистриран)
Публикувано13.08.06 23:01



Що спря бе човек!То умора от писане няма ! Само от маане!



Тема Re: Ком - Емине през лето господне 2006-тонови [re: Borovinka]  
Автор Bитoшapя (познат)
Публикувано13.08.06 23:28



Дотук си просто два пръста над върха! Благодаря.
Не се разкисвай от похвалите, ами действай. Нагоре има още три пръста!

За да пребъдеш, трябва да бъдеш!


Тема Ден втори: Мисията невъзможна – планът е осуетен!нови [re: Гьoko]  
Автор Гьoko (Георги)
Публикувано14.08.06 09:42



Цяла нощ ни притесняваха комари, едва на сутринта изчезнаха. Може би трябваше да опънем палатката. Успахме се. Дето се вика, слънцето ни завари по бели гащи:



Закусихме и в 6.10 тръгнахме. Добре познатия път към х.Лескова.








Оттук надолу започна слизането надолу към гората и надясно за хижа Лескова. Спряхме за почивка, подкрепихме се с един пакет бисквити, пийнахме вода и тръгнахме към Мургаш през гората. Какъв ужас изживявахме тук миналата година ....

Натъкнахме се на гигантски мравуняк. Тук явно мравките не си поплюват много-много.



Започнаха една поредица от слизания и качвания и така до късния следобяд до връх Мургаш.Поне посоката е ясна:



Водата намаляваше, но и мястото с поточетата наближаваше. Спокойно, вода ще има. Но следващата вода е до една беседка почти до прохода Витиня, където трябва да стигнем до вечерта. Ще спим някъде на прохода и сутринта ще тръгнем към Арабаконак.

И така, бавно и славно, стигнахме поточетата. Наляхме вода, починахме и продължихме напред. По пътя пак срещахме разни мотористи, които си правиха офроуд по старопланинските пътища. А нашата конретна цел стана вр.Мургаш:




Изкачихме върха, спряхме за почивка. Вече се чувстваше тежестта на раниците. Но вятърът ни подканяше да не се заседяваме много на върха, ами да вървим напред. И без това времето напредваше, трябваше да ходим по тъмно, по-добре да тръгваме – ще си почиваме слизайки.

Стигнахме до говедарника на Зла поляна. Там се виждаха някакви хора.

- Добър вечер! - подвикнахме ние.
- Добър вечер, момчета! Елате седнете тука, починете си малко.
Ами да седнем, защо да не седнем. Отидохме, поседнахме. Имало ловен празник и някои ловци останали в говедарника, хем да си продължат празника, хем да внесат малко раздвижване в делника на говедаря.
- Ще пиете ли по ракия?
- Абеее ..... малко сме изморени за ракия, некакво безалкохолно ако има или малко биричка ...
- Е па има, как да нема. Ето ви чаши, хайде наздраве!
И пихме по бира, после по ракия. Стана ясно, че няма да продължаваме към прохода. Ще се спи в краварника. Хапнахме, пийнахме, повеселихме се.
Говедаря беше особено колоритна личност. Един дядо, на който му бяха останали само два зъба и с тях имаше най-жестоката усмивка, която някога съм виждал. Съжалявам, че не си направихме снимки за спомен. Нищо, следващия път. Добре е човек да си оставя вратички за завръщане на някое място след време.
А трябваше да се спи, че сутринта ще ставаме в 4 часа.

"О, неразумний юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин...."

Тема Re: Хи-хи ...нови [re: Гьoko]  
Автор Щypчe (зелено)
Публикувано14.08.06 15:13



Вендета е италианската дума, френската е реванш, английската е revenge, a българската отмъщение.

Кажи ми сега коя да използвам, всичките са неточни, то това с думи не може да се опише.
Важното е че сега резултата Ком-Емине:Гьоко е 1:1.

Ей, не пишеш цялата история навднъж. Ще ни въртиш на бавен огън!

Мария

Скрита пътечка в гората знам...

Редактирано от Щypчe на 14.08.06 15:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.