Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:40 17.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема На рапел за ниши по скалите до Дъждовница  
Автор hri1OO ()
Публикувано09.08.06 12:11



Практически опит за установяване сложността при направа на трапецовидни скални ниши

Здравейте,

Отдавна се каня да направя експеримент, който да хвърли малко яснота около трапецовидните скални ниши, издълбани по скалите само из Източните Родопи. Колкото повече се ровя в проблема за произхода и предназначението им, толкова повече въпросителни изникват. Засега оставям настрана мистиката около предназначението им- има всякакви теории и крайни предположения. Подходът при направата им е също непонятен. Отделен практически експеримент с различни видове длета може пък да помогне за датировката им. Реших само да пробвам как са се катерили по високите скали тези, които са дълбали нишите.
За целта се завърнах нарочно именно на скалите до с.Дъждовница, където се намират може би най-труднодостъпните ниши в Родопите. Скалата е около 50 метра висока и при огледа й от долу окончателно се убедих, че скеле е невъзможно да се вдигне на тази височина от терена при надвес в горната част на скалата. Катеренето от долу е доста рисковано не само поради надвеса, а и защото скалата на големи участъци е нестабилна и ронлива. Нишите са на около 40 метра от земята. От върха на скалата Милко организира установката за спускане на рапел. Едната група ниши се намира под 6 метрова козирка. Можеш да ги видиш сравнително от близо от малка площадчица, до която обаче можеш да стигнеш само на рапел от върха на скалата, преодолявайки един по-малък таван. Няма следи от дупки или места, удобни за осигуряване по някакъв начин. Другите шест ниши образуват и те като цяло триътълник или трапец на обратния наклон на издаден навън триъгълен скален зъб под площадката. Без съоръжения са недостижими, почти невъзможно е да се задържиш дълго време прилепен към скалата, камо ли да дълбаеш седмици къмъка. Близкото разстояние до ръба и съответно късото въже също са проблем.
Изводът от нивото на алпинизма/XXIв.сл.Хр./ е, че изключително трудно издълбаването на ниши при тези условия. А чувствам, че не непременно е търсена трудността- харесано е мястото, и като че и въобще не ги е бъркало, колко е сложно. Е, ако се опасва цялата скала с въжета, или каквато и да е по-сложна система, сигурно е възможно, но тогава възниква въпросът защо толкова много труд и евентуално непозната ни технология са вложени при направата и каква е целта на тези ниши?
Разсъждаваме от "високата" ни и материална гледна точка и затова май няма да разберем древните тайни. А аз спирам да наричам нишите тракийски, поне докато не се намери доказателство за владеене на технологии или умения, различни от левитирането.

После си позволихме още малко "мазохизъм", като в жегата обиколихме всички скални масиви в западния край. Натъкнахме се на чудесен скален мост, скален прозорец или отвор на 20 метра над земята , водещ към оформена като стая ниша и още куп загадъчни вдълбавания и чудесни скални форми.

Стоварвайки вечерта снимките на домашния компютър, изтръпнах от изненада като видях нещо по-голямо, което бях пропуснал на скалите, заслепен от слънцето и в търсене на по-дребни следи. На скалата над скалния отвор фотоапаратът беше запечатъл женски образ. Висок около три метра барелеф. Вижте дали ще видите и друго по снимките. Докато не се огледа наново скалата, не мога да бъда сигурен дали е издълбан от хора, или е игра на природата.

Христо





Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: hri1OO]  
Авторaнoним (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 15:54



Ами за лицето което си видял не се шашкай, защото често ми се случва гледайки по скалите да откривам образи.Между другото видях още два броя.По -скоро ми е интересно ,че скалните нисши са твърде дребни/възрастен чевек неби се набутал, а май и дете/, а аз си ги мислех за големи.Другото което си мисля ,че тези находки са твърде стари а науката ни е твърде ограничена в мисленето си.И нещо ,което искам да споделя леко налудничаво.Никой още не е доказал как и защо са изчезнали древните животни/грубо казано динозаврите/, асъщо никойне е отрекъл или доказал съществуването на Атлантида.Мисля, че науката не е направила и крачка в това отношение



Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: hri1OO]  
АвторИнa (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 16:46



Дано не прозвучи глупаво, защото аз лично не съм била там и не съм ги виждала

, но съм виждала други подобни ниши и се чудя обмислял ли си идеята част от тези скали да са били потопени във вода. Нещо като крайбрежни скали и съответно достъпът им откъм водата макар и пак труден ми се струва по-вероятен, отколкото от 40 метрова височина.



Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: hri1OO]  
АвторФилип (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 09:32



Ице, нямам думи!!!



Супер опит си направил!

А това май са първите ниши, които аз съм виждал с почти равна долна част.
Повечето са с основа с радиус, нали?

А за лицата - направо ме хвърли в музиката. Ще трябва пак да ходим там!!!

Явно тези скали заради непристъпността си са запазили повече неща от другите



Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: Филип]  
АвторГълъбинka (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 16:38



Браво Христо!!!!
Удивителни снимки,неописуема емоция...

За мен бе страхотно преживяване да ги разгледам и да се почувствам за миг там,на това необикновено място.
Скалите,които си снимал или това са скалите от които основно са изградени Източните Родопи, - предполагат това специфично изветряне,т.е.оформяне на причувливи форми,като отвори,прозорци,мостове....но в никакав случай този физически процес не би могъл да обясни присъствието на трапецовидните ниши.Според мен те са тело на разума сила?!!!?
Мисля,че в Андите има такива големи формичкоито се забелязват от самолет,а от замята не се различават.
Още веднъж - благодаря за чудесните снимки.



Тема Re: Разни идеи, Боженишката крепостнови [re: hri1OO]  
Автор PishmanMajstora ()
Публикувано10.08.06 18:47



Не съм специалист по история, но съм прочел тук там разни но ще и ще си позволя да отбележа някои идеи.

Първо – На една от снимките има кръст, а на друга характерно куполообразно издълбаване в плоската скала. Тъй като не съм бил на това място и не съм запознат точно с разположението на нишите една спрямо друга както и спрямо кръста и куполообразното издълбаване мога да направя следното предположение.
1. Ако допуснем че на това място е имало някакво праисторическо светилище, е напълно възможно да е имало и християнско ритуално място в последствие – това обяснява кръста.
2. Характерно куполообразно издълбаване в плоската скала. Такова съм виждал на крепостта “Боженишки Урвич” (средновековна средна по големина крепост, до село Боженица, от там е т.нар. “Боженишки надпис” на севаст Огнян) – препоръчвам околността на водички туристи, любители на историята и планинари. Там това е служело за място сигнален огън. Крепостта е на връх и е имало видимост до следваща укрепена точка. На това място преди е имало византийска, преди това тракийска крепост.
3. В гореспоменатата крепост е има скална църква, и е имало дървени конструкции, които са стъпвали в скалата на почти еднакви с тези ниши врязвания. Тук обаче предназначението им едва ли е било такова.
4. Формата на нишата ми напомня някои форми от неолитни находки – например от Варненския некропол. Характерната конусообразна (като шапка или връх на ракета) форма май съм я виждал по разни предмети в националния исторически музей.
5. Скалния образ е напълно възможно да е изсечен от хора. Едно време не са имали нито преса, нито радио, нито каквото и да било. Имали са езически ритуали и суеверия – напълно е възможно местността да е била култово място.
6. Скалния образ може и да е естествено образование, забелязано от хората мястото да е станало култово. Някой античен жрец може да си е заформил бизнес с това. Нека бъдем реалисти – предприемчиви хора винаги е имало.

СНИМКИТЕ СА СУПЕР !!!
БРАВО !



Тема Re: Разни идеи, Боженишката крепостнови [re: PishmanMajstora]  
АвторФилип (Нерегистриран)
Публикувано11.08.06 08:22



Няколко пъти съм ходил на крепостта над горната махала на село Боженица в Стара планина. Мога да кажа, че я познавам доста добре. Това всъщност беше и едно от първите места, на които съм видял по-сериозни скални вдълбавания. Говоря за скалата, в която е издълбана скалната църква - както я водят сега и масива над нея. В него наистина има и ями, и улеи.
Всъщност - да питам - "куполообразно издълбаване"= издълбаване във вид на ямка ли е?
И още един въпрос имам. (по точка 3)
Какво е еднаквото на трапецовидните ниши с отворите за дървена конструкция??? Та те нямат нищо общо освен това, че са издълбани в скала.
И за "кръста" ми се ще да спомена нещо.
От изветрянето на скалата се вижда, че този "кръст" е издълбан в скалата много преди времето на християнството. Той може да бъде всичко.:
- обозначение на точно определена точка за наблюдение или обряд,
- прави, сочещи към определени точки на местността,
- линии, сочещи изгреви и залези на Слънце, луна, звезди
- и какво ли не още





Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: aнoним]  
Автор hri1OO ()
Публикувано11.08.06 10:28



Наистина свикнахме много да се подпираме на "науката" и вече всичко, което тя не може да обясни, се игнорира. По-зле сме и от древните в преклонението на пред този идол, защото си мислим, че всичко можем и трябва да обясним с нея.
Съпругата ми като гледа по Animal Planet какви невероятни изобретения правят някой животни и птици, подхвърли удобната теза, че трапецовидните ниши може и да са издълбавани от здравия клюн на праисторическа изчезнала птица, населявала тези няколко долини

. Повечето от нишите са защитени от скален таван или надвес, огрени са от слънце, а някой от тях сега се ползват от пернати за гнездене. Обаче и аз не мога да си представя геометричното мислене на птицата, което да я подтикне да си изчука предварително контура на трапеца и после да издълбае и правилни ръбове вътре.



Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: Инa]  
Автор hri1OO ()
Публикувано11.08.06 10:34



Това е много интересен въпрос. Поогледах надморската височина на комплексите. Оказа се, че тези на запад от Кърджали почти всички са в интервала между 650 и 780м, но това може и да е съвпадение поради еднаквата височина на билата. Може да се приеме, че при покачването и спадането на морето всички са били в даден момент достъпни. Но това могат сигурно съответните специалисти да докажат след взимане на проби за наноси и слоеве под скалите.



Тема Re: На рапел за ниши по скалите до Дъждовницанови [re: Филип]  
Автор hri1OO ()
Публикувано11.08.06 10:57



Филип, повечето ниши, които са се запазили добре

, и които аз съм виждал са с равно дъно, е от тях са или наклонени и не задържат предмет, или от времето , са недовършени. май и първоначално не са били правилни поради твърдата скала или различен майсторлък.
За лицата определено си заслужава да отидем пак да разгледаме всичко по-обстойно , само да не е през лятото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.