Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:27 15.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано26.07.06 11:57



...или три години по-късно.

Отново е лято, отново е жега, отново кроим планове за палатки, река и почивка в Балкана. И отново се чудим до последно: кой, кога, как, с какво, с кого... пълна дезорганизация. И как не, вече сме в увеличен състав. Народът е казал: Да отидеш с деца на баня, да ти изядат сапуна. А ние на палтки ще ходим... Но от дума на дума, от сбирка на сбирка, и идеята най-сетне узря. В сряда се събрахме на бира пред телевизора, по повод поредните футболни мачове, и речено-сторено. Заминаваме. Мястото е отново Еленския Балкан, край село Мийковци, на същата онази Данчова поляна отпреди три години. Е, поне така ни се искаше. Не бяхме сигурни дали няма да ни изпревари някой и да заеме местенцето.
Ето, че заветният петък дойде. 23 Юни. След работа. Кроях планове да изчезна от службата по-рано, към два, и да потегля първи, за да пристигна по-навреме и да заплюя полянката. Но докато донапазарувам, докато дооправя багажа, докато се намотая, и стана пет часа. А сега де, да чакам ли другите, или да потеглям? Потеглих. След няколкото барзи телефонни разговори се оказа, че другите нямат готовност да тръгнат по-рано от половин час, и аз реших да действам според плана. Настроението ми беше на ниво, не успляха да го развалят дори катаджиите край Златарица. Макар че не се и постараха, честно казано. Къде отивате? На палатки? В нашия Балкан?? С децата??? Ама студено е, бе, хора! Къде ще ги мъкнете и тях? Такива ми ти работи... Информираха ни още, че всеки ден вали дъжд, а реката все по-пресъхва. Не повярвах тогава, но оказа се, не са излъгали.
Както и да е. Пътуването оттам насетне мина без премеждия. Докато пристигнем се нагледахме с моите пасажери на новите строежи из Балкана. Хванахме последната отсечка към местенцето ни, по черен път вече. Минаваме една полянка, втора, все празни. Третата обаче беше заета. Започна да ме свива едно неприятно усещане относно нашата цел, но замълчах и продължих. Минахме поредния завой, откри се дългообакваната гледка към нашата полянка, и все едно някой ми удари два-три бързи шамара. Поляната почерняла от народ, поне 60-70 човека, и за капак една палатка се мъдри по средата. Айде, рекох си, тук ще има някакво голямо мероприятие. С прилбижаването обаче бързо се усетих, че множеството се състои от зеца, в ученическа възраст, и започнах да стоплям, че те са от лагера в селото, и просто са ги изкарали на разходка край реката. Палатката обаче се оказа, че не е тяхна. Възрастен мъж тъкмо забиваше последните колчета. А сега де! Децата ще си идат, но тия явно няма. Приближих се към него и на въпросът ми остават ли, той отговори с очакваното “Да”. Но ще спим само тази вечер, утре си тръгваме, каза... Както и че нямат нищо против да си опънем и ние палатките.
Изчаках за всеки случай половин час да дойдат другите. Оказа се, че те също нямат нищо против поделянето на полянката с други хора. После се почна рутинното: опъване на палатките, разхвърляне на багажа, подреждане, и взе, че мръкна. Не че се притеснихме особено, резбира се. Всичко си вървеше по реда – и вечерята си се печеше нормално,



и “масата” бе на ниво:


Хората от “чуждата” палатка си легнаха рано-рано, почти с кокошките. Имах известни притеснения дали няма да им вдигаме много шум, но не се оплакаха. И да са имали проблеми, изтраяли са ни. А и ние бяхме кротки... На лафче, хапване и сръбване, изкарахме неусетно до дванайсет-един през нощта.

На другия ден имах тежка програма. Трябваше да пътувам до Търново за да взема жена си с малкия ни син. Големият вече има опит в палаткуването, пък и не е малък, с него проблеми няма, затова беше с нас още от петък. За малкия решихме обаче, че няма нужда да рискуваме две нощувки. Затова, докато другите се отдаваха на мързел, събираха дърва за огъня и сръбваха биричка, аз отпраших с колата. Щеше да идва още един човек с кола плюс още едно семейство с дете плюс моите жена и дете. Всичко стана по план и към 11.00 се изтърсихме още две коли с народ на поляната.
И докато големите се отдадохме на пороците на цивилизацията, като карти, бира и мезета, децата щуряха наоколо, естествено най-вече в реката.
Големият ми син беше в най-голям възторг:


Но и малкият не му отстъпваше:


Докато баткото обаче не излизаше от реката, малкият кръстосваше поляната на длъж и на шир пълзешком. Успях да си набия в главата обаче, че страхът от кърлежи трябва да го забравя и да го оставя да се кефи, пък после ако открием нещо, щяхме да му мислим...

После какво да разправям, нещата са ясни. Ето децата:




ето мамите и татковците в действие:




Ето и една идилична картинка:


За вечерта няма да ви обяснявам, ще се повторя. Скара, мезета, бира и ракия, на чержето на земята. На поляната. Лафчета, спомени, майтапи, спокойствие, особено като заспаха децата. Така се живее по сто години, не като всеки ден се нервиш за работа, деца, пари и какви ли не проблеми. Но нищо, ние ще сме доволни и до пенсия да доживеем...

В неделята стана интересно. Дойде ред и на татковците да се топним в реката. Но преди това моето семейство, без мен, разбира се:


Малкият мъж се справи блестящо с първото си палаткуване, без ревове, без разболявания, без проблеми. И за щастие на нас с майка му нея сутрин откара един много хубав и продължителен сън, кажи речи цяла заран, до обяд.

Към обяд дойде време за ядене, и както вече споменах, за къпане. И докато киснехме във водата ни дойде гениалната идея как да комбинираме пиенето на бира с кисненето. Как да комбинираме приятното с приятното, така да се каже. Ето резултата, предупреждавам, че държим авторските права и при засечено практикуване от други лица ще има глоби. В течно бирено състояние...






Както виждате, много ни беше зле! Голяма мъка, голям зор, казвам ви! Мезето плува, гледаш да не го изпуснеш по течението, бирата потъва, внимаваш да не я изпуснеш... Абе какво да ви разправям, мъка, мъка...


Когато татковците си начесахме крастата, трябваше да обърнем внимание и на наследниците. Някой получиха първи уроци по плуване:


а други просто се киснеха:


Но какво да се прави, всеки с предпочитанията си...


И както някой тук казваше, хубавото на лошото и лошото на хубавото е, че свършват. Дойде краят и на нашето хубаво – трябваше да се прибираме. В града, при всекидневните ангажименти и бачкането. Процедура, която се оказа съвсем не лека. Толкова народ, толкова палатки, толкова багаж и деца... Като погледнеш поляната, оставаш с усещането, че е спала цяла рота там:


А някои бяха особено нещастни, зарязани край кофата за боклук. Трябваха доста вопли и викове, докато някой благоволи да обърне внимание на най-малкия член на групата ни. И то за кратко, защото всеки се беше съсредоточил върху прибирането на багажа. Което водеше до нови изблици на нерви от негова страна и предприемане на пътешествия между багажа и тревите.
Най-важното е, че се отървахме без кърлежи. Извадихме само един, още там, на място, от една от жените. А децата се разминаха до едно, нещо, което в началото никак не ми се вярваше, че е възможно.


Накрая – по колите, с обещания това мероприятие да стане традиционно и да се провежда поне веднъж всяко лято. Дали идеята ще се реализира, бъдещето ще покаже...




Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: Яceн_]  
Авторplm (Нерегистриран)
Публикувано26.07.06 13:25



На хубаво място с хубави хора винаги е гот. Около с.Мииковци, обаче е прекаленно популярно и пренаселен. Следващия път като решиш да ходиш в района мога да ти препоръчам невероятни махали съвсем наблизо. Дивотата е невероятна, но до тези край които ние ходихме си има път. Реката е несравнимо по-пълноводна, с вирове до 15 на 4 метра. Наскоро бях там с компания и си изкарахме страхотно. Освен всичко от вашия репертуар имаше и въдичарство/ не го разбрам и не участвам/ и "вадене" на раци с голи ръце - това последното е едно от най-страхотните преживявания изпълнено с комични моменти от рода на цопване до под вода, охкане и виене при по сериозните защипвания и др. под. Практикувахме го с часове във всевъзможни му разновидности: в подмоли и коренища; под камъните в реката; нощем на фенер след доволно количество поета ракия и т.н. Пък и много са вкусни щипливите му пущини. Не че хванахме кой знае колко, но да им оценим вкусовите достойнства имаше.
И при нас кърлежите нещо слабичко го даваха. Бяхме с шест деца - от пълзяща възраст/моя синковец/ до 10годишни момчета и никое не можа да "хване" кърлеж. Пък знам ли, може кърлежите да са си наред, но нашите хлапета да не ги бива нещо.





Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: Яceн_]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано26.07.06 14:45






Екстра! Браво, браво!




Тоя номер с плуващото мезе мнго ми хареса. Ще го пробвам!

На "масата" видях май едни познати лица. Много поздрави!

Редактирано от Speedy_ на 26.07.06 14:48.



Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: Speedy_]  
Автор kibik (позициониран)
Публикувано26.07.06 14:57





този с пурата и "тениската" добре я е докарал... ама иначе го домързя да мааа крачоли по билото тази година....

много здраве му прати




Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: kibik]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано26.07.06 15:55



Той не пуши бе!

Пурата май е само за фасон. Здравето той ще си го прочете в тая тема, но ако не го е ще му бъде изпратено!



Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: Speedy_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано26.07.06 16:58



Трябва да е по вашия край нейде в момента. Не съм сигурен, но натам поне тръгна.

А за здравето - със сигурност ще си го прочете! Той си чете редовно тук, въпреки че не му се пише...



Тема Аха! Знам!нови [re: plm]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано26.07.06 17:02



Достатъчно съм обикалял онзи край. Но на този етап търсим точно цивилизацията, малки са децата. Освен моето имаше още две на по 2-3 години. Живот и здраве нататък ще разнообразим.

А раци никога не съм посмявал да вадя. Страх ме е от щипките, но най-вече от водни змии. Изпитвам ужас от всякакви видове влечуги, така че за нищо на света не бих бръкнал доброволно там, където живеят.

Иначе раците обожавам като деликатес, но баща ми ги лови. Той е спец и не му пука нито от змии, нито от щипки.



Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2нови [re: Яceн_]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано27.07.06 10:23



Беше тука из района, попихме биричка, кафета, води и прочие, но би трябвало да е приключила обиколката из Пирин. Мисля, че удариха хубавото време.



Поне това гледах от терасата и от разни автобуси в дните когато беше мероприятието. Нямаше даже грам облак 2 дена, а останалите колкото за цвят.



Тема Re: Аха! Знам!нови [re: Яceн_]  
Автор ДPaka (силно момиче)
Публикувано27.07.06 12:56



Ахъм,хъм...и що не ми се отварят твоите снимки

нищо не мога да видя

и мирис на...детство

Тема Re: Село Мийковци, Еленски Балкан 2 [re: plm]  
АвторMari_an (Нерегистриран)
Публикувано27.07.06 14:59



Може ли да препоръчаш тези невероятни махали съвсем наблизо където дивотата е невероятна,ще съм ти много благодарна!От скоро ходя на палатки и много ме кефи,пък и както казваш ....на хубаво място с хубави хора винаги е гот.Още веднъж мерси!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.