Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:05 24.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Живата вода"  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано28.06.06 14:41



Здравейте,
Някой може ли да ми каже как да стигна от Черни връх до извор "Живата вода"?
Има ли някаква маркирана пътека?
Благодаря Ви!



Тема Re: "Живата вода"нови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (новак)
Публикувано28.06.06 14:43



а недей от Черни връх! ходил съм десетки пъти там - свържи се с мен - ICQ 210 406 471 мобилен: 08 78 79 77 88



Тема Re: "Живата вода"нови [re: Плaнинapчo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано28.06.06 14:50



Нямам ICQ. Защо не от Черни връх, трудна ли е ориентацията?
Тогава от х. Селимица.



Тема Re: "Живата вода"нови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (новак)
Публикувано28.06.06 17:36



Не бе - ще се счупиш от ходене, а и ориентацията не е много лесна и пътеките са малко кът... Ето ти един стационарен в София - 02/ 944 36 80 - на него съм



Тема Ето ти най-лесния вариант...нови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (новак)
Публикувано28.06.06 19:00



Най-лекия вариант е от с.Боснек. Още щом влезеш в селото има разклон - под малък ъгъл напред се разделят две улици. Тръгваш по лявата и стигаш до църквата на селото (интересна е хвърли едно око:). Точно след църквата се тръгва наляво по улица "Живата вода". След 5 мин излизаш от селото и следвайки по почвен път отдясно на реката (доколкото я има) по Добри дол навлизаш в планината. След около 20 мин ходене минаваш над може би най-голямата пещерна система на Балканите "Екстрем-Врелото", която още се изследва. Е, на пътя нищо не се вижда, но е добре човек да го знае. След още 30-40 мин. достигаш разширение на дола с леко наклонена поляна. Преминава се надясно по диагонал. Ориентир са двата по- малки дола идващи от дясно.Подминаваш първия, на който се вижда оголена, леко скалиста част и се мушваш в гората на втория дол. Точно преди навлизането сред дърветата се оформя и пътеката. Пресичаш потока и с леко изкачване за около 5 мин стигаш до самия извор. Там има и един заслон, дето не му е там мястото, че почти е смачкал самия извор, ама хайде... Веднага след заслончето наляво има полянка. Пресичаш я и се спускаш по малка пътечка към дерето. Отново пресичаш потока. Леко се изкачваш и правиш обратен ляв завой. Точно тук в дясно има скали, от които при пълноводие извира вода от пещерата Живата вода. След завоя, все по пътечката за около 100м стигаш входа на пещерата, който е рамкиран с цимент.

Ако искаш да влизаш в пещерата - в началото има малко предверие, където в левия край в малка ниша можеш да си оставиш раницата. На пръв поглед тавана в заличката (тя е 5х4 метра) слиза в отсрещния край, създавайки впечатление, че няма повече. Ти обаче не вярвай на очитте си (:)) и отиди - навеждаш се леко и надясно продължава галерия. По нея се върви около 200 метра, като в края се минава една локвичка, едно стеснение (скално мостче - може и отгоре, може и отдолу) и след две извивки внимавай - става стръмно!

Ще излезеж на малка "пързалка" свалящата те за 5 метра в основната зала на пещерата. Тук на дъното между камъните отляво идва и надясно си заминава малко поточе, водите на които извират на самия извор и на скалите при острия завой споменат по- горе. Ако се катериш добре, може да се изкачиш на отсрещния край на залата и след няколко чупки и промушвания горе и долу стигаш до висящ (прикачен) сифон - абе мивка виждал ли си - е, същото!



Е, обратния път го знаеш!

Ако искаш други варианти - добър е от Кладница - кажи и ще ти го дам и него!

Успех - радвам се, че си се насочил към тази интересна и уникална част на Витоша!

Момчил

Редактирано от Плaнинapчo на 28.06.06 19:01.



Тема Re: Ето ти най-лесния вариант...нови [re: Плaнинapчo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано28.06.06 20:53



Много ти благодаря за информацията, ще ти звънна.



Тема имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: jentalmena]  
Автор .mitko. (пчела)
Публикувано30.06.06 11:43



не си случаен човек, но да напомня и на другите, че в пещера се влиза с каска



Тема Re: имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: .mitko.]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано30.06.06 12:09



Имам. Благодаря за напомнянето.



Тема Re: имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (не-анонимен)
Публикувано30.06.06 13:47



Бравос! Рядко се срещат туристи носещи си каски в пещера!... Евала ви правя като пещерняк!



Няма грозна планина, стига сърцето на човек да е достатъчно широко!

Тема Re: имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: Плaнинapчo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано30.06.06 14:28



Общо взето ходя сам по планините и съм свикнал без каска да не тръгвам. Препоръчвам каската на всеки.



Тема Re: имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (не-анонимен)
Публикувано30.06.06 14:49



Един стар пещерняк от нашия клуб казваше, че каската пази най- ценното нещо за влизане в пещери...



Междувпрочем извинявай за закъснението - днес следобед ще ти пусна подробния маршрут за дълъг вариант до Живата вода.

Няма грозна планина, стига сърцето на човек да е достатъчно широко!

Редактирано от Плaнинapчo на 30.06.06 14:51.



Тема Re: имаш си каска за в пещерата, нали?нови [re: Плaнинapчo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано30.06.06 15:28



Мерси, ще чакам с нетърпение!



Тема ето и дългия вариантнови [re: jentalmena]  
Автор Плaнинapчo (не-анонимен)
Публикувано30.06.06 19:13



От центъра на Кладница се тръгва по слизащата надолу улица отдясно на пощата. Тя извива надясно през един мост, изкачва се, минава покрай едно магазинче и извежда в покрайнините на селото (20-30мин). Там улицата става коларски път и излиза от селото, като от дясно остава връх Долни Раковец (1007м) – симпатичен оголен почти изцяло голям хълм с швейцарска морава в подножието. Все по пътя извиваш наляво и доближаваш река Матница. След 15-тина минути надясно от пътя с лек наклон, слиза пътечка, която води до (доколкото си спомням паянтово) мостче над реката. Тук имаш два варианта – по пътечката и все по пътя.

ПЪРВИ ВАРИАНТ:
Слизаш по пътечката и пресичаш реката по мостчето. Над него с две стръмни извивки пътеката (позанемарена) тръгва в лявата периферия на малка обрасла разлата долчинка. Нататък „обраслостта” намалява, но се появяват характерни струпвания на камъни покрай пътечката. Излизаш на недобреоформени но хубави поляни, рамкирани с горичка включваща брезички. Много е благо да полегнеш там... А за палатчица... м-м-мм-м... Аре че се отплеснах! Достигаш дъното на долчинката, което представлява нещо като затревена обрасла „паница” (ми друго определение по- точно не се сещам ). Насочваш се към левия и край, където точно зад дърветата маркиращи горния край на „тревистата паница” минава път. По него си надясно, където бързо излизаш на открито при разклон край който има хранилка за диви животни (разбирай сърни и елени). Тук двата варианта се съединяват.

ВТОРИ ВАРИАНТ:
Продължаваш по пътя, подминавайки пътечката. Вървиш все по пътя, докато не достигнеш място, където отляво има стабилен туристически навес (екстра за цър пър и за дъждовни неуредици!...), а от дясно, пътя пресича реката по мост. Веднага след моста има разклон. Наляво пътя е по- неоформен и върви нагоре по реката към заслон Дивия бик (не си мисли че това е заслон – дъждобрана ти или това което подмина са сто пъти по- добър вариант) и към местността Даин Кладенец (мнооого убава чешмица с черпак за охлаждане на зажъднели гърла). Ти обаче, си надясно и нагоре по по- ясния път. Той се изкачва над реката и извивайки като цяло наляво достига разклона с хранилката, където се съединява с първия вариант.

От разклона си наляво. Пътя веднага навлиза отново сред дървета. Нататък върви почти по хоризонтал, следвайки основния приток на река Жедна (долу вляво – разлата падина, зад която се види едно равно риде идещо от връх Шапев рид. Ако пазиш тихо можеш да видиш или в падината или по рида отсреща сърни, а дай боже и елени. По пътя е мнооого вероятно да видиш следи от мечка. Тук живее едно семейство, което слиза редовно до дола да пие вода, а както е дъждовно, 100% можеж да срещнеш следи.

Малка вметка – ако следата е без „пета” значи е предна лапа, ако е със „пета”, значи е задна. Умножаваш дължината на задната лапа по 5 или 6 и получаваш приблизителна височина на екземпляра в холката (точката на гърба над двата предни крака на животинчето). Мечки няма да видиш, щото са си като цяло нощни животни, освен ако не са ги прихванали нещо дивите. Иначе семейството е от „боровинкоядните”.

Е, все по пътя стигаш място, където той пресича дола с обратен десен завой и се изкачва на билцето. Тук отново разклончета... Следваш този път, по който се спускаш леко напред и извиваш наляво. След това извиваш надясно, минавайки покрай скрита зад дърветата долчинка. В нея има едно ловджийско чакало, което също може да се ползва при лошо време. Нататък пътя извивайки надясно, постепенно излиза на заоблената и разлата връхна част на връх Шапев рид.

От тук има две възможности. Едната е да продължиш по пътя и бая да пообиколиш, да слезеш в друг дол и т.н. и т.н. Не ти го препоръчвам. Най арно е да зарежеш тоя път – (вече трябва да ти е писнал). 100-тина метра след като подминеш най-високата точка на върха (пада се на 20-тина метра отдясно на пътя ти) се спусни наляво към дерето и слизай докато не стигнеш потока. След това тръгни по течението, докато не стигнеш пътечката, която споменах в краткия маршрут. Онази, по която от извора се отива до пещерата. Като я стигнеш, надясно по нея е за пещерата, а наляво е за извора...

Общо от с.Кладница до извора е добре да си пуснеш 4 часа време...

Е, туй е! Пожелавам ти слънчеви пътеки (ама да има и сянка по тях)!

Няма грозна планина, стига сърцето на човек да е достатъчно широко!

Редактирано от Плaнинapчo на 30.06.06 19:18.



Тема интереснонови [re: Плaнинapчo]  
Автор Kpacитo (непознат )
Публикувано02.07.06 21:14



всичко това звучи страшно интересно
мисля да се поразходя някой ден натам



Тема Re: интереснонови [re: Kpacитo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано11.07.06 09:52



Ако искаш тези дни може да се разходим заедно натам.



Тема Re: интереснонови [re: jentalmena]  
Автор Kpacитo (непознат )
Публикувано11.07.06 20:01



аз съм свободна събота/неделя 15-16 юли
онлайн съм само ве4ер след 20 ч

ICQ 62898878



Тема Re: интереснонови [re: Kpacитo]  
Автор jentalmena (непознат )
Публикувано11.07.06 20:33



Аз също съм свободен тогава. Нямам ICQ, пиши ми на майла да се разберем нещо!



Тема Re: интереснонови [re: Kpacитo]  
Автор jentalmena (новак)
Публикувано11.07.06 20:35



Аз също съм свободен тогава. Нямам ICQ, ще ти пиша на майла да се разберем нещо.



Тема Re: интереснонови [re: jentalmena]  
Автор Kpacитo (непознат )
Публикувано11.07.06 22:53



0887 990 915




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.