Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема х. "Рибни езера"  
Авторaura (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 11:08



Кой маршрут е по-лесен и кратък до там - от х. Семково или от Рилски манастир?



Тема Re: х. "Рибни езера"нови [re: aura]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 11:19



От монастира е по-лесно, но скучно - само табанинг по пътя и то в дъното на долината, няма много гледки.
От Семково е доста по-раздвижено.



Тема Re: х. "Рибни езера"нови [re: aura]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 13:43



От Рилския манастир се отива до х. Рибни езера за около 5.30 часа, без да се бърза, а от курорта Семково - за около 7 часа. Наистина, по-панорамен е вариантът с изходен пункт Семково. Но добре е да се има предвид, че втората половина от него минава по високо било, където, особено през този сезон, е опасно да попаднете в гръмотевична буря. Освен това все още по този маршрут има хлъзгави преспи. В това отношение е най-проблемна отсечката по лятната пътека, която подсича връх Канарата. Приятен път!



Тема Re: х. "Рибни езера"нови [re: aura]  
АвторMoнти (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 13:51



А за около колко часа се отива от хижа Мечит?



Тема Re: х. "Рибни езера"нови [re: Moнти]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 14:31



х. Мечит- Кобилино бранище - х. Рибни езера - 9-10 часа, без почивките.



Тема Re: х. "Рибни езера"нови [re: Pyмeн Гpънчapoв]  
Авторaura (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 16:41



Много благодаря за информацията, смятаме да ходим към 8-9 юли, надявам се, тогава да е по-благоприятна обстановката.



Тема Може и без табанинг, с много гледкинови [re: Mитko]  
Автор4iro (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 11:45



Този въпрос вече беше обсъждан многократно в клуба :)

2-3 километра след Кирилова поляна вдясно от пътя започва пътечка, която

излиза право на Манастирските езера. Оттам след относително

кратък преход по билото се слиза на хижа Рибни Езера

Това е много красив, панорамен маршрут с прекрасни гледки към околните върхове & езера



Пътеката е обозначена с надпис "Вх 5", написан с кафява боя на един голям камък вдясно от пътя. Пътеката започва малко под остър ъгъл назад и не е трудно човек да я пропусне, ако не внимава.

Разбира се, човек може да се качи на билото направо от Рилския Манастир (пътеката започва зад хотел Рилец, ----> но се губи в гората, този маршрут мисля не е за хора със слаба психика)

Има и една друга пътека за билото, която върви по Дърварски дол ---> за нея писа Синева преди време, вероятно той може да даде повече информация по този въпрос.

Поздрави,

Кирил



Тема Re: Може и без табанинг, с много гледкинови [re: 4iro]  
Авторaнoним (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 12:43



Тази пътечка зад хотел Рилец ми стана интересна. Може ли по подробно описание



Тема Re: Може и без табанинг, с много гледкинови [re: aнoним]  
АвторИвaн Xpиcтoв (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 13:28



Преди 3 години направих голям риск, като тръгнах от Рибни езера за Рилския манастир по Рилецкото било. Гледките отгоре са страхотни, само че след вр.Баба пътечката трудно личи във високата трева. По-страшното е, че не се знае откъде започва спускането надясно към манастира. Вероятно трябва да се наближи вр.Бричебор и от там да се търси вдясно път. Аз се отбих по-рано и ми се наложи да премина стръмна поляна с 2 метра висока трева, а след това вече в гората адски стръмен склон. Извървях около километър без да виждам къде и върху какво стъпвам, като се придържах за клони и треви. Сигурен съм, че тук никога не е стъпвал човек. Като спасителен остров попаднах на изоставена, но добре очертана пътека, по която за час и половина стигнах до манастира. Но доколкото помня излязох не зад х.Рилец, а при някакви бунгала.
Ако се върви по тази пътека в обратна посока, може би няма да е трудно излизане на билото, а от там ориентацията към Рибни езера е лесна.



Тема Re: Може и без табанинг, с много гледкинови [re: Ивaн Xpиcтoв]  
АвторMapия (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 13:43



Минавал е човек по тази пътека, мисля че аз съм минавала от там преди 2-3 години. Много беше стръмно. И тревата колкото човек. Спомням си че имаше и драни дървета, сигурно от мечки.





Тема Re: Може и без табанинг, с много гледкинови [re: Ивaн Xpиcтoв]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано20.06.06 14:22



Не, и в обратна посока се губи пътечката в самия си край преди билото! Там тя е почти хоризонтална и се качва в западна посока (противно на логиката) и излиза почти на самия връх Бричебор - там има голяма плоска скала на самото било с пирамидка на нея. Затова много по-лесно е да се слезе докрай само по бричеборското било - стръмно е и тук-там има трънаци (диви рози, които цъфтят сега и шипки) до водослива на Рилска и Илийна река.



Тема Пътеката от билото на връх Чернейнови [re: 4iro]  
АвторCинeвa (Нерегистриран)
Публикувано20.06.06 14:48



От Манастирските езера през билото между върховете Баба и Черней към долината на Рилска река има голяма пътека покрай Чернейския дол. Силно вкопана е в терена, в гората се превръща почти в алея. Проходима е въпреки нападалите на места дървета. Началото й отгоре не е означено, но може да се открие сравнително лесно. От езерата трябва да се излезе на добре оформената премка вляво от безименно остро конично връхче на рида, завършващ с връх Черней. На самото седло има солидно иззидана висока над човешки бой каменна пирамида. От нея надолу започва поляна, опираща в клек. Клекът е лесно проходим, трябва да се навлезе в него по приблизително права линия под пирамидата. Поясът му е тесен, следва нова поляна. В нея пътеката се очертава като бразда във върховете на много високите треви. Не изчезва чак до последните няколкостотин метра преди Рилска река, където напълно се губи в мочурлива местност с висока растителност. Оттам се излиза на черен път по левия бряг на реката. До манастира остава не повече от час път. Намирането й отдолу ми изглежда трудно, няма ясни ориентири. Трябва да прибавя, че не зная дали в последно време не се е променило нещо.



Тема Обобщениенови [re: aura]  
Автор4iro (Нерегистриран)
Публикувано21.06.06 12:12



Хм, аз лично се омотах от толкова много мнения



Ситуацията струва ми се е горе - долу следната:

1. От манастира може да се върви по пътя: преходът е около 5 - 6 часа; освен това е скучно, изморително и без гледки.

2. Може да се мине по пътеката, която почва на 2-3 километра след Кирилова поляна ---> пътеката е ясна, няма шанс човек да се загуби, обаче има около 2 часа изкачване до Манастирски езера, и след това около 2 часа до хижата.

3. Пътеката по Черней --> вж. постинга на Синева за подробности. Изглежда, че опитен планинар спокойно може да мине оттам, този вариант изглежда най-живописен, върви се най-малко по пътя. Недостатък струва ми се е, че може би не става за по-неопитните туристи

4. Пътеката, която почва направо от хотел "Рилец" - това е най-лошия вариант, защото се губи в гората и изобщо не е препоръчително да се минава оттам.



Тема Re: Обобщениенови [re: 4iro]  
АвторPyмeн Гpънчapoв (Нерегистриран)
Публикувано21.06.06 14:31



Здравей 4iro, здравейте всички! Наистина страхотно е Рилецкото било, наистина голяма тръпка е преминаването по "дивите" пътеки, за които тук се спомена като възможност за отиване или връщане от Рибни езера. И аз често минавам по все още проходимите от тях, за да се насладя на първичната планина. Но това са пътеки, по които могат да минават опитни планинари с усет в ориентирането през сложни терени. И времето да бъде благоприятно, да има видимост, да не вали и гърми и т.н. Особено опасни са склоновете на вр. Черней към долината на Рилска река, забуташ ли се по тях, ако не намериш пътеките, които са водили в миналото към манастирската мандра или към манастирската дъскорезница, нищо добро не те чака! Такива случай за съжаление има. Това ме накара да не спомена за тези пътеки в отговора ми на въпросите на Аура, защото те са въпроси на човек, който явно не познава тази част от планината.

В този смисъл обобщението на 4иро не е съвсем точно:
1. Пътеката, която води към Манастирските езера /до манастирската мандра в миналото/ започва след ез-образния завой, 1 час след Кирилова поляна. От две години тя е подобрена и маркирана до района на бившата мандра. Наблизо са Долните манастирски езера. До Горното езеро и билото се върви по слабо очертана немаркирана пътечка. Излиза се край вр. Дъбрава. От Рилския Манастир до това място са необходими не по-малко от 5 часа, още поне 2 часа са необходими, за да се измине пътя през Теодосиеви караули до хижата.
2. Пътеката по Дърварски дол /към бившата манастирска дъскорезница/ и тази по Бричеборския поток, водеща до билото под вр. Бричебор, са много трудни за откриване и проследяване. За първата подкрепям споделеното от Синева, но вече е още по дива. Тя е слизала в района на каменната чешма на асфалтовия път за Кирилова поляна/преди първия завой/. На седловината край Черней се открива лесно, но надолу е екшън. За пътеката, която започва край хотел Рилец подкрепям споделеното от Аспарух. Тя излиза на голото билото на височина около 1900 м, след което следва продължително изкачване по тревист, но неравен терен до Теодосиеви караули. За да се отиде от Рилския манастир до Рибни езера по една от тези пътеки са необходими не по-малко от 10 часа, ако въобще бъде намерена съответната пътека. Така че, да сме живи и здрави и пак да ходим по тези пътеки, но с едно наум..







Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.