Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:34 19.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Далечни гледки...  
АвторДpyм (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 11:10



Иэвестно е, че преэ годината има дни(най-вече эимата), преэ които видимостта е иэключителна. Тогава атмосферата е почти напълно проэрачна, беэ водни капчици и прашинки. Това е така не само по планините, а понякога и в равнините. При такава синоптична обстановка энам, че от най-високите вэрхове на Пирин, Рила, Осогово, Витоша, предполагам и вр. Миджур и др. окото стига най-далеч до Шар планина. По въэдушна линия това са ок. 220-225км. Но дали е въэможно да се видят по-далечни хориэонти? Примерно от вр. Ком да се види района на вр. Мъндра(2518м в Карпатите). Раэстоянието е ок. 240км.Или вр. Мъндра да се види от вр. Вежен или вр. Ботев, като раэстоянието е съответно 290 и 305км, или, от вр. Миджур да се види района на вр. Еэерце(2693м, планината Проклетие)- раэстоянието е ок. 250км, или същия тоэи район да се съэре от вр. Мальовица или Отовишки връх, като тук раэтоянието е ок. 295км. А ако се понапънем още малко от н. Емине преэ Черно море може да видим и Кавкаэ с Елбрус, само 1200км. Това на майтап!

Що се отнася до равнините, на 5.02.2004г. на 13км эападно от Коэлодуй от високия 130-140м дунавски бряг се виждаха Карпатите, района на гореспоменатия вр. Мъндра-170км по въэдуха. Това на север, а на юг се иэдигаше Балкана от Бабин нос до вр. Ботев. Такива дни в равнината се случват много рядко. Раэбира се, на такива раэстояния окото само съэира, ако искаме да виждаме по-ясно трябва да погледнем преэ оптика. Въобще, до какво най-голямо раэстояние эаконите на фиэиката поэволяват да се види нещо? Ако някой е имал подобни далечни наблюдения, ще се радвам да ги сподели.
Благодаря предварително!



Тема Re: Далечни гледки...нови [re: Дpyм]  
Автормeтaфизиk (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 17:08



Въпросът, който поставяш ме вълнува от дълги години. За съжаление не съм попадал на видимост над 150-180 км по въздушна линия от връх. Иначе от самолет на височина 8700 м при полет от Варна до София още с издигането съм виждал като на длан цяла България, лентата на Дунава и Карпатите. Представяш ли си, разхождайки се в самолета от левия илюминатор до десния напр. някъде над Горна Оряховица виждаш едновременно Родопите-Рила-Пирин (на юг) и Карпатите (далеч на север).

Сега ще ти кажа какво съм чувал. Чувал съм, че през ноември наблюдател от метеорологичната станция на вр. Мургаш е виждал ясно Карпатите. От приятел съм чувал, че от вр. Св. Илия над нос Емине през декември е виждал висящите мостове на Босфора и високата част на Цариград (това са към 220 км!). Чувал съм, че от Вихрен се виждали на запад абсолютно всички Македонски и Албански планини.

Четох в едно списание, че някакъв геофизик изчислил зависимостта между степента на ясност през студеното полугодие, надморската височина на мястото, от което гледаш и разбира се, височината на обекта, който гледаш. Спомням си, че при кристално ясно време радиусът на гледката, която можеш да обхванеш от Евререст например достигал до 700 км, а далечни заснежени върхове можели да се засекат и на 1000 км. Е, за нашите сравнително ниски планини няма да е така; според мен максимумът, който можеш да обхванеш от Мусала, Вихрен и Ботев е до 220 км.





Тема Re: Далечни гледки...нови [re: мeтaфизиk]  
АвторГъзeнcekc (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 19:00



От Ахтопол при ясно време се вижда нос Емине.



Тема Re: 2 снимки от Вихреннови [re: Дpyм]  
Авторpepino (Нерегистриран)
Публикувано18.06.06 19:15



Ето една към Ботев:



А на тази това, което се вижда леко над Беласица, Олимп ли е?



Тема Знаем ли, откъде какво се вижда?...нови [re: pepino]  
АвторДpyм (Нерегистриран)
Публикувано14.03.07 13:28



Здравейте, планинари!


Напоследък във форума стана въпрос за далечни наблюдения/от Пирин до Витоша, че и до Шар/та реших да се включа
Искам да ви обърна внимание на това, че е много вероятно, когато се намираме на някой висок връх в прекрасно, изключително ясно време да може да се наблюдава даден масив отдалечен на голямо рзстояние/примерно 250км/. И поради това/че разстоянието е голямо/ на нас не ни се вярва, че може да го видим и следователно не го търсим. А той може да е там, едва показващ се измежду многобройните катове на другите, по-ниски планини. Възможно е и да не се съзира, да не се вижда с просто око, но на помощ идва оптикатадори и да е само 10пъти увеличение. Молбата ми е-оглеждайте се хора като сте на високо място в хубаво време/желателно и въоръжени с оптика/вземете азимут от карта/за да знаете накъде да гледате за далечни върхове/и гледайте внимателно!Тук ще акцентирам за някои напълно възможни наблюдения като например: вр. Руен-вр.Джеравица(Юничка пл.);вр.Руен-Олимп;вр.Миджур-района на Юничка пл., Богдаш и Жъти Камен(последните три на границата с Косово и Черна гора);билото на Западна и Средна Стара планина-Карпатите. Най-далечното наблюдение, което съм имал е от билото на Витоша към южната част на Шар пл./района на Титов врв и Бориславец/. Разстоянието е около 245км. Според мен най-подходящото време за подобни наблюдения е есента/ноември месец предимно/след обилни дъждове,когато по високите върхове вали сняг. Тогава, след такива дъждове атмосферата е най-чиста, и побелелите високи масиви най-добре личат между тъмния фон на околните масиви и синьото небе. Зимата и пролетта също са много подходящи. Предлагам в тази тема да се пише за подобни наблюдения. Пак ще повторя, за тези които споделят интереса ми към темата, че за да има резултат от такива наблюдения окото трябва да е въоръжено с оптика! Е, благодаря ви за вниманието! Пожелавам на всички слънчево и с изключителна видимост време



Тема Re: Далечни гледки...нови [re: Дpyм]  
Авторlubo (Нерегистриран)
Публикувано14.03.07 20:31



Интересна тема!
Аз съм виждал Драмски Боздаг в Гърция и Шар планина от Мусалa в един много ясен 25-ти Ноември, както и още няколко планини в Гърция. Тези две планини съм ги "идентифицирал" с карта и компас. Много съм слушал разни
легенди, че от Мусала се виждали острови в Бяло море (примерно Тасос), ама
не съм ги виждал никога-освен ако не са били някои от планините в гръцко,
които видях през онзи ден, ама не вярвам, защото между Родопите и Беласица и Бяло море има множество неголеми планински вериги, които закриват гледката.
Също така няколко мои много близки приятели твърдят, че през зимата са виждали Карпатите от района на Ботев. Тъй като става дума за няколко независими наблюдения съм склонен да им вярвам.



Тема 2 снимки от Вихрен - актуални линковенови [re: pepino]  
Авторpepino (Нерегистриран)
Публикувано14.03.07 20:45








Тема Re: Ето друг линк!нови [re: pepino]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано15.03.07 15:14







Тема Re: Далечни гледки...нови [re: lubo]  
Автор Дpyм ()
Публикувано13.01.09 16:15



През отминалите събота и неделя от върховете на Рила се откриваха невиждани простори. Слънцето се раздаваше щедро, а ледения вятър в противовес те охлаждаше, та да не ти е жега. Отдавна чаках да попадна на такова време и да проверя виждат ли се едни далечни планини. Е, оказа се, че се виждат



От вр. Мальовица(2729м) се виждаше Олимп(2917м) с характерния му двуглав силует, който се показваше над Беласица вляво от вр. Тумба. Разстоянието е 246км.

От вр. Отовишки връх(2696м) се виждаше масива на вр. Джеравица-2656м(Юничка планина, дял от Проклетие, в близост до Албанско-Косовската граница). Планината се издигаше вляво от вр. Бела вода(Сръбско Краище) със заснежена пирамидална форма. Разстоянието е 262км. Идентификацията я правих с едно малко бинокълче Таско, 22 пъти оптично увеличение. Тази планина я видя и хижарят на х. Вазов, Христо, с който се качихме на върха.

Е, това е. Голяма разходка си направих от този Отовишки връх. Аз стоях на едно място за разлика от погледа ми, който шареше из различни части на Балканския полуостров.



Тема Re: Далечни гледки...нови [re: Дpyм]  
Автор poшльo (несресан)
Публикувано27.01.09 14:36



Не мога да ти кажа точно коя година беше, но преди около 4-5 години при едно качване на Мургаш в студен есенен ден (може би ноември), метеоролога на станцията на показа Карпатите. Каза. че от много години работи там, но за първи път ги вижда...

***
Човекът е човек,когато е на път!



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.