Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема И като се заиграх с тази Сазлийка.....  
Автор ДЖAЯ (минаващ)
Публикувано15.05.06 15:44



Започвайки да пиша поредното си питане, се сетих колко много всъщност са ми помагали хората от този клуб. Затова, преди пак да питам- и разпитвам, искам да благодаря на всички, които със знанията си помагат на неориентираните, или любопитни (няма да напиша аз от кои съм) да се ориентират. Наистина хора, благодаря ви...
Та... за Сазлийка. Във всички карти, в които проверявам реката е изписана с това име. Но в текст чета следното - РАКИТИЦА (до 1942: Сазлийка; 1942–46: Ракитница; 1946–89: и двете имена в употреба). Изводът е, че от 89 г. името й е сменено. А това, което повече ме учудва е, че Сазлийка се явява като най-старото й име??!! Освен това, в горното си течение, до Раднево-се наричала Върбовица (старото име на Върбовица било Сюютлийка). До тук-мъгла!!!
Малко започна да ми се избистря, когато прочетох какво пише в географския речника на Вапцаров, Кираджиев и сие...(старичък е, от 80 година, но мисля , че върши работа). Там реката си е дадена с името Сазлийка, като се уточнява, че в горното течение (пак до Раднево) се нарича Ракитница (или Сюютлийка). Току-що ми хрумна идеята, че известното разминаване в имената може би идва от значението на думите ракита и върба-някакво размиване, може би има???
Но всъщност това, което ми се иска да разбера със сигурност Сазлийка ли се казва реката сега или наистина 89 са я прексръстили на Ракитица??? Има ли някакъв указ?
Питах мистър Гугъл-2 резултата, в които се споменава Ракитица, без това да има нещо общо с реката. А за Върбовица пък хептен не е чувал.

За да стане още по-бъркано всичко се оказа, че старото име, до 1942 на река Върбица, която е ляв приток на Арда е Сютлийка-но само с едно Ю (за разлика от Сазлийката, която е с две).
И стана една попара в главата ми..........
Хелп...



Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: ДЖAЯ]  
Автор Typиcт ()
Публикувано15.05.06 22:33



Ти току се "заиграваш" я с някой връх, я с река, я с планина --- и виж след някое време излязла Географска енциклопедия на България с автор Джая и Колектив от Клуб Туризъм

На въпроса: със Заповед № 2186 на Министъра на Народното просвещение (ДВ, бр. 139 от 1942 г.) р. Сазлийка, наричана в горното си течение Сюютлийка се именуват "Ракитница" (и двете). През 1946 г. е върнато името само на Сазлийка - Заповед № 9159 на Министъра на Народното просвещение (ДВ, бр. 4 от 1946 г.). Не намерих данни да е върнато името "Сюютлийка" и следователно тя би трябвало да се нарича "Ракитница".

Друга е "Сютлийка" - десен приток на Арда, която от 1942 г. е станала Върбица:

На 12 декември 1990 г. няколко войнишки майки сложиха черни забрадки. Тогава край Момчилград талазите на придошлата река Върбица поглъщат екипажите на два танка и няколко бойно-транспортни машини.
Внезапно в средата на реката нивото на водата се повдига рязко и стихията залива мотострелковата техника. Танковете угасват. Момчетата са имали шанс да оцелеят, но... заповедта гласяла: да стоят в средата на реката и да чакат спасителните хеликоптери.
Черната равносметка на безхаберието е: 10 удавени и седем полуживи, настанени в момчилградската болница. Обезумала от скръб майка искала смърт за фуражките, виновни за гибелта на сина й.


Турист

Редактирано от Typиcт на 15.05.06 23:10.



Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: Typиcт]  
Автор ДЖAЯ (минаващ)
Публикувано16.05.06 14:48



Ей,че ме хапеш...)) Идеята за енциклопедия е добра, само дето с тия темпове на работа, след 20 години, може и да има реализация.

А какво съм виновна аз като тук получавам винаги компетентни мнения))). Ето сега, направо ме закопа с тази точна информация. Как я намираш, ако не е тайна?И от къде търпение да търсиш?

Текстът за Върбица ме накара да настръхна.......



Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: ДЖAЯ]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано16.05.06 15:40



Как я намираш, ако не е тайна?И от къде търпение да търсиш?

В библиотеката всичко има, стига има желание и "стръв" за търсене. На който си му е краста си търси и си намира!

За съжаление напоследък се свикна наготово доста народ и изследователския дух зачезна. Всеки гледа наготово, което е мнооого лошо. Мдам! Даже без свян се преписват и популяризират грешки и грешни тези без грам да се порови "автора" вярно ли е или не.

С последния абзац не визирам теб разбира се! Мисля, че любознателността ти е похвална.


ТОЙ НЕ УМИРА

Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: ДЖAЯ]  
Автор Axиeв (Ahiev)
Публикувано08.07.06 13:16



Там реката си е дадена с името Сазлийка, като се уточнява, че в горното течение (пак до Раднево) се нарича Ракитница (или Сюютлийка)
Това може би е най-вярното,като излкючим варианта Ракитница(поне аз не съм го срещал в употреба.Познавам поне 50 километра от горното и течение и никъде не съм срещал имената Върбица,Ракитица и Ракитница(това име носи село през което минава реката на пътя София - Бургас,но и там не я наричат така).



Тема Стари карти ...нови [re: ДЖAЯ]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано08.07.06 14:14



Не знам дали в този клуб са коментирани старите карти на България от 1895-1915 година. Те са в мащаб 1:200 000 и покриват цялата страна. Автори са австрийски инженери, доколкото ми е известно. За мен тези карти представляват много ценен исторически материал. На тях има имена на градове, върхове и реки, които могат да ти бъдат от полза.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Редактирано от TUONO на 08.07.06 14:16.



Тема Re: Стари карти ...нови [re: TUONO]  
Автор hri1OO ()
Публикувано08.07.06 14:32



ли имаш предвид?



Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: Axиeв]  
Автор jari (нещотърсач)
Публикувано08.07.06 14:41



Ракитница е буквален превод от турското Сюютлийка/ракита,върба/.До близкото минало,общоприетото от местното население наименование си е било турското.За сега,не знам-дали преведеното име е добило популярност сред местните.По вероятно-не.
Сравнителен пример-Ер кюприя/кюпрю/-земен мост и Скални мостове.Само дето тук,поради пълната липса на турско население в района името Скални мостове вече на пълно измести старото.



Тема Re: Стари карти ...нови [re: hri1OO]  
Автор TUONO (непознаваем)
Публикувано08.07.06 15:54



Да, схемата май е същата, това трябва да са картите.

"...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
===

===

Тема Re: И като се заиграх с тази Сазлийка.....нови [re: jari]  
Автор Axиeв (Ahiev)
Публикувано08.07.06 15:55



Не е добило популярност,в употреба особено в горното течение,преди Раднево са и двете имена Сюютлийка и Сазлийка(или Сазлия).То пък,второто най вероятно се дължи на наличието на саз(тръстика,папур) в по равнинната и част.
Хубава река,богата растителност,много видове риба(преди да стигне до ТЕЦ-овете естествено).В миналото силно е влияела на поминъка с поредица от воденици(на много места леглото е корегирано именно за тази цел).




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.