Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:49 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 4 и 5 февруари - Осоговонови  
Автор windrider (парапланинарист)
Публикувано25.01.06 09:33



Имам предложение да съчетаем полезното с приятното и традиционното. Казано с други думи, да се качим на хижа „Осогово” в Осоговската планина за дните 4-ти и 5-ти февруари (събота и неделя). Решил съм да отбележа началото на 24-тата си година (4 февруари), по типичен за самоопределящ се като запален планинар начин, т.е. на хижа, далеч от цивилизацията. Като място съм избрал близката до сърцето ми Осоговска планина, намираща се над родния ми Кюстендил – на около 4 часа пеш по много хубав асфалтов път. Слабо посещавана, но богата на красиви гледки планина.
Всеки желаещ може да се чувства добре дошъл.
Ето и плана:
1. Тръгване на 4-ти от автогарата на „Овча купел” с първия автобус за Кюстендил, който тръгва от 08:30, т.е. чакаме се в 08:10 на самата автогара. Автобуси има иначе на всеки половин час, така че някой ако закъснее няма да бъде фатално. Цената за студенти е 5,50лв в едната посока, а за останали, които не минават за такива – 6,00 или 6,50лв. При нормално пътуване, след 1ч и 40мин сме вече на Кюстендил.
2. Потегляне към хижата. За тези, на които не им се драпа на горе, могат да си хванат такси от града, което да ги закара за около 5лв. Останалите ни чака 20 километров преход, или грубо – 4 часа по пътя.
3. Нощувките в хижата по последни данни бяха 8лв на калпак – Юли месец. Има работеща механа. Разполага с 30 места, но като удобно място за местните, ще се наложи да ида в неделя догоре, да проуча и ако се наложи да резервирам места. Ако пък случайно няма достатъчно такива, другата алтернатива е хижа „Иглика”, която е на около 30-40мин пеш по същия този път. Малко инфо за скиори: някой ако реши да покара ски или сноуборд, има писта точно до самата хижа, и преди 2 седмици научих, че цената на ски-влека за един ден е 13лв.
4. Като замисъл е да е качим до хижата, но ако условията позволяват и се намери водач (защото аз не съм такъв за мой голям срам), и който иска, не е изключено да се качим до връх Руен – най-високия в Осогово. Не знам точно колко е висок, но си спомням че минаваше 2000м.
5. На следващия ден – в неделя, след хубаво наспиване и закуска, потегляме обратно.



GSM: 0897 931 923
E-mail: dobrev82@abv.bg
ICQ: 334 633 280

Живота е такъв, какъвто си го направиш!

Редактирано от windrider на 25.01.06 09:39.



Тема Re: 4 и 5 февруари - ... [re: windrider]  
Автор Cтaнoилoв (Позитивен)
Публикувано25.01.06 16:54



... ние сме на Рай!
Жалко, може би следващия път.

За малко уточнение по 5-та точка?

"На следващия ден – в неделя, след хубаво наспиване и закуска, потегляме обратно."
В думата "наспиване", "с"-то случайно ли е попаднало (грешка) или да си го четеме в духа на празничната обстановка...
Жоро




Тема Re: 4 и 5 февруари - ...нови [re: Cтaнoилoв]  
АвторExplorers (Нерегистриран)
Публикувано25.01.06 18:33



За 2 неща се сещам:
-Внимавайте във високите части - Осогово е много изсечена и е супер лавинарник!
- Скоро излезе карта на Осогово ( Картография), ако я нямате....може да е полезна. Отбелязани са и лавинни те склонове.

Успех!



Тема Малко инфонови [re: windrider]  
Автор Pилeц (жаден)
Публикувано25.01.06 20:43



Качването от х.Осогово до вр.Руен ЛЯТНО ВРЕМЕ е около 4 часа. Така че е изключено да го направите в събота, особено при вероятен час на тръгване 10 часа. В неделя след хубаво на(с)пиване, също е изключено да се качите догоре и да слезете до Кюстендил и да хванете последния автобус за София (ако не бъркам в 16:30). Като имам предвид, че снегът вече е много и още не е улегнал добре, ми се струва, че и вариантът за слизане в Гюешево е малко вероятен, особено за човек който не е минавал по маршрута. До вр.Руен има зимна колова маркировка, но следването на билото удължава пътя поне с час, поради многото връхчета по пътя.
А бе я го оставете за лятото тоя връх! Сега може да качите вр.Кюнек, над хижа Осогово, от който гледката е дори по-хубава отколкото от Руен.
Имай предвид, че хижа Иглика отдавна не е хижа, а една изоставена постройка. Информацията ми е от преди година, но като знам в какво състояние беше, е малко вероятно да има промени. Ако закъсате за места, може да се спи в почивната станция на ДАП-а, на 20-тина минути след хотел Трите буки.


Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!

Редактирано от Pилeц на 25.01.06 20:50.



Тема Re: Малко инфонови [re: Pилeц]  
Автор Yassen ()
Публикувано25.01.06 22:23



Рилец, слизането към Гюешево по онзи стръмен оголен склон през зимата е много самоубийствена идея




Поздрави
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Малко инфонови [re: Pилeц]  
Автор windrider (парапланинарист)
Публикувано26.01.06 10:29



Благодря ви за информацията. Първоначалната идея е да се качим на хижата Осогово, където да отседнем и да се започне купона. А онова за върховете беше само като идея, евентуално ако времето позволява (метеорологичното и астрономическото ) и няма рискове. Понеже много се говори за опасността от лавини, този риск не мога да го подценя.
Върха все ще си е там горе, няма да избяга. Аз и без друго планирам палатков лагер лятото - пак по тези места, значи качването до Руен ще го оставим за тогава, по всяка вероятнос Юли месец.

Живота е такъв, какъвто си го направиш!


Тема Качването до Руен?нови [re: windrider]  
Автор Блaryн (Explorer)
Публикувано26.01.06 10:59



Има ли някакви формалности за качването на Руен - там на място ли се обаждаш на граничарите или трябва предварителна заявка и техен човек да води групата?

Лучше гор могут быть только горы, на которых еще не бывал...


Тема Re: Качването до Руен?нови [re: Блaryн]  
Автор windrider (парапланинарист)
Публикувано26.01.06 11:33



Разбрах, че вече достъпа до върха е свободен. Но качването до него аз лично смятам да го оставя за лятото.

Живота е такъв, какъвто си го направиш!


Тема Re: Малко инфонови [re: Yassen]  
Автор Pилeц (жаден)
Публикувано26.01.06 19:37



Привет! Отдавна не сме се виждали!
Слизането по "онзи стръмен склон" тогава го направихме "по азимут". Слизането по него зимата е немислимо. По всички правила трябва да се следва хребета, по който върви граничната бразда. Чак накрая може да се търсят някакви пресичания през гората за да се отиде към селото, а не към ГКПП, но и това зависи от състоянието на снега.
Иначе, ако се следват коловете до върха и по натам хребета, опасност от лавини няма никаква, но просто е много дълго за голяма група, а снегоходките са задължителни!

Как е Зарко?

Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!


Тема Re: Качването до Руен?нови [re: windrider]  
Автор Pилeц (жаден)
Публикувано26.01.06 19:43



Най-доброто време за върха е края на май или на септември. Юли е убийствено топло, като имаш предвид, че повечето време се върви по открит и каменист път, а вода няма никъде.

Планинското притегляне е обратно на земното - не надолу, а нагоре!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.