Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:54 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Тема Шерп, това звучи ...нови  
АвторCтaнoилoв (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 15:40



За мен поводът да драсна тези редове е положителен... Едно интервю от сп. “Жената днес” на алпиниската Цвета Мишева. Това са може би едни от малкото думи /които аз съм срещал/, отправени с уважение към “категорията шерп”. Причината: наблюденията ми показват, че повечето професионални алпинисти и наши и чужди не предпочитат, даже избягват да споменават за конкретното присъствие и роля на шерпите. Още нещо – срещал съм и такива изказвания: “Тези хора не са професионалисти..., тръгнали да катерят ... хвърлили средства за подготовка, оборудване, визи и т.н., пък взели да пестят от броя на шерпите...”. Не знам защо, но ми идва асоциация за диалог в “салон за масажи”: “Ти какъв шерп ползваш? Еми в момента ползвам един от 600 USD, но догодина мисля да мина на някой по-евтин...” как звучи, а ?!! Може би само на мен ми се струва и излиза, че шерпа е неизменна част от алпийското оборудване, която служи изключително за спомагане успешното усъществяване на височинния алпинизам. И какво се оказва: регистрират се всички покорявания на “белите” алпинисти, а постоянното присъствие по върховете на безотказните им “патерици” ... !?!. Е със сигурност има и други мнения, моля...

пс
Шерпът, който е носил раницата на бай Петко на в. Еверест е бил само на 20 г.
Жоро



Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: Cтaнoилoв]  
Автор Caмo Дизeл (турбо 6-так)
Публикувано15.09.05 15:58



Абе не съм толкова навътре по въпроса с шерпите, но като ме питат, кой е качил за първи път Еверест веднага ми изниква комбинацията "Тензинг и Хилари", а не само "Хилари", и не дори "Хилари и Тензинг" (въпреки, че на запад по често се споменава така). Та поне по онова време изглежда, че на шерпите се е гледало, като на равнопоставени.

Само Дизел


Тема Re: Шерп, това звучи ... [re: Cтaнoилoв]  
Автор wowbagger (T.I.P.)
Публикувано15.09.05 17:32



Моето впечетление е точно обратното.Даже не мога да се сетя за случай,в който за шерпите да не е говорено с уважение.Разбира се тези ми впечатления са косвени,тъй като са придобите от книгите,описващи различните хималайски експедиции...даже при трагичната експедиция на Малори и Ървин,въпреки тогавашния снобизъм на британците,има немалко добри думи,казани за шерпите.Книгата на сина на Тензинг пък спечели симпатиите на "цялото хималайско войнство".

Допускам,че е възможно да има и негативни моменти при ситации,свързани с шерпите,но ги отдавам на слаба организация при подготовката на експедицията.Все пак не можеш на место да хванеш първите,предложили услугите си.Има няколко асоциации на шерпите,които са си извоювали респекта в хималайските среди,а и тъй като това е основния поминък на голяма част от местното население,те не са по-малки професионалисти от всички други.



Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: wowbagger]  
Автор Yassen ()
Публикувано15.09.05 19:04



Моето впечатление е същото. В книгите сериозните алпинисти говорят много и с уважение за шерпите. Често се среща и приятелско чувство.

Противоречието с мнението на Станоилов идва поради неотчитане кой говори за шерпите. За консуматорът отиващ да качи даден връх по лесния осигурен път, шерпът е само средство за успех като кислорода или парапета.
За една експедиция със сериозна цел, шерпите са неразделна и жизнено необходима част от отбора. Често се правят уговорки колко шерпи ще качат върха наравно с алпинистите.



Поздрави
Ясен

Красотата ще спаси света...


Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: Cтaнoилoв]  
АвторHaдя (Нерегистриран)
Публикувано16.09.05 10:24



А все пак някой да обясни, каква е ролята на шерпа? Водач ли е , носач ли е ...?

Н.



Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: Haдя]  
Автор Пaвeл (новак)
Публикувано16.09.05 13:05



Мисля, че вече ще е пилот на хеликоптер...



Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: Haдя]  
Автор amorpheus (за гъби)
Публикувано16.09.05 21:12



1. A Tibetan ethnic group. 2. Informally, a member of this group working as an aide or porter to a mountaineering expedition.





Тема Re: Шерп, това звучи ...нови [re: Cтaнoилoв]  
Авторriho (Нерегистриран)
Публикувано17.09.05 10:23



аз се сещам за едно интервю на Боби Димитров(той има най-много експедиции от нашите), не помня къде беше, където казва, че шерпите имат най-добрите изкачвания в хималайте. Но за тях не се говори много, явно щото нямат големи спонсори и не могат да "продадат" на медиите "постиженията" си. Казваше в интервюто и че често шерпи спасяват алпинисти и понякога дори буквално ги свалят на долу, но после "героите" го премълчават. Повечето рекорди на Еверест са на шерпи. Както е казал народа камъка си тежи на мястото, европейците не могат да ги надминат въпреки специалните тренировки и скъпата екипировка. Да не забравяме че и природно си имат по-добра височинна поносимот. И аз не мисля , че има някакво пренебрежение от алпинистите към тях като цяло, може би от някои западноевропейци, но те така си гледат на всички с по-малко пари от тях, те и нас ни имат за "шерпи" и бушмени...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.