Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:57 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 2 в 1нови  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано06.08.05 19:15



След последното прибиране от Рилски манастир в адска жега, от напечената страна(зад шофьора) в раздрънканата "Чавдар"-ка от град Рила в мен се заговориха носталгични настроения по пътуванията към Трън. За да бъде всичко истинско избрах последния горещ според прогнозите ден - вторник(2 август 2005). Избрах и подходящото време на деня - рейса в 15:00. Не бях направил и 30 крачки от таксито, когато чаканата "Чавдар"-ка закова спирачки на стоянката и отвори врати.Тъкмо повдигнах крак да се кача, когато сякаш изпод земята изникна предприемчив съгражданин с писналиия ми въпрос "До Трън на цената на билета?". Не бях настроен за съпротива още повече, че човека преодоля с лекота заучените ми опити да го отпратя. Нещата не вървяха по план - ура!
На Горнобански път светлолика билборд мацка ме върна в действителността - "Филателистка, нотариус и дресьорка - 3 в 1"... трите ми идваха в повече и реших да пропусна филателистката, тоест да се качвам само на Любаш и Руй.
В 16:00 бях на спирката на село(село Баба, но не го търсете с това име, на табелата пише "неделково") и се отправих да видя дядовата къща. Беше там и се радваше да се видим. Чичо ми дори реши да дойде с мен до Любаш - за 5 мин си намери 5 килограмовия спален чувал и брезентовата раница в която едва го напъхахме заедно с 5 литра вода и литър овче кисело мляко в буркан с винтова капачка. В разгара на жегата поехме през Дърлупавица към Лялинци и Любаш. Ползваната в детството ми пътека е почти заличена, но на Минчина поята хората пластеха.
"Помози Бог, Ордане!"
"Дал ви Бог добро... На Рашу момчето ли е?" - човекът ме беше познал, макар да не го бях виждал над 10 г.
"За Любаш? Аааа там че спите... е убаво, одете".
В Лялинци ремонтъраха църквата Св.Никола. След мандрата няма промени, просто всичко е по-зелено от обикновенно. В 19 и нещо бяхме на върха заедно с ветреца предвещаващ края на деня и жегата. Хубава гледка, топла нощ(температурата не падна под 16 градуса според термометъра в gps-a), снимки на изгрева(на следващия ден) и на още замъгленото Знеполе с Руй зад него. Слязохме бързо за да хвана рейса в 10 без 20 за Трън - отказах да се кача и в двете застигнали ме коли преди Лялински мост.
В 10:15 бях в къщи където обсъдих с баща си каквото се сетих. Взех си 3 литрова бутилка за вода и в 13:00 тръгнах по пътя към Ждрелото. Качих се на Манастира Св. Архангел Михаил където заредих с вода (студена и голям дебит)и тръгтнах по стъпките на Йоги към Руй. Стари пътища и пътеки има през Манастирски ливади до ловния фургон в местността Пицийски кладенец, след това остава 15 минутно изкачване без пътека, което ме изведе на Спанчев камък. На полянката над него жегата ме посрещна мощно - капките пот се избиваха над кожата пред очите ми. Единственото решение което се роди в прегрялата ми глава беше да ускоря ход в изкачването към Сип, за да си правя вятър в нетрепващия въздух.
След като взех точка от Сип, Локви рид вече ми се падаше в страни, но тази чешмичка е с най-сладката вода... за мен. Характерна е с постоянния си дебит през всички сезони - тече като рЕкия на казаница с да речем... 300 литров казан. Трудно намираема е в леко наклоненото тревисто плато, също така е и "трудноналиваема" - църцорещата струйка има пад само от 3-4 см между ръждясалата тръба и позастоялата вода в старото корито. С много търпение успях да се измия и напия, преди да продължа към Руй. В 15:00 бях на панорамния завой. Заровете сърцето ми на Бераинско равнище. Разположих под сянката на втората бука, за да изчакам жегата преди да се кача да спя на върха. Сянката на буката се разрастна закривайки постепено целия склон към Руй. Чакам. Увеличават се облаците - кондензират бързо в явно нахлулия на голяма височина студен въздух(издаден от цирусите). Почна да "сева", далечни гърмотевици и все по-близки светкавици... леден полъх и силен вятър... едри капки. Сложих дъждобрана и зачаках в най-ниската част на седлото преди Говедарника. 30 мин дъжд, чакам, още 30 и вече само ръмеше. Внезапно ми се прияде постно, прясно, задушено зеле.
Сгънах дъждобрана и го монтирах като жълт спойлер в задната част на раницата "Младост", точно над шалтето. Това даде допълнителна стабилност на задните гуми "Boreal" в областта на петата и позволяваше влизане с приятна динамика в завоите с най-различна настилка. Жълта кал, чакълест сипей, червена кал, мокри застинали камъни, мокра трева на туфи, мокра широколистна шума. Отпраших в посока Баринци... по точно "откалих" натам. Изненадах се приятно, че някой е разработил нова пътеката успоредно на заличената още преди 10 г. между широколистната и иглолистна гора. Но това е много комфорнтно изживяване... отбих в дясно стигайки оградата на гробищата. Пред мен имаше само гъсти и разноонразни мокри храсти. Скочих в тях. Само ходилата усещаха пътеката по терена. На 30 см по нагоре растителността беше плътна, драскаща и жулеща. За 5 мин минах оставащите 200м до Св.Петка където стреснах две дечица играещи нещо като бадминтон с ракети за тенис на маса и топка за тенис на корт.
"Чиче, Бате, ти ли беше с парашутът?"
"Не :)" - одавна съм приключил с това, ура!
Дадох газ по асфалта към постното зеле в нас изпреварвайки наводненията.



Тема Няколко снимкинови [re: Bятъp]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 11:58



Снимки от Любаш и Руй:





Тема Re: 2 в 1нови [re: Bятъp]  
Автор Cтaниcлaв Cтoилoв (StaRa Trekking)
Публикувано09.08.05 13:33



С какъв фотоапарат си снимал?



Тема Re: 2 в 1нови [re: Cтaниcлaв Cтoилoв]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 13:41



Canon Powershot A75, не съм особено доволен от него като качество на снимките, но става за документиране, удобен е за носене, дълъг живот на батериите и т.н. все плюсове когато става дума за туризъм.



Тема Анови [re: Bятъp]  
Автор Cтaниcлaв Cтoилoв (StaRa Trekking)
Публикувано09.08.05 16:32



защо си недоволен?



Тема Re: Анови [re: Cтaниcлaв Cтoилoв]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано09.08.05 22:49



Както се вижда не става за снимки с високо качество(поне аз не съм доволен). Сполучлеви са само снимките при идеални условия за снимане. Това обаче важи за всички цифрови апарати от този клас. Например с лентов апарат от подобен клас бих снимал по-сполучливо. Само това е му е кусура, иначе е надежден апарат.



Тема Много хубава разходканови [re: Bятъp]  
Автор4iro (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 03:08



...и много хубав пътепис...

Поздравления!



Тема Аханови [re: 4iro]  
Автор Mиpa M (несериозна)
Публикувано11.08.05 09:31



И на мен ми хареса.

В сто села и махали
ще направим сто бели.


Тема За Пределанови [re: Bятъp]  
Автор otche (новак)
Публикувано11.08.05 11:31



Вятър, в събота ще ходя Предел- вр. Пирин. Скоро четох, че ти си правил описание на маршрута, благодарение на което той е бил минат с лекота от други. Моля те, пусни бележка или на icosapuna@abv.bg линк към описанието на маршрута.



Тема Описанията [re: otche]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано11.08.05 12:31



Ето описанията :



Ето и няколко карти на пътеката от Предел, за съжаление споменатите в описанията полянки и т.н. не съм ги сложил в картата, макар да ги имам като координати(има я само водата преди циркуса). Картинките ще ги има до петък, но винаги може да си генерираш такава на








Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.