Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:18 05.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Клисура-Планински извори-Златица - разказнови  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 15:37



Здравейте!
Тази събота и неделя с един приятел пообиколихме малко из балкана, за което ще разкажа.
В събота в 7 и 40 хванахме бързия влак З Бургас (от София) и слязохме на Клисура. (Добре беше да хванем пътни4еския, който тръгва в 6.)
На гарата се засякохме с една група около десетина човека, които бяха за х. Ехо, ама не се разправяхме надълго с тях и после доста се чудехме откъде точно са минали (дали и те през Вежен)
Тръгнахме нагоре, към пътеката, която е означена като маркирана на картата "Троянски Балкан". Ама такава пътека няма. имаше един широк почвен път, на който нямаше маркировка и по едно време зави надясно към дерето. А пътя по картата беше надясно. Като пресичахме от време на време пътя се движехме по ръба на склона направо през гората, която е висока и не се стигаше до издирания и мъчителни провирания. Нагоре взеха да се откриват гледки към Средна гора. Времето беше ясно, със сравнително добра видимост. Почти към края на гората хапнахме (на около 1300 метра) и после пак нагоре. Забихме се през едни транаци по едно време, после малко хвойна, но като цяло без много трдности стигнахме до откритите части, където имаше стълбова маркировка. Дотам се движехме по нещо като пътечки, които ги имаше от време на време, бяха дивечови. Ама става като цяло за минаване де.
Нагоре по маркировката нямаше вече нужда от ориентиране. Взе да ни свършва водата, защото си беше горещо и на косъм да се разминем с единствената чешма в района - беше затрупана и едва я видяхме.
Малко след това излязохме на билото. Гледката Беше добра - Ботев, Рила, Пирин не се виждаше само и от върха. Снегът не беше много - остатъци от преспи на места. Никой не беше минавал до този момент. през целия ден, а и на другия срещнахме много дивечови стъпки, по-голямата част от които бяха на вълци. Долу из гората бяха ровили глигани, а на билото на едно място имаше ироки и кръгли следи - спътникът ми твърди че е или рис или мечка.
Од Вежен се изкачихме сравнително бързо. гледката си беше страхотна. Аз лично най-много се кефя на онова море от гори на север..:)
Времето беше добре като цяло - към 5-6 градуса, лики облъчет, на върха имаше появи вятър, който на ниското позатихна
От Вежен продължихме към х. Планински извори. Пътят се оказа по-дълъг отколкото го мислехме. Взехме да сечем върховете, ама въпреки това стигнахме на Планниските чак в 9 - на единайстия час от тръгването.
Там снегът и гьоловете бяха повечко и се измокрихмедоста като цяло.
Коридора на долня еташ на хижата беше почти целия затрупан със сняг - към метър и нагоре дълбок. НА втория етаж на хижата, в стаята, в която попринцип се спи, както изглежда печката беше преместена. Ние я върнахме, но яко пушеше - може би коминът е запушен. Така че мокри и капнали се наложи да се задоволимсамо с топлината на спалните чували.
Хуаво е да се понареди малко някоя стая в тази хижа. Супер е удобна да си стоиш там повечко време. Мисля, че за един ден могат да се свършат доста полезни неща там. На долния етаж им една печка, която е по-здрава от горната, като се наредят тръбите и се оправи комина ще е супер. Има и няколко разпаднати дюшека за разчистване. А иначе не е някоя зловеща и воняща хижата..
Сутринта получихме смс от една приятелка, че се очаква вятър с гръмотевици (вечерта в хижата нямаше обхват) Тръгнахме бързо към Пирдоп. Вятърът наистина си беше стабилен, но небето взе да се изяснява. Усещаше се, че ще се разваля времето, ама кога.. Сравнитело бързо стигнахме до вр. Паскал. А като стигнеш там и сърце не ти дава да тръгнеш надолу - да изоставиш билото на Балкана.. И Цецо (спътникът ми) вика, кво ще слизаме, давай ще го зарязваме влака в десет и да ходим към Свищи плаз. Пък врха се гледа някакъв надъхващ насреща ни.. И се навихме. Само че вятърът беше доста силен. Духаше си по цялото било нагоре от планиските извори и се засилваше. И като взехме да слизаме от Косица нправо полудя. Понеже Беше от югоизток се събираше от цялото високо било зад нас и право върху нас се изсипваше. И направи доста стабилни опити да ме вдигне - както си бях с грамадната раница, превръщаща се в платно. И долу на превала решихме дане си правим тъшак с планината. Особено, че прогнозата беше за гръмотевична буря. Спуснахме се надолу като смятахме през хижа Паскал да слезем, ама попаднахме на пътеката за х. свищи плаз и хайде по нея. Долу вятър нямаше, някакво пролетно - пчелички птички и подобни работи:) И после из горите беше много яко. Мотахме се доста на под вр. Свищи плаз из горите, защото имаше доста време до влака. После с смъкнахме надолу и айде към София...
Така общо взето мина това пролетно ходен на Ст. планина. мерак ми беше и на Свищи плаз да се кача, ама друг път ще се направи това..
Това е засега.. Поздрави!



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Cтoян]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано20.04.05 16:13



Поздравления! Хубаво ходене.
От Клисура за Вежен има път, но трябва да се повърви няколко километра на запад над ЖП линията за гара Стряма. Оттам се качваш на шосето за София и преди един голям мост нагоре по една камениста и гола стръмнина се вижда първият кол на маркировката, която сте хванали по-нагоре. Точното място на шосето обаче ми е трудно да го обясня къде е.
Страшно жалко е, че такава стратегическа, нова и хубава хижа като Планински извори бе оставена да се съсипе. На самото било, на хубаво място... абе, не ми се говори.



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Orнeдишaщ]  
АвторStoyan (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 22:40



To4no ot mosta opitahme da hwaem pytekata, ama nqma6e i sleda ot takawa. Nito kolowe, samo edin pyt, koito si wie6e.
Pyk za planinskite izwori naistina e mnogo zle. Strahotna sgrada si e, a se skapwa ot wlagata. trqbwa pone wratata i prozorcite i da se oprawqt da ne wliza snqg



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Stoyan]  
Автор Orнeдишaщ (Змей)
Публикувано21.04.05 12:46



Не ще да е бил същият мост. Там няма път, а пътека.



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Cтoян]  
Авторpiro (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 15:14



здравей. аз съм един от тези които си видял на гарата в клисура. за ехо минахме по пътеката сжълта маркировка, която тръгва от самата гара, минава през центъра на клисура пресича пътя за бургас ( ако искаш да тръгнеш от пътя малко трудно ще я намериш) и излиза на билото точно преди връх юмрука. в неделя аз и част от групата качихме вежен. не знам вас какъв вятър ви е духал но нас през целия път се опитваше да ни отвее в рибарица, а на самия връх стана толкова брутален, че можех да се облегна на него без да падна. интересни са и експериментите с бягане по и срещу вятъра. след това се спуснахме по пътеката по която вие сте се качили. на картата е дадено, че е маркирана в синьо, но единственото синьо което видях беше чак долу преди да се влезе в клисура. а пътеката пресича пътя до едно малко мостче. човек може да се ориентира по доста правилния конус който се вижда в долината отзад (когато катериш ти е отзад). та този конус (баси колко беше правилен) сериозно ме замисли дали да не грабна някоя кирка и да се отдам на долни иманиарски страсти . колкото до самата пътека от горе на долу трудно се обърква, а освен това е и доста по красива гледката като не се бъхтиш нагоре и не си кривиш врата да гледаш назад. е то това важи за почти всички пътеки май.



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Cтoян]  
Авторpiro (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 15:20



ако някой случйно го интересува ето снимки :
http://debian.fmi.uni-sofia.bg/~flyhigh/pics/hiza_Eho/



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: piro]  
АвторStoyan (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 18:49



Zdrawei!:)
W nedelq li wi duha was wqtyra? 6toto w sybota si be6e slab pri nas, samo malko zasili na Wejen, ama malko. Pyk w nedelq si be6e.. ludnica:))
Pyk tiq pyteki i mostowe qwno sa dosta obyrkwa6ti.. 6toto sa nqkolko mosta moje bi i sme hwanali gre6niq.
Mi na Eho za kolko 4asa se stiga?



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: piro]  
АвторStoyan (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 19:04



Iumruka e super!:)) Prihodi mi se natam kato widqh snimkite:)
Wie na otiwane zna4i po 6irokiq pyt ste wyrweli, s koito se razminawahme - na snimkite mqstoto izglejda sy6toto..



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: Stoyan]  
Авторpiro (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 23:59



определено за неделя става въпрос. като ни захвана от юмрука та чак докато слязохме от вежен. а на ехо пристигнахме малко преди четири. което прави 5:30 - 6 часа. но все пак бяхме група. с едно по-така темпо спокоино ще стане за 4-4:30 часа. а на втория ден слязохме от вежен до центъра на клисура за 3:15 часа.
а колкото до пътя, не мисля че е същия. доколкото разбрах вие сте вървяли на ляво по главния път софия-бургас и след това сте забили нагоре. този път по които вървяхме, излиза на шосето на изток от разклона за клисура. а жълтата пътека просто сече завоите.
на юмрука наистина е прекрасно. миналата година бях там към края на май. тогава всичко се е раззеленило и гледката си струва.



Тема Re: Клисура-Планински извори-Златица - разказнови [re: piro]  
АвторStoqn (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 14:07



ne nalqwo, nadqsno po 6oseto hodehme, na iztok. Tam ima nqkolko mosta i to4no tam ot kydeto hwanahme na kartata "troqnki balkan" e dadena sinq markirowka. relefyt sywpada, ama markirowka widqhme (pri towa naistina sinq) no samo na edno mqsto.. kakto i da e, za tezi koito ne sa minawali da znaqt..
Pyk na Eho naistina e mnogo qko:)) minalata godina i az minah ot tam po towa wreme - kraq na mai




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.